Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bir sorum var

Hagii

Öne çıkan mesajlar

Longshanks said:

stimpak said:

ahaha soru yanlış değilmiş

açıklamalı WoT

a ) ayşe AB olursa, bu durumda anne ve babanın homojen A ve B olması gerekir, kesinlikle doğrudur dediği için. ancak o zaman da anne baba arasında kan alışverişi olamaz

b) Babanın genel alıcı olması durumu, en yakın şık bu.
1. Baba AB, ayşeye A geçmesi durumunda:
annenin genotipi ya AB, ya A0 ya AA olacaktır. 00 olamaz çünkü ayşe anneye kan verebiliyor. . Baba anneye kan veremediği için AB elenir, AA ya da A0 kalır. Anneden A geçmesi durumunda Ayşe AA olacaktır, anneye kan verir , babaya kan verir, baba anneye veremez. Bu şarltarda önerme doğru,
2. Ayşeye babadan B geçmesi durumunda, Anne gene AB, BB ya da B0 olmak durumunda, zira babaya kan verebiliyor ve ayşeden kan alabiliyor. Ancak gene babadan alamayacağı için AB elenir, BB ve B0 kalır. Anne BB olursa ayşe BB olur, B0 olursa da ayşe ya B0 ya da BB olur, her iki şekilde de önerme doğrulanır.

c) anne 0 ise , Ayşe X0 olacaktır. Babanın genotipi 00 olmadığı sürece ayşe annesine kan veremez, gene kesinlik istediği için. zira baba B0 olsa ve ayşeye B geçse, ayşe annesine kan veremez.

d) C şıkkındaki önermenin benzerini uygulayabiliriz, baba B0 olsa, ayşeye 0 geçmesi durumunda annenin babaya kan vereiblmesi için 00, BB, B0 olması lazım. Bu durumda Anne BB oluırsa baba hem anneden kan alıp hem kan verebilir, kesinlik gene yok.

Cevap B, soru yanlış değil ama gereksiz karmaşa var. daha doğru sorulabilirdi.

bir üstteki posttan sonra aklıma geldi oturdum kastım asdf. harcadığım emeğe binaen topiğin eğitim'e taşınmasını arz ederim.
Bari post sayım artsın madalyama az kaldı :D

ayşe 00
anne 00
baba A0
?

babadan 0 değil de a gelirse ayşe yalan olur. soruda kesinlikle doğrudur diyor, haliyle babadan a gelme ihtimalini de kapsaması lazım sonucun.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...