Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Internetten is yapmaca (fikirler, oneriler)

reyou

Öne çıkan mesajlar

ben urunumu amerikadan satiyorum, turkiyeye kargoluyorum
mesela amazon diyelim, turkiyeye yolluyosa bizim maliyeye vergimi veriyor?

edit; bu arada paranin yatacagi banka hesabina abd de bir bankin hesabi, yani turkiyede elde edilmiyor kazanc bir nevi bir amerikan sirketi kazanmis olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

ebayde satis yapanlarin takibini amerikan maliyesi takip etmiyor,
senin kisisel olarak maliyeye form doldurman gerekiyor, yani istege bagli birsey.
kaldiki ben urunleri siparis edenlerin uzerine fatura kesilmesini isticem.

yani ebayde satislarda bir elastiklik var, ancak bende arastirdigima gore gittigidiyorda yok bu olay.
Sosyal ağlarda paylaş

reyou said:

yaw bide bisi sorucam eger,
bir site kurup icine paypal shopping cart koyarsam, ve satilan urunleri turkiyeye kargolarsam bu maliyeye sorun yaratirmi?

sonucta millet parayi paypal e yatiracak.

sonucta site amerikada olacak, ve millet amerikadan siparis ediyormus gibi olacak?

merak etme Türkiyede para kazananın üzerine bindirecek yük bulurlar. Türkiye'de domain satışından kdv alınır.

KDV, Türkiye'de yapılan mal ve hizmet teslimlerinde, mal veya hizmeti teslim alanın, teslim edene ödediği vergidir.

Domain satışında teslim edilen ve teslim alınan mal yurt dışındaki serverlarda, hangi mantıkla KDV alınıyor anlamıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

benimde demek istedigim o ben ebay e eger 200$ altinda urun koyarsam ve bunu turkiyeye gonderirsem benim vergi olayina girmemem gerek?

bunca kisi ebay den mal aliyor turkiyeye nasi ulasiyor insanlara mesela?

elin korelisi, japonu yada amerikalisi vergi mi oduyor sonucta benimkide ayni hesap?
Sosyal ağlarda paylaş

Ispatlayabilen domain satisinin vergisini bile alir o kadar diyeyim.

Olayin ozu sudur; esnaf degilsen ikinci el mal satarken vergi odemezsin. Diger her sekilde odemen gerekir, aksi vergi kacirma sucudur. Esnaf degilsen ve ayni urunu tekrar tekrar satiyorsan hem vergi kacirmis oluyorsun hem de usulsuz is sucu isliyorsun (litaraturdeki adlari nedir bilmiyorum). Cok baba cezalari var bunlarin.

Yapan gozunu karartip yapiyor ama skindirik parfumler icin alinacak bir risk degil bence. Piyango gibi cunku. Kimine vuruyor kimine vurmuyor.

Hatta bir vergimi geciktirdim gecenlerde. Muhasebecimin dedigini harfiyen aktariyorum "abi ode onu bir an once. Iki senedir vergilerin hic birini odemesen dert degildi de hepsini duzenli odedin, simdi bunu 1 hafta geciktirdin, duserler hemen pesine."
Sosyal ağlarda paylaş

peki sunu aciklayabilirmisin,

amerikali mike ebayden surekli tr ye mal gonderiyor
turk reyou ebayden surekli tr ye mal gonderiyor

simdi bu adamla benim aramda teknik olarak fark yok.

anlamadim valla amacim vergi kacirmak falanda degilde,
eger bu sekilde muaf olacaksam nie o kadar ise girisiyim? :S
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...