Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Evrende yalnız mıyız?

tamirci

Öne çıkan mesajlar

said:
Karakurt, 02 September 2003 21:42 tarihinde demiş ki:
Evren sonsuz değil zaten bu konuda haberler okuyup, araştırma yapmış, belgeseller izlemiş olanınız varsa evrenin her saniye baya bir genişlediğini, bir süre sonra çok fazla genişlediği için bütünlüğünü kaybedip yok olacağını duymuştur.[hline]Est solarus oth mithas!

Evren sonsuz, ve her saniye, her salise büyümekte. Yani sonsuz + 1 = sonsuz hesabına geliyor. Bir süre sonra bütünlüğünü kaybedip yok olmayacaktır, bir süre sonra aynı hızda ve oranda küçülmeye başlayacaktır. Ve bu daralmanın sonucunda yaşam bitecektir.

Zaman yolculuğu kavramına teorilerini katan, Hawking'in kitaplarından birinden hatırlayabildiğim kadarıyla bir alıntı.[hline]G-power a.k.a gehena
werewolf
uin
Sosyal ağlarda paylaş

Bu adam tamam haklıdır o kadar kafa yoruyorlar fln da bilimadamları şöyle bir açıklama yapıyor işte uzay bu oda kadarsa dünya içindeki bir toz tanesi kadar. Bu arada tabii ki evren de yalnız değiliz Kutsal kitapta da yerlerde ve göklerde yazısı geçiyor. Güneş oldğu yerde döndükçe olduğu verde çökmeye balıyor a.k.a uzay 4 boyutlu ve çöktükçe her şeyi etrafında farklı bir boyuta sürükleyecek o arada olursa bi şiiler olur :P[hline]Askinos, 06 July 2003 20:19 tarihinde demiş ki:
Kendini deleni Allah'ta deler gibi bir atasözü çıkarabiliriz burdan
Sosyal ağlarda paylaş

said:
hella, 03 September 2003 00:38 tarihinde demiş ki:
said:
Evren sonsuz değil zaten bu konuda haberler okuyup, araştırma yapmış, belgeseller izlemiş olanınız varsa evrenin her saniye baya bir genişlediğini, bir süre sonra çok fazla genişlediği için bütünlüğünü kaybedip yok olacağını duymuştur.[hline]Est solarus oth mithas!

Evren sonsuz, ve her saniye, her salise büyümekte. Yani sonsuz + 1 = sonsuz hesabına geliyor. Bir süre sonra bütünlüğünü kaybedip yok olmayacaktır, bir süre sonra aynı hızda ve oranda küçülmeye başlayacaktır. Ve bu daralmanın sonucunda yaşam bitecektir.

Zaman yolculuğu kavramına teorilerini katan, Hawking'in kitaplarından birinden hatırlayabildiğim kadarıyla bir alıntı.[hline]G-power a.k.a gehena
werewolf
uin

Büyüyebiliyorsa sonsuz değildir zaten ayrıca bütün belgesellerde de belirtilir, "evren sonzuz değildir, her saniye insan oğlunun kat edemeyeceği bir mesafe olarak büyür". Ayrıca evrenin nasıl yok olacağı hakkında en çok kabul gören teori de aşırı büyüyüp kendini taşıyamayıp bütünlüğünü kaybetmesidir.[hline]Est solarus oth mithas!
Sosyal ağlarda paylaş

said:
regulus, 02 September 2003 21:47 tarihinde demiş ki:
haklısın peki şuna cevap ver...
evren genişlemekte
nereye doğru??????
onun ötesinde birşey olmalı ki oraya doğu büyüsün???[hline]Bu göğüslerse Huda'nın ebedi serhaddi,
"O benim sun'-i bediim,onu çiğnetme" dedi.
Asım'ın nesli diyordum ya,nesilmiş gerçek.
Çiğnetmedi namusunu işte çiğnetmeyecek!

Beni tanrılardan birine benzettin sanırım? Nerden bileyim ben nereye genişliyor.[hline]Est solarus oth mithas!
Sosyal ağlarda paylaş

Doggyninde ilgisini çekmis. M. Kemal'in Istikbal Göklerdedir sözünün ufolarla ne alakası var :)
Bu alttaki fotograf bariz bir şekilde o ameliyatlarda kullanılan ameliyathanedeki ışığa benziyor.
[hline]Hepimiz aslında n adet yüzü olan birer prizmayız.
-Estel Anorien-

Playlist icin tiklayin

Chemical, 25 June 2003 21:33 tarihinde hayatinin en düzgün lafini etmiş ki o da şöyle birşey:

Havaya zıplamış araca birkaç saniyelik zıplama hareketi "Uçan araç" sıfatını kazandıramadığı için air Force One adını almaz
Aracın "Uçan araç" sıfatını kazanması için uçmak için dizayn edilmiş ve yer üstündeki faaliyeti havadakinden daha fazla olmamalıdır

[Bu mesaj Estel_Anorien tarafından 03 September 2003 23:58 tarihinde değiştirilmiştir]

Sosyal ağlarda paylaş

yalnız olmayabiliriz. ancak yalnız değilsek bu demek değildir insan gibi zeki varlıklar var. şu an tek hücreli canlılar fln araştırılıyor var mıdır acaba diye. yani gelişmiş bir canlının olup olmadığını daha çoook bekleriz daha doğrusu biz sadece bekleriz de torunlarımızın torunları öğrenir belki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi melankoliye hiç girmeyelim de..[hline]Hepimiz aslında n adet yüzü olan birer prizmayız.
-Estel Anorien-

Playlist icin tiklayin

Chemical, 25 June 2003 21:33 tarihinde hayatinin en düzgün lafini etmiş ki o da şöyle birşey:

Havaya zıplamış araca birkaç saniyelik zıplama hareketi "Uçan araç" sıfatını kazandıramadığı için air Force One adını almaz
Aracın "Uçan araç" sıfatını kazanması için uçmak için dizayn edilmiş ve yer üstündeki faaliyeti havadakinden daha fazla olmamalıdır

Sosyal ağlarda paylaş

Aşağıdaki linkte SETI programının bugüne kadar topladığı sinyallerin analizi sonunda "Aday Sinyaller" olarak nitelendirdiği dünya dışı akıllı varlıklar tarafından uzaya gönderilmiş olabileceği varsayılan radyo sinyallerinin listesi var, ben ayrıntılardan pek birşey anlamadım ama listenin büyüklüğüne bakarsak yalnız değiliz kelimesi az kalıyor sanki, baya kalabalığız galiba :P
http://setiathome.berkeley.edu/candidates.html
Sosyal ağlarda paylaş

In a Galaxy far far away...

Ya abiler ufo ya inanmıyom ben ama evrende yanlız olmak demek diğer gezegenlerde hiç bir şekilde yaşam olmaması dmktir yane böyle ufoymuş yok kaçırmışlar yok saldıracaklar felan bence palavra ama marsta dediği gibi bir arkadaşımn bir bakterinin yaşaması bile demek evrende yanlız olmadığımızı gösterir[hline]Olymposdan[Sir Lancelot]
[Silver Ailesi,Ivanov kardeşler]
Osi Eudan [Raven Sardok] Pally Archer
------
Save me from the nothing i've become
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada şu siriousu okuyodum yok böyle bişe varlık tiplerine bkn bi men in black tipi bile var lam zohoz yane bariz orası ciddi anlamda sallama ya maviler orionlar bilmemne okuyun wala :-)[hline]Olymposdan[Sir Lancelot]
[Silver Ailesi,Ivanov kardeşler]
Osi Eudan [Raven Sardok] Pally Archer
------
Save me from the nothing i've become
Sosyal ağlarda paylaş

said:
quamor, 02 September 2003 01:56 tarihinde demiş ki:
Ya abi benim halen dunyanin yapisi ile ilgili kaygilarim bitmedi. ya guney kutbundakiler nasil duruyolar kafayi yicem tepe ustuler :) valla ciddiyim birisi aciklasin lutfen.[hline]ALI G. MY BITCH

senin düşündüğün şeye göre diyelim ki dünyanın merkezine kadar rahatça inilebiliyor. kuzeydeki adam kazıyor kazıyor kazıyor güneye ulaştığında aşşağı düşüyor. bu durumda güneyde düz duran adamlar bakıyor ki yerden yukarıya bi herif fırlıyor! senin düşündüğün şeyle aynı.[hline]:
Abi kart uymuo takıorum your system is not support diyo
Sosyal ağlarda paylaş

Evrende tek canlı varlık biz değiliz.
Bakarsak dünyada amipten tut, kuş, köpeğe kadar her canlı var.
Ama bir medeniyet kurabilen tek canlı insan.

Evren sınırsız. Bu haldeyse mutlaka bir gezegende hayat olması lazım. Ama bu gezegende amipten gelişkin canlı olması bayağı düşük bir olasılık.
Belki evrenin ortasında ilk ortaya çıkmış gezegenlerin birinde gelişmiş hayat olabilir.

Bu hayatın dünya'ya gelebilmesi için çok güçlü uzay teknolojileri gerekiyor. Öyle bir durumda zaten silah teknolojileri süperdir, saniyeler içinde dünyayı yokedebilir.

Dünya dışı medeniyetlerin gemileri (ya da halk diliyle ufo) bizi ziyaret ediyorsa, neden, mısırlılar, sümerlilerden beri hala aynı gemiyi kullanıyorlar? (Altında üç bacak olan şapkaya benzer şey)
Benim asıl merak ettiğim şey bu..[hline]Arkadaşlar lütfen topic açarken başlığa dikkat edelim. İçeriği ve başlığı daha açıklayıcı yazalım. Ayrıca: İmza ve Quote hakkında Emaleth'in yazdıklarını iyi okuyun. Daha düzenli forumlar dileğiyle...
Sosyal ağlarda paylaş

Yeşil minik, süper zekalı klasik zuzaylılar yerine ben,
Starcraft tarzı kara savaşları, freelancer tarzı uzay savaşları, alienlarla kapışmak, predatorlerle sohbet etmek istiyorum.

Ama ilk klasik durum ne kadar saçmaysa, ikinci durum da (ne yazik ki) o kadar saçma...[hline]Arkadaşlar lütfen topic açarken başlığa dikkat edelim. İçeriği ve başlığı daha açıklayıcı yazalım. Ayrıca: İmza ve Quote hakkında Emaleth'in yazdıklarını iyi okuyun. Daha düzenli forumlar dileğiyle...
Sosyal ağlarda paylaş

heh
önce kimin ne iddia ettiğini anlayalım.

bütün yıldızların etrafında bizim bildiğimiz karbon bazlı yaşama elverişli dar bi alan vardır. misal dünyanın bulunduğu konum böyledir. evrendeki yıldızların sayısı gözönüne alındığında ve sadece bizim dünyamızdaki yaşam çeşitliliğine şöyle bi bakıldığında evrenin tek canlıları dünyamızda yaşar demek anlamsız oluyo. zeki varlıklar da olabilirler bu diğer canlılar pek tabii ki.

ama yıldızlar arası seyahat diyince durup bi daha düşünmek gerekiyo. bildiğimiz bütün fizik kurallarının ötesinde teknolojiler geliştirilmeli böyle bişey için. oke bizimkinden çok daha eski bi uygarlık böyle bi teknoloji geliştirdi diyelim (ki kimsenin bizden daha fazla vakti yoktu) bu teknoloji ile üretilen araçların metalden ve çay tabağı şeklinde olması çok saçma. bikere en stabil geometrik şekil küredir. ve ben yıldızlar arası bi uzay aracı yapacak olsam onu küre şeklinde yapar ve çeperin iç yüzeyini zemin olarak alır, güç kaynağını da merkeze yerleştirirdim. en azından çay tabaa yapmazdım yani...

sphere filmi dışında küresel bi uzay aracı tasarımı görmedim bu tür sci-fi bazlı kaynaklarda...[hline]You have questions, my friend, but are you prepared for the answers?
Sosyal ağlarda paylaş

said:
hella, 03 September 2003 00:38 tarihinde demiş ki:
said:

werewolf
uin

Küçülüp yok olacak nede bütünlüğünü kaybedip yok olacaktır. Bu hala bir gizemdir, parodidir. Bilim adamları bunun üzerinde çeşitli yorumlar ve teoriler geliştirmeye çalışmışmaktalar. Ama henüz bir uzlaşmaya varılabilmiş değil!

WMAP uydusu kesin bilgiler ortaya koydu:
Evrenimizdeki sayısız gökada(sayının en az 200 milyar olduğu düşünülüyor) ve bunlar içinde parıldayan yıldızlar, yeni yıldızlar, gökada oluşturacak olan gaz ve toz bulutlarının toplam kütlesi, söylemeye değmeyecek kadar önemsiz. Evrendeki madde ve enerji toplamının yalnızca %3 kadarını oluşturuyorlar. Toplamın %27'siniyse, ışıma yapmadığı için gözlemleyemediğimiz normal madde ile etkileşmeyen, ancak varlığını yıldızlar,gaz ve ışık üzerinde uyguladığı kütleçekim etkisiyle belli eden "karanlık madde"oluşturuyor. Geri kalan %70 ise, kütleçekiminin tersine itici bir etki yaparak evrenin hızlanarak genişlemesine yol açan, nitelikleri tam olarak bilinmeyen bir "karanlık enerji".

Bunun bulunması Değiştirilmiş Newton Dinamikleri (Modified Newton Dynamics -MOND) geçersiz kılıyor yani bugüne kadar bildiğimiz kütle çekimi kanunu =k. m1.m2/r1.r2 geçersiz kılmaktadır.

Sir Lancelot[hline]İCQ::yapma:
MAİL::hrr:
Sosyal ağlarda paylaş

Lancelot benim dediğimin doğru veya yanlış olması hiçbirey fark etmez çünkü esas gerçeği evrendeki herhangi bir canlı ne biliyor ne de öğrenecek, bu her zaman bir bilinmeyen olarak kalacaktır.
Teknoloji meselesine gelince, evrendeki herhangi bir canlıyla insan teknolojisi karşılaştırılamaz çünkü onlarınki apayrı bir ortam, dünyadaki teknolojik aletlerin ataları buharlı makinelerdir veya iplerle kurulmuş itim çekim gücüne dayalı mekanizmalar. Herneyse ama uzayda yaşayan başka bir uygarlık belki de bizim hayal edemeyeceğimiz şeylerden kurdular kendi teknolojilerini, zıttırılüp kaplamalı hede itim güçlü hödö ateşleyicili yıldızlar arası yolculuk edebilen uzay gemiler olabilir ama muslukları yoktur, bizimkilerle onların teknolojileri karşılaştırılamaz, ortam farklı, kaynak farklı, anlayış farklı ve akıl farklı. Bizim sayma sistemimiz 10luk sayma sistemi, onlarınki 17liktir falan filan.[hline]Est solarus oth mithas!
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...