Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yetenek dediğin nedir?

DaWitchyCode

Öne çıkan mesajlar

hmm üst sınır değişiyor mudur bilmiyorum ama başka şeyler değişiyor.

mesela kas yapmayı bir eylem sayarsak bir kas yapma yeteneği olabilir. erkeklerin vücudu doğal olarak kaslanmaya daha yatkın ama kadınlar da yeterince body yapınca bodyci erkekler kadar kas biriktirebiliyorlar. dolayısıyla üst sınır çok farklı olmasa da oraya ulaşma hızı değişiyor. ama bence üst sınıra ulaşma hızı yeteneğin bir parçası değil.
Sosyal ağlarda paylaş

yetenek evvela dünya algısına bakar. somut var oluşları olduğundan farklı kılabilmektir. elmanın sarı halini, denizin kırmızı dalgalarını özümsetebilmektedir. insan kendine göre yetenekli olamaz, başkalarının tartısıdır. çok konuşmaya gerek yoktur. bigün vardır, birgün yoktur.
Sosyal ağlarda paylaş

nomsaR said:

insan kendine göre yetenekli olamaz, başkalarının tartısıdır.

+1

Çok yetenekli diyebildiğiniz bir ressamın resimleri bana göre bayağı geliyosa, yada müzisyenin besteleri kimine göre mükemmel ve diğerine göre sıradansa ne yapacaz. Halk oylamasına sunup oylemi karar vermek gerekir. Ne kadar sunabiliyosan o kadar yeteneklisindir bence.
Sosyal ağlarda paylaş

DaWitchyCode said:

Arkadaşlar ile tartışıp da işin içinden çıkamadığımız bir mevzu bugünlerde. İçinden çıkamadığımız diyorum zira nette yeterli kaynak bulamadım, ya da tatmin olmadım.. Bu konuda yardımlarınıza açığım.. Bunun dışında müzik, resim, spor gibi alanlara göre farklılık gösteren bir durum olduğundan işler daha da meşakkatli hale geliyor.
Soprano, tenor olmanın doğrudan genetik - emek bileşkesi olabiliyorken, başka alanlar için çok fazla ve sistematik çalışmak kafi midir?
Yetenek nedir?

alana göre değişir.

Birçok alanda tek başına yetenek yeterli değildir, genler, anatomik yapı, zeka falan daha çok etkilidir mesela.

Yetenek denen kavram bahsedilen eyleme göre farklı tanımlamalara sahip olabilir. Mesela ip üstünde yürümek için az kilo, bol pratik ve denge yeteneği gereklidir. Bu örnekte denge yeteneği denen şey de aslında özünde iç kulakta bulunan denge organımız, beyinciğimiz ve beynimiz arasındaki sonradan kazanılmış uyumu ve değişiklikleri ifade eder.

Enstrüman çalma da mesela çalışmayı, nota bilgisini, işitme gücünü de içerir ancak en önemlisi: eğer piyano çalma yeteneğinden bahsediyosak beyinden omuriliğe giden bir takım sinir yollarının feedback mekanizmalarıyla eğitimi anlamına gelir. Eğitimle beynin ilgili el-göz koordinasyonu ya da başka bölümleri değiştirilip yeniden şekillendirilir. Buna da yetenek denir.

Ancak mesela felsefe katarsan bana göre doğru düşünebilmek de bir yetenektir. Aynı teoriyle beynin eğitimle düzgün şekillendirilmesi ve işlevsel düşünce mekanizmalarının eğitilmesiyle doğru düşünme yeteneği kazanılabilir. Sonuncusu tamamen benim fikrim.
Sosyal ağlarda paylaş

Genetik, fizyolojik etkenler, çalışma ve bazı konulara olan ilgi ile alakalı olduğunu düşündüm ben de. 007'nin dediği gibi, denge unsuruna ihtiyaç olan bir durumda vücudun denge unsurunu sağlayan kulak önem kazanır. Konuya ilgi olmazsa da, üzerinde çalışmak zorlaşır. Zorlaşınca çalışma kısmı eksik kalır ve çalışmadan havada sallandırılan yeteneği de at çöpe.
Müzikte, felsefede, matematikte, resimde farklı kapılara çıkıyor yetenek meselesi,bu bariz en azından şu an.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...