Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kendi arabani kendin tamir etmek

di

Öne çıkan mesajlar

Selamlar,

Simdi bir onceki actigim konuyla ilintili. Hep aklimdadir "ulan arabadan anlasam, su discovery'deki abiler gibi yapsam" biseyler diye. Kucuklukten beri hevesimdir.

Var midir bunun okuyarak ogrenileni ? Nerde bulunur bu tip dokumanlar ? Varsin ustalarin 1 gunde yaptigini ben 1 ayda yapayim. Dert degil.

Oyle cok alet cihaz gerektiren isler degil bu arada yapmak istediklerim. En basitinden klima icinde kirik bir fan var, araba ilk calistiginda bi 30 saniye kafa skiyo. Onu sokup degistirebilirim mesela. Ama nerden nasil sokerim fikrim yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Yok abi eski araba. 98 Model.

Gidip bir gaz ayari yaptirmak icin 100 lira bayilmak istemiyorum serefsizlere. Resmen opuyorlar. Cok dandik, totalde 1 saatlerini alacak sey icin 600 lira hesap ciariyorlar.

The workshop Manual For the Mitsubishi Carisma in English, Deutsch and Svenska.

Soyle bi e-book buldum bu arada. Indiriyorum, umuyorum ki isime yarayacak.

Hic olmadi 30 dolar verip factory repairing manual falan alcam yine e-book olarak.
Sosyal ağlarda paylaş

küçüklüğümden beri babamla kuzenle falan sanayide peşlerine takılırdım
arabayı yaparlarken falan izler sorar ogrenirdim
evimde her türlü alet edevat var, arabada da bi o kadarı.
cogu zaman basımın caresine bakıyorum
arabanın yagını kendim değiştirebilirim
yağ filtresini sökmek için aletim bile var.
kısaca izleyip ilgilenip merakla falan edindim ben

tabii araba çok gelişmiş elektronik bişeyse yapacak bişey kalmıyor anca silecek suyu doldururum o kadar
Sosyal ağlarda paylaş

O tip durumlarda zaten ariza tespit cihazlari oluyor. Senin birsey yapmana pek gerek kalmiyor. Bagliyorsun araca sana soyluyor nerde ne var gibisinden.

Su durumda adama soruyorum

* Araci getirsem bi kontrol etseniz, sikayetlerim var ne kadar ?
- 60 lira.
* Super, getireyim. Peki belli arizalar/hasarlar var sizin de bulacaginiz, onlara ne oderiz kabaca ? Mesela sol ayna cami catlak.
- Sol ayna cami 170 TL. Tumden degisirse 360 TL.
* E guzelmis. On tarafta ufak bir ezik var, gormustunuz daha once 5x7 cm kadar. Orayi duzelttirsek, boyasak?
- (Ustasina sorar bekletir biraz) 130 TL. 300 bilmem kac TL de on tampon icin. Lokal boya olmaz oraya.
* E ikisine 500 lira verince oldu olacak arabayi boyatayim tumden, o kac para ?
- 2000-2500 TL.
* Peki sagolun.

Ki hadi boya olayi pahali anladik da sadece ayna caminin 170 lira olmasi ne halt etmektir ?

Bi de unutmusum, arabanin camlarini acip kapatan dugmeleri kirmislar benden once kullananlar. Onlar icin de 300 mu 400 mu ne istiyolar. Skindirik acma kapama dugmeleri lan ?

Arabayi satacak olsam tas catlasa 11-12 edecek zaten anasini satim.
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Servis kitapçıklarını edin. İnternette ortak bir paylaşım platformu tespit et(her markanın hatta modelin meraklısı mevcut). 3-5 tane çıkmacı bul.

Kapı kilitleri ve merkezi kilit vakum pompasını ben kendim değiştirmiştim A4'ümde. Hatta gösterge panelini söküp aydınlatma ampüllerini değiştirdiğim için yedek olsun diye Osram'dan 10'lu paket almıştım. Far, tampon falan sökmek kolay şeyler ve zevkli. Kış bittiğinde çamurluk davlumbazlarını söküp içlerini temizlerdim... Bu Renault için daha pek parmağımı kımıldatmadım :P

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

sökerken verebileceğin hasarları da düşün =) ben de bi ara çok gazdım, onu da yaparım bunu da ederim. şimdi diyorum parası neyse veriyim de elimi sürmiyim.

yani ampulu değiştirip suyu koyarsın, hava filtresi polen filtresi de değiştirirsin. yağ desen onu da yaparsın da zaten ücretsiz değiştiriyolar onu yağı aldığın zaman.

geri kalan herşey içi master card.

ayna fiyatı 170 fazla diyosun da, bmw aynası kac para biliyo musun =) git çıkma bul bi yerlerden taktır. boya olayı da gayet normal, yok uğraşmam diyosan boyayla çizik kalemleri felan var, onlarla kapat üzerine pasta çek.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi ayna sonucta. Tum aksam degil. Sol aynanin tamami degil. Sadece camindan/aynasindan bahsediyorum. Ne kadar ozel olabilir ki ? Hani kirilmaz camdan falan da degil. Bildigin ayna. Sadece bukeylik seviyesi farkli ki o boyuttaki parabolik aynalar bile daha ucuz. Kuresel de degil parabolik diyorum. Yapmasi en zahmetli ayna tipi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...