Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

kedi beslemek paalı bişi mi

Suark

Öne çıkan mesajlar

• 1 ay sonra ...
Ev ortamında beslenebilecek en uygun hayvan kedi aslında. Öyle çok da masrafı yoktur kedinin. Ben aşıları için belediyeye götürüyorum kedilerimi. Yaşadığınız şehirde herhangi bir belediye veriyor bu hizmeti, illa ki ikamet ettiğiniz belediye olması şart değil. Okun dışında iç ve dış parazit ilaçlarının uygulamalarını kendiniz yapabilirsiniz.

Mama konusuna gelince evet, hill's, pro plan gibi veteriner onaylı mamaları vermek çok iyi ama maalesef onlar kilo bazında 12, 13 lira civarında. Ben senelerdir kedilerime goody mama veriyorum ve bu mamadan çok memnunum. Bu tip bir mama kullanarak yan besinlerle desteklenebilir. Kum dediğiniz de 12 liraya (ki ben en kalitelilerinden alıyorum kokmaması için :D) 4-5 liraya da kaliteli kumlar yok değil ama :)

Tüm bunlar dışında hiçbir masrafı yok kedinin. Ben evde 2 kedimle çok mutluyum, onlara yetiyorum bir de dışarıdakilere kuru mama alıp yediriyorum :)

Kendimce profesyonel bir kedi dostuyumdur, elimden geldiğince kedilerle ilgili sorularınıza yardımcı olabilirim :)
Sosyal ağlarda paylaş

Yavru bir kedi alırsan ilk başlarda biraz masraf oluyor , tuvalet kabı aşısı bilmemnesi sonradan rutine giriyor aylık 5 liralık eğer çok titizim sık sık değiştirirm kumunu diyorsan 10 bilemedin 15 lira kum masrafın var.kaliteli mama alırsan yanlış hatırlamıyorsam 1 ay giden paketler 25-30 lira olması lazım.açık kuru mama alırım diyorsanda 10-20 lira arası kedinin oburluğuna bağlı olarak mama masrafın olur.Arada pirelenirse 15 lira ilaca para verirsin.kısırlaştırma olayı biraz sıkıntı dişi kedileri veterinerlerde 300'e erkekleri 150'ye kısırlaştırıyorlar diye hatırlıyorum.tabi belediyelerin kendi kısırlaştırma yerleride oluyormuş onlar çok daha cüzi bir fiyata yapıyorlar bu işlemi.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
ayda bir aşısı 25-30 lira arası değişiyor, kumu da 8kglıklar 10 lira de, eğer mama alıyorsan ki asla yaş mamaya falan alıştırma derim bağımlılık yapıyor; yaş mama konserveleri tanesi 2.50, benimki iki güne bir tane bitiriyor onlardan. paket mamaları da 8 lira falan, iki hafta gidiyor. şimdi bu bakkal hesabı gibi oldu ama sen kediyi hazır gıdaya ne kadar alıştırırsan maliyeti o kadar katlanır aman diyeyim :D
Sosyal ağlarda paylaş

Bence maliyetinden önce evde devamlı seninle yaşayacak bir canlının olma fikrine alışabilicekmisin ona karar ver.özellikle bahçen yoksa ki bu kediler için pek geçerli değil yediğin yemeğin için bile kedinin tüyü çıkabilir yani yemekten onu çıkartıp yemeye devam edebilmen lazım.her ne kadar hoş bişey olmasada bunlar gerçek.kediler köpeklere göre biraz daha kokar istediğin kadar temiz bak yine kokucaktır.bunlarada göz yumman lazım.tabi son olarakta sokağa atmamak!bunları düşündükten sonra evet yapabilirim diyorsan masrafı falan yok tek önemli olan verdiğin kuru mama kaliteli olmalı.onun dışında aşılarını yaptıracağın yeri bilirsen pahalı değil.mamada büyük boy aldınmı uzun süre idare eder.yani ilk aldığın zaman bir kereliğine taş çatlasın 200 TL ödersin!
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...