Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Telefon açıldığında netin kopması?

stingbull

Öne çıkan mesajlar

Şimdi şöyle bi sorunum var, net var diyelim oyundayım falan sonra telefon çalıyor içerdeki odada sonra telefonu açınca net kopup geliyo. Her tel. çaldığında oluyo bu olay istisnasız.
Splitter da kullanıyorum halbuki..
Var mı bi önerisi olan bu konuda?
(kimi diyor evde paralel hat/tel. bağ. varsa sorun ondan kaynaklanabilirmiş. Doğru olabilir mi?)
kafayı yedirtti artık. netlimitsizdeyim, gün içersinde zaten net kopması yetmezmiş gibi bi de üstüne bu..
Sosyal ağlarda paylaş

yani diyorsunuz ki, neti hangi odada kullanıyorsam splitter nerdeyse, tel. oraya bağlı olacak.
Bende şöyle: benim odada hat modeme bağlı işte fakat ev telefonunu salonda kullanmak istedik benim odamda çalmasın zırt pırt diye. E splitterı da kullanmak şartı var tabi, onu da şeye taktık duvarda bi panel var böyle tel kabloları ordan geçiyor full. Exclusive bi bağlantı yaptık biraz aslında.
Telefonu benim odaya alıcam splitterı da orda bağlıycam. Heralde sorun öyle çözülür?
Sosyal ağlarda paylaş

stingbull said:

Şimdi şöyle bi sorunum var, net var diyelim oyundayım falan sonra telefon çalıyor içerdeki odada sonra telefonu açınca net kopup geliyo. Her tel. çaldığında oluyo bu olay istisnasız.
Splitter da kullanıyorum halbuki..
Var mı bi önerisi olan bu konuda?
(kimi diyor evde paralel hat/tel. bağ. varsa sorun ondan kaynaklanabilirmiş. Doğru olabilir mi?)
kafayı yedirtti artık. netlimitsizdeyim, gün içersinde zaten net kopması yetmezmiş gibi bi de üstüne bu..

bak şimdi kardeşim, benden sana bir uzman yorumu.

netin bağlı olduğu hattın telefon açılınca/çalınca kopması sorununun sebepleri ve çözümleri:

- öncelikle splitterın arızalı olması durumuna karşı yeni bir splitter alınır hatta takılır. eğer bu sorunu çözmüyorsa ikinci adım>>

- ev içi lokal bağlantının yapısını incelemk gerekli.

evinizde kaç telefon var, telefonların hepsi tek kablodan paralel paylaşımmı yoksa odalardaki ankastre sisteme dahil edilmiş telefon prizlerinden mi hat alınmış durumda.

şimdi sana teknik olarak bağlantının nasıl yapılması gerektiğini sölim, sen nerede hata olduğunu kendin bul.

binanızın girişindeki telefon kutusundan tek bir telefon hattı evinize kadar gelir. bazı evlere bu kablo kapı tarafından duvar içinden gelir ve tek kablo olarak kullanıma hazır durur. bazı evlerde ise lokalde ankastre hat kurulmuştur. yani evin içine giren hat, duvar içlerinden her odaya bir telefon prizi çekilmiştir, her odaya telefon takmak mümkün hale getirilmiştir.

eğer evinde ilk anlattım gibi tek bir kablo varsa, bu iyi. eğer paralel telefon kullanıyorsanız benim tavsiyem kullanmamanız yönünde. çünkü hatta takılı olan her telefon hattın noise margininin yükseltir, yani hat kalitesini düşürür. 8mbtlik bağlantı geliyosa, o hatta 6 telefon tak 1mbt bile görülemez. sonra telekom ffs diye ağlar millet. neyse ama kesinlikle mutlaka paralel kullanıcam ben diyosan o vakit, paraleli splitterdan önce bağlamicaksın hatta. splitterdan önce hatta paralel bağlamak splitterı işlevsiz bırakır. telefon hattında 2 sinyal vardır. 1 yüksek bir de düşük bandlı sinyal. biri telefon biri data sinyalidir. splitter telefon ile data sinyalini ayırır. çağrı gelince bunun modemden önce temiz bir şekilde hattan ayrılmasını sağlar ve hattın karışıp kopmasını engeller. sen splitterdan önce hatta telefon bağlarsan splittera gelmeden karışmış olan sinyale splitterın artık yapacak bişeyi olmaz. eğer paralel kullanacaksan, splitterdan çıkan TELEFON ve MODEM(DSL) çıkışlarından TELEFON yazanından sonra ayıracaksın hattı. ordan aldıın hattı ikiye üçe beşe onbeşe bölebilirsin.

ha ama yukarıdaki gibi eve tek kablo gelmiyor da, her odada bir telefon prizi var ve telefonları odalardakiş prizlere takıyosanız durum değişir. ozaman şöle bi sorun vardır. örneğin sen kendi odandaki prize kablonu taktın, o kabloyu da splittera taktıni ordan da MODEM çıkışından modeme, TELEFON çıkışından telefona kablo çektin. amaa mesela salondaki prize de annen bi telefon taktı, salonda da telefon kullanılacak diye. ozaman da splitter işlevsiz kalır. çünkü salona takılan telefon, ana hatta bağlanan bir telefondur ve yine teknik olarak splitterdan önce hatta bağlanmış durumadır. splitter yine işlevsiz kalır. o yüzden eğer böyle bir evde oturuyorsan yapman gereken şey, odandaki prize kablonu takıp, o kabloyu splittera takıp splitterın MODEM çıkışından modeme bir kablo alırken, TELEFON çıkışından da uzuuuuuuuuuuuuuuuuuuun bir kablo alıp bunu 2 ye ayırıp, ayrılan uçlardan birini kendiş odandaki telefona diğerini de uzatarak salondaki telefona takman gerekiyor. o zaman teleon gelince kesinlikle netten düşmezsin. ama bağlantın her türlü gene kalite kaybına uğrar.

unutmayın:

- paralel telefon data sinyalinin kalitesini emer
- telsiz telefon hattınıza her daim tecavüz eder hem de çok pis
- ev içindeki telefon kabloları ne kadar uzun olursa data kalitesi okadar düşer
- kablolar halı altlarından değil kapı kirişleri üstünden tavana yakın yerlerden geçirilmelidir, halı altında ayak altına olan kablolar sürekli basılmaktan ve ezilmekten data kalitesi kaybına sebep olur

DATA KALİTESİ KAYBI = İNTERNET HIZININ DÜŞMESİ

8mbt yerine 2mbt alırsınız. o da zorla.

afiyet olsun efenim.
Sosyal ağlarda paylaş

dragonmax teşekkür ederim öncelikle ilgin için.Lütfen bunu da okuyup cevap ver hocam :) Sanırım benim olay ikincisi oluyor.Şöyle ki:
Her odada -bi tuvaletler hariç- telefon prizi var. İstediğiniz kadar telefon takın bokunu çıkarın demişler evi yapanlar.Bu da heralde paralel hatlar var demek oluyor.Ama evimizde bir tane telsiz telefon var.Onu da salonda kullanıyoruz benim odaya taktırmadım.Splitter ile internet bağlantısı yapacaksak illaki modemin olduğu odada telefonun da olması gerekir gibi bi düşünce oldu bende.O yüzden telefonu odamda istemedim ben zırt pırt çalıcak falan. Ama şimdi benim odayla(modem benim odada) salon arası (telefon da salonda)uzak.Eşşek gibi kablo da uzatmak istemedim. Hani splitter benim odada, ordan da PHONE çıkışından telefona bağlıycaz işte, salona kadar kablo uzatmak gerekiyordu.Ben de bunu ne halı altından ne de tavandan yapmak istemedim. E ne yaptnız o zaman diceksin, şöyle yaptık:
Bi tane işten anlayan(sanırsam) elektrikçi geldi eve, dedim hacım ben odamda telefon istemiyorum ama splittersız da kullanamayız bu sefer telefon mesgul çalıcak habire.O zaman bizim dahi elektrikçi duvarda bi panelin kapaını açtı oraya bağlayalım dedi splitterı.O panelde de bütün evin telefon kabloları falan geçiyor, arada tv bağlantılarını da görüyorum falan.Başlarda pek bi sorun yok gibi gözüküyordu ama şimdi netlimitsizdeyim, hani hem gün içersinde net kopuyor zaten, bir de üstüne telefon çalınca kopuyor.
Şimdi artık telefonun hangi odada olduğu önemli deil benim için.Kendi odamda olsun varsayalım. Şöyle yapsam sorunum hallolur mu, ve bahsettiğin data kayıplarını yaşar mıyım:
Benim odadaki telefon prizinden gelen hat kablosunu splittera sokucam, ordan da PHONE çıkısından telefona bağlıycam -telefon benim odada kalsın- DSL çıkısından da modeme bağlıycam.Başka hiç bi yerde telefondu bilmemneydi bişey takılı olmuycak.Yani bütün diger odadaki telefon prizleri boş kalıcak.B
Böylelikle sorunum hallolur mu?

(tabi bunu yapacaksam o dediğim panelin arkasındaki kabloların geçtiği yerdeki splitterı söküp, kabloları eski haline getirmem lazım galiba)
Umarım anlatabildim..
Sosyal ağlarda paylaş

stingbull said:

dragonmax teşekkür ederim öncelikle ilgin için.Lütfen bunu da okuyup cevap ver hocam :) Sanırım benim olay ikincisi oluyor.Şöyle ki:
Her odada -bi tuvaletler hariç- telefon prizi var. İstediğiniz kadar telefon takın bokunu çıkarın demişler evi yapanlar.Bu da heralde paralel hatlar var demek oluyor.Ama evimizde bir tane telsiz telefon var.Onu da salonda kullanıyoruz benim odaya taktırmadım.Splitter ile internet bağlantısı yapacaksak illaki modemin olduğu odada telefonun da olması gerekir gibi bi düşünce oldu bende.O yüzden telefonu odamda istemedim ben zırt pırt çalıcak falan. Ama şimdi benim odayla(modem benim odada) salon arası (telefon da salonda)uzak.Eşşek gibi kablo da uzatmak istemedim. Hani splitter benim odada, ordan da PHONE çıkışından telefona bağlıycaz işte, salona kadar kablo uzatmak gerekiyordu.Ben de bunu ne halı altından ne de tavandan yapmak istemedim. E ne yaptnız o zaman diceksin, şöyle yaptık:
Bi tane işten anlayan(sanırsam) elektrikçi geldi eve, dedim hacım ben odamda telefon istemiyorum ama splittersız da kullanamayız bu sefer telefon mesgul çalıcak habire.O zaman bizim dahi elektrikçi duvarda bi panelin kapaını açtı oraya bağlayalım dedi splitterı.O panelde de bütün evin telefon kabloları falan geçiyor, arada tv bağlantılarını da görüyorum falan.Başlarda pek bi sorun yok gibi gözüküyordu ama şimdi netlimitsizdeyim, hani hem gün içersinde net kopuyor zaten, bir de üstüne telefon çalınca kopuyor.
Şimdi artık telefonun hangi odada olduğu önemli deil benim için.Kendi odamda olsun varsayalım. Şöyle yapsam sorunum hallolur mu, ve bahsettiğin data kayıplarını yaşar mıyım:
Benim odadaki telefon prizinden gelen hat kablosunu splittera sokucam, ordan da PHONE çıkısından telefona bağlıycam -telefon benim odada kalsın- DSL çıkısından da modeme bağlıycam.Başka hiç bi yerde telefondu bilmemneydi bişey takılı olmuycak.Yani bütün diger odadaki telefon prizleri boş kalıcak.B
Böylelikle sorunum hallolur mu?

(tabi bunu yapacaksam o dediğim panelin arkasındaki kabloların geçtiği yerdeki splitterı söküp, kabloları eski haline getirmem lazım galiba)
Umarım anlatabildim..

rica ederim kardeşim.

sorunun cevabı şu: EVET :p

meseleyi çok iyi anlamışsın ve çözümünü de bulmuşsun. şimdi elektrikçi amca bence pek anlamıyomuş o işlerden ya da anlıyo da, hatta yanlış bağlamış. zaten sizdeki gibi bi ankastre sisteme içerden splitter takmk için direk duvar kırmak falan lazım öle kapaanı açıp yapamazsın o işi eheh. adam yanlış iş yapıp para almış yazık.

şimdi adım adım:

1- o kutudaki splitterı mutlaka sök ve kabloları eski haline getir. hatta ne kadar çk ıvır zıvır takılı olursa okadar kötü. o spliter gereksiz bişi şuan orda ve çıkartılması daha iyi.

2- evet kesinlikle hiçbir odadan hatta telefon takmamanız gerekiyor.

3- odandan kabloyu al, splittera tak, splitterdan MODEM/DSL çıkışından modeme hattı çek ve PHONE/TELEFON çıkışından da tek telefona hattı çek mevzu bitiyor

şahsi tavsiyem, bence bi 12-13 metre kablo al (yani artık salon ne kadar uzaksa işte) ve splitterın phone çıkışından salona kadar kablo çekip telefonu salonda tut. yarın öbür gün çok rahatsız olursun, konulu film fln izlerken telefon çalcak annen gelcek vs :p senn rahatın için sölüorum eheh.

ahyrıca evde telsiz var dedin. %500 şiddetle önerim, telsiz telefonu çıkart, takma hiç hatta, belki annenler falan istemicek böle bişi yapmanı telsiz karizma görünüyo evet. ama onun yerine git normal netaş metaş abuk bir telefon al, böle direk analog mal gibi bi telefon. hattın hiçbir değerini düşürmüyor. mis gibi telefon onlar. sağlam da.

yani internet kullanılacaksa bunlar yapılması gereken şeyler.

kolay gelsin :)
Sosyal ağlarda paylaş

evet aklıma takılan bazı şeyler vardı o yüzden. Teşekkür ederim tekrar dragonmax. Artık odamda telefonun bulunması çekilmez bir hale gelirse dediğini yaparım, uzatırım salona.
Evimizde sadece telsiz tel. var. Yakında askerde olucam yani uzun vadeli düşünemem yoksa alırdım dandirik bi telefon.

P.S bu arada superonline için yazdıklarını okudum da, ttnet daha masum göründü gözüme lol
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...