Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

EA'nın son kurbanı Pandemic Studios

Kinkaudonau

Öne çıkan mesajlar

Choericoe said:

Pandemic and EA announce the latest entry in the popular sandbox series, Mercs Inc.

Ne istiyorsunuz ki adamlardan?Adamlar ellerinden geldikçe daha fazla oyun çıkartmaya çalışıyorlar,bu amaçta "iyi bir fikirle ortaya çıkmış fakat düzgün yapılamayan" oyunların firmalarını alıyorlar.Adamlar firmayı aldıkları gibi tutulan oyunun yenisini hazırlamaya başlamışlar,ayrıca oyun pandemic ekibinden çıkmayacağı için güzelde olucaktır.

Pandemic ekibi niye kovulmasın ki?Adamlar yapamadılar oyunları doğru düzgün?Siz daha önce bi bok beceremediniz ama umarım bu sefer yaparsınız diye ea o çalışanlarıda mı kendine bağlasaydı?

Ea'nın denyolukları olsada,oyun sektörüne güzel bir ivme kazandırdılar.Sizi bilmiyorum ama ben sevdiğim oyunun yeni serisinin 2 senede bir çıkmasını seviyorum,ve özellikle dlc'lerini.Ea'nın her oyununun dlc'si hazırlanıyor.
Daha fazla içerik,daha fazla oyun,daha fazla,daha fazla, seviyorum kapitalizmi.

EA "iyi bir fikirle ortaya çıkmış fakat düzgün yapılamayan" oyunları kendi yaptı mı da bi b.ka benzemiyor sorun orada. Ayrıca Pandemic madem iyi işler yapamıyor nasıl tutulan oyunları yaptılar? EA bu kadar özürlümü güzel fikir bulamıyorda gidip stüdyo alıp onların oyununu yapıyor? Daha oyun için güzel fikir bulamayıp başka firma satın alan EA'den çok güzel bir oyun beklenebilir mi?

EA'nin oyunlarını 1-2 günlük oyunlar olarak nitelendiriyorum ben, çocuklara hediye olarak alınıp oynadıktan sonra rafa kaldırılan cinsten. Bir kaç tane dağıtımcılığını yaptığı oyun var onlar fena değil ama stüdyolarına yaptırdıkları bence oldukça kalitesiz nooblara yönelik oyunlar genelde.
Sosyal ağlarda paylaş

yahu şunu başka stüdyoların durumunu inceleyin, doğruysa söyleyin de pandemic i takip edenler bilir. Pandemic yıllardır can çekişiyordu zaten. Kapatmak en doğru karardı. Bakın yaptıkları işlere, bakın son zamanlardaki oyunlarının rezilliklerine. Mercs 2 release oynayan bilir adamların ne kadar kötü ve buglı oyunu sürdüklerini piyasaya. lotr conquest 55/100 mc

yok yani EA ceo kim olsa kapatırdı pandemic i
Sosyal ağlarda paylaş

valla sizi bilmem ama EA artik benim icin evil lich modunda degil, activision asil evil lich. Paso ayni oyunlari her yil daha da pagliya daha kotu modellerle kakalamak oldu olaylari. Guitar heroyu severim ama her yil yeni plastik aparatli versyon cikarip duruyorlar, deli olacam. Yeni BF cok kotu falan.

Son 2 yildir oynadigim en iyi oyunlarin (ve en kotu oyunlar) hemen hemen hepsi EA den cikiyor, bi kalitede artis var yani son zamanlarda ve activisonun yaninda ea cok kizdirmiyor acikcasi.

pandemic te affedersiniz ama boktan oyunlar yapa yapa bu hale geldi. Adam gibi yapsaydi oyunlarini.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

lol "iyi bir fikirle ortaya çıkmış fakat düzgün yapılamayan" oyun nedir? fikir güzelse yaptır kendi adamına değişik isimle, blizzort bugünlere başkasının fikirlerini sentezleye sentezleye gelmiş zaten. neden şirketini alıp 2 yıl sonra kovuyorsun herkesi?

Mesela mercenaries oyunu,bu oyunun gideri var,ben oynarken sevdim konsepti ama oyunu yapamamışlar dedim.İyi fikirler var ama hem eksik hemde düzgün yapılamamış.
Bu adamlar 2 tane merc.oyunu çıkardı,ve halen yerinde sayıyor,şimdi ea bu adamları neden tutsun?Kovmaması için sebep nedir?
Bir şirket daha önce başarısızlıkları olan adamları mı alıp çalışmalı,yeni bir kadro mu kurmalı?

Pallando said:

EA "iyi bir fikirle ortaya çıkmış fakat düzgün yapılamayan" oyunları kendi yaptı mı da bi b.ka benzemiyor sorun orada. Ayrıca Pandemic madem iyi işler yapamıyor nasıl tutulan oyunları yaptılar? EA bu kadar özürlümü güzel fikir bulamıyorda gidip stüdyo alıp onların oyununu yapıyor?

EA eskisine nazaran gayet kaliteli oyunlar yapmakta,mirror's edge vardı mesela son oynayıp hayran kaldığım oyunu.
Dahası daha önce belirttiğim gibi ea inanılmaz bir oyun sonrası destek sunuyor,neredeyse her oyununda yeni ek görevler,yeni haritalar vs.
Ve yeni oyun.Mirror's Edge 2 mesela.Oyunun 1. çıktı,tuttu hemen 2.sine başladılar.Ben oyuncu olarak daha ne isterim? Sevdiğim oyuna her türlü oyun sonrası destek,ve hemen 2 sene sonra yeni oyun

Ea özürlü değilde bu kapitalist pazar şartlarında başka şansı yok,çok az sayıda büyük firma,küçük firmaları ya tamamen kendilerine dahil eder,yada oyun titleları bazında kendilerine dahil ederler ve bu şekilde büyürler.
Sosyal ağlarda paylaş

niye satın alıyor o halde şirketi? ben bunu diyorum.

bu sektördeki durum cidden abuk sabuk bir hale geldi ki ben serbest piyasayı savunurum hep. ama burada yapılan resmen 2-3 şirketin piyasayı oyuncakları yapması. abd oyun üretimini batırdılar neredeyse ki 70, 80 ve 90'lara damgasını vuran ülkenin bu hale düşmesi cidden ilginç.
Sosyal ağlarda paylaş

EA cok az oyunu oturup kendisi yapiyor, yaptigi oyunlarda belli zaten eheh

kucuk firmalari iyi oyun yapiyor diye satin aliyor, daha once bagimsiz calismaya alismis devoloperlari stress li bri ortamda bol deadline lar altinda ezip duruyor ve ortaya aceleden tamamlanmamis oyunlar cikiyor

EA ya biriken nefretin sebebi buydu, inovasyon sifir telif haklarini al her sene gelismemsi ayni oyunu veya minumum emekle cikan expansionini bas inek sagar gibi sag, verdigi sut azalinca kes yeni inek al

Origin in basina gelenler iconic oldu mesela, richard garriot in kariyerini bitirdi adamlar

once ultima 8 gibi mukemmel bir oyundan sonra ultima 9 un yapimina mudehale ettiler, garriot guzel bir konu bulmustu ultima 9 un sonunda dunyanin sonunu getiricek ve cikicak ultima online 2 ye zemin hazirliycakti

onc eultima 9 u baltaladilar, oyunun pahalli butun videolari ve seneryosu hazirlanmis yapimi suratle ilerlerken hikayeyi degsitirttiler, yilbasina cikicak baskisi ile yeni hikaye zorlamasi ultima 9 u hem bugli hemde sacmasapan konulu bir oyun yapti

daha sonra garriot i origin den uzaklastirip java oyun departmanina koydular, kisa sure sonra "ultima online 2 cikarirsaniz uo yalan olur, biz bundan daha cok para kazanabiliriz gerek yok 2. oyuna" diyip projeyi iptal ettiler. origin devoloperlari protesto edince ve direnince istifalar basladi ve en sonunda origin tarih oldu

ultimanin zengin bir lore u saglam bir fanbase i vardi, ilk gercek mmo olarak garriot i efsane yapmasi gerekirken kariyerini bitirdi, su anda ultima ile ilgili sacmasalak expansionlar haric zirnik cikmiyor ki Origin gibi buyuk bir firmanin bu sekilde harcanmasi kimbilir bizi daha kac oyundan mahrum birakti

benzer hikayeye sahip EA tarafindan satin alinip katledilen cok firma dokebiliriz buraya, westwood un satimi ve kapatilmasi misal gene oyun dunyasina cok buyuk bir darbe oldu

ancak EA oyunculari karsisina alarak bu isin yurumedigini aksine zarar ettigini farketti, duzelmeye calisiyor bu sancili bir surec olucak
Sosyal ağlarda paylaş

origin, westwood ve bullfrog'u bitirdiler, maxis'i sims darphanesine çevirdiler, bioware'i de aynı şekilde olumsuz etkiliyorlar belli ki. richard garriott, peter molyneux ve will wright gibi efsaneleri kaçırdılar kurdukları şirketlerden. mythic'i de yokedecekler bu gidişle.

bu kadar çok efsane şirketi birden yokedip de oyuncunun ahını almamak imkansız.
Sosyal ağlarda paylaş

ya hepten batacaklar, ya da en sonunda tekel olacaklar. sims varken batmaları çok zor. sadece sims e expansion kassalar gene malı götürürler zaten. bi de yukarda yazılanlara göre zynga ve playfish e falan el atıyorlar hadisesine ürperdim. boşuna dememişler göz mideden büyüktür diye, gözü doymuyor bunların.
Sosyal ağlarda paylaş

bir şirketin değeri, sahip olduklarının (gayrimenkullerin filan...) altına düşerse; o şirketi ucuza alıp dağıtırlar. yani amaç devam ettirmek değildir zaten şirketi.

ama bu software da nasıl işliyor pek emin değilim... yani en büyük sermayeleri fikirleri üretenler sanıyordum. belki isim hakları filan...
Sosyal ağlarda paylaş

Choericoe said:

Sam said:

lol "iyi bir fikirle ortaya çıkmış fakat düzgün yapılamayan" oyun nedir? fikir güzelse yaptır kendi adamına değişik isimle, blizzort bugünlere başkasının fikirlerini sentezleye sentezleye gelmiş zaten. neden şirketini alıp 2 yıl sonra kovuyorsun herkesi?

Mesela mercenaries oyunu,bu oyunun gideri var,ben oynarken sevdim konsepti ama oyunu yapamamışlar dedim.İyi fikirler var ama hem eksik hemde düzgün yapılamamış.
Bu adamlar 2 tane merc.oyunu çıkardı,ve halen yerinde sayıyor,şimdi ea bu adamları neden tutsun?Kovmaması için sebep nedir?
Bir şirket daha önce başarısızlıkları olan adamları mı alıp çalışmalı,yeni bir kadro mu kurmalı?

Pallando said:

EA "iyi bir fikirle ortaya çıkmış fakat düzgün yapılamayan" oyunları kendi yaptı mı da bi b.ka benzemiyor sorun orada. Ayrıca Pandemic madem iyi işler yapamıyor nasıl tutulan oyunları yaptılar? EA bu kadar özürlümü güzel fikir bulamıyorda gidip stüdyo alıp onların oyununu yapıyor?

EA eskisine nazaran gayet kaliteli oyunlar yapmakta,mirror's edge vardı mesela son oynayıp hayran kaldığım oyunu.
Dahası daha önce belirttiğim gibi ea inanılmaz bir oyun sonrası destek sunuyor,neredeyse her oyununda yeni ek görevler,yeni haritalar vs.
Ve yeni oyun.Mirror's Edge 2 mesela.Oyunun 1. çıktı,tuttu hemen 2.sine başladılar.Ben oyuncu olarak daha ne isterim? Sevdiğim oyuna her türlü oyun sonrası destek,ve hemen 2 sene sonra yeni oyun

Ea özürlü değilde bu kapitalist pazar şartlarında başka şansı yok,çok az sayıda büyük firma,küçük firmaları ya tamamen kendilerine dahil eder,yada oyun titleları bazında kendilerine dahil ederler ve bu şekilde büyürler.

Mirror Edge felan demişsin iyi güzelde EA bu oyunu yapıyormu yoksa sadece dağıtımcısı mı? Oynamadığım için bilmiyorum. EA bünyesine aldığı oyunlarına bizzat el attığı stüdyoların oyunları noob oyunu diye tabir ettiğim daha basit oynanışlı, daha basit senaryolu oluyorlar. Bioware bildiğim kadarıyla EA tarafından satın alındı. Alındıktan sonraki ilk oyunlarıda Dragon Age olması lazım. Oyun gayet güzeldi senaryosu felan çok beğendim severek oynadım. Ama oyun kırpılmış daha basitleştirilmiş gibi geldi bana oynarken mesela. Sınıflar azdı questler daha basitleştirilmişti falan filan eski neverwinter gibi değildi baldur's gate'in yanından bile geçmiyordu derinlik olarak. EA aldıktan sonra böyle çıkardıklarını düşünüyorum hardcore oyunculardan ziyade daha çok satılması için yapılmış gibi geldi bana tabii bu benim düşüncem. Crytek bildiğim kadarıyla EA'nın değil sadece dağıtımını yapıyolar. Crytek mesela EA eli değmediği için daha özgün, istediklerini yapabiliyorlar.

Maxis'in adını yakında Sims felan diye değişirler diye korkuyorum o dereceye getirdiler şirketi. En çok severek oynadığım oyun olan Red Alert'ın stüdyosu olan Westwoodun durumu ortada. Red Alert serisinin durumuda ortada. C&C'da artık benim için 90'larda kaldı. Bariz bir biçimde EA aldığı stüdyoları kıyıma uğratıyor bu açık. Bazı geliştirmeler yapıyolar son zamanlarda bu görünüyor fakat zamanın en iyisi olan lider durumda olan oyunları berbat edip sonradan onları iyileştirmeye çalışmak neye yarar? Zaten onlar iyiydi ellemesen yada sadece dağıtımcılığını yapsan daha fazla kazanırdın. Örneğin bir dönemin tartışmasız kralı olan NFS'yi ayaklarına altına aldırıp sonradan değiştirip gene zirvelere çıkarıp sonraki senelerde hiç bir değişiklik yapmadan gene diplere sürükleyen bir şirketten fazla birşey beklememek lazım, her stüdyoya yapıyor bunu. Fifa şimdilerde konsollarda toparlandı süper deniyor eminim bir kaç sene sonra gene sürünmeye başlatır EA.
Sosyal ağlarda paylaş

fenris said:

bir şirketin değeri, sahip olduklarının (gayrimenkullerin filan...) altına düşerse; o şirketi ucuza alıp dağıtırlar.

öyle birşey olamaz. şirketin 1000 liralık malı vardır, 800 lira borcu diyelim ki; şirket satar 1000 liraya malları şirketi kapatır, 200 lira ortaklara kalır.

bilgisayar oyunları yapan bir firmanın sahip olup olabileceği sermaye mallarının değerinin düşüklüğünü bir kenara koysak bile, EA için 200 liraya firmayı alıp kapatmanın mantığı nedir anlamış değilim.

isim hakları için diyeceksen bilemem, o konuda çok etken var; ancak fikri eserlerin devri konusu sahip olduğun binanın tabusunun devri gibi birşey değil.

lotr'un oyun hakları bu firmaya verildiyse; ilelebet koşuluyla verilmemiştir. şu tarihe kadar, şöyle bir oyun yapacaksın diye verilmiştir. yerine getiremezler lotr'un haklarına sahip firma başka oyun firmasıyla anlaşır, olay biter.

ha satın aldıkları firmalara ait isim hakları vardır vs. yani tutup bir isim hakkı için koca firmayı satın almak? nerden baksan, böyle şuursuzca firma satın almanın mantığını anlamış değilim.
Sosyal ağlarda paylaş

tekel

tutan oyunlarin isim haklarini satin aliyorlar iste, origin ornegi misal UO nun butun isim haklarini aldilar ama garriot ile mahkemelik oldular

richard garriot lord british benim alter egom, benim kisiligime ait isim haklarini alamassiniz dedi EA da tum isim haklari bizim oda bizim dedi

mahkeme kisilige ait diye lord british in isim hakkini garriot a verdi, EA oyundan british i cikarmak zorunda kaldi filan
Sosyal ağlarda paylaş

en başından beri diretilen konuda sadece iki nokta önemli aslında..

birincisi adamlar sadece tutmuş oyunların isimlerine bu parayı veriyorlar. ZıttırıWırı inc. diye uyduruk bir şirkete bu tutmuş oyunun devamını yaptırıyorsun, güzel grafikler koyuyorsun (grafik motoru zaten bi dolu) , bir de bi grafik kartından sponsorluk aldın mı (nvidia bu konuda rakip tanımaz. Attack of the 50ft Robot!'da bile sponsorluk sağlamış hani) satış garanti işte.

ikincisi kim niye kaliteli oyuna, farklı fikire kafa patlatsın ki. bakın o işler küçük ya da indie gruplara mahsustur. inanın onlarda grafikle göz boyama olayını becerebilseler kasmazlar fazla. bilinmeyen, gizemli güçlerle oynamak yerine aptal bi fps yapar içine rpg öğeleri koyar çıkartırsın piyasaya.. millet ağzının salyası aka aka "ulan grafüklere bak büeee" diye oynar. çok parası olan bir maceraperest iseniz siz de deneyebilirsiniz. şişirme bir reklam kampanyası ve inceleme sitelerine bastırılmış paralarla illa ki acaip satarsınız.

senede kaç tane gerçekten iyi oyun çıkıyor ki? konuşulan oyunlar genellikle sene içerisindeki oyunlar arasında iyi oluyorlar. ama gerçekten iyi oyun diye bişi hmm senelik bazda hiç yok diyebiliriz..

maksat ticaret, ea bunu iyi yapıyor, beth. bunu iyi yapıyor, activ. bunu iyi yapıyor..

hepsi tekel, ok. onu anladık zaten. ama ea ve iyi oyun.. ehuehuehue bak yan yana gelince komik oluyor. adam her sene bir trülyen oyun bastığı için bu oyunlar arasında 1-2 tane sene içinde değerlendirildiğinde iyi olduğu düşünülebilecek oyun bulunabilir. bu gerçeği değiştirmez;
adamlar iyi oyun peşinde değil. sadece iyi satış peşinde..

ha unutmadan, bazı oyunlar artık kârda sinema sektörünün dibine vuruyor. dünya kadar para verdiğin al pacino'yu setten kovmak sıkar, ama maaşlı çalıştırdığın bir programcıyı /ya da programcı takımını kov.. kimse umursamaz.

oyunda kaliteymiş.. yesinler kaliteyi.

geçen decade'de kaldı onlar..

edit:Attack of the 50ft Robot kötü bir oyun değildir ve genç bir firmanın oyunudur. sadece nvidia'nın arayagiren zenci gibi olduğunu anlatmak için söylenmiştir.. hmm o da şöle oluyor, bi klip çekin mesela hemen bi zenci ayarlayın, damlasın klipte aradan kafa kol sallasın, araya girip iki de söz patlasın.. yo yo! ekranda kendilerini göstermek için yaşıyorlar sanki. her klipte varlar be
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

fenris said:

bir şirketin değeri, sahip olduklarının (gayrimenkullerin filan...) altına düşerse; o şirketi ucuza alıp dağıtırlar.

öyle birşey olamaz. şirketin 1000 liralık malı vardır, 800 lira borcu diyelim ki; şirket satar 1000 liraya malları şirketi kapatır, 200 lira ortaklara kalır.

e aynı şeye çıkmıyor mu? bi şirketi sadece malları üstünden alsak ucuza kapatmış olmaz mıyız?

dediğim gibi software daki olayı bilmiyorum ama rekabet diye tahmin ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

son derken, evet 3. çeyrekten bahsediyorum. ayrıca çeyrek sonuçları kümülatiftir. yıl başından 9. aya kadar yaptığı zarar o. 1.2 milyar dolar cirosu olan bir firma için 09'un kayıp bir yıl olduğu ortada.

her neyse ben sadece çok sağlam temelleri olmadığını, bıçak sırtında yürüyen bir firma olduğunu söylemek istiyorum.

bizi ilgilendiren oyunculara kattıkları ya da götürdükleri. şirketler kar eder, zarar eder. ne bizim cebimize birşey koyuyorlar, ne bizim cebimize birşey giriyor. zengin, züğürt arasındaki ilişkiye dökmek istemedim olayı ^^
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...