Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Resimlerin site tarafından optimize edilmesi

Pickles

Öne çıkan mesajlar

eticaret sitemizde bulunan resimleri sistem kendisi optimize ediyor fakat acayip derecede kalitesiz oluyor küçüldüğünde resimler. bunun için bir tips&tricks tarzı bir şey varmıdır. Photoshopla yapılacaklarla alakalıdır muhtemel diye düşünüyorum. Bu arada büyük halleri gayet kaliteli oluyor tabiki. En ufak bir pürüzü bile yok resimlerin
Sosyal ağlarda paylaş

resimlerimiz 2000x2000 oluyor genelde. Bende fotoşopu açıp imagesize dan 600 x 600 yapıyorum ve siteye atıyorum jpg olarak. Sitede de ürün listelerinde 150 x 150 olarak görünüyor. Aslında fotoşoptada 150 x 150 yaptığımda aynı kötülükte oluyor. Farklı bir uzantı mı kullanmalıyım farklı bir şekilde mi scale etmeliyim. Kullanıcıyız bir de alogaritma falan aşar :P
Sosyal ağlarda paylaş

Buyuk bir imaj kucultuldugunde kalite dusmez. Sadece boyut kuculur, detay azalir. Diger yandan kucultulen imaj bolca cizgiden olusuyorsa bazi algoritmalar cizgilerin yok olmasina sebep olabiliyor. GD lib kutuphanesi bu konuda sorunlu olan kutuphanelerden biri mesela. Yok diger tip imajlardan bahsediyorsak sorun buyuk ihtimalle default quality degerinin kullanilmasi ya da bu degerin cok dusuk belirlenmesidir.

Imaj biciminin JPEG oldugunu varsayiyorum pek tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Buyuk bir imaj kucultuldugunde kalite dusmez. Sadece boyut kuculur, detay azalir. Diger yandan kucultulen imaj bolca cizgiden olusuyorsa bazi algoritmalar cizgilerin yok olmasina sebep olabiliyor. GD lib kutuphanesi bu konuda sorunlu olan kutuphanelerden biri mesela. Yok diger tip imajlardan bahsediyorsak sorun buyuk ihtimalle default quality degerinin kullanilmasi ya da bu degerin cok dusuk belirlenmesidir.

Imaj biciminin JPEG oldugunu varsayiyorum pek tabi.

kalite nasıl dusmez lan resmen veri kaybı var ortada. kalite tabi ki duser de kaliteden ne anladıgımıza baglı.

benim fikrim, resmin tamamını degil de belirli bir bolumunu thumbnail'e alabilirsin. mesela wallbase.net'in wallpaper thumbnaillarına bak, resmim tamamı yoktur orda. basıp buyutunce tamamını gorursun.
Sosyal ağlarda paylaş

Senin bahsettigin sey detay iste. Detay kaybi olur. Kalite dedigimiz sey lossy compression uygulayan bir ortam icin bu sikistirma oraninin cok ya da az/hic olmasi durumudur.

JPEG lossy compression uygulayan bir formattir ve goruntu kalitesini dusurerek boyutu da dusurur.
Sosyal ağlarda paylaş

Pickles said:

eticaret sitemizde bulunan resimleri sistem kendisi optimize ediyor fakat acayip derecede kalitesiz oluyor küçüldüğünde resimler. bunun için bir tips&tricks tarzı bir şey varmıdır. Photoshopla yapılacaklarla alakalıdır muhtemel diye düşünüyorum. Bu arada büyük halleri gayet kaliteli oluyor tabiki. En ufak bir pürüzü bile yok resimlerin

600x480 yap. basitçe en kolay çözüm.
Sosyal ağlarda paylaş

abi tek tek elle degistiriliymi yahu?

eger windows platformundaysaniz yazin bir program gitsin jpegleri kucultsun yazsin server a,

bi dolu algoritma var kullanilan, ben bile kendi sitemizde kullaniyorum uzaktaki bi resmi alip kucultme yapan ama ben sitede fazla yer kaplamamasi icin dandik bi algoritma sectim daha iyiside cok yani.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...