Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gitar sorusu Em ile E/B

sostizm

Öne çıkan mesajlar

:) şimdi ses majör, yani E ile temelde aynı. Mi-si-sol# sesleri temel. fakat şimdi çoğu pozisyonda Mi majöre bakarsan ana ses Mi dir ve aykırı sesi sol#. B zaten minörle de ortak ses. fakat verdiğim chatlarda bakarsan ilk ses hep Si. dolayısıyla aynı akorun farklı baskın sesiyle oluşturduğun bi etki. Bunun asıl amacı orada misal E/B kullanılıyosa, vokalin si geçişli bi tonlaması veya o sırada bass enstrümanların si basması farklı armonik çeşitlilikler oluşturur, bilmem anlatabildim mi.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben müzisyen değilim sanırım sorun orada. Anlayamıyorum. Ebasıp Sİ sesini mi parlatmaktan bahsediyorsun?

Ben E basıp geçsem? Hiç tırmalamıyor kulağı...

Çok eksik kalır mı? Eşlik falan yok, tek başıma tellere abanıp dowahdidi söylemek için soruyorum.

Edit: üçüncü okuyuşumda anladım... Teşekkürler. iyi anlatmışsın aslında. tekrar teşekkürler.

Bu kural tüm /'li akorlar için geçerli midir mesela C/G (var mı bilmiyorum-uydurdum)görünce, ilk ses sol olacak şekilde basın mı demek?
Sosyal ağlarda paylaş

c/g olur evet. yani aslında c/e c/d falan da olur. akor olarak varyasyon elde etmek çok basit. bence bu x/y olayına çok takılma, onun yerine mesela C akorunun kök sesi Do, Fa sub-dominant sesi, sol de dominant 7 lisi oluyo. genelde jazz armonisinde 3 lü 5 li eksik 5 li 6 lı tam 4lü 7 li 9 lu 11 li falan diye akor varyasyonları oluşturuluyo. bu X/Y olayı da aslında bunun naif şekli gibi bişey.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...