Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Java Sorularım (Takıldıkça Soru Eklenecek)

Buddha

Öne çıkan mesajlar

• 3 hafta sonra ...
Toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemleri yapan bir hesap makinesi
oluşturunuz.
Program ilk çalıştığında ekrana aşağıdaki işlem menüsü gelecektir.
1- Toplama
2- Çıkarma
3- Çarpma
4- Bölme
5- Çıkış
İşlem türünü seçiniz (1,2,3,4,5) : 2 İşlem seçildikten sonra, seçeneğin 1 ile 5 arasında bir sayı olup olmadığı
kontrol edilecek; menüde belirtilen bir seçenek değilse aşağıdaki mesaj
yazdırılacaktır:
Lütfen 1 ile 5 arasında bir sayı giriniz:

Yanlış seçenek girildiği müddetçe bu mesaj yazımı devam ettirilecektir. Bu
aşamada ya da bir öncekinde aşağıdaki gibi belirtilen sayılardan biri girilirse:
İşlem türünü seçiniz (1,2,3,4,5) : 2
veya
İşlem türünü seçiniz (1,2,3,4,5) : 7
Lütfen 1 ile 5 arasında bir sayı giriniz: 2
Aşağıdaki gibi ardarda girilen iki sayı girişi yapılacak ve daha önce seçilen
işleme göre sonuç yazdırılıp devam etmek için tuşuna basılması
istenecektir:
1.sayıyı giriniz:20
2.sayıyı giriniz:10
İşlem sonucu = 10
Lütfen devam etmek için tuşuna basınız!
tuşuna basıldıktan sonra menu tekrar ekrana gelecektir.

Böyle bir ödev verdiler bize ama daha hiçbirşey öğrenmedik neredeyse, not vericekmiş bu ödevden yardım lazım patiler
Sosyal ağlarda paylaş

Deadly_Tr said:

GEd said:

Apache Poi ile excele yazdigim bilgileri (tabela) .SVG formatina cevirmek istiyorum.

http://www.svgmaker.com/ soyle bir add-in
.
.
.

Eğer yapacağın svg çok karmaşık değilse elle yaratmayı dene bence.Svg nin kaynak koduna bakarsan aslında çok kolay olduğunu görürsün.

Svg karisik ama elle yapicam sanirim. Bastan yazicam excelin yanina.
Sosyal ağlarda paylaş

selam chastor

ödev olduğu için doğrudan yardım etmiyorum, yapamaman çok normal zaten zorlan araştır bul yap diye veriyolar ödevi.
ama yol gösterebilriim birazcık

gui lazımmı yoksa direk console dan halledebiliyor musun?

eğer gui lazımsa, frame in içinde 2 tane Jtextfield ( birisi input alıcak şekilde ) işini görür.

http://docs.oracle.com/javase/tutorial/uiswing/components/textfield.html

burda oldukça güzel anlatıyor.
inputuda scannerla alman gerek ama onu en son adım yaparsın.

neyse, parçalara böl programını, önce guisiz versiyonunu hallediver ( console dan takıl, debuglarını falan bıtırdıkten sonra textfieldın içine atıverirsin ).

işlemi yapıcak method içinde bakman gereken yerler,
if koşul moşul , looplar, methodlar ve fonksiyonlar. Bu kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

Biraz sert olcak ama "hic bisi ogretmediler" diye sizlanmak yerine acip ogrenmeye calissan? Yani su odevi yapacak seviyeye kendi kendine gelemiyorsan birak bilgisayari, hicbir STEM major'i secmemen gerek bence.

Otur bi basla okumaya. Anlamadigin yer olursa gel sor. Bir muhendis icin hele ki bilgisayarci icin olmazsa olmaz tek bir sey var: ogrenmeyi bilmek. Hayatin okuyarak, deneyerek ogrenmeyle gecicek. Hayir bir de ogrenciyken cok daha basit. TA var, hoca var, arkadas var.

Neyse ya. Uzuluyorum boyle seyler gorunce ben. Karar senin, hayat senin.
Sosyal ağlarda paylaş

Deacon said:

Biraz sert olcak ama "hic bisi ogretmediler" diye sizlanmak yerine acip ogrenmeye calissan? Yani su odevi yapacak seviyeye kendi kendine gelemiyorsan birak bilgisayari, hicbir STEM major'i secmemen gerek bence.

Otur bi basla okumaya. Anlamadigin yer olursa gel sor. Bir muhendis icin hele ki bilgisayarci icin olmazsa olmaz tek bir sey var: ogrenmeyi bilmek. Hayatin okuyarak, deneyerek ogrenmeyle gecicek. Hayir bir de ogrenciyken cok daha basit. TA var, hoca var, arkadas var.

Neyse ya. Uzuluyorum boyle seyler gorunce ben. Karar senin, hayat senin.

Oturup uğraştım internetten araştırdım ama okulda öğretmedikleri komutlarla yapmamız yasak o yüzden internette öğrendiklerimin hepsini kullanamıyorum.Çoğunu saçma bir şekilde olsada tamamladım ama mesela en sonda entera bastığında başa döndürme olayını, menüde 1-5 arasında sayı değilde 6 girildiğinde döngüye sokmayı falan başaramadım.4 işlemi nası yapacağımı sormuyorum döngülere alma olayı anlatılmadı bize ve şunları kullanın yada kullanmayında denmedi.Sıkıyorum do,while a baktım internetten örnekleri var ama biz bunu görmediğimiz için kullanmamız yasak.O yüzden burda yardımlara göre kendi yazdıklarımla birleştirip birşeyler yaparım diye düşündüm.

@Suark gui kullanmıcaz diye biliyorum direk consoledan halledicez
Sosyal ağlarda paylaş

Hah soyle anlat derdini ne guzel yardim edelim. Benden sana tavsiye, "anlatmadigimiz seyleri kullanmicaksiniz" seklinde acikca soylemedikleri surece kullanmaktan korkma.

Bu odevi dongu kullanmadan yapma sansin yok. Google muhendisligi ile aradiginin hemen aynisini bulabilirsin. Kolay gelsin.
Sosyal ağlarda paylaş

hangi loop öğretildiyse ona bak hacı, for gösterilmiştir kesin.
her şeyi yapabiliosun zaten forla.

6 girince başa döndürme olayı için, for kullanabilirisn.

http://docs.oracle.com/javase/tutorial/java/nutsandbolts/branch.html

ve infinite for loop oluşturmaya bak.
Sosyal ağlarda paylaş

• 6 ay sonra ...
ya harita için bi library falan arıyorum.
Yani aslında geo data olmasada olur ( olursa süper tabi ). ama benim aradığım şey daha çok koordinat sistemini bana sağlıcak stabil bişey.

http://www.geotools.org/ bu var bi, ama emin olamadım biraz fazla geldi.

Var mı başka kullandığınız?
Hani elle kendim yaptım bi önceki projemde ama tam istediğim gibi olmadı
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
senko said:

JAXB?

Mirage said:

JAXB XML dökümanlarını parse edip Java nesnelerine atmak için ya da tam tersi Java nesnelerinden XML üretmek için kullanılıyor. JAXB içindeki tool'lar ile XSD ya da XML kullanarak JAXB class'ları yaratabiliyorsun. Ya da tam tersi elindeki var olan Java nesnelerini kullanarak XSD üretebiliyorsun.

Şimdi elindeki 20 MB'lik döküman var. Bunu DOM Parser ile parse edip DOM ağacı haline çevirsen de JAXB ile Java nesnesine çevirsen de bütün dökümanı memory'ye atmış oluyorsun. 20 MB çok da büyük değil. Uzun sürse de (1 dakka?) rahat işlenebilir.

Performans sorun olacaksa dökümanı memory'ye atmadan SAX ile döküman üstünden geçerek belli taglerde işlem yaptırabilirsin.

size bir ara dürüm ismarlıyım ben
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...