Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bu cübbeli hoca program yapmaya başlamış.

Bella

Öne çıkan mesajlar

vivavale said:

SeaGle said:

yanlız

böyle parfümü "hmmfst ne güzel koku bu hmsft" deyip 3 dk'da bi içinize çekerseniz o da nefsi kontrol etme hedesi dolayısıyla orucu bozmaya girer. Ama böyle parfüm sıktın doğal olarak, bişey yapmaz. Öeh

@seagle yapma abi gözünü sevim böle bisi yok parfüm nie bozsun orucu ya,istedigin kadar kokla yahu,zorlastırmayın olayı yeme,icme,cinsel iliski yasak iftardan sonra helal olan seyler yne helal bu kadar basit yav

abi ben böyle biliyorum. Alkol olduğundan olabilir, bi şekilde gereğinden fazla kokusunu çekersen gidiyor diye biliyorum. Ha parfüm kullanmak öyle bozmuyor, sıkabilirsiniz yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Tenekeadam said:

Güzel ülkemin geldiği hale bak, 5 kuruş etmez adamlar ulema programı yapıyor. Tarikat yasak değil mi bu memlekette? Bu millet tarikatlar yüzünden geri kalmadı mı? Tarikat ve cemaatlerin ekonomik çıkar gurubu olduğu bilinmiyor mu? Oldu olacak aczimendiler'de okul açsın.

(tu) Atatürk bosuna mı kapattırdı hepsini,malesef yine mantar gibi bittiler.
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

vivavale said:

SeaGle said:

yanlız

böyle parfümü "hmmfst ne güzel koku bu hmsft" deyip 3 dk'da bi içinize çekerseniz o da nefsi kontrol etme hedesi dolayısıyla orucu bozmaya girer. Ama böyle parfüm sıktın doğal olarak, bişey yapmaz. Öeh

@seagle yapma abi gözünü sevim böle bisi yok parfüm nie bozsun orucu ya,istedigin kadar kokla yahu,zorlastırmayın olayı yeme,icme,cinsel iliski yasak iftardan sonra helal olan seyler yne helal bu kadar basit yav

abi ben böyle biliyorum. Alkol olduğundan olabilir, bi şekilde gereğinden fazla kokusunu çekersen gidiyor diye biliyorum. Ha parfüm kullanmak öyle bozmuyor, sıkabilirsiniz yani.

abi hayır yanlıs ögreti onlar hep,eskilerden kalan dayanagı olmayan kurallar.
abi söle diim emin degilseniz Kur an a göre hareket edin.
Sosyal ağlarda paylaş

Tenekeadam said:

Parfümde alkol var, deriye sıkarsan gg. Bunu bir cemaatçiden duymuştum.

öyle bişey yok
cemaatçiyi bana yolla düzelteyim

bide, kot pantolon değil de, islamiyette genel olarak, bayanların hatlarını belli eden şeyler hoş karşılanmamıştır. Bu husustan kara çarşafa kadar yorum çıkmıştır tabi, o da yorumlayanların mağrifeti.

Değişik değişik şeyler, kur'an okuyup biraz da sağlam kaynaklardan hadisler, aklıbaşında islam alimlerinden kısaslar okursanız tek başınıza çözemeyeceğiniz şey yok. Beni de dinlemeyin.

Tenteci Cengiz Hoca
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum diyoruz ya, çok hassas konu.

Aslında her önüne gelen yapamaz, erek dini, gerek toplumsal şeyleri iyi bilmek lazım. Kimsenin yorum yaparken dikkat etmediği ama en önemli olan şey, olayları yorumlarken o zamanın şartlarını da göz önüne almaktır.

O yüzden çıkıyor zaten "bin yıl öncesinin inanışı bilaer" görüşü, ki haklı da oluyor.

Şimdi kot pantolon. Kur'an içerisinde kot pantolon ile ilgili birşey bulamazsın. Çünkü kot pantolon, etek, tişört bilmemne diye detay vermez. Kur'an için önemli olan nedir, teşhir olayı.

Şimdi, kot pantolon giyip oturduğunda beli, kalçası açılan bir hatun teşhir olayına giriyor. E öbür taraftan kot pantolon giyip bu olaya dikkat eden, ne bileyim tişörtünü uzun giyen, içine bişey giyen, onu geçtim illa açılıyorsa mesela insanlara doğru değil de arkası kapalı bi mevkiye dönük oturan -nasıl bi anlatış lan bu- bi bayan da benim gözümde bu sınırı aşmış değil. E o zaman "kot pantolon günah" diyebilmen mümkün değil. Faiz haram demek gibi bişey değil ki bu, faizin her çeşidi aynı kapıya çıkar mesela, haksız kazanç. Ama kot pantolon genel olarak kötü bişey değil ki.

Hadi kotu geçtim, uzun etek giyse ne olur? Bi şekilde bu kısasa dikkat etmedikten/etmek istemedikten sonra onda da aynı şey. Kot günah da etek değil mi o zaman?

Yani bunlar ince eleyip sık dokulması gereken şeyler. Hemen hüküm verilebilecek şeyler değil. En büyük hata, hemen hüküm verilmeye kalkışılması. Basit bi olay değil, toplumsal yaşamda sıkça karşılaşılan durumlar/kullanılan objeler ile ilgili yorum yapmak.
Sosyal ağlarda paylaş

Bella said:

bi arkadaşıma demişti bi cemattçi, yahu kadınlar değil.
erkeklere de günah.
herkese günah kot pantolon sdfgsd

penis belli oluyo diyenler var
bilader penis dediğin radyo anteni değil ki katlansın.
Slip mayo giyip öyle dışarı çıkmadıktan sonra o teşhirciliğe girmez.
ama itiraf edin slip mayo denizde çok kötü duruyo lan

bide her şişkinlik penis değil, pantolonun potu o. Onu da öğretemedik o tarafa arkadaş.
Sosyal ağlarda paylaş

Bella said:

kocan seni yatağa çağrırken zikir de yapsan gidiceksin lanetlenirsin diyo.

zikir ne diye baktım da şöyle bi, işte kulun bir şekilde allah ile olması gibi bişi sanırım. yani tesbih çekerek, dua ederek, headbang fln. yaparak allaha yaklaşma oluyor olsa gerek anladığım kadarıyla. şu alıntıladığım cümle kuranda varsa eğer, erkeğin doyuma ulaşması söz konusu olduğunda allah mallah hikaye oluyor anlamına geliyor yani di mi?
Sosyal ağlarda paylaş

yahu ne teşhirciliğinden bahsediyorsunuz. iki taraf da karşı cinse kendini beğendirmeye çalışır.

memesi güzelse bi kadının dekolte giymesi gayet normal, pipi gibi memesi olan ile kavun gibi memesi olanı bir mi tutucaz.

aynı şey kaslı erkek, kalçası güzel kadın vs için de geçerli.

çıplak dolaşmak ayrı, dekolte ayrı.

lütfen mini etek veya düşük bele teşhircilik diyenler çıkmasın burdan. derseniz de yanlış adlandırıyorsunuzdur.
Sosyal ağlarda paylaş

Pickles said:

Teşhircilik yapmamak lazım genelinde. Orası burası açık kyafetler giyip dolaşan bayanlarımız erkekleri yoldan çıkarır. Çok batılı olmamak lazım. Gstring giyip üstüne bel altı kot giymemek lazım

İki dakika adam olun da, yoldan çıkmayın. Ortaokullu ergenmisiniz anlamıyorum ki, nedir bu abazalık?
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

Yorum diyoruz ya, çok hassas konu.

Aslında her önüne gelen yapamaz, erek dini, gerek toplumsal şeyleri iyi bilmek lazım. Kimsenin yorum yaparken dikkat etmediği ama en önemli olan şey, olayları yorumlarken o zamanın şartlarını da göz önüne almaktır.

O yüzden çıkıyor zaten "bin yıl öncesinin inanışı bilaer" görüşü, ki haklı da oluyor.

Şimdi kot pantolon. Kur'an içerisinde kot pantolon ile ilgili birşey bulamazsın. Çünkü kot pantolon, etek, tişört bilmemne diye detay vermez. Kur'an için önemli olan nedir, teşhir olayı.

Şimdi, kot pantolon giyip oturduğunda beli, kalçası açılan bir hatun teşhir olayına giriyor. E öbür taraftan kot pantolon giyip bu olaya dikkat eden, ne bileyim tişörtünü uzun giyen, içine bişey giyen, onu geçtim illa açılıyorsa mesela insanlara doğru değil de arkası kapalı bi mevkiye dönük oturan -nasıl bi anlatış lan bu- bi bayan da benim gözümde bu sınırı aşmış değil. E o zaman "kot pantolon günah" diyebilmen mümkün değil. Faiz haram demek gibi bişey değil ki bu, faizin her çeşidi aynı kapıya çıkar mesela, haksız kazanç. Ama kot pantolon genel olarak kötü bişey değil ki.

Hadi kotu geçtim, uzun etek giyse ne olur? Bi şekilde bu kısasa dikkat etmedikten/etmek istemedikten sonra onda da aynı şey. Kot günah da etek değil mi o zaman?

Yani bunlar ince eleyip sık dokulması gereken şeyler. Hemen hüküm verilebilecek şeyler değil. En büyük hata, hemen hüküm verilmeye kalkışılması. Basit bi olay değil, toplumsal yaşamda sıkça karşılaşılan durumlar/kullanılan objeler ile ilgili yorum yapmak.
Risale-i Nura mı başladın sdf
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...