Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ermeni soykirim

nsetor

Öne çıkan mesajlar

Arkadaşlar uzun süredir düşünmekteğim bu konuda özellikle televizyondaki bir prof'un gerçekleri daha fazla saklayamayacak türk hükümeti demesinden sonra ilgim giderek daha da artı.
Ve ortada nerdeyse bütün avrupa ülkelerinin kabul ettiği bir yasa var.Soykırım olduğuna dair u-yasa çıkardılar.bence bu çok kuvettili bir sonuçtur.Ve türk hükümetleri bu yasalara karşı cıkamamıştır.Son olarak bu yasa amerikan senatosunda da kabul edildi.Belki kabul edenler ve etmeyenler arasında kı oy farkı azdı ama reddedenler boyle bir olay olmadı demiyorlar.türkiye ile aramız bozulacak diye kabul etmedik demişlerdi.
Şimdi benim merak ettiğim mağdem böyle bir şey yok biz neden larşı çıkamıyoruz bu olaylara.Tamam aciz bir ülkeyiz ama mağdem bu kadar çok belgemiz var neden kendimizi savunamıyoruz.
Mesela çok mu zordu amarikan senatosuna gidip.Ortak bir tarih komisyonu kurulup incelensin demek çok mu zor.Ne biliyim benim bildiğim kurtuluş savaşında savaşmış madalya almış ermeni var bunları anlatmak çok mu zor.Yokmu hiç paramız bir belgesel yapıcak bunu amerikada yayınlatmak (üniversite kutuphanesinde okumuştum yalan değildir her halde).
Aslında sormak istediğim karşıt görüşü okumak belgeleri görmek.ve sızın bildiğiniz karşıt görüşe ait iddaları öğrenmek.mesala toplu mezarlar nerdedir.Mağdem bir soykirim var.20 minci yüzyilin en büyük katlığamlarımdan deniyor.her halde tipki almanyada olduğu gibi toplu mezarlar vardır.
Arkadaşlar internetten biraz baktım ama herhangi bir ermeni tezini anlatan bir site bulamdım.
birde 1. dunya savaşı sonucunda ülkeyi işgal eden ilgilizler ilgili kişileri tutuklamış ve kıbrıs da yargılanmışlardır ve sonucunda serbest bırakılmışladır.
Sosyal ağlarda paylaş

Konuya 8 cevap atılmış hiçbiri konuyla alakalı değil.Bi düzgün tarih bölümünden bilgi alabiliyoruz onuda trollemeyin.

Arkadaşın yazdıklarına bende katılıyorum ama daha çok rakamlar gözüme çarpıyor benim. A ülkesinde yapılan protesto'da "1.5 milyon katledildi", C ülkesinde yapılan protestoda "300 bin ermeni öldürüldü" deniyor. Hatta bası yerlerde 1.5 ve 2 milyon arası deniyor.Soykırıma uğradığı iddia edilen insan sayısı çok tutarsız.Arada öyle 50 bin kişilik de fark yok 300 - 500 bin kişilik koca bir fark var.

Konuyla ilgili bilgisi olanlar varsa bir el atsın.

edit: ekleme
Sosyal ağlarda paylaş

Soykırımdan ziyade etnik temizlik demek doğru olur diye düşünüyorum. Ülke o etnik gruptan arındırıldı ama soyları kırılmadı, sonuç olarak dünyada milyonlarca Türkiye kökenli Ermeni var. E bu adamlar 1915'ten önce yayılmadığına ve soykırımdan kurtulan 50.000 kişiden türemediğine göre 1.500.000 oldukça abartı gibi duruyor. Ayrıca mantıken soykırıma uğradıktan 4 yıl sonra Türkiye'yi işgal edememeleri de gerekiyordu adamların.

Eski belgelere bakarsanız olaylar bittikten sonra iddia edilen ölüm sayısının onbinler ile başlayıp yüzbinlere sıçradığını oradan da bir anda 1.500.000 oluverdiğini görebilirsiniz.

Türkiye belgelerini neden savunamıyor orasını bilmiyorum, bazıları esas belgelerin imha edildiğini geriye kalanların arındırılmış belgeler olduğunu söylüyor ben bilmiyorum doğrusu nedir. Ama şu ana kadar soykırım tezine dair de pek somut şeyler görmedim, yani Osmanlılar'ın bir WW2 Nazileri gibi planlı ve kararlı bir şekilde Ermeniler'i ortadan kaldırdığını, yer, zaman ve diğer nicel verilerle destekleyen iddialar, kendi adıma söyleyim görmedim.

Peki dünyada bugün neden bu kadar kabul görüyor derseniz, Türkler'in karar vericiler üzerinde yeteri kadar etki yaratamadığı gibi klişe varsayımlarda bulunabilirim sadece. Türkler gittikleri yerin ayak takımı oluyorlar Ermeniler ise elitleri, dolayısıyla Kaliforniya valisi bakkal Hasan yerine finansmanlarından birinin kalbini kırmamayı tercih edebiliyor. Ayrıca Türkiye'yi kucaklarında tutmak için böyle bir kozu kullanmak- diye başlayan ihtimali de hatırlatayım.

Ortada insanlığa aykırı bir durum varsa bile WW1'e bulaşıp da milyonlarca insanın ölümünden sorumlu olmayan tek bir ülke yokken Osmanlı'yı devirerek kurulan, İttihat ve Terakki'den hiçbir unsuru bünyesine almamış Türkiye'nin bundan sorumlu tutulması, Türkiye'nin ise savunmada bu faktöre oynamaması oldukça abes.
Sosyal ağlarda paylaş

O kart oynanırsa bu olayın tamamen doğru olduğu kabul edilmiş olacaktır ki bu kesinlikle yanlış olur.

Benim merak ettiğim Ruslarla beraber Artvin, Kars ve civarında Ermenilerin 1915 öncesi öldürdükleri Türklerin, başlattıkları ayaklanmaların hiç bahsi geçmemesi. Tamam, doğrudur, Ermeniler o göç sırasında öldüler/öldürüldüler/ölüme terkedildiler. Birşeyler oldu ve şu güne kadar hiç bir şekilde Türk halkına bu konu hakkında hiç açıklama ya da bilgilendirme yapılmadı. Sadece denilen tek bir şey vardı. O da "öyle bir şey yok". Kim ne kadar biliyor ki ittihat ve terakki - 1923 Osmanlı Devleti'nin bitişi arasını. Çok aşırı yüzeysel ve boş. Sanki yapılmış hiç bir şey yok o dönemde. Hiç biri anlatılmıyor. Bu dediklerim Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş ve kurtuluş dönemi değil, Osmanlı Devleti'nin bitiş dönemi.
Sosyal ağlarda paylaş

Ermeniler /rumlar vs. tarafından katledilen türklere ait kayıt yok, çünkü istatistik tutmak gibi bi adetimiz yok. bırak ölülerini saymayı, nüfusunu bilmeyen bir imparatorluk var.

tehcir diye bi şey var, bunu kabul etmek lazım. doğudaki ermeni çeteleriyle başedebilmek için tüm ermeni nüfus göç ettirilmiş; böylelikle çetelere destek verecek kimse kalmayacak, mücadele kolaylaştırılak diye düşünmüşler.

Yüz yıl sonra bu kadar QQ yapacaklarını bilseler, o kadar diplomatik davranmazlardı heralde.
Sosyal ağlarda paylaş

Thugsta said:

Konuya 8 cevap atılmış hiçbiri konuyla alakalı değil.Bi düzgün tarih bölümünden bilgi alabiliyoruz onuda trollemeyin.

Arkadaşın yazdıklarına bende katılıyorum ama daha çok rakamlar gözüme çarpıyor benim. A ülkesinde yapılan protesto'da "1.5 milyon katledildi", C ülkesinde yapılan protestoda "300 bin ermeni öldürüldü" deniyor. Hatta bası yerlerde 1.5 ve 2 milyon arası deniyor.Soykırıma uğradığı iddia edilen insan sayısı çok tutarsız.Arada öyle 50 bin kişilik de fark yok 300 - 500 bin kişilik koca bir fark var.

Konuyla ilgili bilgisi olanlar varsa bir el atsın.

edit: ekleme

doğru düzgün cevap isteyen adam sorusunu adam gibi sorar. sen madem yazmaktan aciz ve Türkiye yada Türk yazamayacak kadar kompleksli ol, yetmezmiş gibi üstüne bir de adam gibi cümle kuramayacak kadar dil bilgisine sahip olma sonra kalk gel ve bu konuda tartışmaya çalış. geçiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye tüm devlet arşivlerini dünyadaki tüm tarihçilere açtı, rahatça incelensin diye, hani varsa belge vb gösterin diye. Nedense tek bir tarihçi zahmet edipte gelmedi.

Ki Ermenistan başbakanının kendi sözü var, soykırım yok, biz uydurduk diye 1924te, nedense o sözde sümenaltı edilir.

Bence asıl ironi, bir Türk gencinin veya Türkiyede yaşayan birinin, biraz araştırma ile rahatça ne olup bittiğini öğrenebilecek olm asına rağmen,
"Avrupalılar soykırım yaptınız diyor, bizdeki 4-5 aydın görünümlü soytarıda öyle diyor, biz ne barbarız ne kötüyüz moduna girmeleri"
Sosyal ağlarda paylaş

Efrasiyab said:

Türkiye tüm devlet arşivlerini dünyadaki tüm tarihçilere açtı, rahatça incelensin diye, hani varsa belge vb gösterin diye. Nedense tek bir tarihçi zahmet edipte gelmedi.

Ki Ermenistan başbakanının kendi sözü var, soykırım yok, biz uydurduk diye 1924te, nedense o sözde sümenaltı edilir.

Bence asıl ironi, bir Türk gencinin veya Türkiyede yaşayan birinin, biraz araştırma ile rahatça ne olup bittiğini öğrenebilecek olm asına rağmen,
"Avrupalılar soykırım yaptınız diyor, bizdeki 4-5 aydın görünümlü soytarıda öyle diyor, biz ne barbarız ne kötüyüz moduna girmeleri"

o başbakanla ilgili bilgi verebilir misin nerde demiş kimdir vs. merak ettim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...