Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

fotoğraflarım

yav

Öne çıkan mesajlar

162 Banka Devri

Banka Devri by yavuzselimk_, on Flickr

gene standart şehir manzarasından bir hikaye elde etmeye çalıştım ama oldu mu yoksa bayat mı oldu onu kestirmem için sizin görüşlerinizi duymam lazım.

Tekrar tekrar söylüyorum: Turuncu arka planda fotoğraflar çamur oluyor ve forumun fotoğraf sıkıştırma olayı çok başarılı değil :D Yani bir de şurdan bakın derim: http://www.flickr.com/photos/yavuzselimk/5439177340/lightbox/ ya da şurda daha büyük: http://flic.kr/p/9hDcVE

Sosyal ağlarda paylaş

Son fotoğraf krop evet. Kare şeklinde zaten, 1:1 =)
Ama hemen savunayım kendimi krop yapacağımı bilerek çektim. Aşağıdaki 1/3'lük kısımda çirkin depomsu(bankamatik sanırım, çatısı çirkin ama baya) bişey vardı. Başka türlü çekemezdim yani.
Sosyal ağlarda paylaş

son 3 fotoğrafa dair biraz lakırtı...

3'ü de Karşıyaka İzmir'deki Garanti Bankası'nın girişinden çekildi. Yani aynı 5-6 metrekarelik bir yerden.

Hepsinde tripod kullandım.

ilki 29mm (tamron17-50), ikincisi 13, üçüncüsü de 10mm'den.(canon10-22) Hepsi iso100 f/8 ve üzeri dolayısıyla. En kısası 1,3sn en uzunu da 13 saniye pozlanmış. (en kısa ilk karenin ilk karesi, en uzunda ilk karenin sonuncusu. F'i artırarak pozlamayı uzun tutup insanları hareketli göstermece yani. Yoksa ortam ışığı felan aynı ya.)

Mavi saatler dedikleri vakitte çıktım oraya. Deklanşöre ilk 18.03'te basmışım, en son da 18.52'de. Toplam 39 kere basmışım.

Sonra içlerinden ayıklayınca 3 tane kompozisyon çıktı ortaya. Arada arkamı dönüp gemi fotoğrafları falan çekmişliğim de var ama artık her çektiğim vasat üstü fotoğrafı hemen millete göstermekten çekinme olgunluğuna eriştim galiba. /şımar :D. Tabi işin aslı, yaratıcı bir malzeme çıkartamadım deniz kısmından.

Kompozisyon da çok afilli bir laf di mi :D İşte fotoğraflara bir başlık uydurunca, öyle kompozisyonumsu oluyor gibi. Umarım güzel uydurmuşumdur başlıkları. Üç fotoğrafı da üzerine yazacağım başlıkları düşünerek çektim açıkçası. Bu şekilde düşünerek çekmeye yeni yeni başlıyorum desem yalan olmaz. Yani elbette düşünüp, ayar yapıp, deklanşöre basıyordum ama burda dediğim daha farklı bişey. Fotoğrafın son-görücüye direkt hangi mesajla çıkacağını düşünmeye başladım. Bir de sıradan bişeylere anlam katayım diye kasıyorum diyeyim.

Velasıl kelam. içinde iş bankası olan başka bi fotoğraf çekmem bundan sonra :D

İyi seyirler...

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

:) Kız arkadaşımın bappaları. Aslında 14 Şubat'tan önce ayakkapları araklayıp daha bir farklı bişeyler deneyip baskı alıp hediye etme planı yapmıştım ama bu fikir tam 13 şubat günü aklıma geldiği için yalan oldu. Sonra bulunduğu ortamda çektim böyle işte. Oda pembe olduğu için güzel bir havası oldu fotoğrafın.

Sen böyle deyince düşündüm de büyük bi baskı alıp hediye etsem gene anlamlı olcak yemişim 14şubatı. =)

- - -

166

1661 sk. by yavuzselimk_, on Flickr

Sosyal ağlarda paylaş

Bundan sonra ki fotoğraflar geçen pazar gittiğim Ödemiş Deve Güreşi Festivali'nden :D

Ancak önce deveden çok insan fotoğraflarını yükleyeceğim... develer de gelecek elbet.

172

Ödemiş'in Halkı by yavuzselimk_, on Flickr

173 - Bütün altın,2/3 vs. kurallarının ihlal edildiği bu objenin tam ortada olduğu bazı fotoğraflar hoşuma gidiyor. Bu da onlardan birisi.

Ödemiş'in Devesi by yavuzselimk_, on Flickr

174

Ödemiş'in Efesi by yavuzselimk_, on Flickr
Bir çok detay sunan bir fotoğraf. :)
Şu şekilde izleseniz hatta daha fazla keyif alabilirseniz diye umuyorum: http://www.flickr.com/photos/yavuzselimk/5490347335/lightbox/

Sosyal ağlarda paylaş

178

Pamuk Şeker'ci by yavuzselimk_, on Flickr

179

Baloncu by yavuzselimk_, on Flickr

180

4/35 - Tantunici by yavuzselimk_, on Flickr

181

Deve Sucukları by yavuzselimk_, on Flickr

- - -

Deve serisinde 173 ve 174ü 10-22mm; diğerlerini 35mm f2 ile çekmişim. Bu 35mm f2'yi de yeni aldım Kore'den açık artırmayla ebay sağolsun baya uygun ve hızlı geldi. Eski bir lens. Odaklaması çok gürültülü mesela. Ama bu fiyata yeni teknoloji bir lensi yok canon'un maalesef. 35/1.4L'si var ancak onun fiyatı 1500$ falan. Halbuki 35mm APSC sensörde şu meşhur 50mm'nin verdiği gözün gördüğü açıyı veriyor. Daha casual kullanıcıların alacağı 35mm'yi yenileseler güzel olacak ama...

ve aldığım 35mm ile flickr'da ufak bi proje yapıyorum "first 35 days with 35/2" diye. http://www.flickr.com/photos/yavuzselimk/sets/72157626136970966/
Amacım her gün fotoğraf çekmek zorunda kalmak ve lense hızlıca alışabilmek. Bahanesi bu tabii. Zorunlu olunca insan yaratıcı olmak durumunda kalıyor. Ama işte.. bütün gün evden çıkmayınca oturup cips-kola fotoğrafı çekmek zorunda kalıyosun :D Ya da mahallenin fakir köpeğiyle muattap olmak durumunda kaldım bugün de. Bulamadım çekecek bişey. Gezmeden sanırım zorlanıyorum bu fotoğraf olayında... Aşmaya çalışıyorum tabi.

Bu sene 10-22'nin üstüne 35 ile 85 prime'ını da alıp öyle gezmek istiyorum. Zoom lenslere ultra geniş hariç çok lazım olmadıkça başvurmayayım diyorum. Hangi akla hizmetse... 85/1.8'i almadım ama daha. Baharda onu da alıp bokeh manyağı yapacağım hepinizi. :)

İyi seyirler :P

en pis eleştrilerinizi de beklerim ha

[hr]

manve said:

169u görünce nasıl canım çekti var ya...

kusura bakma :D

canın deve sucuklarını da çekmez umarım. hehe.

bu arada bu deve güreşi fotoğrafları bitmedi daha develer var :P ama yarın öbür gün artık.

Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
yav said:

Bu 35mm f2'yi de yeni aldım Kore'den açık artırmayla ebay sağolsun baya uygun ve hızlı geldi. Eski bir lens. Odaklaması çok gürültülü mesela. Ama bu fiyata yeni teknoloji bir lensi yok canon'un maalesef. 35/1.4L'si var ancak onun fiyatı 1500$ falan. Halbuki 35mm APSC sensörde şu meşhur 50mm'nin verdiği gözün gördüğü açıyı veriyor. Daha casual kullanıcıların alacağı 35mm'yi yenileseler güzel olacak ama...

ve aldığım 35mm ile flickr'da ufak bi proje yapıyorum "first 35 days with 35/2" diye. http://www.flickr.com/photos/yavuzselimk/sets/72157626136970966/
Amacım her gün fotoğraf çekmek zorunda kalmak ve lense hızlıca alışabilmek. Bahanesi bu tabii. Zorunlu olunca insan yaratıcı olmak durumunda kalıyor. Ama işte.. bütün gün evden çıkmayınca oturup cips-kola fotoğrafı çekmek zorunda kalıyosun :D Ya da mahallenin fakir köpeğiyle muattap olmak durumunda kaldım bugün de. Bulamadım çekecek bişey. Gezmeden sanırım zorlanıyorum bu fotoğraf olayında... Aşmaya çalışıyorum tabi.

Bu sene 10-22'nin üstüne 35 ile 85 prime'ını da alıp öyle gezmek istiyorum. Zoom lenslere ultra geniş hariç çok lazım olmadıkça başvurmayayım diyorum. Hangi akla hizmetse... 85/1.8'i almadım ama daha. Baharda onu da alıp bokeh manyağı yapacağım hepinizi. :)

İyi seyirler :P

en pis eleştrilerinizi de beklerim ha

Hayirli olsun gule gule kullan lensi :) Kaca aldin sormasi ayip?

Altini cizdigim olayi kopyalayacagim bende. Hayir bana da boyle bir bahane lazim. Fotograf cekmeye gittigimde her ne kadar cok eglensemde her seferinde useniyorum. Nalet olasi bulutlu havasindan mi surekli nemli ve hafif yagisli olmasindan mi Londra'da bu gunlerde bir bezginlik ve enerji noksanligi oluyor bende.

Gecen gun is yerine getirdim ekipmanlari. 3 lens, 1 monopod, flash etc yuklendim ogle arasi thames nehrine inip birkac poz cekerim dedim. Oglen yagmur basladi gicik bir sekilde. Ertesi gun getirmedim kamerayi hava gunesli...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...