Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kürtçe ezan

calimero

Öne çıkan mesajlar

balon said:

Flameoffear said:

Şu zihniyeti de ben anlamıyorum ha. Başka bir dilde okunsa ne olacak. .

Başka dilde okunmasının ne gereği var? Sembol lan bu, dünyanın her yerinde bunu duyarsa bir Müslüman ezan okunduğunu anlar. Ne Müslümanı, dünyayı az çok tanıyorsa herkes anlar. Globalliğe bok atarken olaya bi de bu açıdan bakarsanız...

Kaç kez tartışıldı, milletin tezleri evine paket edildi. Ama kafalar aynı kafa olduğu için değişen bir şey olmadı.

insanlar anlar belki?
sonra kuranin da turkcesini okurlar, neye inandiklarini gorurler, fetos gibilerinin dolandirici oldugunu anlarlar? aa o zaman dur olmadi bu. gercekten hic geregi yokmus.
Sosyal ağlarda paylaş

ahaha kuran türkçe okununca fetullahın kandırıkçı olduğunu anlayacaklarmış..yahu siz hangi gezegenden geldiniz allahaşkına yaa ahahahaaheuhadfsdhg

sufi güzel söylemiş, aşağı yukarı aynı şeyi demişiz zaten. kur'an kürtçeye çevrildi mi bilmiyorum, çevrilmediyse umarım yakın zamanda çevrilir. ama ezan yani çok temel bişey artık çevrilse de çevrilmese de hiçbişey farketmez.

komünist manifesto kürtçeye çevrilmişti geçenlerde, o güzel bak.
Sosyal ağlarda paylaş

Jeeztro said:

arapçasını çok anladınız kürtçesine mi taktınız façödmasç

yarınız zaten ezan okunmaya başlayınca kulaklık fln takıosunuz müzik dinliosunuz
farketmez sizin için anlamazsınız

fransızca okunsa ne güzel oldu dersiniz. kız arkadaşınızla ezan sesi beklersiniz sahilde

ben kur'an-ı kerim'i türkçe ingilizce okuyunca anlıyorum ama arapça okuyunca anlamıyorum. alfabeyi bilmiyorum. baştan sona arapça olarak da dinlemedim hiç. dinlesem de anlamam. belki fatiha'yı falan anlarım. fransızca, almanca ve daha pek çok başka dilde çevirileri de var kur'an'ın. O dilleri bilenler bildikleri dilde okuyunca da anlıyorlar.

kürtçe ezan üzerinden camilerde pkk tarafından veya zorlamasıyla bölücülük yapılmaya çalışılıyorsa o başka bir konu tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

bu kürtlerde millet bilinci aşılamaya çalışmaktan başka birşey değil,ayrıca şunu söylesem yerinde olur kürtler hiçbir zaman millet olamayacak,sebebide içlerinde 2 ye ayrışmış olmaları zazalar diğerlerini diğerleri zazaları anlamıyor,yani saçma sapan işler bunlar,neymiş devletin imamının arkasında namaz kılmayız v.s,ulan zaten bunu diyen adamlar kürtler eski dinine dönse daha iyi,millet bilincini kırıyor islam diye bas bas bağırıyorlar,abi isteyen çiğköfteye,ne bileyim mirra ya kebaba tapar isteyen de tek ve mutlak olarak inandığı Allah (c.c)' a tapar,ama ajitasyon işin içine girdimmi olmuyor..
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

balon said:

Flameoffear said:

Başka dilde okunmasının ne gereği var? Sembol lan bu, dünyanın her yerinde bunu duyarsa bir Müslüman ezan okunduğunu anlar. Ne Müslümanı, dünyayı az çok tanıyorsa herkes anlar. Globalliğe bok atarken olaya bi de bu açıdan bakarsanız...

Kaç kez tartışıldı, milletin tezleri evine paket edildi. Ama kafalar aynı kafa olduğu için değişen bir şey olmadı.

insanlar anlar belki?
sonra kuranin da turkcesini okurlar, neye inandiklarini gorurler, fetos gibilerinin dolandirici oldugunu anlarlar? aa o zaman dur olmadi bu. gercekten hic geregi yokmus.

Muhtemelen ateistsin, Allahuekber allahuekber ne demek anlıyamıyor musun ? Anlıyorsun. Boş boş konuşuyorsunuz. Adam müslüman olucak, ezanın anlamını bilmicek falan. Müslümansan, ezanın ne anlama geldiğini de bilmiyorsan ben şahsen Müslümanlığından şüphe ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de evlatlar,

Kutsal kitaplar, ben kendi dinimden örnek verecek olursam Kur'an'ı Kerim'in namazda tilavetini yapıcaksanız Arapça olarak okunmasının sebebi Arapça'ya duyulan bir ayrıcalık değildir.

Bu, dinden diyanetten uzak tiplerin yıllardır bir kalıpa kulpa taktırmaya çalıştıkları safsatadan ibaret bir şeydir. Çünkü, biliniz ki dini kitaplar örnek olarak Kuran'ın namazda arapça okunmasının sebebi, Allah'tan direk indirildiği gibi okunmasıdır. Arapça indirildiği için, Allah kelamı olduğuna iman edildiği için, tercüme yapılmadan direk bu şekilde zikredilir. İnsan tercümesi katılmadan Allah'ın direk kendi sözleriyle ibadet edilir.

Bu sadece İslamiyet'te değil ehl-i kitap olarak isimlendirilen tüm dinlerde de böyledir.

Onun dışında Kürtçe, Türkçe, İngilizce, Farsça, Fransızca Kuran'ı Kerim çevirileri zaten mevcuttur. Bunları inceyelen insanlar, araştıran insanlardan zaten İslamiyet'e geçenler de oluyor. Geçenlerde Avustralyalı bir gencin videosunu izlemiştiniz. Arapça'dan zerre anlamayan bir adam, bunları okuyup anlayarak İslamiyet'e geçebiliyor mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

her okuduğun sureyi ayeti anlıyormuş gibi burda ıkbık etmenin anlamı yok. sen anlıyorsan bile o %99 müslüman dediğiniz kesimin çok büyük bir bölümü anlamadan yatıp kalkıyor sadece

Senle beraber bi camiye gidelim de, ben sana Türkçe tercümeden öğretirim bol bol. Alnın da 2 secde görür. Seni mi kırcaz?
Sosyal ağlarda paylaş

Genel bir çağrı işte ya, Hıristiyanlıktaki çanı değiştirip zil yapıyolar mı mesela? Bide Türkçe Tanrı uludur Tanrı uludur diye baarsa bi adam sabahın köründe sanırım çok kişi dalga geçerdi, hatta küfrederdi. O yüzden böyle iyi, bi orcinalliği var en azından.
İlla kürtçe ezan isterim diyende bi zahmet K.Irak'a geçiversin, yakın oraya zaten
Sosyal ağlarda paylaş

balon said:

Marty said:

balon said:

Flameoffear said:

insanlar anlar belki?

Muhtemelen ateistsin, Allahuekber allahuekber ne demek anlıyamıyor musun ? Anlıyorsun. Boş boş konuşuyorsunuz. Adam müslüman olucak, ezanın anlamını bilmicek falan. Müslümansan, ezanın ne anlama geldiğini de bilmiyorsan ben şahsen Müslümanlığından şüphe ederim.

agnostigim. allahuekber ne demek anliyamiyorum. biliyorum. musluman olup da ezanin anlamini bilmeyen bir ton da adam vardir.sen istedigin kadar adamin muslumanligindan suphe et.

ama olay o degil, olay adamin kendi dilinde ibadet etmesi. bugun ezani halkin dilinde soyletirsin, yarin "kurani siz okuyamazsiniz, ben sizin yerinize okur size aciklarim" diyen tiplere daha az insan kapilir.

hadi butun nedenleri gec, sunu tekrar oku. ADAM KENDI DILINDE IBADET ETMEK ISTIYOR

bu ulkede resmi dil de turkce ise, turkce olmali. bakarsin bi yerde kurt sayisi cok, hem kurtce hem turkce yaparsin. herkes mutlu olur.
cok yazmisim.eyyorlamam bu kadar
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...