Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fiziği alt-üst eden kuantum cihazı vs

Soimyr

Öne çıkan mesajlar

evet bunu bende görmüştüm,biofizik alanında yapılan çalışmalardan biri,çok ilginç aslında,okuduğum makalede,enzimler göçmen kuşları,mutasyonlar, spin hareketleri,fotosentez ve hatta gözümüz kuantuma göre işliyor,orda biraz daha deney aşamasında bunlar diyordu,sanırım hala da kesinliği kanıtlanmadı.Emin değilim bundan.
resaypi said:

kuşlar quantum mekaniği kullanıyormuş yön bulmak için

http://plus.maths.org/content/learning-quantum-physics-birds&src=fpii
Sosyal ağlarda paylaş

ya tabi diyorsun ama, modern fizikte 2-3 hafta evvel, Aşkın hoca pek açıklayamadı o olayı bize,ordan bende emin olamadım.
Ardeth said:

e fotosentez tabi quantum kurallarına göre işleyecek elektron atıp tutuyolar sürekli. elektromanyetik alanın quantize edilmesinden falan ortaya çıkan "absorption" ve "emission" mekaniğini oraya uygulayan makaleler de görmüştüm
Sosyal ağlarda paylaş

bana sorsaymış :p

http://hexagon.physics.wisc.edu/teaching/2008s_ph449/spontaneous%20decay.PDF

temel olarak önce yukarda dediğini yapıp elektromanyetik etkileşimler için bir takım operatörler elde ediyorsun. daha sonra bu operatör formalismini kullanarak, elektromanyetik etkileşimlerle maddeler'in electron emission ve absorption hızları falan ne onu hesaplıyorsun.

hadi bunu da wikipediadan baktı deyin lan sıkıyosa. bu konuda makalem bile var ama lisansta yazdığım için seviyesi o akdar yüksek değil. bu hesapları elle de yapanlar var tabi daha çok şey yapabiliyorsun elle ben program kullanmıştım.
Sosyal ağlarda paylaş

kozmolojik açıdan stringle karşılaşmıştım
quantum field den hesaplayınca kozmolojik sabit 10^120 büyük çıktığı için fazladan parçacıklar olmalı.
bu arada iki tip parçacık var. biri fermionlar (proton, elektron, nötron,..) diğeri de bosonlar (foton, fonon, ...)
kimyadan hatırlarsan bi pauli dışarlama ilkesi var. aynı yere ikiden fazla elektron (ikisi ters spinli olmak kaydıyla) sığdıramıyosun. bu bütün fermionlar için olan bi özellik. aynı statedeki bosonları istediğin kadar sıkıştırabiliyosun, laserde mesela bi sürü foton yoğunlaşmış. superstring e göre her bi fermionun bu boson, her bi bosonun bi fermion simetriği var. mesela süperfoton bildiğimiz foton ama tek farkı fermion olması. bunları yapınca vakum enerjisi sıfırı verebilir ama tam sıfır da olmamalı. bu arada kozmolojik sabit + ysa evren ivmelenerek genişlemeli (bakmak lazım +- yi karıştırırım hep)

bir de holographic principle var. schwarzchild yarıçapını de broglie dalgaboyuna eşitleyince entropisi alanla orantılı çıkıyor (ÇOK İLGİNÇ). bizler iki boyutta yaşayan canlılarız. string yorumu da var ama gelemedim daha oraya.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...