Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Blizzard'ın 20. yıl özel belgesel(imsi) videosu

Snake

Öne çıkan mesajlar

90'larda güzel oyunlar yaptılar ama endüstrinin selameti için ya artık kendileri yeni birşey yapmaya başlamaları ya da çökmeleri lazım. etrafta kopyalayacakları kimse kalmadı çünkü. ilk seçeneğin olmasını tercih ederim, umarım toparlarlar 2010'ların ilk yarısında.
Sosyal ağlarda paylaş

Snake said:

başarılı oyun endüstrisini tek firmaya indirgemek (td)

prodüksiyon maliyetlerinin tavan yaptığı ve hollywood ile yarıştığı bir döneme gelmişken elbette ki endüstrinin yıllık gelir hacminin büyük kısmı tek bir oyunla dönüyorsa o şirketin sektörün işleyişinde kritik etkisi vardır, buradaki etkisi ise olumsuz maalesef. geri kalanların bir kısmı da "bunda bir keramet var herhalde" deyip onun gibi olmaya çalışınca önümüzdeki seçenekler doğu avrupa'nın süper düşük bütçeli niche oyunları veya multiplatform nedeniyle hepten sulandırılmış otopilot cutscene filmleri.

ancak bu bile onlara yetmiyor, titan'ın 15-20 yıl büyüyerek oynanmaya devam edeceğini iddia ediyorlar ve umuyorlar. mantık bu yani. bütün pc sektörünün tek şirketin, actiblob'un avucunda olması. fps ve rts'yi de bir şekilde aylığa bağladılar mı tamamdır.
Sosyal ağlarda paylaş

valla her yanı patlak bug dolu oyunlar yzünden insanların ülke yönetimi oyununlarından soğuması blizzardın sucu değil.
cutsecenlerde blizzardın sucu değil
b-movie oyunlarda
dumped down rpglerde
hatta dumped down mmorpglerde.

bir mmorpginin 3 değil 15 yıl ömrü olması gerektiğinin farkında olmak ayırca önemli bir mevzudur. mmorpgler doğaları gereği ömürleri uzadıkca zenginleşirler büyürler gercek anlamda dev dünyalara sahip olurlar.

cıktığından 3 ay sonra multi oynıycak adam bulup bulamıycağın belirsiz fpsler, cıktığından 1 sene sonra devam edip etmiyceği belirsiz mmorpgler, tech desteği olucakmı olmıycakmı bugları cözülücekmi bilinmiyen tonla oyun. 3. patchle oyunların oynanbilir hale gelmesi normal kabul edilen bi piyasa.

Butun bunlara rağmen blizzardın beta sürümüyle bi sorunsuz oyun oynıyabildiysem ben aylarca, bu kalite farkıdır. daha önemlisi, güvence vermektir, paranın karılığını alığaını bilmektir.

ister indy olsun ister dünyanın en büyük oyun yapımcısı olsun, işin sonunda bu kuralara uymak zorunda. ve piyasada bu standartları koruyan tek firma blizzard.

geri kalan hepsi uzun süredir kendi boklarında yüzüyolar.
Sosyal ağlarda paylaş

dumbed down mmorpg dediğin wow'un kendisi zaten, ilk çıktığı zamanlar uo'cular burada nasıl burun kıvırıyordu hatırlayan vardır herhalde. işin ironik kısmı bana yıllar önce "yakında bırakırım, uo gibi kalıcı değil bu" diyen adam bile devam ediyor. dolayısıyla bu kadar tutunca diğer herkes de taklit etmeye çalıştı.

tek bir oyunun bir oyuncunun bütün parası ve zamanını alması endüstri için kötüdür, bu mmo olmuş yahut fps olmuş farketmez. hacim düşer. yeni insanları oyun oynamaya çektikleri de yok, mevcut oyuncuları başka birşey almaktan alıkoyuyorlar sadece. haliyle parası olan yatırımcılar sadece sıfır risk klon oyunlara kredi açıyor.

daha önce de görüşümü belirtmiştim bu konuda, kendim 370 gün played gömdüğüm oyunun olumsuz etkilerinin farkındayım. mesele iyi veya kötü olması değil.

dünyanın en çok çalışanı ve bütçesi olan stüdyo remake yaparken bug çıkması için pek neden yok. mekanikler aynı, işleyişi aynı. işgücünü & parayı bastırınca tornadan düzgün çıkacaktır elbet.

neyse yani, daha önce üzerinde konuştuğumuz konular. değişen birşey olmadı zaten o günden bugüne. yalnız yorumlarda yazdıkları gibi bill roper'ın adının bile geçmemesi ayıp olmuş.
Sosyal ağlarda paylaş

blizzardin olayi zaten oynanabilirlik tamamen, daha wowdaki oynanabilirlige birebir erisen mmo yok hani, en yakini aion da gordum ben ondada aptallar rubberband i kaldirmamislardi ondan gereksiz hantal oluyordu

blizzard guzel rafine oyunlar yapiyor, surelim piyasaya patchle fixler dlc ile tamamlariz demiyor o yuzden seviyor insanlar hala

dumbed down olayina gelirsek ferrarinin 4 ceker araba yaptigi bir ortamda bunu sirf oyunlara indirgemek imkansiz, hedef musteri kitlesine uymaya calismak var tamamen, birsey piyasa oluyorsa, statu sembolu oluyorsa ve onla alakasi olmayan kisiler buna ragbet ediyorsa (telefonu sirf telefon alrak kullanan menopozlu teyzenin ayfon, ev-is arasi mekik dokuyan adamin sehir kullanimi icin ferrari almasi gibi starbucks da acip solitare oynamak icin laptop alan yurdum insani misal) o urunu firma mecburen yeniden konumlandiriyor, kisadonemde sadik ama elit musteri kitlesinden daha cok kazandiriyor bu tipler firmaya cunki, uzundonemde ise steve jobs faggotry ile kurtariyorlar isi iste, IT IS A CLOCK, A CALENDAR, A CALCULATOR AND BEST OF ALL AN INTERNET COMMUNICATIONS DEVICEEEEE !!1111
Sosyal ağlarda paylaş

said:
dumbed down mmorpg dediğin wow'un kendisi zaten, ilk çıktığı zamanlar uo'cular burada nasıl burun kıvırıyordu hatırlayan vardır herhalde. işin ironik kısmı bana yıllar önce "yakında bırakırım, uo gibi kalıcı değil bu" diyen adam bile devam ediyor. dolayısıyla bu kadar tutunca diğer herkes de taklit etmeye çalıştı.

wow un uzun soluklu olmasinin nedeni oyunu hep taze tutmalari, tbc de paladin kotu diye biraktigindan bilmessin ama sen biraktiktan sonra WOTLK de adamlar yepyeni bir class yapti, cata da bambaska bir class yapti

tarihsel gelisime ve oynanabilirlige bakarsak vanilla/tbc paladini ile wotlk paladini bambaska classlar, cata paladini dahada baska bi class, uo da AoS gelene kadar adam akilli degisiklik olmadi bile ki onuda yapan kalgan efendi hani

ki adamlar bu expansion oturup bastan butun dunyayi yeniden yaptilar, ciddi kaynak aktardilar 1-60 revampine, lvlcapde olan insanlar alt kasmadiysa o yeni eklenen yuzlerce questin neredeyse hepsini kacirdi, ama oyunu yeni basliyanlar veya yeniden basliyanlar icin tazelediler direk, sunu yapan baska mmo yok hani piyasada

wow un eskimemesinin temel sebebi bu
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

tek bir oyunun bir oyuncunun bütün parası ve zamanını alması endüstri için kötüdür, bu mmo olmuş yahut fps olmuş farketmez. hacim düşer. yeni insanları oyun oynamaya çektikleri de yok, mevcut oyuncuları başka birşey almaktan alıkoyuyorlar sadece. haliyle parası olan yatırımcılar sadece sıfır risk klon oyunlara kredi açıyor.

daha önce de görüşümü belirtmiştim bu konuda, kendim 370 gün played gömdüğüm oyunun olumsuz etkilerinin farkındayım. mesele iyi veya kötü olması değil.

dünyanın en çok çalışanı ve bütçesi olan stüdyo remake yaparken bug çıkması için pek neden yok. mekanikler aynı, işleyişi aynı. işgücünü & parayı bastırınca tornadan düzgün çıkacaktır elbet.

neyse yani, daha önce üzerinde konuştuğumuz konular. değişen birşey olmadı zaten o günden bugüne. yalnız yorumlarda yazdıkları gibi bill roper'ın adının bile geçmemesi ayıp olmuş.

lanet olası blizzard tek sucu o kadar iyi olmasıki kimse daha iyisini yapamıyo
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

şimdi o kadar cok yanlış şey varki mesajda, detaya girmem gerekti dayanamadım.

sektörün görevi garip gurupoyunlar yapmak değildir. insanların sevdiği oyunlar yapmaktır. once bunu netleştirelim.

biz oyuncular olarak sektörün kölesi değiliz yarım yamalak oyunlara "aman developerlar para kazansında belki işe ayra bi oyun yaparlar" diey para vermek gibi bir sorumluluğumuz yok.

Herkez libzzardı taklik etmeye calısıyo ama blizzardan daha cok taklik edilen oyunlar modeller formuller var, bunu es gecmemek lazım. ki butun bu şık blizzardın aslında cooook cok başarılı bir firma olduğunu ondan iyi oyunu yıllardır yapamadıkları için genreleri ileri taşıyamadığını kabul etmekden başka sonuca varamıyor.

Daha önce dediğim gibi insanların yeni oyun oynamak gibi bir sorumluluğu yok, insanlar eğlenmek istiyor. deneysel takılmak kimsenin misyonu değil.
100 senedir icten yanmalı motor yapıyoruz, söylediğin tamam ford yapmış yenisine gerek yoktan öteye gitmiyor.
modeller tasarımlar fikirler geliştirlir zenginleştirilir.

demekki farkında değilmişsin bilmem kac gün gömdüğün oyunun iyi/kötü etkilerinden. aksine cok cok yanlış fikirlere kapılmışsın. bi daha bakarsın sektöre tarafsız bir bicimde belki gözlerin acılır.

sondan bir önceki paragrafıla oyun yapımı hakkında hiçbirşey bilmediğini ortaya koydun. starcraft 2nin bir remake olmadığını geciyorum. bilginin tümüyle yanlış odlğunu geciyorum. sadece kendiyle celişen duruma bakıyorum.
starcraft 2 tümüyle yeni bir motor kullanrak tümüyle farklı kernel kullnarak tümüyle farklı yazılım diliyle kullanarak, kendine has buglara sahip olucaktır. remake olmasının bugsız olmasıyla hiçbir ilgisi yoktur.

sana iki secenek bırakıyorum; ya hiçbirşey bilmediğini kabul edersin, yada bilerek yalan söylediğini, yanlış bilgi verdiğini, yanlı yorum yaptığını kabul edersin.

Ayrıca bill roper'ın adıda sanıda geciyo, bi dahakine düzgün izlemeden konular hakkında yorum yapma.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...