Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kürt Sorunu

sipeyskeyk

Öne çıkan mesajlar

Bir de DERSIM var arkadaslar.

Kendi halkinin uzerinde kimyasal silah kullanan bir hava kuvvetlerinden bahsediyoruz...

Hatta Sabiha Gokcen, dersim'i cok iyi bombaladigi icin madalya ile odullendirilmistir, bilginize.

1920'lerin ikinci yarısından sonra Dersim bölgesini tanımaya yönelik pek çok rapor hazırlanmıştır. Özellikle Hamdi Bey'in raporu, "Dersim bir çıbandır. Bu çıban okşamakla tedavi edilemez. Bu yarayı kökünden koparmak gereklidir" gibi söylemler barındırıyordu. Bu söylem daha sonra, 1 Kasım 1936 yılında Atatürk tarafından da meclis kürsüsünden tekrar edilecektir.

40.000 insan olmustur dersim isyani bastirilirken.

Bosuna aglamiyorum gunlerdir, OLAYIN KOKENINE INMEK lazim diye.

Molotof attilar vay serefsizlerden daha derin, gecmisi olan bir hadisedir Kurt Sorunu. Gecmisi inkar edersek ancak bu gunku kadar basarili olabiliriz iste.

Hukukçu yazar Hüseyin Aygün, Dersim Harekâtı ve sonuçları hakkında bugüne kadar yapılmış en kapsamlı bir araştırma olarak nitelendirilen Dersim 1938 ve Zorunlu İskân adlı kitabında, isyanın açıkça kışkırtılarak çıkarıldığını, Cumhuriyet dönemi ayaklanmaları içerisinde sivillere yönelik eziyetin ve kıyımın en şiddetlisine uğradığını, ardından da isyancılarla beraber aileleri ve hatta isyana iştirak etmeyenlerin eziyete ve kıyıma maruz kaldığını, binlerce sivil vatandaşın öldürülmüş ve kalan on binlercesinin de sürgün edilmiş olduğunu belirtmiştir.
Askerî harekât, her ne kadar bazı aşiretleri sürgün etse de, harekât 1938 yılının sonuna doğru sona ermiştir. Harekât sonucunda 13.160 (Dördüncü Umumî Müffetişlik raporu)[1] ile 40.000 [2] arasında sivil ölürken, 2248 hane, 11.818 kişi başka yerlere sürgün edilmiştir[1].

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/ba/Breguet_19_Sabiha.jpg

Sabiha Gokcen, Dersim'e atacagi bomba ile verdigi poz.

Modernligimizin simgesi,Cumhuriyet'in medahar-i iftihar i, ilk kadin pilotumuz.

Ustteki yazida diyor ki, isyan cikmasi icin bolge halki TURKIYE CUMHURIYETI TARAFINDAN KISKIRTILMISTIR.

Cibani kokunden sokup atmak lazim cunku, adamlar kendi kendilerine ayaklanmiyorlarsa sen adamlarin damarina basarsin, ayaklaninca da KENDI HALKININ uzerine bomba yagdirirsin, kimyasal silah kullanirsin.

Ben Ataturk dusmani degilim, ama Ataturk'un HER yaptigini onaylamak zorunda da degilim. Hatasiz kul olmaz, siz ataturk u super kahraman olarak gormeye devam etmek istiyorsaniz devam edin.

Ben dogrulariyla, yanlislariyla taniyip sevme yolunu sectim.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

şu aşağıdakileri okumak istemeyen atlasın efendim, çok da mühim yazı değil çünkü...

evde olmayınca her saat atılan posta ayrı quote çekemedim, toptan cevap vermiş olayım.

Ceday said:

Bence bu yolun tek çözümü toplu af.

Baya sıkıntılı bir konu ama toplu af cıkmadıkca bu işin çözümü yok gibi.

af ile neyi çözeceksin ki?

devlet defalarca, "gelin af edelim" dedi, "gelin masaya oturalım" dedi, kimse gelmiyor. silah bırakmak yerine insanları bombalamaya devam ediyorlar.

anlamıyoruz bu adamları. pkk barış yapmak istemiyor ki, kendi yönetimi altında topraklara sahip olmak istiyor.
bunu da adım adım onlara veriyoruz.

feodal düzeni kaldırmadıkça bu adamları beslemeye devam edersin.

Ceday said:
İşin manevi yönü oldukca sıkıntılı, evlatlarını kaybetmiş onca insan, aile var.

Ama bu ülkenin de terörden cektigi yeter bence. Kendi kendimizi yiyip bitiyoruz, bu ülke enerjisi boş yere yanlıs yerlere harcıyor.

bu ülkenin terörden çektiği yeter hakkaten.

boşuna enerji tüketmemek için pkk'ya istediğini verelim, olsun bitsin.

Napolyonn said:

ayrıca zamanında ohal varken bebek ölümlerinin bazılarına oradaki özel harekatçıların karıştığı söylentisi de var. pkk silahlı bi örgüt olduğu için desteklemiyorum ama devlet te en az pkk kadar teröre maruz bıraktı o insanları.

bu iddiaları en çok çıkaranın pkk olduğunu düşünürsek...

(ha, her asker temizdi, hiç biri kasıtlı veya kasıtsız şekilde sivil halka saldırmadı demiyorum, ama bebek ölümlerinin neredeyse hepsinin pkk tarafından olduğu da bir gerçek)

Raze said:

cumhuriyet sonrası tarih pek müfredatta yoktu, neler olup bittiğini anca akraba, cevre vs gibi taraflı kişilerden duyduk sadece. Bi teyit alsak;

Atatürk zamanında köy enstitüleri ile oradaki feodal, agalık-uşaklık işini bozmaya çalışıp, bölge çocuklarını eğitip gene bölgelerine gönderip öncü vs olmalarına çalışmıştı da rahmetliden sonra gelen partiler agaların "10k oy benden sana sistemime dokanma" çağrılarına uyup sallamıştı, de mi?

Bu işin çözümü, eger varsa, eğitimden geçiyor. Türkiye vatandaşı insanlar hala kabile hayatı yaşıyor, etnik kimlikten bağımsız olarak. Birey olup, öğrenip, bilgilenip, fikir sahibi olmak yok; bi grubun uyesi, neferi olmak var. O grup neyse onun fikirlerini(!) savunmak var. "Ben bilmez beyim bilir" var, "Agam bize bakar, bizi kollar" var, "Devlet büyüğümüz, efendimiz" var, "Hoca efendimiz, şıhımız" var, var oğlu var.

Çokta gocunmuyorum açıkcası, kullanılan aptal olduğu için kullanılıyor; kullanan etik, onur vs gibi insan icadı sınırlamalardan benden daha az etkileniği/umursadığı için kullanıyor. Sonucunda da benden daha çok onun istediği oluyor.

doğru.

doğuda feodal düzen var, 50 yıldır kimse kırmak için mücadele vermedi.
bu feodal düzen, aşiret ağalarını kazandırdı.
bu aşiret ağaları yıllar boyunca meclise girdi, partiler bunları seçti.
partiler için oy kapısı bu feodal düzen.
iki tane aşiret ağasını destekle, binlerce oy garanti.

e böyle bir düzen olunca da, halk hem eğitimde, hem ekonomide çok geri kaldı.

korkak ve cahil bir toplum yetişti. pkk bunların üstünden de kazanç elde ediyor.

ad3m said:

Neden yazılanlarda hiç empati yok yukarıdaki koca spoyu şöyle bir gezdirip okumaya çalışan var mı?

empati var.

her defasında "kürtlerin cezaevinde çektikleri eziyet" dramasından gına geldi.

cezaevinde acı çektiler diyip bunu bir bahane olarak gösterip terörist olmalarını haklı göstermek gerizekalılık. empati ile de alakası yok.

empati kurmak istiyorsan,
50lerde, 60larda, 70lerde itelenen solcuları düşün.
80 darbesinde hapse tıkılanlar, idam edilen deniz gezmişler, kanlı 1 mayıs gibi olaylar, komunistler moskovaya diye yapılan cadı avlar, sağ-sol çatışmaları felan...
cezaevinde acı çektiler diye övgü yağdırılan pkk'lardan daha fazla acıyı solcular çekmiştir. e empati yapacaksak bu acıları çeken kişiler de terörist örgütü kursun?

empati kurmak istiyorsan,
pkk'lı teröristler tarafından basılıp yağmalanan köyler, yolu çevrilen otobüsten indirilen yolcuların kurşuna dizilmesi yüzünden insanların uzun yolculuğa çıkmaktan korktuğu dönemler, doğu bölgelerinde mayınlar yüzünden ölen binlerce siviller ve askerler, beşiğinde öldürülen bebekler, otobüste çarşıda kreşte molotofla saldırıya uğrayan yakılan öldürülen insanlar, binalara bombalı saldırılar, her gün ölüm tehlikesiyle yüzyüze kalan insanlar...
cezaevinde acı çektiler diye övgü yağdırılan pkk'lardan daha fazla acıyı türk halkı çekmiştir. e empati yapacaksak bu acıları çeken kişiler de terörist örgütü kursun?

ama anlamadığınız şey, terörist örgüt kurmak bir çözüm değildir. bu yüzden acı çekenlerin terörist örgüt kurmasını haklı göstermeyi bırakın. empatiyle alakası yok bu işin.

eğer adamların bir sorunu varsa gelsinler mecliste anlatsınlar dertlerini.

hiç çağrılmadılar, hiç önemsenmediler değil ki yahu bu adamlar.

bak, shp zamanında bu adamları meclise davet etti,
sırf kışkırtıcı eylem olsun diye türkçe okunması gereken yeminlerini kürtçe okudular.

saygı görmek istiyorsan senin de saygılı ve barışçıl davranman gerekir.

bak, akp çok tartışılan kürt açılımı yaptı, pkk'ya af çağrısı yaptı, barış görüşmeleri yapılırken, pkk doğuda saldırılarına devam etti.

saygı görmek istiyorsan senin de saygılı ve barışçıl davranman gerekir.

adamların derdi barış yapmak, kendi haklarını devlette elde etmek değil ki.
tek dertleri kendi ülkelerini kurup feodal düzenlerini yönetmek.

bunu görmek o kadar mı zor ki...

TD)Pentagram said:

Raze said:

empatiyi birçoğu 10.000 gençle birlikte gömmüştü.
şehit vermiş ailelere kürtlerin derdini anlatmada size bol şanslar.

şehit aileleri arasında kürt yokmu.?

tamam işte yıllardır anlattığım mesele.
pkk'nın kürt haklarıyla hiç bir alakası yok.
pkk kardeşin kardeşini öldürmesini amaçlıyan bir örgüt.

köylerden kaçırdıkları türk/kürt çocuklarını eğitip yine aynı köylere saldırtıyorlar.

|Joker| said:

sipeyskeyk said:

Bazi arkadaslar anlam veremiyor neden kurtlerin saga sola molotof kokteyli attiklarina. Ben suan is yerindeyim, biri abim olmak uzere 2 kisi soyle bir soylemde bulundular; '' Bunlar kopek, hepsini gebertmek lazim. Saga sola saldirip molotof kokteyli atan, teroristlik yapan adamlari insan yerine mi koyacagiz. Demokrasi insanlar icindir, bunlar icin degil.''

ee adam haklı söylediklerinde. Molotof kokteyli atanları karşımıza alıp demokrasi mi konuşacağız? Onu anlamadım. TBMM içinde PKK'nın siyasetini yapan adamlar yasaklanınca demokrasi elden gitti mi oluyor? Teröristi kırmızı halıyla, halayla karşılamak mıdır demokrasi? "Bize yasak getirdiğiniz, şimdi dağa çıkacağız" demek midir demokrasi?

akp'yi savunanlar her defasında "demokraside şiddet yanlısı gruplara yer yoktur" diyip asker taraftarlarını kötülüyordu.
ama iş pkk'ya gelince 180 derece dönüp, "demokratik haklarını korumak için bunları yapıyorlar" oluyor adı...

Mighty_THoR said:

yurdumun kürt sorununa acilen çözüm lazım bir türk olarak kürtlerin ayrıcalık şekilde yaşayıp türklerin ezilmesinin önüne geçilmesi lazım.

katılıyorum, inşallah o günleri de göreceğiz.

0ne said:

Çözüm için önce yukardaki kafaların değişmesi gerekiyor, ve doğudaki aşiretlerin ortadan kaldırılarak eğitimin yaygınlaştırılması.

Yani bi öğretmen siirt bitlis gibi bi yere atandığında istanbula gidiyormuş gibi içi rahat bi şekilde gidebilmeli, sözlü-yazılı ödevlerden düşük notu hakeden öğrenciye düşük notu verebilmeli.

Öğretmenlere silah çekilip gösterilmemeli.

Şöyle söyliyim,bizim evin yanındaki bi komşum siirt'e gitti resim öğretmeni olarak, bende askerlik dönüşü yakın diye kalmaya gitmiştim, bi çocuğun babası geldi "hocam bizim velede 4 vermişsiniz resimden, sonra bi arıza çıkmasın" dedi, tabi bu sırada ceketi hafif aralayıp belindeki 14 lüğü gösteriyodu.

Yani bu şekilde eğitim aldığını zanneden insanlar eğitilmedikçe bi b.k olmaz şu ülkede.

Cem Yılmaz iyi demiş, "Eğitim Şart"

gene geldik doğu sorununa.
doğu sorununu çözmeden pkk'yı da çözemezsiniz...

goldbären said:

şu anki tablo tam da hükümetin istediği tablo. sekiz yıldır kimseye takılmadan yasama yürütme yapabilen bir meclis-hükümetin sorunu çözememesi, hatta ülkeyi teslim aldığında şiddetin olmadığı bir sorunda, oluşan olumsuzluklara kayıtsız kalması veya körükle gitmesi sonucunda geldiğimiz nokta bu.

bu tabloda, akp'nin ırkçılığı körüklediğini de söyleyebiliriz.

Pipet said:

sen pkk' ya yardım yapan üniversite ögrencileri yok mu sanıyosun ?

onlar daha tehlikeli digerlerinden

olay üniversiteye gitmek değil, üniversiteye herkes gidebilir.

önemli olan zihinlerdeki ağları temizleyecek bir eğitim altyapısı kurabilmek.

Marty said:

az vodka yoktur, cok molotof vardir.

ya ben hala anlamiyorum nasil oluyoda bu teroristlerin saga sola molotof atmasini "ama neden atiyolar bi bakin" diye mantikli bi nedene baglama cabaliyosunuz.

o teroristler sehrin gobeginde saga sola molotof attiklari anda kaybettiler o "biz masumuz, basimizdan cok sey gecti, bi dinleyin hele" durumunu.

sen sokaklari cehenneme cevir, insanlara olum korkusunu yasat (gecen sefer canli canli yanan kizcagizdan bahsetmiyorum bile), sonra "ama bi okuyun bakin neler yasadik biz"

anca kendine dusman yaratirsin bu taktikle. gerci zaten amac bu da, burda hala amac bu degilmis gibi molotof kokteyllerini savunmaya kalkanlar var. o cok ilginc.

valla ben artniyet arıyorum molotofla etrafa saldıran pkk'lıları savunanlardan...

sipeyskeyk said:

Blogumdaki yaziyi aynan koyayim bari.

Tam biraz isler yoluna girdi derken, YSK'nin ''tesadufen'' bagimsiz kurt milletvekili adaylarinin adayliklarini iptal etmesi yine eski gunlere donmemizi sagladi

halen tesadüfen olduğunu düşünüyorsan işimiz zor senle...

pkk bunu bilerek adaylığını koydu. yasaları biliyorlardı, adaylıklarının iptal olabileceğini de biliyorlardı.
ysk iptal ettiği vakit,
bunu fırsat bilerek saldırılarını düzenledi.

çok da zor değil halbuki bunu görebilmek...

sipeyskeyk said:
Bazi insanlar anlam veremiyor neden kurtlerin saga sola molotof kokteyli attiklarina.

hayır kürtler değil, pkk yandaşları molotof atıyor.
anlam veremiyor da değiliz,
çok güzel anlam veriyoruz.

molotof atmalarının anlamı, "bakın biz burdayız, gücümüz sizi ezmeye yetiyor, akıllı olun haaaaa!" demek.

sipeyskeyk said:
Ataturkcu olmak ile fasist olmak karistiriliyor, demokrasi arac olmus.

demokrasiden bahsetmek istiyorsan çok değerli demokratik arkadaşım,
öncelikle o silahını bırakıp masaya oturabilecek kabiliyete sahip bir gruptan bahsetmemiz lazım.

silahını, bombasını, mayınını bırakıp masaya oturmayı bile beceremeyen bir örgütten bahsediyorsun,
sonra atatürkçüleri faşistlikle suçluyorsun.

gg...

sipeyskeyk said:
Ataturk koy enstitulerini kurmus, amaci halki egitmek, agalarin elinden ve feodal duzenden kurtarmakmis, ondan sonra gelenler ise ne yapmis? Kemalizm, Ataturkculuk maskesi altinda koy enstitulerini kapatip, kolay oy icin agalik sistemine destek verip, kurt halkini feodal duzende yasamaya mecbur birakmislar.

yanlış yazmışsın.

birincisi, köy enstitülerini kuran Atatürk değil, "dönemin başbakanı İsmet İnönü'nün himayesinde, Millî Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel tarafından İsmail Hakkı Tonguç'un çabalarıyla" olmuştur bu proje.

ikincisi, kapatılma nedeni, Kemalizm, Atatürkçülük maskesi de değildir.
Kemalizmle ne alıp veremediğin var, niye bu kadar nefret yüklüsün, onu da anlamış değilim ya neyse.
kapatılma nedeni, yükselen antikomunizm dalgasıdır. 2. dünya savaşı sonrası sovyetlerin düşman bellenmesinden doğan "komunistler moskovaya" kampanyaları yüzünden kapatılmıştır.
ondan sonra gelen partiler ise bu projeye devam etmek istememiştir. feodal düzenden gelen oy kapısı varken neden uğraşsınlar ki zaten.
ayrıca bir dip not, faşist dediğiniz chp "köylüleri topraklandırma" isterken, buna karşı çıkan kişiler de gidip demokratik dediğiniz demokrat partiyi kurmuştu.
ama bunun nedeni hiç bir zaman kemalizm, atatürkçülük maskesi olmamıştı.

sipeyskeyk said:
Sonraki donem zaten malum, Ataturk'un adini agzina sakiz edenler sova devam etmis. Terorle mucadele diye halka hayati zindan eden ve asla hesap sorulamayan bir ordu, faili mechul cinayetler, OHAL, 12 Eylul derken nefret buyumus de buyumus.

evet evet, sende ciddi bir atatürk fobisi var.
çünkü her şeyin suçunu atatürkçülüğe yüklüyorsun.

sipeyskeyk said:
Bugun bir seyler yapilmaya calisiliyor, en azindan bir caba var ama insanlarin siyaset yapmasina izin vermezsek, bolgede halkini temsil eden politikacilari PKK li diye damgalarsak nasil bir demokratik cozum uretiriz sahsen benim bir fikrim yok.

kaç zamandır biz ne anlatıyoruz,
sen hiç anlamamışsın yazıları.

cidden yazık.
boşuna mı yazıyoruz buradakileri...

meclise girmek isteyenlere laf etmiyoruz ki,
sokağa çıkıp insanları molotofla yakan, şehirleri savaş alanına çeviren, mayınlarla sivil-asker ayırt etmeden halkı öldüren kişilere bizim sözümüz.

sipeyskeyk said:
Duymussunuzdur Diyarbakir Cezaevi'ni. 12 Eylul'un medahar-i iftihari.

oleey, döndük dolaştık yine aynı yere geldik.
diyarbakır cezaevi.

neden diyarbakır cezaevi?
çünkü pkk'nın kurulma nedeni diyarbakır cezaevi.
çünkü kürt isyanlarının nedeni diyarbakır cezaevi.
çünkü kürt teali cemiyetinin nedeni diyarbakır cezaevi.

afiyet olsun...

|Joker| said:

Her istediğimizi molotof kokteyli alıp yoldan geçen belediye otobüslerine atarak elde edebileceksek bize de haber verin, evden çıkarken hazırlayalım molotofları.

Hala kafaların değişmesinden dem vuruluyor ama bu etrafı yakarak kendilerini kabul ettirme çabasındakilerin kafalarını kimse değiştirmek istemiyor. Garip misiniz beyler?

ben molotofları hazırlamaya başladım.
seçim barajının %2'ye düşmesi için,
internetteki sansürlerin kalkması için,
daha refahlı günler için,
ben de molotoflu saldırılar düzenleyeceğim.

vaperon said:
Bu ülkede öğrenciler, ayrılıkçı ve şiddet yanlısı Kürt göstericilerinden bile daha fazla müdahaleye maruz kalıyor. Bu insanlara neden kimse birşey yapmıyor?

çünkü öğrenciler molotof atmıyorlar, sorun orda.
molotof atarlarsa demokratik talep etmiş olacaklar...

sesu said:
Ben de bu düşünceyi anlayamıyorum mesela. Abicim bu insanlara bir gün esti de mi hadi ya her tarafı bombalayalım dediler? Kim bilir ne biçim iğrençliklere maruz kaldılar zamanında da bu hale geldi adamlar, kadınlar.

bir tek pkk di mi acı çeken grup?
pkk dışında kimse ne biçim iğrençliklere maruz kalmadılar di mi?

30 yıldan uzun zamandır bizi bombalıyorlar, öldürüyorlar, yakıyorlar, patlatıyorlar, taşlıyorlar, yağmalıyorlar...

ne etmişiz arkadaş bunlara biz ya.

biz ne yapmışız bu adamlara ki her gün bize bomba atıyorlar.
biz ne etmişiz ki bunca senedir bize silahlı saldırı yapıyorlar.
biz ne biçim bir suç işlemişiz ki kundaktaki bebeği bile öldürüyorlar.
biz ne kadar kötü insanmışız ki bizle barış masasına bile oturmuyorlar.

di mi?

onu diyorsunuz yani...

Raze said:

hayır tepki aynı olsa gene içim yanmayacak. birisi yumurta atıyor, orgut kurma vs den 10 yılla yargılanıyor, öbürü molotof, gık yok.

üzücü ama gerçek...

Cuce said:

e türkiyede yasıyan insan kürt birine sen kürt değil türksün diyorsa düşmaanım, evet kürtsün ne güzel diyorsa kardeşimdir.

beğenmiyen gidebilir. yallah.

laz-çerkez-tatar-yunan ayrımı olmadığı için, kürt ayrımı da yok.

bir gün eğer laz-çerkez-tatar-kırım diye ayırırsak, işte o zaman kürt diye de ayırabiliriz.

yallah diyerek baştan savmakla olmaz bu iş...

Sparkcaster said:

@şesu: söylediklerin biraz kolaya kaçmak oluyor, pkk eylemleri 84 de başlamış olsa da pkknın kuruluşu 80 öncesi, 12 eylül işkenceleri, diyarbakır cezaevi felan tek sebebi değil bunun, ha belki terör olaylarınının şiddetini arttırdı başlangıçtaki.
Ama 80lerde pkkya yapılan amerikan yunan rum yardımları, suriye ve ıraktan palazlanmaları sebebiyle daha büyük bir sorun haline geldi terör.Ondan sonra da işte bu leyla zana olayları felan hep güç gösterisine döndü.Ekstremist ayrılıkçılar arkalarındaki silahlı güce güvenip daha da körüklediler, devlette gerek köy yakmalar gerek faili meçhullerle ateşin üstüne benzin dökerek ilerledi.

ha ne zamana kadar 99 a kadar, apo yakalandı terör 0 noktasına geldi, işte o zaman gerçekten çözüm isteyen kürtlerle beraber bu reformlar yapılsaydı çözülürdü, bugün bunları konuşmuyor olurduk, fakat ne yazık ki türkiyenin başına gelmiş en kötü 2. şey olan rte geldi, ilk 3-4 sene ayrılıkçılığı pohpohladı oy için, sonra biraz kürt açılımı vs denedi, baktı milliyetçi oyları kaybediyo bu sefer cCc oynamaya başladı, tabi bu sırada ırak tamamen kontrolsüz bir alan haline geldi, amerika vs izin verdi pkknın tekrar güçlenmesine.

Sorunun çözülmesi için öncelikle kürtlerin bu "biz çok ezildik" geyiğini bırakması lazım.Herkes ezildi 80 de.Hani ölü saymaya başlanacaksa da pkknın katlettiği masumlar daha fazla.
ikinci olarak da, devletin, yani iktidarın sorunu gerçekten çözmek için elini taşın altına koyması lazım.Akp sağolsun daha çok gizli ajandasıyla meşgul olduğu için" Evet arkadaşlar kürt açılımı düşündük biz, ee napak?" dan öteye bir programı yok bu konuda.

güzel özet olmuş, katılıyorum.

ama anlamamakta inat ediliyor nedense...

http://2.bp.blogspot.com/_DNJuQAkbxeA/Sc6FqdMsYDI/AAAAAAAADNo/ZueugsVoM80/s400/angry+kitty.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

dersim isyanı da pkk olayına benziyor bence, aşiretlere kürtlere baskı uygulanmış asimile edilmeye çalışmışlar ve cevap da yine askerleri, masum insanları öldürüp isyan çıkarmak olmuş.

hani sürekli olayın köklerine inmek lazım diyorsun da kökleri ne olursa olsun sonuç terör ve katliam olmamalıdır ve hiç bir şekilde meşrulaştırmaz bunu. olursa da kafasına kimyasal bombayı ben de atarım.
Sosyal ağlarda paylaş

_ILuVaTaR_ said:

dersim isyanı da pkk olayına benziyor bence, aşiretlere kürtlere baskı uygulanmış asimile edilmeye çalışmışlar ve cevap da yine askerleri, masum insanları öldürüp isyan çıkarmak olmuş.

hani sürekli olayın köklerine inmek lazım diyorsun da kökleri ne olursa olsun sonuç terör ve katliam olmamalıdır ve hiç bir şekilde meşrulaştırmaz bunu. olursa da kafasına kimyasal bombayı ben de atarım.

Afedersin ama bana da orantisiz guc kullanilsa ben de cevap verebilecegim tek yol olan teroru secerim. Ne yapsalardi Dersim'liler, duzenli ordu kurup konya ovasinda turk ordusu ile meydan savasi mi yapsalardi?

Beni de terorist yapacaksiniz bu gidisle zaten, ilk de sizi temilzleyecegim.
Sosyal ağlarda paylaş

Dünyanın en büyük yalanı ekonomik sıkıntılar, imkansızlıklar, baskı altında tutmak nedeni ile devlete silahlı isyan edilmesidir gençler.

Bu ülkede şu an yaşadığımız şartlar çok mu normaldir?İnsanlar telefonla konuşmaktan korkuyorlar.Pek çok arkadaşım içkili ortamda yapacağı alkol dolusu sohbet öncesi bile önlem olarak cep telefonunun bataryalarını çıkarıyor.Televizyonlar ve gazeteler hükümet karşıtı hiçbir sese izin vermiyor.Tek tük bir ses çıktığında da önce el birliği ile rezil ediyorlar,sonra da işinden ediyorlar.İşsizlik almış başını gidiyor,evvel gün yayınlanan bir araştırmada işsiz sayısının aralarında Mersin,Konya gbi illerin de ulunduğu toplam 25 ilin nüfusunu geçtiği söyleniyor.

Buna rağmen insanlar sokaklara dökülüp devlete,askere,polise silah çekmiyorlarsa gerisi hikayedir.Elbette protesto edeceksin ama haklı-hukuklu zeminde.Şimdi YGS mağduru öğrencilerin,yurt genelinde 400 bin sağlık çalışanının,yüzbinlerce işçi ve memurun yaptığı gibi.

Kürtçe konusunda yapılan hatalar,özellikle 12 Eylül sonrası bir dönem yapılan ayrımcılık tamamen ortadan kalkmıştır.
Ülkenin en ünlü sanatçıları Kürt kökenlidir.Kürt kökenlilere siyaset yasağı yoktur.Türkiye'nin her yerine istedikleri gibi gidip yerleşirler.Türk kökenli yurttaşlar ve Kürt kökenli yurttaşlar arasında hiçbir vatandaşlık hakkı farklılığı yoktur.

Bu yaşananlar tamamen hainliktir.Amaç Türkiye'nin zayıflatılması,bölünmesidir.Bunu planlayan da o Kürtçü milletvekilleri, PKK hainleri,Apo şerefsizi falan değildir...Doğrudan ABD-AB'nin taaa Sevr'den beri süregelen devlet politikalarıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

_ILuVaTaR_ said:

ama işte o orantısız güç terörizmden sonra ortaya çıkmış orada da.

Oyle mi,

peki isyan neden patlak vermiştir?
dersim'e askeri vali atanır(abdullah alpdoğan),tabi sırf bu yüzden isyan çıkacak değil ya. valinin yetkilerine bakılırsa evet isyan sırf bu yüzden çıkmıştır.''düzeni sağlamak ve güvenlik açısından gerekli gördüğü durumlarda ilde yaşayan kişileri ve aileleri ,il sınırları içinde bir yerden bir başka yere göndermeye , il sınırları içinde oturmalarını yasaklamak'' gibi..şimdi burda durup düşünmek lazım , bu vali olası bir kürt isyanının oluşumuna darbe vurmak için atanmıştır da durduk yere canım dersimli niye isyan etsin, çıkıp dağlara tüfek çatsın , cenk etsin..daha önceki isyanları ele alarak mı böyle bir karar verdi devlet bilinmez. aslına bakarsanız bilinir. kanımca devlet bu yörede yanlış bir politika izlemiştir.dersim isyanı'nından önceki isyanlara göz gezdirirsek en öne çıkanı ''şeyh sait isyanı'' o da isyansa,350 kadar tüfeğiyle isyan eden sait.bir devlet için oldukça küçük bir rakam olsa gerek.

peki devlet neden böyle bir yola başvurdu? ve bu yol günümüze kadar hala devam ediyor. sırf devletin dersim'i potansiyel tehlike olarak görmesi 90.000* kişinin ölmesine gerekçe miydi?

devletin kendini dersim'e alıştırması onu kendinden görmesi ile sorunların çözülebileceğini anlamaması ve dersim'i asimile etmeye başlamasıyla isyan başlar. dersimin birliği bozulur , işte valinin yetkileri burda devreye girer. zorunlu göçler başlar ve dersim asimilasyonlara maruz kalır, tabi hala bu politikanın devam ettiğini söylemek yanlış olmaz mesala son yıllarda tunceli'ye ki alevi olmasına rağmen her köye cami yapmak kimin aklına gelir , aferim bildiniz.

neyse nerde kalmıştık ha evet isyanın asıl amacı budur ne feodalite ne kürt milliyetçiliği, sadece benliğini koruma isteği.
feodalite demekte ısrarcıysanız ; isyanı bastırmak için meclise bizzat atatürk tarafından atanan kürt * alevi bir isim; ''diyap ağa'' ilk tunceli millet vekili.. hayır bu isim bir halk kahramanı değildir , aksine 38 köy sahibi bir ağadır . yani dersimde önemli bir nüfusa sahip korkulan bir şahsiyet.doğuda allah gibidir desem yanlış olmaz hani.

kürt milliyetçiliği güden bir isyandır dersim isyanı diyenlere de sözüm var elbet. neden değindim? çünkü bazı kaynaklarda kürt isyanı diye geçer bu isyan. dersim isayanı'nın başını çeken seyit rıza dır. ki bu insan ırkçılık duygularını içinde söndürmüş bir kişidir . tabi kanıt olarak da sey sait isyanında kesin kez destek çıkmaması örnek verilebilir. tabi anlayan anladı , anlamayanlar için 0900 lü hatlarımız mevcut 23.00 den sonra arayabilirler.

ve dersim isyanı'nın bu kadar önem kazanmasındaki bir diğer faktör; seyit rıza.
isyanın büyük ses getirmesindeki payı önemsenmeyecek dercede çok. kimdi ki bu seyit rıza halk onun arkasından sorgusuz koşuyor. seyit rıza , kendi tabiri ile dersim generali ya da mahkemedeki savunmasında dersimli rızo..askeri gücünün yanı sıra dini bir önderdir, alevidir..haksızlıklara karşı gelmesiyle halkı takdirini kazamış bir insandır. '' seyit'' lakabından da anlaşılacağı üzere peygamber * ailesinden gelir. yani * ibrahimin'in soyundan gelir rıza. sırf bu yönüyle binleri arkasından götürme gibi bir rütbeye sahip olmasına karşın bu yönünü kullanmamış ve insanlarının dini inançlarını sömürmemiş olması da gözardı edilemez bir gerçektir.ve bilinmesi gereken bir husus;
isyanı bastırmak için meclise atanan diyap ağa seyit rıza'nın kayınperderi.evet gerçekten garip. rıza, diyap ağa'nın kızı ele ile evli ve üç oğlu var. bunlardan ikisi isyan zamanı öldürülür.

1937'de başlar isyan hasrik köprüsü'nün yıkılmasıyla 21 mart da..çetin geçer bu dönemler , askerin işi güçdür..halk bu sefer inanmıştır . öyle ki mermisi biten techizatını mavzerini askerin eline geçmemesi için parçalar kullanılamaz hale getirir.
dersim bu sefer ağır yara alır silkelenecek gücü kendinde bulamaz. aralarında sabiha gökçeninde bulunduğu bir filo dersim'i bombardımana tutar , isyanla alakası olmayan köyler bile yakılır .. dersim'e ilk devlet binası öldürülenlerin kerpiç evlerinden yapılır..dersim 13 eylül de durulur , isyan bastırılır ..öyleki adı bile değiştirilir ''tunceli'' olur.masaya oturup anlaşmak için erzurum'a çağırılan seyit rıza yolda tuzak kurularak yakalanır..6 arkadaşıyla birlikte atatürk'ün gelmesi bile beklenmeden alalacele idam edilir. ve tarih bir sayfayı daha kapatır , tabi herzaman olduğu gibi geçmiş sayfanın izleri yeni sayfada yer alır.cesedi idamdan sonra yakılır ..

ihsan sabri çağlayangil anlatıyor;

"seyit rizayi meydana cikardik.
hava soguktu ve etrafta kimseler yoktu.
ama seyit riza meydan insan doluymus gibi,
sessizlige ve bosluga hitabetti.
-evladi kervelayme, be gunayime,
ayvo zulumo, cinayeto.
(evlad-i kerbelayiz, gunahsiziz,
ayiptir, zulumdur, cinayettir.)
dedi.benim tuylerim diken diken oldu.
bu yasli adam rap - rap yurudu.
cingeneyi itti.
ipi boynuna gecirdi. sandalyeye ayagiyla
tekme vurdu. infazi yapti."

dersim, yani tunceli bunu üzerine 35 yıl sustu.ibrahim kaypakkaya'nın can dostu ali haydar yıldız'ın vartinik köyü mirik mezrasında bir çatışma da vurulmasına dek.
gerçeği görmemek onur kırıcıdır!
Sosyal ağlarda paylaş

cetintas said:

Dünyanın en büyük yalanı ekonomik sıkıntılar, imkansızlıklar, baskı altında tutmak nedeni ile devlete silahlı isyan edilmesidir gençler.

Bu ülkede şu an yaşadığımız şartlar çok mu normaldir?İnsanlar telefonla konuşmaktan korkuyorlar.Pek çok arkadaşım içkili ortamda yapacağı alkol dolusu sohbet öncesi bile önlem olarak cep telefonunun bataryalarını çıkarıyor.Televizyonlar ve gazeteler hükümet karşıtı hiçbir sese izin vermiyor.Tek tük bir ses çıktığında da önce el birliği ile rezil ediyorlar,sonra da işinden ediyorlar.İşsizlik almış başını gidiyor,evvel gün yayınlanan bir araştırmada işsiz sayısının aralarında Mersin,Konya gbi illerin de ulunduğu toplam 25 ilin nüfusunu geçtiği söyleniyor.

Buna rağmen insanlar sokaklara dökülüp devlete,askere,polise silah çekmiyorlarsa gerisi hikayedir.Elbette protesto edeceksin ama haklı-hukuklu zeminde.Şimdi YGS mağduru öğrencilerin,yurt genelinde 400 bin sağlık çalışanının,yüzbinlerce işçi ve memurun yaptığı gibi.

Kürtçe konusunda yapılan hatalar,özellikle 12 Eylül sonrası bir dönem yapılan ayrımcılık tamamen ortadan kalkmıştır.
Ülkenin en ünlü sanatçıları Kürt kökenlidir.Kürt kökenlilere siyaset yasağı yoktur.Türkiye'nin her yerine istedikleri gibi gidip yerleşirler.Türk kökenli yurttaşlar ve Kürt kökenli yurttaşlar arasında hiçbir vatandaşlık hakkı farklılığı yoktur.

Bu yaşananlar tamamen hainliktir.Amaç Türkiye'nin zayıflatılması,bölünmesidir.Bunu planlayan da o Kürtçü milletvekilleri, PKK hainleri,Apo şerefsizi falan değildir...Doğrudan ABD-AB'nin taaa Sevr'den beri süregelen devlet politikalarıdır.

300 küsür devlet 16 imparatorluk, buda zamani gelince gider yenisi gelir, hiçbirşey baki degil agırınıza gitmesin
Sosyal ağlarda paylaş

ya farkındayım zaten iskan kanunu ve o valinin atanması sonrasında çıktı zaten isyan. yöntem ne kadar doğrudur bilmiyorum ama orada bir sorun var ki böyle bir adım atmış devlet. ve yine aşiretlerle ilgili bir şeyler var okuduğum kadarıyla, özellikle o bölgeye yine adeta feodalite hakim.

onun dışında bir de türkiye'nin yeni kurulan bir devlet olması ve potansiyel ayrılıkçı düşünceleri elimine etmeye çalışması vardır, bu konuda da devlet haksız diyemem bence geçerli bir sebep bu. bir şekilde asimile etmeye çalışmışlar, karşılığında isyan çıkmış. her ezilen haksızlığa uğrayan isyan etseydi zaten doğru düzgün devlet olmazdı şu dünyada.
Sosyal ağlarda paylaş

etrafta bir sorun varsa, sorunu çözme insiyatifinde olan taraflar sorunun çözümünde durmadan birbirlerinden bir şeyler bekliyorlarsa,

o sorun çözülmez.

çok basit denklem. insan ilişkilerinde test edin, şirket ilişkilerinde test edin, uluslararası ilişkilerde test edin, etnik gruplar arasında test edin hep aynı sonuç çıkacaktır.

böyle bir sorunun çözümü ancak ve ancak fedakarlıklarla olur. karşı tarafın ne kadar fedakarlık yaptığına aldırmadan yapabileceğinin en iyisini yaparsın, halen sorun çözülmüyorsa o zaman karşı tarafı suçlamaya hakkın olur.

bu konuda, şu yazdığımı hangi taraftan okursanız okuyun kendinize hak veremezsiniz, hah işte buradan başlayın.
Sosyal ağlarda paylaş

Kürt sorununda çözülmesi gereken FEODALİTE sorunudur.Bugün kanal kanal gezen o Kürtçü milletvekillerinin neredeyse tamamı filanca aşiretten,falanca ağanın bilmem neleridir.Köy falan gezmezler.Gidip Diyarbakır'da,Van'da,Hakkari'de insanların devlet aleyhine gösteri yapması için gereken gazı verirler.Yoksa kaç senedir meclisteler,merak eden açsın girsin araştırsın.Kaç tane yasa önerisi,araştırma önerisi vermişler bölgelerindeki köylerin-köylülerin yoksullukları-yoksunlukları için?Hikayedir hepsi.Tamamen amaç memleketi bölmek.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu gereksizler bugün bi de köprüleri kapatmışlar bravo. Boğaziçini kapatmışlar, polis de üstün zekasını kullanıp FSM trafiğe kapanmasın diye önlem almış. Ama yol boyunca polisler ve polis araçları köprünün üstünde durdukları için gişelere girip köprünün diğer ucundan çıkmam 1 saat 15 dakika sürdü.
Sosyal ağlarda paylaş

Daesu said:

benim gitmiyor zaten. istemem orası ayri ama neyin hayirli neyin hayirsiz olacagini göremiyor kimse. selcukluda gitti bi süre beylik dönemleri yaşandı sonra osmanlı kuruldu. her iki devletinde güclü oldugu dönemler oldu.

Tehlikeli bir yaklaşımın var.Ama saygı duyarım.Kendi adıma Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmesini felaketten farksız düşünmem,görmem.
Sosyal ağlarda paylaş

1930 larin dunyasina hosgeldiniz

2. dunay savasi oncesi dunyada etnik temizlikler ve asimilasyon gayet normal hatat zorunlu kabul ediliyordu, iste kizilderililerin durumu, ingilizlerin somurgelerinde yaptiklari, somrugeler arasi nufus degisimleri, stalinin hitleri golgede birakicak tehcirleri, gulag meselesi falan filan

o donem hatta eugenics bile cok normal bi konuydu, gen hafuzu kirlenmesin develte yuk diye sakatlari filan itlaf etmeyi planliyordu bugunki cogu demokratik ulke

sonra naziler geldi, kimsenin hayal edemiyicegi noktalara tasidirlar bunu, basta tek amaclari yahudileri avrupadan surmekti, hickimse ses cikarmadi ancak battle of britain kaybedilince, ingilzi donanmasi ile butun yahudileri madagaskara gonderme plani yalan olunca, ve alman donanmasinin savas ortasinda boyle bir ise girismeside cilginlik oldugundan, final solution oldurduler hepsini iste

bizdede ittihatcilar nazilere pararleldir baya, proto nazi partisidir, programlari zaten anadoluyu turklestirip turkler disindaki azinliklari bir sekil anadoludan cikartmaktir, ermeni katliyamlarinin ardindada bu zihniyet vardir gene

6-7 eylul olaylarinida cikaran gene istanbulu azinliklardan arindirmak istiyen ayni ittihatci kafadir filan

neyse cok acilmayalim, dersim e olmadi demek planlanmadi demek tarihi inkardirda her donemi o donemin sartlarina gore degerlendirmek gerekir, etnik hassasiyetler ve insan haklari ancak adolf sonrasi dunyada develtlerin bir numarali gundemine oturabilmistir, 2, dunya savasi oncesi gittikce fasizme kayan ulus devletlerin elinde bir numarali cozum araci etnik temizlikler ve tehcirlerdir
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...