Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

vejeteryan pizza ne lan

gecko

Öne çıkan mesajlar

olitere said:

Myshkin said:

olitere said:

Ayrıca insanı diğer canlılardan ayıran bilinci olmasıdır.

hayvanlarda bilinç yok mu?
Bu tartışmalı bir konu ama hayvanlarda acı algısı olduğu kesin , çünkü sinir sistemleri var bu bile yeterli yaşama hakkı tanımak için

acı olgusu diyip duruyorsun, hayvanları uykuda çat diye öldürsek itiraz etmeyeceksin o zaman yememize öyle mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

olitere said:

Myshkin said:

olitere said:

Bu tartışmalı bir konu ama hayvanlarda acı algısı olduğu kesin , çünkü sinir sistemleri var bu bile yeterli yaşama hakkı tanımak için

acı olgusu diyip duruyorsun, hayvanları uykuda çat diye öldürsek itiraz etmeyeceksin o zaman yememize öyle mi?
Bu mantıkla insanlarıda acı çektirmeden öldürmek meşru kılınabilir.Ben diyorum ki acı çeken her varlığın yaşamaya hakkı vardır
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

olitere said:

Myshkin said:

olitere said:

Anesteziverip on milyon hayvani kesersek de sorun olmaz. Aci hissedemezse bitki gibi olur di mi? :p sdfdfs vize doneminin eglencesi
Sosyal ağlarda paylaş

olitere said:

Myshkin said:

olitere said:

Myshkin said:

olitere said:

Bu mantıkla insanlarıda acı çektirmeden öldürmek meşru kılınabilir.Ben diyorum ki acı çeken her varlığın yaşamaya hakkı vardır

aci cekmemek suc mu?
Sosyal ağlarda paylaş

olitere

olitere said:

Myshkin said:

olitere said:

Myshkin said:

olitere said:

peki o zaman söyleyecek bir şeyim yok. ben hayvanların çiftliklerde sadece kesilmek için yetiştirilmesine karşıyım ama et yeme isteğim bu tarz konuları sorgulama isteğimden ağır kaçıyor malesef.

Sosyal ağlarda paylaş

Phyx said:

olitere said:

Myshkin said:

olitere said:

Myshkin said:

olitere said:

aci cekmemek suc mu?
Bir tasnifleme yapmamız gerekiyorsa doğayı kendimizle özdeştirebildiğimiz oranda kıstas koyabiliriz ; çünkü ancak kendi algımızın dışına çıkamayız.Ben bu tasniflemede bir varlığa canlı diyebilmek için ilk önce bilinç düzeyine bakarım sonra duyu düzeyine.Bilincin tartışmalı olduğu yerde duyu düzeyinden bir yargıya varmaya çalışırım ; ama hem bilinç hem duyu yoksa bir kayadan veya topraktan farkı yoktur.Bitkilerde bu durumda biyolojik makina oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

et kesilmek için yetiştirilmesi fikrine karşı olmak ne ya :/
kesilcek ki yicez, yetişecek ki kesecez...

şahsen ben doğasında yetişip büyüyüp ölen inek görmedim. yabani inek gördünüz mü hiç? sadece hastalıktan filan gideni var. hani köylerde büyüdüm bide :
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

tavuk çiftliklerinden falan bahsediyorum, yumurtadan çıktıktan sonra hayatı 20cm2 alanda kesilene kadar şişmanlamadan ibaret olan hayvanlardan.

ona ben de karşıyım.
hormonla yetiştirilmiş domates gibi tatsız oluyolar :/
köyde yetiştirilmiş tavuk/yumurta ile aynı tadı alamıyosun hiç...
Sosyal ağlarda paylaş

Oce4n said:

Myshkin said:

tavuk çiftliklerinden falan bahsediyorum, yumurtadan çıktıktan sonra hayatı 20cm2 alanda kesilene kadar şişmanlamadan ibaret olan hayvanlardan.

ona ben de karşıyım.
hormonla yetiştirilmiş domates gibi tatsız oluyolar :/
köyde yetiştirilmiş tavuk/yumurta ile aynı tadı alamıyosun hiç...

hayatı 20cm2 alanda geçmese nolcak
safari ye mi gitçek
napçak yani
Sosyal ağlarda paylaş

gecko said:

hayatı 20cm2 alanda geçmese nolcak
safari ye mi gitçek
napçak yani

ot yiyecek solucan yicek, komşunun tarlasına girip bitkilerine zeval vercek öyle beslencek ki kendi lezzeti, yumurtasının kalitesi artacak işte...

şimdi veganlar yumurtaya da laf atıyomudur acaba? onlar civciv olacaklardı yavrulardı diye?
tavuk havasında değilse eğer yumurtayı sabah almazsan kendisi kırıyo yiyo felan yani...

bide:
bütün ekmeklerde yumurta var.. keklerde, pastalarda filan hepsine yumurta kırılıyor ^^
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...