Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Enflasyon

sipeyskeyk

Öne çıkan mesajlar

Abi şöyle durum, kendi şirketimiz için yapıyorum zaten. 30 yıllık bir şirket, finansal açıdan da çok prof. yönetilmemiş tahmin edersin ki. Benim şuan yapmaya çalıştığım 10 yıllık defterleri aldım, tek tek faturaları giriyorum excele, sonra bunları yıl yıl toplayıp eğri yapıcam işler artmış/ azaılmış hesabı.

Şuan şirkette durum baya komik, işler nası gidiyo, ortaklar şirketten ne kadar harcıyo falan pek takip edilmiyor. İş alınıyo, yapılıyo, ödemeler yapılıyo falan öyle haybeye bir durum var. Bir düzene koymaya çalışıyoruz işte. İşin teknik yönü o kadar ağır ki, bunlarla uğraşan olmamış pek.
Faturaları tek tek girmem sorun değil zaten işimiz atıyorum yılda 15-20 tane yapılan bir iş.

Başka öneriler varsa da alırım hatta.
Sosyal ağlarda paylaş

Çok basit bir şekilde yıllık enflasyon oranlarını bulup 11 yıl için kümülatif olarak toplayabilirsin. Böylece 2000 yılında yaptığın satışın 2011 yılındaki nominal değerini bulabilirsin.

Örneğin;

Enflasyon oranları | Fiyat
2000 - | 100
2001 - 12% | 112
2002 - 11% | 124,32
2003 - 8% | 134,26
2004 - 7% | 143,66
2005 - 8% | 155,15

gibi gibi.

Bunun yanı sıra sektörel büyümeyi vs de ekleyip karşılaştırmalı bir tablo hazırlayabilirsin.

Kolay gelsin.
Sosyal ağlarda paylaş

anladım, google da arama yap enflasyon endeksi yıllık değişim oranları diye hazır bir tablo çıkar orda. 100 lira her sene aslında kaç lira olmalı diye görürsün enflasyondan arındırılmış şekilde. satışlar için yapıyorsan da 100 baz puan üstünden dağıtırsın yıllara göre, kolayca görülür yıllara göre artış-azalış.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...