Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kiliseye 'haçı kaldırın' tehdidi

Loxias

Öne çıkan mesajlar

Valla pek öyle değil işin aslı.

http://www.msxlabs.org/forum/osmanli-imparatorlugu/17913-osmanli-devletinde-misyonerlik-faaliyetleri.html

Şu yazıyı okuyun anlarsınız ne demek istediğimi.

Sonuç olarak göstereceğimiz bir hoşgörü varsa bu toprağın rengi olduğu için Ortodoks Hristiyanlarına hoşgörü gösterelim. Misyonerlik faaliyetleri ile ülkeye gelmiş Katoliklere niye hoşgörü gösterecekmişiz. Anadolunun bir rengi değil ki Katolikler. Yarın birgün Ortodokslar İtalyaya Ortodoks misyonerleri yollasa aynı şeyi onlarda düşünür.

İşin komik yanı bazı arkadaşlar sanırım Hristiyanları tek model sanıp kendilerine aşılanan "süper insanız herkese hoşgörülü davranırız çünkü biz çok modern ve aydınız" düşüncesi altında yedirilen zokalar. Önce aydın olmak için bilgi sahibi olmanız gerekiyor hoşgörülü olmak ise ahmak olmayı gerektirmez. Hepsini bir araya getirirseniz zaten süper insan olursunuz. Hristiyanlık mezheplerini bilmeyen Anadoludaki misyoner faaliyetlerinin başını Katoliklerin çektiğini bilmeyen adamlar tabiki anlamaz dediğimi.

Özet geçmek gerekirse biz bu toprağı her türlü rengi ile birlikte seviyoruz Bizans dan bize miras kalan Ortodoks Hristiyanlarda bunlardan birisi. Katoliklerin ne işi var burda? Ortodoks Katolikleri hiç sevmez sebebide İstanbulun Latin İstilasıdır. Merak eden varsa onuda koyarım veya isteyen bulur. Katolikler bu toprakda hep istilacı oldular. Müslümanları tepeleyeceğiz diye Avrupada adam toplayıp İstanbula kendi din kardeşlerine saldırdılar. Anadolu toprakları için Katoliklerin ne anlama geldiğini araştırın.
Sosyal ağlarda paylaş

Soris said:

Hiç benim gibi düşünen yok mu bu Katolik kilisesinin Trabzonda ne işi var?

offf yasin kac senin arkadas. senin gibiler geldi avrupada her köse basina cami dikmeye calisti. isvicre yok olmaz diyince. üühühühüh ama neden biz sizi laik demokrat biliyorduk. lütfen izin verin cami yapalim diye agladiniz. Yurdum insani bir baska bir insani dini, dili, irki görünüsü ne olursa olsun saygi duyabiliyor mu. insani sadece insan oldugu icin sevebiliyor mu.
Sosyal ağlarda paylaş

Seele said:

Soris said:

Hiç benim gibi düşünen yok mu bu Katolik kilisesinin Trabzonda ne işi var?

offf yasin kac senin arkadas. senin gibiler geldi avrupada her köse basina cami dikmeye calisti. isvicre yok olmaz diyince. üühühühüh ama neden biz sizi laik demokrat biliyorduk. lütfen izin verin cami yapalim diye agladiniz. Yurdum insani bir baska bir insani dini, dili, irki görünüsü ne olursa olsun saygi duyabiliyor mu. insani sadece insan oldugu icin sevebiliyor mu.

Benim yaşım 21 de senin yaşın zeka yaşınla pek örtüşmüyor olabilir. Yukarda yazdıklarımı oku ona göre yorum yapacaksan yap. Öbür türlü boş yere konuşacaksan konuş zaten forum burası kaç tane insan mantıklı konuşuyor ki veya bunun ne önemi var herkes takılsın işte ahah
Sosyal ağlarda paylaş

Ne diyeyim, nereden başlayayım bilemedim şimdi. O kadar wot döşenmiş ama bir kişi de çıkıp müslümanlıkla bağnazlığı ayırmamış.

İnanan bir insanım. Bu topikteki konuşmaların, muhabbetlerin çoğu orijin alınan bir grup yobaz üzerinden tüm müslümanlara yüklenmekten öte geçmemiş. İşin aslı şu ki okumuyor müslümanlar. Dininin ilk emri olan "oku"yu tamamiyle gözardı ederek ve sistemli ettirilerek, kulaktan dolma bir inançla sağa sola sürülen koyunlardan farkı yok. Bu bariz, açık ve net. Biri (kim onu yetkili addeddiyse artık) çıkıp bir vaaz veriyor topluluğa, diğerleri de artık nasıl körleştirildilerse, programlanmış robotlar gibi yapıyor denileni. Kimse sormuyor, düşünmüyor.

Kendilerine göre ulu/üst makam gördükleri birinin parmağında, hem kendilerine hem de dinime zarar veriyorlar. Ne deseniz haklısınız demiyorum. Yanlış bildiğiniz çok şey var müslümanlıkla ilgili. Okumak isteyenler spoilerdan devam etsin.

Bu gece uzun olacak besbelli...

İlk olarak deyinmek istediğim konu şiddet. Cahil insan okumayan insandır demenin yanı sıra argüman üretemeyen insandır da... Bu cahil takımı en ufak bir başedemeyeceği (ki en ufağıyla bile baş edemezler...) argümanla karşılaştığı zaman, ses yükseltir, şiddet uygulayarak sindirmeyi devreye sokar. Kafası basmaz bir orta yol bulup uzlaşmaya. Karşısındakinin gönlünü kazanmak yerine onu aşağılar, saygısızlık eder ve karşısındaki insan konunun ve kendi durumunu kavrayabildiği ve ne kadar dil dökmeye çalışırsa çalışsın derdini anlatamayacağı için geri çekilir. Bizim cühelamız da over 9000 gururla eşine dostuna yaptığı rezilliği, kazandığı bir savaş edasıyla ballandıra ballandıra anlatır. Bu insan da kendine müslüman demektedir. Ama müslümanlık bu değildir. Kur'an'da Allah c.c. yorum yapıp düşündürmek için ayetlerinden bir çoğunda yolu göstererek sonuca ulaştırmak için ucunu açık bırakmıştır. Neden? Okuyan her kişinin farklı anlamlar yüklemesi için mi? O dönemde ne felsefenin başlangıç ilkeleri ne de kişisel gelişim tarzında kitaplar mevcuttu. Okuyanlar anlayamadıklarını tartışsın, fikir yürütsün ve doğrusunu hz. peygamberimizden dinlesinler diye. Hadisler de bunun için o günden bu güne korunabilmiştir.

Araştırma yapılsın bu bağnazlar arasında, kaçı hadisleri geçtim, bir kez taptığı kitabını ve meailini okumuştur? Bildiği bir fatiha, ihlas, nas, felak, kunut, vs... yani namaz dualarıdır. Daha fazlasını bilmez, okumaz, bildiği duaların anlamını bile sorsan aklında iki cümle çıkartamaz. Bu değil ki müslümanlık.

Gelelim konumuza. Bizim yada kişisel yapayım benim kızdığım noktaya. Ben bu insanlardan değilim. Müslümanlık bu değil. Gördükleriniz müslümanlığı ve islam'ı yansıtmıyor. Ama ben de yaş olarak cayır cayır ateşteyim haketmediğim şekilde. Olmamalı. Ateistsiniz, islamla ilgilenmiyorsunuzdur, anlayış gösteririm ve zorundayım da zaten. Bana böyle emredilmiş, benim değer yargım da bu. Ama diyorsunuz ya hoşgörü dini diye, benim yaşamaya çalıştığım da bu. Siz hoşgörüsüz olabilirsiniz, ama bir yere kadar. Nasıl ki size yapılmasını istemediğiniz şeyler varsa, aynısı benim için de geçerli. Müslümanlığı bombayla, molotofla, bağnazlıkla bir kefeye koymanız.

Bir arkadaş demiş, Allah var demeniz de benim için hakaret. Bunu argüman olarak kullanmanın ne kadar yanlış olduğunu nasıl anlatabilirim ki sana? "Benim için var ve sen inanmıyorsan senin düşüncendir." Ama bunu hakaretvari bir hale getirirsen işte orada o bağnazlardan bir farkın kalmaz. Yanlış bildiğiniz, kulaktan duyduğunuz ya da kendini müslüman olarak addeden aşırıcıların hareketleri ile benim inandığım dini bir tutamazsın. Tutarsan eğer, sen de onlar kadar cahilsin o zaman. Hakkında bir damla bilgin olmadığı, gördüklerin ve duyduklarından başka, içeriğini bilmeden atıp tutmak tanıdık geldi mi? Okumak zorunda değilsin. Ama en azından müslümanlığın bu olmadığını bil. İstediğini söyle, yaz, çiz. Bir damla gocunmam. Neden mi? Senin düşünclerin beni ilgilendirmiyor. Ama hakaret de etme lütfen. Edersen de canın sağolsun.

Ezan, evet, Allah c.c vardır ve uludur demektedir. Ayriyetten Muhammed s.a.v. onun kulu ve elçisidir de demektedir. Ama 7. yüzyıldan beri müslümanlığa inananlara namaz vaktinin geldiğini belirmek için bir çağrıdır. İzmirde alsancakta okunmuyormuş. Keşke okunsa ama neden okunmuyor kesinlikle okunmalı diyemem. Rahatsız olanlar vermişler dilekçelerini, ezan okunmuyor alsancakta. O bölgenin kararıdır. Okunmasın. Hatta oradaki müslümanlar (ki kaldıysa artık) 14 yüzyıldır uygulanan geleneklerinden soyutlansın. Bu senin için sorun oluşturmuyorsa ezan okunan yerlerin de sorun oluşturmaması lazım. Demokratik bir ülkedeyiz. Büyük bir çoğunluk karşı gelmedikçe bölgesel olarak değişiklikten başka şu anlık bir çözüm de yok gibi görünüyor sizin için.

Müslümanlık, hoşgörü dinidir. Müslümanlık, karşındaki insanın dini/inancı ne olursa olsun ona iyi davranmayı, örnek oluşturmayı gerektirir. Müslümanlık yaradılanı (ki benim inancıma göre siz de bu bütün içindesiniz) yaradandan ötürü sevmeyi gerektirir. Müslümanlık terörizmle kendini savunmak değildir, karşıt düşündeki kişiler tarafından şiddet saldırılarında bulunulmadığın takdirde şiddete başvurmak değildir. Müslümanlık karşıt görüşteki insanları baskıyla sindirmek hiç değildir.

Umarım en azından ufacık da olsa aklınızdaki bağnazlık = müslümanlık düşüncesini silebilmişimdir. Allah c.c, dinimi küçük düşürenleri, bağnaz düşünceleriyle bu önyargının oluşmasını sağlayanları nasıl biliyorsa öyle yapsın. Bu inancım hakkındaki ilk ve inşallah son wotumdu. Umarım sizin inancınıza gösterdiğim saygının birazını da benim inancıma gösterecek kadar erdemli insanlarsınızdır.

Teşekkürler. İyi forumlar.

Sosyal ağlarda paylaş

iyi de abi senin bunu böyle yazman, aslı böyledir diye anlatman dışarıdaki kitlenin durumunu, tutumunu değiştirmiyor ki. istediğin kadar araştırma yapalım istersen, gidip soralım teker teker random yoldan geçenlere, senin bu dediklerine uyan böyle düşünen kaç adam çıkar?

allah vardır bana hakarettir diyen adam onu durup dururken demiyor zaten. allah yoktur hakaretse size göre, bana göre de allah vardır hakarettir diye sunuyor ortaya. yoksa kimsenin umurunda değil hani varmış yokmuş. dediğim gibi bana ilişmeyen isterse vazoya tapsın, beni ilgilendirmez.

ayrıca seninde istemeyerek de olsa görmezden geldiğin nokta dışardaki sıradan insanın tutumu. hani sen diyorsun ya islam hoşgörü dinidir, olması göreken bunlardır diye, işte ona uyan adam sayısı çok çok az malesef. zaten o adam da ne o karikatürden rahatsız olur ne de kiliseyi yakmaya kalkar. bizim bahsettiğimiz yobaz diye nitelendirdiğimiz kitle bu iki olayı eşit gören kesim. karikatürü hakaret sayan, kiliseyi yakmaya kalkan kesim.

sen kalksan bu anlattıklarını o kafa yapısındaki adama söylesen seni de dinsizlikle suçlar o tip utanmadan.
Sosyal ağlarda paylaş

hangi dilde okunduğu çok önemli değil ama en azından aynı anda okunsa ve sesi düzgün adam gibi birine okutsalar yetecek bana. çok rahat bi şekilde ayarlanabilir yani. okumasını bilen ve sesi güzel birine okutup, bütün camilerden kayıttan yayın yapılabilir hani.

şu an biri susuyor biri başlıyor, ve çoğunun sesi iğrenç ötesi.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

iyi de abi senin bunu böyle yazman, aslı böyledir diye anlatman dışarıdaki kitlenin durumunu, tutumunu değiştirmiyor ki. istediğin kadar araştırma yapalım istersen, gidip soralım teker teker random yoldan geçenlere, senin bu dediklerine uyan böyle düşünen kaç adam çıkar?

Diyorum işte, çok çok az. :( Ama istediğiniz kadar yobaz, bağnaz, vs. hatta 1000 beterini deyin o adamlara ama Allah daha iyi bilir ama müslümanlıktan anladığım kadarıyla değil müslümanlık...

Aluriel said:
allah vardır bana hakarettir diyen adam onu durup dururken demiyor zaten. allah yoktur hakaretse size göre, bana göre de allah vardır hakarettir diye sunuyor ortaya. yoksa kimsenin umurunda değil hani varmış yokmuş. dediğim gibi bana ilişmeyen isterse vazoya tapsın, beni ilgilendirmez.

Bold yazdım Aluriel. Bold. Kişisel düşüncedir. İstediğini desin, ama tek istediğim hakaret edilmemesi.

Aluriel said:
ayrıca seninde istemeyerek de olsa görmezden geldiğin nokta dışardaki sıradan insanın tutumu. hani sen diyorsun ya islam hoşgörü dinidir, olması göreken bunlardır diye, işte ona uyan adam sayısı çok çok az malesef. zaten o adam da ne o karikatürden rahatsız olur ne de kiliseyi yakmaya kalkar. bizim bahsettiğimiz yobaz diye nitelendirdiğimiz kitle bu iki olayı eşit gören kesim. karikatürü hakaret sayan, kiliseyi yakmaya kalkan kesim.

Elimden gelen birşey olsa inan yaparım. Çevremden öteye geçemiyorum. Maddeci olmuş çoğu, çarklarını kurmuş. Ha babam beyin yıkıyorlar. Tekil ya da bu bağnazların arasında azınlık olarak ne yapayım sen söyle.

Aluriel said:
sen kalksan bu anlattıklarını o kafa yapısındaki adama söylesen seni de dinsizlikle suçlar o tip utanmadan.
+∞
Sosyal ağlarda paylaş

Bunların hepsi aşağı yukarı aynı anlama çıkıyor. Aşağı yukarı deme sebebim bu sözlerden kötü etkilenmek değil, anlam olarak birisi var da inanmıyorum, diğeri öyle birşey yok bana göre demek. Desin abi, kişisel düşünce. Beni ırgalamaz. Ben kendi inancımı birisi yok dedi diye, aaaa yokmuymuş, aaa ne demiş genç beyinleri zehirliyor diyemem ki. İnancıma göre zaten iman etmek isteyen kendi yolunu ya öyle ya böyle bulur. Zaten biri yok dedi diye inancını bırakacak insan, solcuyken zırt sağcı olan adam kadar değer arzeder benim için. :)

Benim için sorun olan şey Allah çok reröre(aşağılama ve hakaret içerikli mesaj) diyen iki üç kişinin, lütfen yapma dendiğinde bağnazları ortaya sürüp trollface konumuna geçmeleri... Müslüman =/= bağnazlık.

Anlatmaya çalıştığım şey bu. O kadar yani. Yoksa kim ne yazarsa yazsın. Yok desin, var desin, inanmıyorum desin, yeter ki hakaret etmesin...
Sosyal ağlarda paylaş

Kojiroh said:

http://farm3.static.flickr.com/2431/3733437544_328d759e48.jpg

AHAHAHAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAHAHHAHAH SABAH SABAH KENDİMDEN GEÇTİM HAHAHAHAHAHAAHAHAHAHAHAHAHAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHA

Gozlerim yaşardı abi gülmekten :D Krize girdim lan bu ne :D Ahahahahahaha :D Masaüstü yapıyorum direk :D
Sosyal ağlarda paylaş

abi durup dururken hakaret eden adamın amacı sana sataşmak, ortalığı karıştırmak, gerginlik yaratmaktır. yada akıl hastasıdır. başka bi açıklaması yok yani.

şu forumda ateist diyebileceğin hangi üye durup dururken islama yada müslümanlara laf eder ki? fake tipleri saymıyorum amaçları belli zaten. çünkü aynı şeyi karşı görüş için de yapıyorlar.

bak mesela diğer danimarka topiğinde de yaşandı benzer tartışmalar. o avrupalı adamlar o resimlerdekileri açılan o pankartlardan sonra sınır dışı etseler haklılar yani.

yine müslümanlık değil onların yaptığı diyeceksin ama müslüman denilen kesimin büyük çoğunluğunu oluşturdukları için değişen birşey yok. he olur da ilerde bir gün temizlerseniz onları aranızdan işte o zaman sen haklı duruma geçersin. ama şu haliyle malesef kurunun yanında yaş da yanıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Mesela şu üstteki resim, nasıl bir nefret, nasıl bir gözü dönmüşlük... Bu görüntülere facepalm.jpg harici ne diyebilirim ki?

Amacım işte bu adamın beni, dinimi, inancımı temsil etmediği. Dediğin gibi azınlıkta kaldığım için kişisel fikrimden öte geçmiyor benimki de. Yazdığım tüm yazının amacı da zaten dilimin döndüğü kadarıyla bağnazlığın müslümanlık olmadığını anlatmaktı. Artık ne kadar işe yararsa, ben anlatmış olayım da... :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...