Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

http://askerleranlatiyor.blogspot.com/

mokoko

Öne çıkan mesajlar

Jaxx said:

Selam.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ea/Conscription_map_of_the_world.svg/800px-Conscription_map_of_the_world.svg.png

Kırmızılar zorunlu askerliğin olduğu, maviler olmadığı ülkeler.

Zorunlu olan ülkeler bir baktığımızda Güney Amerika/Afrika 3. dünya ülkeleri, ahı gitmiş vahı kalmış sovyet ülkeleri, Araplar, Türkiye etc.

Zorunlu olmayanlara baktığımızda ABD, başlıca Avrupa devletleri, Japonya, Kanada, Avusturalya, Britanya......

Bye.

Zorunlu olanlara Baktığımızda, Rusya, Almanya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Tayvan, GÜney Kore, Çin, Yunanistan.

Zorunlu olmayanlara baktığımızda, Güney Amerika Cumhuriyetleri, Arabistan, Afrika Ülkeleri, Nepal, Bhtutan Fas gibi gelişmiş ülkeler.
Sosyal ağlarda paylaş

mokoko said:

lan yarın savaş çıksa neden vatandaş gidio savaşa anlamıormki. bu ülkenin hazır askeri yok mu bunun için eğitim almıs bunun için para alan bunun için yaşayan. hayatının bi zamanında 6 ay yada 18 ay askerlik yapmış adam niye savaşıyo ?? sanki 1930da yaşıorz ya. kaldı mı ole butun ulkede eli silah tutan butun erkeklerin katılcağı savaş.

neden olmasın? Yılla alakası yok her dönem oldu bu tarihte.

Ayrıca kimse ölmek için para kazanmak istemez. Direk ölüm amaçlı savaş tipleri var her zaman olma ihtimali olan. Onda da para değil manevi duygular gerekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

-007- said:

mokoko said:

lan yarın savaş çıksa neden vatandaş gidio savaşa anlamıormki. bu ülkenin hazır askeri yok mu bunun için eğitim almıs bunun için para alan bunun için yaşayan. hayatının bi zamanında 6 ay yada 18 ay askerlik yapmış adam niye savaşıyo ?? sanki 1930da yaşıorz ya. kaldı mı ole butun ulkede eli silah tutan butun erkeklerin katılcağı savaş.

neden olmasın? Yılla alakası yok her dönem oldu bu tarihte.

Ayrıca kimse ölmek için para kazanmak istemez. Direk ölüm amaçlı savaş tipleri var her zaman olma ihtimali olan. Onda da para değil manevi duygular gerekiyor.

bak sende askerliği ölmek olarak tanımlıyosun kimse ölmek için para almaz diyosun. bende ölmek için yaşamıyorum ozmn. istemiyorum askerlik yapmak bu kadar basit.

ayrıca son 20 yılda gosteremezsin ole butun ulkede yaşayan belli yaşı geçmiş erkeklerin ellerine silah verilipte yapılan bi savaş banan. tabi belli bi gelişmişlik duzeyinin ustundeki yerlerde.
Sosyal ağlarda paylaş

LathspeLL said:

Yalnız hala hikayeler dürüyosunuz burda asıl çerçeveye ne zaman geleceksiniz onu merak ediyorum.

Birisi demiş bu adamlara dayak lazım, birisi demiş üni okusada tuvalet temizleyecek, yardım edecek, sıhhiye yapacak.

Olay şu: bir kere orda olma zorunluluğu nedir? senden, ondan bundan emir almak zorunluluğuna ben niye girmek zorundayım? İlk başta niye istemediğim bir yere zorla götürülüyorum? Hala oraya gelmişse yapacak diyorsunuz. Gelmek hiç istemiyor zaten adam. O yüzdende tuvalet temizlemek zorunda hissetmiyor kendini GAYET NORMAL bir şekilde.

İsteyen yapsın askerliğini, komutanların bacak arası kıllarını temizlesin tuvaletlerden, çay getir-götür yapsın, küfür yesin, komutanın gece nöbet tuttuğu yere attığı karıların ardından boşaldığı örtüleri temizlesin. Yada elinde silahla vatanı koruduğunu zannetsin.

Ama istemeyende gitmesin.

Askeriye her vatandasin degeri aynidir ilkesiyle calisip, herkesi ayni kefeye koyan bir kurum ve cogu kisinin silah tutabilecegi tek yer. Cok adaletli ve mantik sinirlari icinde oldugunu soylenemez fakat amac zaten olasi bir savas sirasinda askerin degil, askeri yoneten kisilerin dusunmesi ve dogru stratejinin uygulanmasidir. Bu esnada dusunen kisi komutanlar degil de askerler olursa, savasta galibiyet soz konusu bile degil.

Askerlik aslinda basit oldugu kadar insan psikolojisine de fazlasiyla hitap eden bir sey. Ister bir elin yagda bir elin balda bir hayat surmus ol, istersen surunerek askere gitmis ol gittiginde gorecegin ortam ve disiplin ile o zamana kadar yasadigin tum hayattan bir anda cikacaksin. Bu senin ulkeni savunmak icin ogrenmen ve yasaman gereken ve bir durum cunku oturdugu yerden ahkam kesen kisinin dusunerek kavrabilecegi bir sey degil. Boyle bir durumda altina sicmani ya da korkudan aglayarak buzulup kalmani engelleyecek kurumdur yani burasi.

Hayattan nasibini alma konusunda da inanilmaz etkileri vardir. Hayatta ozellikle is ve calisma konusunda basari getirdigi bir gercek bence zira calismayi ve disiplini ogreniyorsun.

Bir de gidince tuvalet temizleyecegini ya da herkesin bunu yapacagini dusunuyorsan zaten cok cok yanlis izlenimler icerisindesin. Senden cok fazla yoksa ve universite mezunuysan genelde meslegine uygun bir konuma yerlestirilirsin. Acemi birliginde annene bile soverler ama sonrasinda daha rahat olursun muhtemelen.

Askerligin yanlis bir yonunu goruyorsam o da isine yarayacak genc kesimi harcamasi konusundadir. Keske benim gibi bir adami alip IT bolumune koysa, yarim gun egitim alsam yarim gun isimi yapsam, askere gittim diye dunyadan uzaklasmasam. Bir de askerlik suresi cok uzun geliyor bana. Bu kadar fazla genc nufus varken, gonullu olarak askere gitmek isteyenleri en az yarim sene bekletirken bana "Tim isini gucunu birak gel, ev gecindiriyosun ama olmaz anlamayiz biz" demesinler.
Sosyal ağlarda paylaş

BOŞ MESAJ ALERT!

Hala kelimeleri cımbızla seçip cevaplıyorsunuz. Herkes tuvalet temizlemiyor bık bık... Ben listeliyorum, çevremde yapılanlar bunlardı, sizde farklı olabilir. Ama sonuçta HALA ama HALA niye zorunlu olduğumuz konusunu es geçiyorsun. Yok iş bilinci sağlıyor, yok böyle yapıyor, yok şöyle yapıyor. Kardeşim yapmak istemeyenler var bu kadar basit.

Askerde öğreniliyor denilen şeyleri ben zaten biliyorum, aklı olan adam zaten farkındadır herşeyin. O yüzdendir ki hiçbir boka yaramadı. Tamamen gereksiz, tamamen amaçsız bir olay.

Ayrıca askerden çıkıpta adam olan insan görmedim ben çevrede. Mal insan yine mal. Sadece "ben askerlik bitirdim olm, adam ol" ilüzyonundan öteye gitmiyor bilinçlenme denilen şey.
Sosyal ağlarda paylaş

LathspeLL said:

BOŞ MESAJ ALERT!

Hala kelimeleri cımbızla seçip cevaplıyorsunuz. Herkes tuvalet temizlemiyor bık bık... Ben listeliyorum, çevremde yapılanlar bunlardı, sizde farklı olabilir. Ama sonuçta HALA ama HALA niye zorunlu olduğumuz konusunu es geçiyorsun. Yok iş bilinci sağlıyor, yok böyle yapıyor, yok şöyle yapıyor. Kardeşim yapmak istemeyenler var bu kadar basit.

Askerde öğreniliyor denilen şeyleri ben zaten biliyorum, aklı olan adam zaten farkındadır herşeyin. O yüzdendir ki hiçbir boka yaramadı. Tamamen gereksiz, tamamen amaçsız bir olay.

Ayrıca askerden çıkıpta adam olan insan görmedim ben çevrede. Mal insan yine mal. Sadece "ben askerlik bitirdim olm, adam ol" ilüzyonundan öteye gitmiyor bilinçlenme denilen şey.

Ben sadece son mesajini okudum, ona cevap verdim. Oyle gereksiz krizlere girmene gerek yok yazarken.

Askerligini yaptin mi ? Yaptiysan bir sey diyemeyecegim lakin yapmadiysan -ki yazilarin hic askerlik gormus gecirmis biri gibi degil- su senin yazinda isaretledigim yazi icin sen gidip geldikten sonra tekrar konusalim.

Zira bilmek ile o seyi icra etmek/yapabilmek arasinda daglar kadar fark var. Hele hele konu bu tip bir sey oldugunda.
Sosyal ağlarda paylaş

Yok abi ekonominin kaldirmayacagi bir sey yok. Cogu askeriyenin odenek kesilmesin diye bol keseden harcadigi, saglam urunleri/mallari mahfettigi bir gercek mesela. Komutan emriyle fayanslari kiran askerler taniyorum.

O yuzden gayet kaldirir. Para vermek istemiyorsa yine vermez cunku askere gitmek icin yanip tutusan binlerce genc var disarda. Adamin eline silahi ver, cebine asgari ucretini koy cani feda olsun sana.

Bu ulkede cok fazla sey yanlis, istense cok kisa surede duzeltilebilecek seyler ustelik. O sekilde dusunenlerle hemfikirim, hemfikir olmadigim mevzu ise "ben istemiyorum niye zorla aliyorlar" kismi. Bunu diyenlerin cogu da firsat verilse devlete millete farkli sekilde yardimci olamayacak insanlar. Keyifleri yetmediginden kopariyorlar yaygarayi. Bilim adami olsalar, cogu kisinin basaramadigi seviyelerde kendilerini yetistirip askerlik hizmetini bu sekilde verseler gikim cikmayacak ona da. Kaldi ki askerligin bir kesim icin bu sekilde islemesi gerektigini dusunuyorum ben. Simdikinden daha profesyonel sekilde.
Sosyal ağlarda paylaş

sandalye said:

Şu süreçte böyle bir sitenin açılması anca TSKya hayasızca saldıranlara cesaret vermekten başka bir işe yaramaz diye düşünüyorum.

Tamam TSK içinde deliler, manyaklar, görevini kötüye kullananlar olabilir ancak site direk TSKyı hedef almakta.
Amerikanın Akp üzerinden TSKyı tasfiye etme çalışmalarının yaşandığı bir zamanda böyle birşeye alet olmamak gerekir.

Bence tam tersine hazır ateş çıkmışken asker tarafında herkes körükle gitmelidir...

Bu bağımsız Cumhuriyeti kim kurmuştur? Asker.

Bugüne kadar vatanı ve milleti iç ve dış silahlı tehlikelerden kim korumuş, bize düşman olanların gözünü kim korkutmuştur? Asker

Bugüne dek laikliğin, özgürlüğün, Cumhuriyetin, Türklüğün koruyucusu kim olmuştur? Asker.

Bir de bugünkü tabloya bir bakalım...

Ülkeyi, milleti ve sınırlarını tehlikeden koruma görevini üstlenen asker, 1987'den beri binlerce şehit vermesine rağmen hala PKK denen terör örgütünü bitirememiştir. Biri dağda yaşayan güç bela silah bulan milisler topluluğu, diğeri ise Dünya'nın en büyük ve en iyi ordularından biri olarak anılan "Şanlı Türk Askeri".

Bugün ülkenin başında batının "ılımlı islam" adını verdiği bir politika güden, ama özünde gerici olan ve Atatürk'ün Türkiye için başardığı ne varsa geri sarmaya çalışan, üyelerinin hemen hepsinin belli bir islami tarikata üye olduğu laiklik karşıtı bir hükumet var. Ve bu hükumet daha önceki gerici girişimlerden çok daha ileri gidecek radikal olaylara imza atan bir hükumet. Daha önceleri en küçük anti-laik harekette tepki gösteren asker , bugün bu gidişata dur diyememiştir.

Bütün temel görevlerini yerine getirememiş bu örgütlenme bir de yetmiyormuş gibi kendi içinde de bölünmüştür.

Hükumet yanlısı generaller, diğerlerini resmen satmış; Ergenekon, Balyoz gibi askeri yıpratmayı hedef alan bütün operasyonlara Ordu sessiz kalmıştır.

Bütün o şahin görünümlü, çatık kaşlı, vatana hizmet için ortaya canını koymuş gururlu adamlar; soruşturma gereği tutuklandıklarında kuzu gibi başlarını eğe eğe polis arabalarına binmiştir.

Böylesine bir tabloda da kimsenin askere sempati duyması ve korumaya çalışması beklenemez.

Yaratılış amacını yerine getiremeyen her örgüt gibi artık bu örgütte dağıtılmalıdır. Ülkenin GSMH'nın ciddi bir bölümü yemeyi haketmez insanlar topluluğundan başka birşey değil çünkü ordu bugün...

Böylesine yozlaşmış bir yapıya da "vatan millet sakaryaa" diye kimse gitmek istemez. Gitse bile döndüğünde (tabi sağ salim dönebilirse) işte böyle başına gelenleri olumsuz bir şekilde aktarır.

Bundan 20-30 sene önce de benzer süistimaller oluyordu eminim. Ama insanlar askerlik görevinin kutsal olduğuna gönülden inandıkları için bu gibi olayları dillendirmiyorlardı.

Vaziyet budur bence...
Sosyal ağlarda paylaş

disiplin disiplin diyorlar da.. ben en çok ona gülüyorum

askerleri özel sektöre alalım diyorum 12aylığına..

vatana ekonomiye hizmete.

bakın tüm dünya ekonomisi sallanıverdi,

esas savaş burada yaşanıyor artık!

gelsinler de görsünler..

tersten...

tersten bakıldığında zorunlu hizmet de, gerçek hizmet de, gerçek dünya da nasıl oluyormuş.

swh
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

su siralar benimde bir ton askerde olan/donen arkim oldugu icin bende bol bol duyuyorum buna benzer hikayeleri, o sitedekiler sallamadir belki de, gercek hikayelerde emin olun cok fazla.

Yani abi o siteye bakmadım bile buraya kopyaladıklarınızı okuyorum. O site beni bağlamazda. Ama en yakın arkadaşlarım ki bunlar TSK'ye nerdeyse tapan arkadaşlarım anlatınca insan pek şüphe edemiyor. Hayret etmekten başka yapabilecek bişey yok.

Bir arkadaşım beni şok edecek şeyler anlattıktan sonra bugun savaş çıksa o komutanların hepsi kaçar dedi. Ben TSK deyince kendimi güvende hissediyordum ama kafayı sıyırmış insanlarla dolmuş. Savaş çıktığı an hepsi kaçar dedi. Ben askerlik yapmadım rütbelilere ve eşlerine hizmetçilik yaptım dedi. Egolarını tatmin ettim. Ve bu adamların ki öyle böyle bir ego değil di dedi.

Koltuklarım kabararak gittim nefret ederek döndüm. Hayal kırıklığıydı diyor. Ben arkadaşımın samimiyetine inanırım. Bundan öte o site bu site başbakanın açıklaması genelkurmayın ki falan beni bağlamaz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...