Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

diş

copry

Öne çıkan mesajlar

şimdi 2 tane dolgu yaprırarak çok uzun zamandır çektiğim acıdan kurtuldum. bunlardan bitanesi hiç ağrımıyor şu an ama diğeri ağrıyor doktor dolgu yaparken diş etin büyümüş kesicem dedi 2-3 gün ağrı yapar filan. şu an soğuk su filan ağrıtıyor dişimi geçer dimi bu ? artık börenk yemek istiyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Osuran_boğa said:

şimdi 2 tane dolgu yaprırarak çok uzun zamandır çektiğim acıdan kurtuldum. bunlardan bitanesi hiç ağrımıyor şu an ama diğeri ağrıyor doktor dolgu yaparken diş etin büyümüş kesicem dedi 2-3 gün ağrı yapar filan. şu an soğuk su filan ağrıtıyor dişimi geçer dimi bu ? artık börenk yemek istiyorum

Derin dolgularda ve diş eti düzeltmesi yapılan durumlarda 4-5 gün sızlamaların ağrıların olması normal.Bir hafta sonra hala devam ediyorsa kontrole gitmen gerekebilir.Geçmiş olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

copry said:

kavurma said:

20 lik dişlerim belirgin bir hal almaya başladı, tamamen çıktıktan sonra mı çektirmek lazım yoksa yarısı çıkmış yarısı çıkmamış şekilde çekilse sorun olur mu?

bir yıl kadar bekle eğer herhangi bir sıkıntısı yoksa sana . tamamen sürmezse zaten yarı gömülü şekildeyken çekilmek zorunda kalıcak.

Sıkıntıdan kastın acı vermeye başlaması gibi mi acaba? 2 ay önce falan bir hafta boyunca sızlama durumu vardı. Doktora gittim antibiyotik verdi. İltihap ortadan kalksın çekelim demişti. 1.5 hafta boyunca aksatmadan kullandım ve herhangi bir sorun kalmadı. Bende tekrar gitmeyi gerek görmedim. Şu an hiçbir ağrı sızı yokken gidip çektirsem mi acaba? Yoksa yine böyle ağrı sızı olmasını mı bekleyeyim?
Sosyal ağlarda paylaş

Tohtor hanım ben de bişi sorcam
Şimdi sağ üstteki azılardan birini baya bi sene önce çektirmek zorunda kalmıştım, köprü için 2 dişi kestirmeyi de bi tarafım yememişti ama implantı da düşünmemiştik yüksek maliyetinden yani boş 1 slotumuz var:(

Soruma geliyorum; Tüm ağız röntgeni çektirdim, doktorum çene kemiği incelmiş ve sinüsler aşağı inmiş dedi o diş için (sinüzit de var tahminen) Diğer kısımlar iyimiş ama o dişin olduğu nokta bu durumdaymış.
Buna önce kemik ekimi yapacağız 3-5 ay sonra o kemik tutarsa implantı deneyeceğiz dedi.
Başka bir doktorun hem kemik ekimini hem implantı aynı esnada yaptığını duymuştum, şimdi hangisi geçerli bunların?

Bi de yeni bir sistem gelmiş ülkemize, hastadan alınan kandan santrifüj tarzı bir olaylar zinciriyle kemikimsi yapı üretiliyormuş sanırım lab ortamında, bunu kullanan kliniklerde varmış galiba diş konusunda.
Tvde dinledim bu kan olayını bikaç ay önce ama detayları sen daha iyi bilirsin sanırım
Sosyal ağlarda paylaş

copry said:

Archangel_ said:

katılıyorum. bu arada o su jetleri o kadar pahalı olmasa gerek ya trde de

edit: internette pahalıymış cidden, diş depolarından daha ucuza temin edebilirsiniz

Aldın mı sen bunlardan?

sdfsdf alıntılanınca gelen öm olayına alışamadım ben hala, cevap atmışım direk.buraya da yazıyim.
restorasyonsuz bir ağızda, hastanın oral hijyeni de iyiyse gerekli olduğunu düşünmüyorum.çok üniteli protez yağıtığım hastalara aldırıyorum genelde
Sosyal ağlarda paylaş

"Tatar Ramazan" said:

Şimdi sağ üstteki azılardan birini baya bi sene önce çektirmek zorunda kalmıştım, köprü için 2 dişi kestirmeyi de bi tarafım yememişti ama implantı da düşünmemiştik yüksek maliyetinden yani boş 1 slotumuz var:(

Soruma geliyorum; Tüm ağız röntgeni çektirdim, doktorum çene kemiği incelmiş ve sinüsler aşağı inmiş dedi o diş için (sinüzit de var tahminen) Diğer kısımlar iyimiş ama o dişin olduğu nokta bu durumdaymış.
Buna önce kemik ekimi yapacağız 3-5 ay sonra o kemik tutarsa implantı deneyeceğiz dedi.
Başka bir doktorun hem kemik ekimini hem implantı aynı esnada yaptığını duymuştum, şimdi hangisi geçerli bunların?

Bi de yeni bir sistem gelmiş ülkemize, hastadan alınan kandan santrifüj tarzı bir olaylar zinciriyle kemikimsi yapı üretiliyormuş sanırım lab ortamında, bunu kullanan kliniklerde varmış galiba diş konusunda.
Tvde dinledim bu kan olayını bikaç ay önce ama detayları sen daha iyi bilirsin sanırım

Öncelikle sinüs lift yapılması lazım. Panaromik filmini görmeden aynı seansda yapılıp yapılamayacağını söyleyemem ama röntgeni gören doktor verir en doğru kararı.Kanın santrıfuj edılıp yapılan şeyse, prp ya da prf dedıgımız plateletten zengın plazma ya da fibrin olarak bılınen kanın ıcındekı buyume faktorlerını ayrıstıran bır işlem.Bu sayede osteojenık aktıvıte arttırılıor daha hızlanıyor yanı süreç
onu muayenehanelerde yapıyorlar aslında ama sentrıfuj cıhazına ıhtıyac var. Para bakımından sıkıntın yoksa growth factor dıe bir biomateryal var aynı graft gıbı cok etkılı osteojenık aktıvıte artırıor santrifujden daha etkili. Bilmem yardımcı olabildim mi =))
Sosyal ağlarda paylaş

"Tatar Ramazan" said:

saydıklarının hepsi olası, vakaya bağlı olarak uygulanan şeyler.
sinüsün ne kadar sarktığına, kemiğinin kalan genişliğine bağlı olarak seçilecek yöntem değişir.
sinüsün ileri derecede sarktığı vakalarda öncelikle "sinüs lift" denilen operasyonla, senin vücudundan alınan kemik veya kemik benzeri üretilmiş materyaller bölgede kemik oluşturması için konur, kemik oluşumunu takiben de (duruma göre 3-6 ay beklenir) implant yerleştirilir.
daha basit, sinüsün sarktığı ancak kemik miktarının da iyi olduğu vakalarda, sinüs lift operasyonu ile implant yerleşimi aynı seansta yapılabilir.
kandan santrifüj olayı da PRF (platelet rich fibrin) diye geçer, aratıp detaylı bilgi alabilirsin. PRF i tek başına kemik greft materyali olarak kullanan var mı bilmiyorum, benim bildiğim kemik benzeri üretilmiş maddelerle birlikte iyileşmeyi indüklemesi için kullanılıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

benim üst taraftaki 2 yirmi yaş dişi diğerlerine baskı yapıyor yanlış yerden geliyorlarmış üst dişlerim çarpık çurpuk oldu kesici dişlerim içeri doğru kıvrıldı falan, ameliyat lazım ama 4 ay sonraya gün veriyolar.
bi de sigara-çay yapmaktan dişlerimle dişetlerim arasındaki bölgede kahverengi lekeler var

ben bu dertlerden en hızlı, en ucuz nasıl kurtulurum
teşekkürler

edit: bi de damak darlığı var, küçük yaşta tespit edilip ameliyat yapılması gerekiyormuş ama benim yaşımdaki bir şahıs için de bu konuda bir çözüm var mıdır?
Sosyal ağlarda paylaş

Hollwander91 said:

benim üst taraftaki 2 yirmi yaş dişi diğerlerine baskı yapıyor yanlış yerden geliyorlarmış üst dişlerim çarpık çurpuk oldu kesici dişlerim içeri doğru kıvrıldı falan, ameliyat lazım ama 4 ay sonraya gün veriyolar.
bi de sigara-çay yapmaktan dişlerimle dişetlerim arasındaki bölgede kahverengi lekeler var

ben bu dertlerden en hızlı, en ucuz nasıl kurtulurum
teşekkürler

edit: bi de damak darlığı var, küçük yaşta tespit edilip ameliyat yapılması gerekiyormuş ama benim yaşımdaki bir şahıs için de bu konuda bir çözüm var mıdır?

Çektireceksin 20likleri devlette olmayınca ucuz bir yolu yok maalesef. Bir fiyat sor soruştur en uygun neresi gelirse çektir ya da bekle randevunu. Çeneni de ortodontistin değerlendirmesi lazım müdahale için geç mi değil mi karar verebilmesi için.
Sosyal ağlarda paylaş

Ahahah yağa gerek yok my pleasure efenim ^^

Herhangi bir zararını görmezsin. Memnunsan devam edebilirsin. Ama genel tavsiyem macunlarınızı loopa almayın arada farklı markaların macunlarını ve farklı özelliklerdeki macunları kullanmanız daha sağlıklı.
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca aklıma gelmişken hepinize söylüyorum. 6 Ayda 1 diş kontrolüne gitmeyerek hata yapıyorsunuz en fazla 40 yaşına geldiğinizde çok pişman olacaksınız. Yapmayın etmeyin. Kimseyi zorla oturtup anestezi yapıp pat diye dolgu yapmıyoruz zaten. En azından kontrolünüzü olun ,neler yapılması gerekiyor öğrenin . Paranız ve psikolojiniz hazır olduğunda ya da devletten aldığınız randevu günü geldiğinde işleminizi yaptırırsınız.
Saygılar.

ps 40 yaşında dişleriniz dökülmeye başladığında copry bizi uyarmadı demeyin sonra sdf
Sosyal ağlarda paylaş

copry said:

BramStoker said:

peki. teşekkürler.

Rica ederim .

bilerek alıntı yaptım wink wink

hani geçende dolgu yaptırmıştım ya rahat rahat yemek yiyorum ağrımıyor fakat soğuk bişey değdimi ağrıyor ve sağ çenem ta alttan kulağıma kadar hatta kulağımda dahil ağrıyor devamlı .8 gün oldu geçmedi hala ağrı kesiciyle idare ediyorum fakat nası olsa dandik ağrı kesici diye içtiğim ilacın içinde 3 taneden fazla içmeyin yazıyor ben 4 tane içtim ühühü.çenem neden ağrıyor olabilir ki dişimi sıkıyorum bişeler yiyorum ağrımıyor ama çenem ağrıyor bu nası iştir. doktora gidicem ilk boş vakitte de şimdi aklımda bişi var.
bu doktor sol tarafa iğne vurdu baya bekledik uyuştu sonra işleme geçti yaptı etti sonra sağ tarafa iğne vurup direk işleme başladı beklemediğimiz için çenem ağrıyor olabilir mi.
yada sağ tarafımla 1 senedir bişi yemiyodum ağrı yapıyor diye şimdi şoka mı girdi çenem nedir.çok uzun yazdım da zati uyuyamıyorum doru düzgün böle döktüm içimi beleş mezar olsa yatıcam sdf
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...