Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Çekme Test Makinası Kalibrasyonu

pekaziz

Öne çıkan mesajlar

Cevap için teşekkür ederim.
zwick'le instron baktık hep.

muayane şartı olarak, teknik şartnameye yazabileceğim uygulama şartları anlamında
kalibrasyon sonucu en fazla %x hata gibi
ya da şunu yazabilir miyim? standart çekme testi numunesi kullanarak, literatür değeri 550 MPA olan malzeme, 540-560 aralığında olmalı vs. gibi

ya da başka neler aranır, yazılır

çok cihaz bakmışsındır, çift test alanlılar nasıl?
alt tarafı çekme, üste tarafı yay (basma) için kullanacak şekilde düşünüyorum ayrı bir yay test cihazı almak yerine

-----
grade 0.5 - 1 olarak aklıma şu takıldı
100.000 N - 10 tonluk bir cihaz için konuşursak

instron mesela daha düşük yüklerden itibaren yazmış
±0.4% of reading down to 1/100 of load cell capacity
±0.5% of reading down to 1/500 of load cell capacity

zwick'te
- Accuracy grade 1 according to ISO 7500-1 from 400 N,
accuracy grade 0.5 from 2000 N

yani grade 0,5 1/50 ve grade 1 1/250

instron daha mı iyi yoksa reading'ten kastı başka bişey mi

burası epey karışık ama gerçek değer üzerinde örnek versen super olur, standart parayla ama di mi :)
Sosyal ağlarda paylaş

Tabi ki şart yazabilirsiniz, hatta yazmanız gerekir zaten. Cihazı alacağınız firma kurulumdan sonra kendisi bir kalibrasyon yapar (Zwick kesin yapıyor da Instron'dan emin değilim). Sizin teknik şartnamenizde belirttiğiniz belirsizlik sınırları içindeyse kabülünü yaparsınız. Yoksa ya iade edersiniz ya da başka cihaz getirirler.

Bunun dışında atıyorum 100kN kapasite size yetiyor, gidip de ileride kullanırız belki diye 500kN'luk cihaz almanız iyi olmaz, çok kullandığınız alanlarda belirsizliğiniz artar.

Cihazın çözünürlüğü önemli. Ne kadar hassasiyet istediğinizi de belirtmeniz lazım.

Açıkçası pek bilgim yok teknik şartname hakkında ama cihazı kullanacağınız numulerde aranılan şartlara uygun belirlenmesi yeterli olur.

---

Instron belirttiği yüzde kapasitelerdeki hassasiyetini belirtmiş. Yüzde arttıkça belirsizlik de dolaylı olarak artıyor.

Zwick için yazdığın da şu şekilde.

Adam diyor ki benim sana satacağım cihaz 400N ve üzerinde 1. sınıf, 2000N ve üzerinde 0.5 sınıfı.

Bütün ölçüm cihazlarının genel çalışma mantığına uygun aslında. Maksimum kapasiteye yaklaştıkça yapılan hata miktarı artsa da yüzdesel olarak tolerans aralığın genişlediği için sınıf göstergesi düşecektir.

Örneğin 1000N'luk bir cihaz olsun.

100N'da 101N,
800N'da 806N okunmuş olsun.

1. noktada hatamız, (101-100)/100=0.01 -> %1
2. noktadaki hatamız (806-800)/800=0.0075 -> %0.75

Hata miktarı artmış olmasına rağmen (ilkinde 1N, ikincide 8N) sapma miktarı azaldı. Dolayısıyla cihazın sınıfında farklılıklar olacak.

Abi en iyisi bana eposta adresini söyle standardı göndereyim. Paralı aslında da biz isteyen firmalara, kurumlara veriyoruz. :)
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
  • 3 ay sonra ...
up up up
7500 e göre düşürsek, yük hücrelerinde grade 0.5 deyince
accuracy standardın bir parametresi ama reading den kasıt nedir acaba tam olarak
(yukardaki insron zwick aralıkları)

bir de türk firmalarının topladığı makinaların performansı nasıl
kalitest, alşa filan
ekipmanları iyi gibi gözüküyor ama bütün olarak makinayı değerlendirmek lazım
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 5 ay sonra ...
  • 2 ay sonra ...
  • 2 ay sonra ...
pekaziz said:

Zwick daima ilk tercih olmalı, hem kullanıcı açısından, hem de kalibrasyonu yapacak kişi açısından. Ama oldukça pahalı bunlar yazılımlarından ötürü. Daha sonra Instron ve Shimadzu geliyor. Diğer markaları düşünmeyin bence.

Kalibrasyon esnasına belli noktalarda alınan ölçüm sonuçları rapor haline getiriliyor (görmüşsündür muhtemelen, kalibrasyon sertifikası dediğimiz şey). Orada her nokta için tekrarlanabilirlik, sapma, varsa histerisiz, çözünürlük hatası ve toplam ölçüm belirsizliği değerleri yer alır. TS EN ISO 7500-1 standardında yer alan sınıflandırma tablosunda bu değerlerin en büyüklerin karşılık gelen sınıflar belirlenir ve en kötü sınıf hangisiyse o makinanın sınıfı olarak atanır. Normalde en düşük yükteki ölçüm ve üstü dikkate alınarak sınıflandırma yapılır. Ama atıyorum %10 bölgesinde cihazın sınıfı 1, üstte 0,5; eğer firma için %10 bölgesi önemsizse (yaptıkları işler bu sınırın üstündeyse) o zaman %20'den itibaren sınıflandırma yapılır ve 0,5 sınıfı cihaz denir.

Muayene şartı ne tam anlamadım abi. Alımı yapılacak cihazın teknik şartnamesi mi?

Normalde kalibrasyon işleminde cihazda herhangi bir ayarlama, düzeltme yapılmaz (kalibrasyoncunun görevi değil çünkü). Ama yazılımı değişikliğe elverişli bir cihazsa yük hücresi katsayıları değiştirilerek ayar yapılabilir.

Paticik tarihinde attığım en ciddi mesaj oldu herhalde. :)

ben bu fikrine katılmıyorum şahsen. zwick gerçekten çok iyi ama sıralama böyle değil benim görüşümce.

zwick mts instron şeklinde gitmeli diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

BlackLabelSociety said:

ben bu fikrine katılmıyorum şahsen. zwick gerçekten çok iyi ama sıralama böyle değil benim görüşümce.

Hmm tabi olabilir, ben kalibrasyoncu gözüyle baktığım için olaya böyle bir liste yaptım. MTS markasını da hiç duymadım, pek yaygın değil sanırım ülkemizde ya da bana denk gelmedi.
Sosyal ağlarda paylaş

xxeepp said:

çekme testi için ölçüm belirsizliği prosedürü hazırlamam gerekiyor. Yardımcı olur musunuz?

TS EN ISO 7500-1 standardını edinmen yeterli. Ya da belirsizlik hesaplamasıyla ilgili iyi kötü fikrin varsa tekrarlanabilirlik hatası, çözünürlük hatası, referans, sıcaklık ve kaymanın temel bileşenler olduğunu söyleyebilirim. Alternatif yöntem de tekrarlanabilirlik yerine sapmayı dahil etmen.
Sosyal ağlarda paylaş

pekaziz said:

BlackLabelSociety said:

Hmm tabi olabilir, ben kalibrasyoncu gözüyle baktığım için olaya böyle bir liste yaptım. MTS markasını da hiç duymadım, pek yaygın değil sanırım ülkemizde ya da bana denk gelmedi.

çalıştığım firma MTS'in temsilciliğini alalı 2 sene oluyor. amerikan markası ve edindiğim bilgilere göre zwickle beraber dünyanın en büyük dinamik/statik test ölçüm sistemleri üreticisi.

bu arada pm.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...