Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

The Dark Knight Rises (2012)

Innuendo

Öne çıkan mesajlar

Bone said:

yalnız o dönemde joker'in tasarımını sevmiştim ve iyi bir yaklaşım olduğunu söylemiştim. (dark knight topiğine dönüp bakılabilinir).
hatta arkham asylum oyunu çıkmadan önce eleştirenler olmuştu, güzel bir oyun olabileceğini söylemiştim.
öyle "çeşitlemelere" negatif yaklaşan birisi değilim.
ama yine de bane ve catwoman tasarımları ne çizgi romana sadık, ne de iddia edildiği gibi "gerçekçi" veya "pratik" tasarımlar değil.

arkadasim sen kotu yada olmamis dediginde inan Nolan da gidip aa Paticik krali bana kotu dedi deyip
degistirecek degil herseye bir kucultucu bakis acin varsa bu senden kaynaklanan bir sorun eger varsa yerin git sen cek bane li bir tane cumle alem anlasinki oyle
cekilmez boyle cekilirmis yani yok eger yapamiyorsan sadece izle parazit olmasin
Sosyal ağlarda paylaş

Daesu said:

Sparkcaster said:

dark knighttan önceki böyle joker mi olur geyiklerini unuttunuz galiba

aynen ben yardırıyordum filmden önce asda sonra ledgerin yardırdıgını oyunculukla sustum

e olmadı zaten. karakterin jokerle ilgisi yok.
spıdermande spıderman yoktu mesela. aynı olay işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

Marv said:

Eneee, Robin, Penguin, Mrs. Freeze, Poison Ivy'i v.s göremiyeceğiz yani. :(

nolan'ın şu saçma "gerçekçilik" anlayışında görmeyi de isteyeceğimizi sanmıyorum.

Ben Nolan'ın tarzını seviyorum aslında da, bi açıdan doğru dedin. Poison Ivy'i Cat Woman gibi sıradanlaştırılmış görmek istemem
Sosyal ağlarda paylaş

Marv said:

Ben Nolan'ın tarzını seviyorum aslında da, bi açıdan doğru dedin. Poison Ivy'i Cat Woman gibi sıradanlaştırılmış görmek istemem

ya şey var,

aslında batman dünyası çoğunlukla gerçekçi zeminler üstüne kurulu bir dünyadır.
joker, riddler, catwoman, penguin, two face gibi karakterler hep gerçek hayatta olabilecek karakterler.
mr. freeze, bane, mad hatter, scarecrow gerçekte olabilen hadiselerden baz alınarak üstüne biraz hayal gücü eklenen sci-fi kurgu karakterlerdir.
poison ivy, killer croc, ra's al ghul, clayface, ise tamamen fantastik güçlere sahip karakterler.

örneğin batman ve batman begins'te joker, catwoman ve penguin gayet iyi resmedilmişti. bunlara baktığında gerçek bir adamın yapabileceğini görebiliyorsun.
batman begins ve the dark knight filmlerini de bu açıdan beğenmiştim. onda da joker, scarecrow, ra's al ghul gibi karakterler yine gayet iyi kotarılmıştı. ra's al ghul çizgi romanlarındaki gibiydi, ölümsüzdü vs...

dediğim gibi batman'in doğasında olan bir şey bu, çoğu karakteri insandan oluşmasının etkisi var.

benim esas canımı sıkan şey şu,
nolan filmlerine eleştiri getirdiğin zaman
"ay canım olur mu öyle şey, gayet gerçekçi yapmışlar, nolan'ın tarzını seviyorum o yüzden, hep gerçekçi yapıyor" gibi abuk bir argüman sunulması.

yani sonuçta batman'in dünyası, bizim suç vakalarımızdan özenerek hazırlanmış bir kurgu. böyle bir şeyin daha ne "gerçekçi" olmasına ihtiyaç var ki?
bu yüzden sırf "gerçekçi" diye övenlere anlam veremiyorum.

bir de nolan'ın yaptığı ve "gerçekçi" denilen şeylerin "gerçekçi" olmaması gerçeği de var.
yani batman hikayelerinin güzel yanı, biraz abartı, biraz karikatürize ediliyor olması.
nolan'ın ilk iki filminde de var bu zaten, filmin tadını arttırıyor, iyi yediriyorlar.

ancak mesela "ya catwoman'ın kostümünü beğenmedim, çizgi romanlardaki kostümü daha iyiydi" diye eleştiri getirince,
biri ordan çıkıyor, "e nolan çok gerçekçi yapıyor, ondan bu kostüm şarttı" diyiveriyor.
o sırada gözümden absürt batmobil geçiyor, komik batcycle geçiyor, yeni filmde göreceğimiz sci-fi batwing geçiyor felan. bunlar pek de "gerçekçi" öğeler değil mesela...

neyse, eyyorlamam bu kadar :P
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

DC para verdi de biz mi çekmedik?
Urfa'da oxford vardı da biz mi okumadık?

Bone sen bu gerçekçilik mevzusundan daha önce de şikayet etmiştin. Şimdi aramak istemiyorum ama üç aşağı beş yukarı aynı şeyleri söylüyordun.

Yönetmenin derdi gerçekçilik değil. Adam filmleri öyle çekiyor. Nolan'ın filmlerini bir kilometreden tanırsın bugün hiç sinema eğitimin veya merakın olmasa bile. Senaryo, müzik, kurgu vesaire bir yerden yakalar bir kimse.

Gerçekçilik argümanına karşı savunmaya geçmeni böyle çizgi roman evrenlerini çok sevmene bağlıyorum ama yapabilecek bir şeyin yok yani. Yarın bir gün bu hikayelerin basılı halleriyle büyümüş bir yönetmen çıkar ve senin hayal dünyana yakın bir halini çeker o zaman sevindirik olursun yani.

Büyütme bu kadar. Hayat çok güzel.
Sosyal ağlarda paylaş

BramStoker said:

Yönetmenin derdi gerçekçilik değil.

yönetmenin derdi değil belki ama eleştirilere getirilen savunmalar o yönde oluyor.
demek istediğim o benim.

bi de hayat çok güzel değil. yaz geldi böcekler çıktı. oramızı buramızı ısırıp kanatıyorlar. güzel şeyler değil bunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

ya şimdi, batman zaten neresinden tutsan patlak bi karakter. allahı gelse tim burton kadar toparlıyo işte.

gercekcilik eleştirileride o kadar temelsiz değil. eğerki yonetmen ve screenplayciler gidip bir sürü seyi "gercekcilik ve günümüze uygunluk" bahanesiyle değiştirirse, e bu neden böyle denildiğinde, CIZGI ROMAN'NIN GERCEKCILIK ALGISI OLE AMA! deme haklarınıda kaybediyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

bıde, bu "o zamanlar coolmus ama 40 sene gecti üzerinden artık o kostümlerle filme cıksalar komik kacar" bahaneside mallığın aptallığın gerzekliğin kendini beğenmişliğin danıskası.

ulan mal oğlu mal öküz. Sen sanıyomusun etraf galactus gibi tiplerle doluydu kirby galactusu cizdiğinde.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...