Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Eylul referandumu

di

Öne çıkan mesajlar

olitere said:

sg-1 said:

olitere said:

%60 kendi aralarında da hemfikir değil kısacası hiç bir görüşde çoğunluk memnun değil.Bu durumda karşılaştırma yapmak anlamsız kalıyor çünkü alternatif yok

%60, %40 oy alan partiden memnun olmadığına hemfikir.

diğer partileri niye karıştırıyorsun anlamıyorum.
Kardeşim sen ak partiden çoğunluk memnun değil derken bu çıkarımı neden yapma ihtiyacı duyuyorsun ? Çünkü akpyi diğer siyasi adaylarla karşılaştırıyorsun ve beğenmiyorsun . Ben de diyorum ki diğer siyasi adaylarda akp ile aynı durumda e o zaman bu konuda kıyaslama yapmanın anlamı yok.

e tamam %14 oy alan partiden halk memnun mu demişim ben, ondan da tam %86'sı memnun değil.

demem şu ki, halk bi partiden memnun mu derken ikinci bi partiyi denkleme katmak anlamsız.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

Ben DSP'ye oy vermiş bir insan olarak burada size AKP'nin başarılı olduğunu kabul ettirmeye çalışıyorum, ne güzel ya hayat vapurlar filan.

hala anlamadın başarılı ile memnuniyet verici arasındaki farkı.

2007 seçimlerinin en başarılı partisi akp'dir.

ama halk (veya halkın çoğunluğu) bu partiden memnun dedin mi zırvaladın demektir.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

calimero said:

o başarı bir tek icraatler ve memnuniyet kaynaklı değil işte ondan bahsediyoruz...

edit: anlatım bozukluğu

tamam senin dediğine itirazım yok zaten, selvi boylu başbakanımızın karizmasının, hitap yeteneğinin veya üslubunun da büyük payı vardır eminim.

işte insanların bir başka aldanışı da bu. rte nin hitabet yeteneği, boyu posu, karizması değil akp nin bu kadar oy almasının sebebi (icraatleri dışında). adamlar ciddi sosyolojik çalışmalarla geliyorlar, ciddi bir toplum mühendisliği var bu oranların arkasında. elbette muhalefette bulunanlar da ekmeğine yağ sürüyor akp nin. chp nin en önemli hamlesi de zaten sencer ayata yı kadrosuna katması olmuştur kemal kılıçdaroğlu ndan sonra.

Tam hatırlayamadığım bir sosyal psikoloji deneyi ve sonucunu aktarayım mesela

10 dan fazla partinin girdiği bir seçimde kararsızlar %80 üzeri bir oranla pusuladaki ilk partiye oy veriyorlar. (bkz. akp, anavatan, adalet partisi)

ayrıca anayasa oylaması mesela her nasılsa 12 eylül e denk geliyor. oy damgalarında evet yazıyor. biraz daha derinden inceleme yapıp, bu örneklere benzer yüzlercesine de ulaşabiliriz kanımca...
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

e başarılı buluyorsan akpye ver?

ben AKP'ye oy vermem, görüşlerime uygun bir parti değil. Başarılı bulduğumuz her şeyin peşinden mi gitmemiz lazım? Adamlar başarılı, gün gibi ortada. Benim sizden farkım objektif düşünüp konuşabiliyor olmam.

Hatırlatayım tekrar, AKP'yi tartışmıyoruz burada. Anayasa taslağını tartışıyoruz. Ben evet oyunu verirken AKP'yi desteklemiş olmuyorum, anayasa değişikliğini desteklemiş oluyorum. İkisini ayırt edebilseniz herkes rahat edecek de işte...
Sosyal ağlarda paylaş

sg-1 said:

abi ne çeşitliliği yav, %40 oy almış bir parti demek %60 ona oy vermemiş demek.

beğenselerdi, memnun olsalardı ona oy verirlerdi yani, hala anlamıyorum ne memnuniyetinden bahsediyorsunuz?

evet, rakipler %5te 10da kalsa %40 başarıdır, eyvallah. ünilerdeki çan eğrisi mantığıyla düşünürsek eğer.

ama vatandaş memnun derseniz o olmaz işte, %60 o partiyle aynı fikirde değil çünkü.

Aynı fikirde olmadığın herkesle memnun olamaz mısın ? Ya da aynı fikirde olmadığın demek zıt görüşte olduğun mu demek? Ya da bunu anlaman bu kadar zor mu?
Sosyal ağlarda paylaş

Beyler speys'in koyduğu grafikten %60'ının memnun olmadığına dair yorum çıkartan arkadaşların o %60 içerisinde kaç kişinin hangi düşünce yapısına sahip olduğunu da görebilirsiniz. %60 içindeki herkes aynı şekilde düşünmemekte.

Yani %60 AKP karşıtlığı gibi bir şey yok. O zaman sizin dediğinizden yola çıkacak olursak Halkın %80'i CHP'ye %85'i MHP'ye karşı. Yok böyle bir mantık. :D
Sosyal ağlarda paylaş

balon said:

sg-1 said:

abi ne çeşitliliği yav, %40 oy almış bir parti demek %60 ona oy vermemiş demek.

beğenselerdi, memnun olsalardı ona oy verirlerdi yani, hala anlamıyorum ne memnuniyetinden bahsediyorsunuz?

evet, rakipler %5te 10da kalsa %40 başarıdır, eyvallah. ünilerdeki çan eğrisi mantığıyla düşünürsek eğer.

ama vatandaş memnun derseniz o olmaz işte, %60 o partiyle aynı fikirde değil çünkü.

Aynı fikirde olmadığın herkesle memnun olamaz mısın ? Ya da aynı fikirde olmadığın demek zıt görüşte olduğun mu demek? Ya da bunu anlaman bu kadar zor mu?

dostluk kurmuyoruz burda yav, 4-5 yılda bir gidip oy veriyoruz o anki fikir yapımıza göre. 2007'nin o seçim gününde oy veren vatandaşların %53'ı akp'yle aynı fikirde değilmiş, i.e. akpden memnun değilmiş ki onlara oy vermemiş.

bugün belki aynı fikirdelerdir, bilemem.

kaldı ki bu bir referandum, her ne kadar sanki tayyip erdoğan'a güvenoyu oylamasına dönüşmüş olsa da, bir genel seçim değil. insanlar farklı şeyleri oylayacak.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

Sparkcaster said:

pusulada partiler alfabetik sıraya göre konulmuyor ...........................

hahahaha

calimero, fail :D

yok yahu neden fail olsun, böyle bir deney var ve akp nin de oy puslasında ilk sırada olduğunu biliyorum. anavatan ve adalet partisi döneminde nasıldı bilmiyorum.

ayrıca birinci fail olsa dahi, diğer söylediklerim geçerliliğini hala korumakta.
Sosyal ağlarda paylaş

vaperon said:

Beyler speys'in koyduğu grafikten %60'ının memnun olmadığına dair yorum çıkartan arkadaşların o %60 içerisinde kaç kişinin hangi düşünce yapısına sahip olduğunu da görebilirsiniz. %60 içindeki herkes aynı şekilde düşünmemekte.

Yani %60 AKP karşıtlığı gibi bir şey yok. O zaman sizin dediğinizden yola çıkacak olursak Halkın %80'i CHP'ye %85'i MHP'ye karşı. Yok böyle bir mantık. :D

İşte arkadaşlar o kadar zorlama konuşuyorlar ki, düşünme kısmını kısa tutuyorlar bu yüzden.
Sosyal ağlarda paylaş

olitere said:

Abi o değil de , chp+mhp bile akp kadar edemiyor off onlar adına ben utanıyorum ya

işte akp'nin başarısı burada,

diğer partilere göre daha fazla seçmen akp'den memnuniyet duyuyor,

ama halk veya halkın çoğunluğu akp'den memnun diyemeyiz.

bilmem anlatabiliyor muyum.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...