Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Web site and web template 101

madcow

Öne çıkan mesajlar

Merhabalar, abimin işi için bir web sayfası hazırlıyorum ama çok da hakim olmadığım için konuya 1-2 şey danışmak istedim sizlere.

Alan adını satın aldım.

Basic html bilgim vardı onları falan kullanarak bir şeyler yaptım ama çok da içime sinmedi çok basit oldu, birilerine yaptırmak geldi aklıma ama o kadar bir bütçe ayırmak istemiyor şu anda abim. Benim akılma da web template satın alıp onun üzerinde oynama yapıp, kullanmak geldi. Ama daha önce hiç kullanmadım web template, free olanlar benimkilerden çok da farklı değil, çok pahalı olmayan bir tane buldum onu satın alacağım. Web template'lerle alakalı sorum şu, site tamemen kodlanmış hazır bir halde oluyor ve ben sadece Home kısmını anasayfa diye değiştirip kendim ne yazmak istiyorsam onları yazıyorum şeklinde mi yoksa benim ekstradan yapmam gereken şeyler oluyor mu? Bu template'ler kullanışlı mı?

Web sitesiyle alakalı, yamulmuyorsam bir de internet'e upload etmek için alan satın almam lazım 30mb 50mb vb. bunu yapan, önereceğiniz hosting firması var mı? Ufak bir site olacak, firma tanıtım sitesi olacak, ne kadar boyuttaki bir alan benim için yeterli olur?

İnternet sitesi bakımından söz ediliyor nedir bu bakım, şirket tanıtımı yapıcak bir site bu, forum gibi çok kullanıcısı olmayacak o yüzden gerek var mı bu bakım işlerine, varsa neler?

Bilgisayarım'da dreamweaver yüklü, düzeltmeleri yapmak için, upload olayı içinde Filezilla indirdim, başka bir şeye ihtiyacım var mı program ve izlenmesi gereken prosedür olarak.

Çok teşekkürler şimdiden,
Kolay gelsin
Sosyal ağlarda paylaş

template aldığın yere göre değişir ama genellikle içinden
hazır html e dökülmüş içinde lorem ipsum yazıları olan halini verirler.

yanında photoshop varsa flash sourcelarını verirler.

sen direk index.html i açıp lorem ipsum yazan yerlere istediğini yazıp kullanabilirsin.

ama logo gibi şeyler için azıcık elin photoshop a filan değebilir.

2. soruna gelirsek evet hosting (web alanı) alman gerekiyor. natro iyidir fakat pahalıdır. sayfa çok hızlı açılsın gibi bir derdin yoksa yurt dışında sunucuları bulunan bir firmadan 5-10 dolar'a bile hosting alabilirsin.

tasarımına göre değişir ama 100mb alan yeterli olur.

bakım gerekmez tabi ki ek ücret isteniyorsa onu almana gerek yok.

domain i aldığın yerin bir paneli vardır oradan DNS (domain name server) bölümünü bulup aldığın hostun nameserverlarını girersin (örn: ns1.xxx.com) gibi

ftp programı ile aldığın host a da web dosyalarını koyarsan tamamdır.
Sosyal ağlarda paylaş

Photoshop kullanabiliyorum az çok, logo yapmaya başlamıştım eğer buysa prosedür içim rahatladı. Çok sağolun.

Şimdi bu hosting için natro'ya baktım iki yıllık paketi 40 dolar civarında, biraz pahalı geldi açıkcası eğer dediğin gibi 5-10 dolara da varsa. Uygun hosting önerebilecekseniz çok sevinirim olmadı natro'dan alacağım gün sonunda. Sanki pati'de biri satımını yapıyordu bu hosting olayının yanlış mı hatırlıyorum?
Sosyal ağlarda paylaş

www.kebirhost.com

Burada yıllık 100 MB host 10 TL. Yaklaşık 2 yıldır sürekli burayı kullanırım ve hiçbir problem olmadı. 100 MB alan da fazlasıyla yetiyor, sen bir de HTML ile kendi yazdığın bir siteyi atacakmışsın, o yüzden çoook rahat rahat işini görecektir.

Misal ben joomla kurarım genelde, ve boyut olarak devasa bir CMS sistemidir, şu ana kadar hiçbir sorun yaşamadım alan boyutu açısından.
Sosyal ağlarda paylaş

madcow said:

Web sitesiyle alakalı, yamulmuyorsam bir de internet'e upload etmek için alan satın almam lazım 30mb 50mb vb. bunu yapan, önereceğiniz hosting firması var mı? Ufak bir site olacak, firma tanıtım sitesi olacak, ne kadar boyuttaki bir alan benim için yeterli olur?

İnternet sitesi bakımından söz ediliyor nedir bu bakım, şirket tanıtımı yapıcak bir site bu, forum gibi çok kullanıcısı olmayacak o yüzden gerek var mı bu bakım işlerine, varsa neler?

Bilgisayarım'da dreamweaver yüklü, düzeltmeleri yapmak için, upload olayı içinde Filezilla indirdim, başka bir şeye ihtiyacım var mı program ve izlenmesi gereken prosedür olarak.

Çok teşekkürler şimdiden,
Kolay gelsin

Joomla, WPress gibi sistemler zaten yanlış hatırlamıyorsam 30 - 60 MB gibi bir yer tutuyor yeni kurulmuş hali ile.Senin siten HTML tanıtım sitesi olacağı için bu sistemlerle karşılaştırdığında seninkinin boyutu hayli hayli düşük oluyor yani sana 100 MBlik yer rahat yeter. (Hatta çok daha az da yeter fakat günümüzde 100 MB host minimum standart boyut olmuş durumda)

Tanıtım sitesi olduğu için bakıma ihtiyacı yok.Bakım genelde yedekleme,tasarım değiştirme, bug varsa onları çözme update yapma manasında kullanılıyor.HTML olacağı için, ve forum kullanmayacağın için bakım ihtiyacın olmayacak.Eğer sonradan bilgi eklemek istersen siteye, Filezilla ile depoya attığın dosyayı indirir düzenler tekrar upload edersin.

İkincisi yurt içi bir hosting firmasıyla çalışman yararınadır.Sorunun olursa yardımcı olurlar vs. boşuna bulaşmaya gerek yok yabancı hostingcilere.

Sana önerebileceğim şu var linux;

http://www.netinternet.com.tr/linux-hosting.html

Starter1 Paketi yeterli sana.Netinternet sonraday büyüyen ve gelişen şirketlerden kurumsal ve iyi servis veriyor.

Şunu belirtmem gerek; Alanadı ile hosting'i aynı firmadan almadığından dolayı Alanadı'nı kullanacağın host firmasına yönlendirmek gerekecek.

Sorun olursa yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiğince.

editella: ekleme - düzenleme
Sosyal ağlarda paylaş

liberal said:

Şunu belirtmem gerek; Alanadı ile hosting'i aynı firmadan almadığından dolayı Alanadı'nı kullanacağın host firmasına yönlendirmek gerekecek.

Sorun olursa yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiğince.

editella: ekleme - düzenleme

HTML'de ilerlediğim için tekrardan joomla'ya php'ye falan dönmedim, tam gaz gittim bitti sayılır site içine eklenecek yazılar kaldı bir tek, şimdi şu alan adı hosting firmasına yönlendirme aşamasını aradan çıkartayım istiyorum. Alan adını nic.tr'den aldım, hostingi'de Turkishost'dan. Hangi ayarlarını ne şekilde değiştireceğim şimdi :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...