Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Eylul referandumu

di

Öne çıkan mesajlar

huun said:

memur sendikaları arasında bildiğim kadarıyla anayasa "değişikliğine hayır" kampanyası devam ettiren yok. niyeyse burada memurların hakkı yeniliyor diye feryat figan ediliyor. ne iş?

valla garibanlar napsın baskı yapıyorlar, evet çıkarsa, evet derseniz toplu sözleşme yapayım diyo hükümet. en son kamu-sen karşı çıkmıştı. türk-iş sendikalarının çoğu da hayır diyor zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

memur sendikaları arasında bildiğim kadarıyla anayasa "değişikliğine hayır" kampanyası devam ettiren yok. niyeyse burada memurların hakkı yeniliyor diye feryat figan ediliyor. ne iş?

http://www.birgun.net/worker_index.php?news_code=1282214097&year=2010&month=08&day=19

burada ayrıntılı belirtilmiş sorunun cevabı
Sosyal ağlarda paylaş

şu an gelen değişikliği, memurun sendikal haklarında iyileştirme olarak göstermeye çalışanlar var, kanmayın grevsiz toplu sözleşme hiç bir halta yaramaz. Şimdi uygulanan durum aynen devam ediyor sadece isimler değişiyor.

Ve sarı sendika memur-sen sokaklarda evet evet daha hızlı eveeeet diye dolanıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

“Meselenin hiç konuşulmayan boyutuna bakalım.. Değişiklik maddeleri halkoyuna sunulursa..
Hap gibi..
Tablet gibi ..
Bence insanlık adına suç işlenecek.. Çünkü temel hak ve özgürlükleri oylamaya sunacağız..
Başkasının zaten olması gereken hakkı için ‘verilsin’ veya ‘verilmesin’ diyeceğiz..
Çok yanlış..
* * *
Neden mi söz ediyorum.. Gelin bakalım...
41. madde; ‘Devlet, çocuk istismarı ve cinsellik ve şiddete karşı çocukları koruyucu tedbir alır’ diyor..
Meclis bize soracak..
Ey vatandaşlar diyecek; devlet çocukları korusun mu korumasın mı?
Hap gibi oylanacak ya..
Hayır çıkarsa..
Çocuklar cinsel istismara uğrayabilir, bizce sakıncası yok demiş olmayacak mıyız?
Olacağız tabii..
* * *
Bir başka madde çocuklara, yaşlılara, engellilere pozitif ayrımcılık getiriyor..
Tümüne ‘hayır’ çıkarsa..
Türk milleti çocukları, yaşlıları, engellileri korumayalım, ezilsin gitsinler demiş olacak..
Rezalete bakın!..
* * *
Başkası..
Özel hayata gizlilik getiriyor..
Hayır oyunun anlamı şu olacak.. Özel hayat herkese açık olsun, istenildiği gibi ortaya serilsin, delik deşik edilsin anlamına gelecek.. Mahremiyet kavramı ‘lügat’tan silinsin!..
* * *
Soruyorum..
'Memur toplu sözleşme hakkına kavuşsun mu, kavuşmasın mı' diye referandum yapılır mı?
İşçiye, işsize, esnafa, köylüye, öğrenciye soruyoruz..
Memurun toplu sözleşme hakkı olsun mu, olmasın mı?
Ayıp ya!..
* * *
Referandumdan ‘evet’ veya ‘hayır’ çıkmasını bir kenara bırakın..
Bir ülke düşünün..
Çocuklara cinsel istismar yapalım mı, yapmayalım mı?.
Engellileri, yaşlıları koruyalım mı, korumayalım mı?
Özel hayatı ayaklar altına alalım mı, almayalım mı?
Diye referandum yapıyor.. Vekiller karar verememiş, millete soruyorlar..
Soracakları, çocuklara cinsel istismar..
İzah edilecek, savunulacak bir durum değil..
* * *
Hatırlayın, siyasetçilere yasaklar oylamasında direkten döndük, ayıplı ülke olmaktan kıl payı kurtulduk..
Aynı tehlikeli oyun oynanıyor..
Temel haklar oylamaya sunulmaya çalışılıyor..
* * *
Madem paket paket diye ısrar ediliyor..
Madem hap, tablet formülü dayatılıyor..
Hiç olmazsa bu maddeleri ayırın.. Vekiller Anayasa’yı değiştirsin, Cumhurbaşkanı da onaylasın.. Sessiz sedasız yıllardır süren açığımızı kapatalım..
* * *
Olmaz..
O maddelere lokomotif diyorsanız.. Türkiye’ye iyilik yapmış olmazsınız..
* * *
Muhalefete büyük görev düşüyor.. CHP’ye, MHP’ye, BDP’ye.. Temel haklarla ilgili maddelere tartışmasız ‘evet’ oyu versinler..
500’ün üzerinde oyla kabul etsinler..
Etsinler ki hâlâ temel hakları tartışan ülke konumuna düşmeyelim..
Bu topraklarda zaten olması gereken haklar başkasının himmetine muhtaç kalmasın..”

Mehmet Tezkan
Sosyal ağlarda paylaş

Buddha said:

Bella said:

neden evet diyeceksin buddha? bir açıklar mısın?
ciddi soruyorum.
bu anayasa bize eskisinin "iyileştirilmişi" olarak şunu getirecek diye örnekleyip evet demeni sağlayacak bir kaç maddeden örnek verebilir misin lütfen?

ve mesela,
yeni yasadaki kamu memurlarının durumu hakkında ne düşünüyorsun?
yargıya giderlerken ki yolun tıkanması hakkında?
grevin kaldırılması hakkında ne düşünüyorsun?

iyileştirme mi bunlar sence?

Askeri mahkemelerle ilgi değişikliklere cani gönülden evet diyorum.

Tartışılan 146 ve 159 (yanlış hatırlıyorda olabilir) maddelerindeki değişikliklerde pek abartıldığı gibi gelmedi gözüme. Anayasa mahkemesi üyelerinin seçilmeside eskisine göre iyi. 7 üyeyi yargının kendisi seçicek yine. 3 üyeyi yök seçecek. 3 üyeyei meclis (AKP değil MECLİS HALK İRADESİ), 4 üyeyide cumhurbaşkanı seçecek. 11den 17ye yükseldi. Burda yanlış hiçbişey görmüyorum. Aynı şeyleri 159. maddeyle ilgilide düşünüyorum.

Geriye kalanlardada bir sakınca görmüyorum.

Bu değişiklikleri kesinlikle yetersiz buluyorum. Ama bu muhalefetle yetersiz bir değişikliğede evet deme hakkım doğduysa evet diyeceğim.

Bu arada soruya soruyla cevap verme lütfen.

NOT: Neden bu muhalefet dedim çünkü onlar alıştılar bize söz hakkı vermemeye abiler bizim yerimize karar veriyorlar zaten. Bu AKP'yi iyi yapmaz ama yetersiz olasada önümüze bu kadarı bile 30 yılda 1 geliyor.

O zaman söylermisin CHP geçici 15.maddenin kaldırılması için yasa değişikliği istediğinde AKP neden HAYIR dedi?

"12 Eylül'e yargı yolu tartışmaları sürerken CHP'den Süha Okay, "geçici 15. maddeyi ayrı getirsinler destekleyelim" dedi."

ANAYASA'NIN GEÇİCİ 15. MADDESİ said:

12 Eylül 1980 tarihinden, ilk genel seçimler sonucu toplanacak Türkiye Büyük Millet Meclisinin Başkanlık Divanını oluşturuncaya kadar geçecek süre içinde, yasama ve yürütme yetkilerini Türk milleti adına kullanan, 2356 sayılı Kanunla kurulu Millî Güvenlik Konseyinin, bu Konseyin yönetimi döneminde kurulmuş hükümetlerin, 2485 sayılı Kurucu Meclis Hakkında Kanunla görev ifa eden Danışma Meclisinin her türlü karar ve tasarruflarından dolayı haklarında cezaî, malî veya hukukî sorumluluk iddiası ileri sürülemez ve bu maksatla herhangi bir yargı merciine başvurulamaz.

Bu karar ve tasarrufların idarece veya yetkili kılınmış organ, merci ve görevlilerce uygulanmasından dolayı, karar alanlar, tasarrufta bulunanlar ve uygulayanlar hakkında da yukarıdaki fıkra hükümleri uygulanır.
Sosyal ağlarda paylaş

Peki hocam türban konusunda neden CHP kıyameti kopardı. Laiklik laiklik. Bizde salak değiliz ki. Üniversitede inancı için türban giyen kızın LAiklğe ne zararı dokunacak. 3 yıl CHP bu boş laflarla geçindi. Kıyameti kopardı gündemin altını üstüne getirdi. Laiklik nedir abicim lakiklik nedir?

Şimdi sen bana böyle bir argümanla gelirsen bende sana bununla gelirim. Sen her ota boka hayır dersen ve hayır demekle kalmayıp milyon tane suçlama hakaret edersen ben seni niye ciddiye alayım?

İlk AKP çıktığında CHP'yi gördük. 8 yıl geçti anladınız ki iktidar olmayacaksınız şimdi bu ne? Senin ne yaptığın belli değil ki kardeşim sol partisin ama oda belli değil. Bir Kılıçdaroğlu geldiğinden beri biraz sol havası esiyor.

Ben bunları AKP'Yi aklamak için söylemiyorum. Bunu bin defada tekrarladım. Sizin AKP eleştirilerinizn çoğunada katılıyorum. Bak 1 kere CHP'yi eleştirin dedim hemen bir CHP savunması geldi.

Sorun burda anlamadığım olay budur. CHP sesini çıkarmıyor sadece. Biri öyle demiş muhalefet oldukları için sadece ses çıakrıyorlar o yüzden eleştircek bişey yok demiş. Her otu boku anayasaya götürüyorsun senin yapmadığın herşeye anayasal engeller buluyorsun. Yargıdaki açıkları kullanıyorsun. Partiyle baş edemiyorsun kapattırmaya kalkıyorsun. Biz görmüyormuyuz böyle REZİLLİKLERİ?

Bana sadece AKP kötü demeyin hepsi kötü CHP yılların kötüsü. Bir zamanların sol ama ondan sonra tamamen değişmiş menfaat yuvasına dönmüş bir özünü kaybetmiş bir parti. AKP'de tuzu oldu aman ne güzel. Ne güzel iktidar ve muhalefetimiz var. MHP'den bahsetmiyorum bile her şehit 10 oy gözüyle bakan bir parti. Yıllarca PKK üzerinden oyları topladı reklamını yaptı. PKK bittimi zaten BDP'den sonra bitecek ilk parti MHP'dir.

En azından partiye oy vermiyoruz abi referandum bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Bak dostum darbceyi anayasayı değiştiriyoruz diyorlar işin aslı öyle değil bunların 12 eylülle filan bir alakaları yok, kendilerini yüce divandan kurtarabilme derdine düşmüşler. Eğer dertleri 12 eylül olsaydı CHP geçici 15.maddeyi kaldıralım artık dediğinde yok demezlerdi. Yüce divandan da neden korkuyorlar onuda söyleyim. Başta Sabah-ATV ihalesi olmak üzere bir çok ihalede devleti zarara uratmışlardır. Eğer tarih ve isimlerini merak edersen bu ihalelerin bu başlık altındaki önceki postlarımda bulabilirsin.

Konumuz değil ama CHP neden türban konusunda AKP'yi desteklemiyor sorusuna cevap arayacak olursak eğer...

Türbanla, hele baş örtüsü ile %90'ı müslüman olan bir ülkenin sorun olması sana da garip gelmiyor mu? Bak bende müslümanım ama türbana karşıyım. Kafirmiyim? Salakmıyım? Ne diye müslüman biri türbana karşı çıkabilir?

Tüm problem bu işin simgeleştirilmesi. Bak sana şöyle söyleyim yarın 12 arkadaşınla beraber biraraya toplanın. Hangi ülkede yada hangi şehirde yaşadığını bilmiyorum. Bilmeme de gerek yok. O 12 arkadaşın ile beraber hepiniz boynunuza Kırmızı Kaşkol takın ve yaşadığınız yerin en işlek meydanına gidin. 1 saat içinde o ülkenin/şehrin güvenlik kolları tarafından göz altına alınacaksınız.

Ben herkezin dini vecibelerini gönül rahatlığı ile yerine getirebildiği bir ülkede yaşamak istiyorum ama öncelikle yaşamak istediğim ülke Laik Türkiye Cumhuriyeti.

Bu ülkede terörü hortlatanlar, etnik kimliği ağızlarına alanlar, başörtüsü ve türban gibi yapay sorunları aramıza sokanlar gün gelecek yaptıklarının bedellerinide ödeyeceklerdir. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın.
Sosyal ağlarda paylaş

RRa said:

Bak dostum darbceyi anayasayı değiştiriyoruz diyorlar işin aslı öyle değil bunların 12 eylülle filan bir alakaları yok, kendilerini yüce divandan kurtarabilme derdine düşmüşler. Eğer dertleri 12 eylül olsaydı CHP geçici 15.maddeyi kaldıralım artık dediğinde yok demezlerdi. Yüce divandan da neden korkuyorlar onuda söyleyim. Başta Sabah-ATV ihalesi olmak üzere bir çok ihalede devleti zarara uratmışlardır. Eğer tarih ve isimlerini merak edersen bu ihalelerin bu başlık altındaki önceki postlarımda bulabilirsin.

Konumuz değil ama CHP neden türban konusunda AKP'yi desteklemiyor sorusuna cevap arayacak olursak eğer...

Türbanla, hele baş örtüsü ile %90'ı müslüman olan bir ülkenin sorun olması sana da garip gelmiyor mu? Bak bende müslümanım ama türbana karşıyım. Kafirmiyim? Salakmıyım? Ne diye müslüman biri türbana karşı çıkabilir?

Tüm problem bu işin simgeleştirilmesi. Bak sana şöyle söyleyim yarın 12 arkadaşınla beraber biraraya toplanın. Hangi ülkede yada hangi şehirde yaşadığını bilmiyorum. Bilmeme de gerek yok. O 12 arkadaşın ile beraber hepiniz boynunuza Kırmızı Kaşkol takın ve yaşadığınız yerin en işlek meydanına gidin. 1 saat içinde o ülkenin/şehrin güvenlik kolları tarafından göz altına alınacaksınız.

Ben herkezin dini vecibelerini gönül rahatlığı ile yerine getirebildiği bir ülkede yaşamak istiyorum ama öncelikle yaşamak istediğim ülke Laik Türkiye Cumhuriyeti.

Bu ülkede terörü hortlatanlar, etnik kimliği ağızlarına alanlar, başörtüsü ve türban gibi yapay sorunları aramıza sokanlar gün gelecek yaptıklarının bedellerinide ödeyeceklerdir. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın.

islamın 5 şartından biri olmadığı için
Sosyal ağlarda paylaş

RRa said:

Terörü hortlatanlar mı? AKP'den önce zaten mısır topluyorlardı dağda.
Sosyal ağlarda paylaş

1999 - 203 ŞEHİT
2000 - 22 ŞEHİt
2001 - 20 ŞEHİT
2002 - 6 ŞEHİT
2003 - 21 ŞEHİT
2004 - 73 ŞEHİT
2005 - 92 ŞEHİT
2006 - 121 ŞEHİT
2007’nin ilk 6 ayı – 112 ŞEHİT
2008:139
2009:135
2010:
İlk 4 ay:33

Bunun yanında terör örgütünün iskenderuna kadar inebilmesi vs var.

Apo yakalandığında her şeyi öttü. Para kaynakları, destekleyenler vs. O zamanlarda akp hükümeti ne yaptı? HİÇ. Arkalarına yaslanıp keyif çattılar. Halbuki çiller zamanında başlayan ve 3'lü koalisyonda devam eden, pkk için cephe gerisini cepheye çevirme stratejisi uygulansaydı bugün silahlı pkklı sayısı çok daha düşük olurdu. Para kaynakları ve destekçiler halledilseydi bugün terör örgütünün propaganda gücü oldukça azalmış olurdu.

Bunlar yapılmadığı gibi, üzerine abd'ye ıraka girmek için topraklarımı kullanabilirsin sözünü verip, iskenderun limanından adamları geri kovalayınca pkk birden, amerikan piyade tüfekleri kullanır oldu.

O günlerde öyle adi pazarlıklar yaptılar ki, bush inek pazarlığımı yapıyorsunuz dedi. Hatta Türkiyeyi oruspu olarak gösteren karikatürler yayınlandı.

Hafızaları tazeleyelim.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...