Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

fotoğraflar konusunda ufak bir essay yardım !

pnoise

Öne çıkan mesajlar

Abi, bu söylediklerinin hepsini biliyorum

Bu söylediklerin, bu fotoğrafın o para etmeyeceği gerçeğini değiştirmez.

İnsanların sanatçı kimliğiyle bi zorum yok, sadece her boka gereksiz aşırı ilgi ve değer biçilmesi sorun olan. Ahmet çeker mehmet çekmezin ötesinde mesele.

Sanatın herhangi bi dalında ismi duyulmuş ve çok iyi işler çıkaran adamların her yapıtı inanılmaz değerli olacak diye bi kaide yok, sanat takipçilerinin büyük çoğunluğu bunu kabul etmiyor ama.

x 20 yıdır değerli tablolar yapıyor olabilir, ama x bugün boş tuvale siyah bi çarpı attığında buna inanılmaz müthiş anlamlar yüklemek bariz saçmalık.

y harika fotoğraflar çekiyor olabilir, ama y nin son fotoğrafı harika olmak zorunda değil.

İnsanlar böyle i zorunluluk altına sokup kendilerini normal sayılabilecek eserlere de geçmişi göz önüne alıp yüksek anlamlar yüklüyorlar. Sorun burda.
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

Sanatın herhangi bi dalında ismi duyulmuş ve çok iyi işler çıkaran adamların her yapıtı inanılmaz değerli olacak diye bi kaide yok, sanat takipçilerinin büyük çoğunluğu bunu kabul etmiyor ama.

x 20 yıdır değerli tablolar yapıyor olabilir, ama x bugün boş tuvale siyah bi çarpı attığında buna inanılmaz müthiş anlamlar yüklemek bariz saçmalık.

y harika fotoğraflar çekiyor olabilir, ama y nin son fotoğrafı harika olmak zorunda değil.

İnsanlar böyle i zorunluluk altına sokup kendilerini normal sayılabilecek eserlere de geçmişi göz önüne alıp yüksek anlamlar yüklüyorlar. Sorun burda.

Simdi, sanatin endustriyel yonune dair bir gozlemde bulunmussun, iyi hos, ama bu cogunluk lafini biraz acman lazim, hele hele güncel su anda yapilmakta olan sanattan konusuyorsak ciddiyim biraz daha detay vermen lazim, hangi ulkeden bahsediyoruz oncelikle bu cok onemli..

son paragrafinda ben bu anlam yukleme kısmını bir sorun olarak gormuyorum.

o akım bu akım gakguk dan ziyade,, samimiyeti, ve birseyler hissettirebilme gucu en onemli direklerinden bu işin, yani 20 yildir 'degersiz tablolar' da yapiyor olabilir o kisi pekala, ben gene bir sorun gormuyorum hatta daha da iyi...o deger işi/kime göre neye göre işleri biraz karışık lakin.

..ha duygu yerine 'paralar yüklüyorlar' diyorsan orada katilirim..

ama bu sorun bir hayli uzun suredir mevcut. yani bu sorun ugruna kimler ne anti-haraketlerde bulunmus kimler onlara yancılık yapmis onlara bakman lazım eger cozum namina birsey ariyorsan, hani kafan rahat etsin seklinde.

birde sokaktan 5te 4 ceker bunu demeden once biraz daha görmek, ögrenmek lazim sanki...aksi halde o düz mantikla cahillik arasinda ki ince cizgide debelenmece cok zorlastirir kafa yapisi. (Gursky beylerin işi ustune dedigim.)

biliyorum gecmiş tarih öghk kaka pis, future4eva fukyeah modu cok cekici geliyor insana bu tip konularda. ama birseyi genellemeye indirgemeden once daha cok data lazim...

e aksi halde birisi cikip karsina;
'e yapsaydin be koço o zaman, kim tuttu ki seni?' derse tum cevaplarin tikanir.
Sosyal ağlarda paylaş

bilmemneyin saçma sapan fotoğrafı 3 milyona satılmış bik bik işin magazin boyutu aslında baya

o fotoğraf 3 milyona satılana kadar arkada bir dolu şey var muhtemelen...

biraz okudum adam hakkında da hoşuma gitmedi değil bazı şeyler
tabi burda düşündüklerimi anlatma zahmetine girmek istemedim bi de tembellik yaptım çok kafa yormadım açıkçası :D ama yazdım kenara bakacam bir ara.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...