Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

SC Turkiye ile ilgili bir öneri

TD)Pentagram

Öne çıkan mesajlar

Birlikten her zaman kuvvet doğmuştur diyerekten giriş yapmak istiyorum. Alan yetkilisi arkadaş bence gayet makul bir öneride bulunmuş. Örneğin www.sctr.com diye domaine bir site kurulur bu oluşumların desteği ile bizim sitemizde olduğu gibi forum buranın sc başlığına yönelir. Yanında turnuva başlığı olur başka bir yere gider. Sitenin kendisinde haberler yapılır turnuvalar duyrulur. Hatta twitter eklentileri tarzı birşey yapılıp bu sitelerdeki son gelişmeler yada açılan başlık bu siteden anında ulaşılır.

Şöylede bir sorun varki olduki bu site tutmadı ve 3 oluşum birleşti hali hazırda düzenlerini kurmuş siteleri birleştirip eski hitlerinden bilinirliğinden vs. mahrum bırakmak son istenilecek şey olmuştur.

Son 3 site ayrı ayrı çalışmaktansa iş birliği yapması SC`nin ülkede sevilmesiyle sonuçlanabilir. Tabi bu yorumlarım dışardan birinin bakış açısıyla
Sosyal ağlarda paylaş

tamam söyle bi açılım getireyim.

Merkezi sistem oluşturalım.Forum diyince burası Turnuva diyince sc2blog Lig diyince soulhex acilsin.Sc2blog haberleri hem sc2blog da hem merkezi sitede yayınlansın.Hepsinin yöneticileri merkezi sitede yazar yönetici adminlik yapsın.paticik turnuva organize etmesin gibi
Sosyal ağlarda paylaş

Daha Broodwar çıkmadan önce Türkiye oyuncu topluluğunu birleştirmek için neler yapılabileceği konusu tartışılır çeşitli ortamlarda... O zamanlar, benim RedAlert oyuncusu olarak tanıdığım ParanoidAndroid'in kendi sitesine eklediği bir powerboard modülü vardı, orada tartışırdık. Sonra SNN çıktı o forumda tartışıldı. Sonra Medic geldi, 2-3 sene orada tartıştık... Sonra Unity sağolsun, 5-6 sene kadar da SCUniverse.com'da tartıştık bu mevzuyu...

Senen 2010 oldu camianın birleşmesi hâlâ tartışılıyor...

İki ihtimal var. Ya oyuncu topluluğu cidden bir araya gelemeyecek kadar ayrılmış ve dağılmış durumdadır; bundan ötürü de birleşmesi mümkün değildir. Ya da oyuncular arasında birleşmenin faydalı olacağına olan inanç eksik olduğundan bu tür bir birleşme faaliyetine destek verilmediği için çabalar bol kalmaktadır.

Bu iki ihtimal haricinde hiç bir şey, 1998'den beri zilyon tane forumda "Türk SC'cileri birleşiyor" biçiminde başlık açılıp 12 senede tek bir olumlu atılamamış olmasını açıklamaz.

Kimsenin iyi niyetini sorgulamak ya da hevesini kırmak da istemiyorum ama şu da bir gerçek ki, camianın birleşmesinin de faydalı olacağını düşünmek için bir sebep de yok. Alışveriş merkezlerindeki sinevizyon ilan panolarında Starcraft 2 reklamı gördük diye kendimizi Kore'de sanmayalım. Hala oyuncular, benim gibi uslanmaz otaku'lar falan "çocuk gibi atari oynüyürlar laa" diye eleştiriliyor.

Sözün ettiğim tarihlerden beri sağlam, nitelikli ve eli yüzü düzgün bir SC portalı olsun diye ben de çeşitli denemeler yaptım. Kendim site açtım, free forumlarda topluluk oluşturmaya çalıştım. Medic'te ve SCUniverse'de admin'lik yaptım. Sonunda bu ortamlardan bazı arkadaşlarımla (ki dünya görüşleri olarak da çok farklı insanlar olduğumuz halde Starcraft gibi bir asgari müşterekte buluşabilmiş kişiler olmamız bile aslında çok şaşırtıcı geliyor bana) kendi sitemizi de kurduk bir süre işlettik... Domaini hostingi kendi imkanlarımızla yürttük, destek görmedik kimseden.

Bunlara ek olarak, yine 98'den beri sadece amatör değil profesyonel olarak da bir çok medya kuruluşunda oyunculara ve özellikle de Starcraft'a ilgiyi arttırmak için bazı bireysel çabalarım oldu (Halen medya sektöründe çalışıyorum) ama tüm bu kişisel ve topluluk gayretlerine rağmen, şimdiye kadar temiz kalmış bir internet komünü olan paticik'de bile "Camia birleşsin" konusunda kararsızlıklar görmüş olmam 12 senelik tecrübelerimi doğrular nitelikte oldu.

Şunu söylemem gerekir. SC'cilerin sıklıkla takip ettiği teamliquid.net ya da gosugamers.net gibi portallar "Haydi camiayı birleştirelim abiler" diye bir araya gelmedi... TL zaten klan sayfasıydı, sonra klan Kore'ye açıldı, Kore haberlerini ingilizceye çevirince başta ABD olmak üzere tüm dünyadan inanılmaz bir talep gördüler. Gosugamers da eli yüzü düzgün bir tasarımla Avrupa SC camiasını düzenli olarak internete taşıyan ve tamamen profesyonel bir kadronun elinden çıkan ilk iş olduğu için başarı kazandı.

Ancak hiç biri Kollektif/Kooperatif mantığıyla kurulup bir araya gelmedi. "Foruma adam bulamıyoruz, falanca forum daha aktif oraya link verelim" gibi bir tutumla zaten camianın birleşeceğini de ben düşünmüyorum. Bu sadece topluluğun ayrıklığını daha da belirginleştirecektir.

En iyisi herkesin camiaya katılmak için elinden geleni yapması, ancak farklı bir projede yer alanların kendi işlerini insanlara duyurmak için forumları kullanmalarının "Sitemizde reklam yapmak yasak" diyerek önüne geçilmemesi olacaktır. (Daha önce kendi açtığımız sitenin link'ini verdiğim için Oynasana.com hesabım silinmişti örneğin)

Bunlara ek olarak, hevesli ve hobisine sahip çıkmak isteyen arkadaşlarının da hevesinin kırılmaması gerekir... (SCUniverse'de daha önce TL'den ve farklı sitelerden uzun bazı yazıları çevirip yazdığımda "Ya işin mi yok git film falan izle" falan diye harras yapmışlardı örneğin... Ki bilen bilir, zamanında SCU şimdiki inci sözlükten daha harras bir yerdi... inci'dekiler sadece daha iyi photoshop kullanıyor, hepsi bu >:D<)

"Özet geç lan" diyen olursa şunu söyleyim; eğer camia bugüne kadar birleşmemişse bunun sebebi birleştirmek isteyenlerin çabalarının (ben dahil) yetersiz olması olduğu kadar, birleşmesi düşünülenlerin de ilgisiz olmasıdır. İlgiyi arttıracak olan da web portalı projelerinin başarısı olduğuna göre "Camiayı birleştirme projesi"nden önce yapılması gereken bütünlüğü olan ve kaliteli bir iş ortaya koymaktır; ki eksik olan budur.

Sanırım bu konuda paticik.com yöneticilerine düşen tek şey de, başka bir portal projesine başlamak isteyenlerin, kendi işlerini tanıtmak için paticik forumunda duyuru yapması ya da link paylaşmasına engel olmamaktan ibarettir. Zaten benim bildiğim paticik yönetimi de buna karşı olmayacaktır.

Zamanında milli takıma da emeğinin geçtiğini bildiğim (halen devam ediyor mu gerçekten bilmiyorum, iş güç yüzünden oyundan koptum) ve clan liginde Türk bayrağını benim görebilidiğim en yüksek lig seviyelerine çıkarmış olduğunu bildiğim TD klanının ve Pentagram'ın (Abi ismini bilmiyorum, böyle liseli gibi nick yazmak da ne kötüymüş :D :D) da bana hak vereceğini sanıyorum.

Not: Ulan amma uzun yazmışım haaa... Okumazsanız alınmam vallaha.

Not2: Sırf bunu yazmak için üyelik aldım. Sevildiğinizi bilin lan :)
Sosyal ağlarda paylaş

Sc nin en eski yüzlerinden birisini bu konuda görmek beni çok memnun etti.Şuan ben gosugamers.net in en alt adminin en üstüne kadar neden IEM Turkiye sonucunu haber yapmadınız diye sıkıştırıyorum.Belçıkanın haberı geçerken Türkiye yine kenara itilmeye başlandı.Daha önce Mehmet Ali Dumlu yani Piyade ggnet de admin olması turkiye haberlerini çok rahat geçmemize neden oluyordu.Daha sonra turkiye ve sc olayı bitince ggnet ilgi görmeyen haberler statüsüne soktu turkiyeyi.TD nin bazı haberleri adminlerle ikili görüşme sonucunda haber yapabilir olundu.Ama şuan bile türkiye statü olarak 2.sınıf ülke konumunda sebebi ciddi sponsor yada organizasyon zayıf olması.vede çok üst düzey turnuva almış oyuncumuz olmadığından.İnş iem buna ilk fırsat olur blood derece alırda türkiyeye gözler çevirilir.

Benimde bu topluluğu birleştirme konusunda sebebbim bu idi.İsveç okadar üst düzey oyuncuların bulunduğu ülke değil morrow sc de öyle aham şaham birşey değildi tek derecesi gamescon zaten.yada haypro tot da dogru duzgun kadro almazdı.Ama adamalrın ülkesinde paspal oyuncuların katıldığı 800$ lık ödül olan turnuva yapılıyor.Türkiyede bukadar bir kitle olsada organizasyon kısırlığı var.Bende birşeylere baştan beri girişirsek sonra gerisi kendiliğinden gelir hatta WCG ye kadar birşeyler uzar diye azimle yuklenmeye çalışıyorum.Maddi birşey kovalamıyorum hobi olarak ilgileniyorum.Topluluğun birleşmesi bana çok dokunmaz ben takımımla tüm uluslarası organizasyonlarda boy gösteriyoruz.Bana bu yeter şimdilik türkiyedede olan organizasyonlara katılırız.Ama diğer arkadaşlar özellikle clanları olmayan arkadaşların cok zor yurt dısında adını yukarı taşımak.Az çok fizibilitesini yaptım diğer kesimlerde paticikte cok geyik olduğu diğer kitlenin ağır kalacağı herkesin kendi kafasına bırakılmasının doğru olacağı kanısında.

Polar şunu söleyim yurt dısında bişilerin kendi kendine olmasındaki sebep belli kesimler para gücünü konuşturdu.TL yaptığı ödüllü ligler GGnet anlaştığı sponsorlar ile topluluğu kendisine çekti.Türkiyede bu yok.Bu yuzden kitlenin ortak noktası oluşmuyor.ESL denen organizasyon yetkilileri 19 20 yaşında oyunculuğu bilmeyen kendi takımlarına hile ile üst sıralara taşıyan tipler.Yolda görsen yüzüne bakmazsın ama adama yetki vermişler ne oyunu biliyor ne sistem esport nedir anlıyor ama turkiye gibi bi ülkede yetkilendirilmiş karar veriyor.

Polar ın da dediği gibi gerçekten bişiler sanırım kendi haline bırakmak gerek.ben dışardan izlerim.Ha destek istenirse desteğimi veririm.Tekrardan arkadaşlar bukonuyu tartışır anlaşır derler gel sende katıl buna seve seve katılırım.gerek paticik olur gerek diğer portallar olur mümkün mertebe aktif olmaya çalışıyorum.Birileri merkezi sistem kurmaya karar verirsede seve seve destek olurum.

( Polar bende adını bilmiyorum abi evet kötü bir duygu :) )
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
  • Yeni Oluştur...