Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

USA alışveriş

sabotaj06

Öne çıkan mesajlar

Arkadaşlar forumda yeniyim. USA da oturan bir tanıdığım var. Ona bir masaüstü pc siparişi verdim. o da newegg den alışverişi yapmamı kendisinin yollayacağını söyledi ama. şimdi bu ürünü gönderince sorun çıkmazmı. yani gümrükte büyük ihtimalle takılır ama. bunu fedex veya ups'e verirse bu sorun ortadan kalkarmı veya kaldırmanın bir yolu mevcutmudur.
Sosyal ağlarda paylaş

Birincisi eğer değişme olmadıysa, newegg'den alışveriş yapman için kullanacağın kredi kartının kayıtlı olduğu adres ve shipping adresin aynı olması gerekiyor ve newegg türkiyeye gönderim yapmıyor o yüzden alışverişini oradan yapamazsın. Amazon'u dene orada sorun çıkmıyor. İkincisi ona yollatacaksan onun gelirken getirmesi lazım sana ki gümrükte falan takılmasın diğer türlü büyük ihtimalle takılır gümrükte.
Sosyal ağlarda paylaş

peki şöyle bişey öğrendim araştırmalarımda şunu gördüm;
T.C.
BAŞBAKANLIK
Gümrük Müsteşarlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü
Sayı : B.02.1.GÜM.0.06.00.00.07.203-2875
Konu : İnternet Sitelerinden Alınıp Posta Yoluyla
Gönderilen Ticari Nitelikte Olmayan Eşya

23.09.2008/ 23008
GÜMRÜK VE MUHAFAZA BAŞMÜDÜRLÜĞÜNE

İlgi: 19.11.2004 tarih ve 31584 sayılı yazımız.

İlgide kayıtlı yazımızda 2000/53 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki “Gümrük Vergilerinde Muafiyet ve İstisna Tanınacak haller Hakkında Karar”ın gerek “Posta Yoluyla Gelen Hediyelik Eşya” başlıklı 32 ila 34 üncü, gerekse ”Vergileri Ödenmek Suretiyle Posta Yoluyla veya Yolcu Beraberinde İthal Edilen Eşya” başlıklı 39 ila 41 inci maddelerinde belirtilen eşyanın karşılığında alıcı tarafından herhangi bir ödeme yapılmamış olması gerektiğinden internet sitelerinden sipariş verilen eşyanın 2000/53 sayılı Karar kapsamında değerlendirilmesinin mümkün bulunmadığı ve internet sitelerinden satın alınıp posta yolu ile gönderilen ve ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen, toplam değeri 100 ila 1500 EURO arasında olan eşyanın ithalinde İthalat Rejim Kararı hükümlerinin uygulanmasının icap ettiği belirtilmiştir.
Ancak, 13.06.2008 tarih ve 26905 sayılı Resmi Gazete yayımlanan 2008/13676 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 2000/53 sayılı Karar’ın 40 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi yürürlükten kaldırıldığından, internet sitelerinden satın alınıp posta yoluyla gönderilen ve ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen eşya ile ilgili olarak, gerçek kıymeti gönderim başına 100 ila 1500-avro arasında olan eşya için % 10 tek ve maktu vergi uygulanması, kıymeti 1500-avro’nun üzerinde olan eşya için ise İthalat Rejim Kararı’na tabi tutulması gerekmektedir.
Bilgi ve gereğini rica ederim.

S. Umman HAMİDOĞULLARI
Gümrükler Genel Müdür V.

yani ben sadece %10 vergi ödeyeceğim anladığım kadarıyla. bunun benim için bir sorunu yok. çünkü sistemin türkiye fiyatı 3000 tl civarı buradan alırsam vergi dahil 2000 tl gibi bir rakam. kargo hariç tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...