Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

sci -fi kitap istiyorum

senko

Öne çıkan mesajlar

hikayesi kurgusu güzel olan, içi boş olmayan böyle mümkünse içine biraz felsefe atılmış sci fi kitapları arıyorum.

dune serisinin son 7 kitabını aldım. bu yakınlarda da ilk 6 kitabı alcam. (13 kitap galiba toplam dimi?)

daha önceden de 2001-3001 serisini okumuştum 4 kitap.

bunun dışında ne tavsiye edebilirsiniz bana?
Sosyal ağlarda paylaş

Asimov dedin mi akla ilk Vakıf geliyor. 1.cildini aldım ancak henüz okuyamadım ama herkes önerir mutlkaa okuyun diye.

Sana fanı olduğum RAMA serisini öneririm. Arthur c.clarke'ın 4 kitaptan oluşan toplamda 2000 sayfaya denk gelen kitabı.(kolay okunuyor ama merak etme)

RAMA'nın her yeri doludur, içinde siyaset de bulursun felsefe de bulursun sosyoloji de bulursun psikoloji de bulursun aksiyon da bulursun, astronomi istemediğin kadar bulursun. Ben RAMA'dan bir süre sonra 2001-3001 serisini okumaya başladım aynı oranda sarmadı.

Rama'nın dışında ütopyalar epey sarabilir, misal Cesur Yeni Dünya, Mülksüzler, 1984.. Özellikle mülksüzler daha yoğun felsefe içerir bana kalırsa. (Anarşik ülkede doğan bilim adamının daha sonra kapitalist ülkeye olan yolculuğu, her iki dünyanın da eleştrisi vardır vs., (edit: ülke değil gezegen))

öyle işte :d
Sosyal ağlarda paylaş

Arthur C. Clarke'ı gerçekten seviyosan ve saygı duyuyosan Rama 1'den sonra devam etme derim.

Yine Clarke'ın "şehir ve yıldızlar" adlı bir romanı var. Felsefi tad alabileceğin harika bir sci-fi kitabı mutlaka oku derim. Onun dışında ingilizcen varsa eğer Asimov'un "Asimov's sci-fi anthology" gibi bi ismi olan bi kitap var. İki cilt bi arada versiyonu vardı Remzide, kalın bişey. İçinde seçmece kısa hikayeler var. Baya kaliteli. Farklı farklı yazarlardan. Onu al oku :)
Sosyal ağlarda paylaş

evet öyleler yazmaya üşendim
bir yandan da her ütopyanın aslında distopya olduğuna inanıyorum(aka inananlara katılıyorum) =p

bi de henüz okumadığım thomas more'un ütopyasıyla zamyatin'in biz'i var, onlar gerçekten ütopyadır belki düşüncem değişecektir bilemicem
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

Arthur C. Clarke'ı gerçekten seviyosan ve saygı duyuyosan Rama 1'den sonra devam etme derim.

Bu arkadaşı dinleme derim ben de :P

2.Kitabın ilk 100-150 sayfası hafif sıkıcı gelmişti bana da (baş karakterin günlüğünün olduğu bölüm; yoksa 3.kitap mıydı o? bilemedim) daha sonra gittikce celallenmişti.

Zaten 1.kitapla serinin diğer kısmı ayrıdır baya. İlk kitaptaki karakterler diğer kitaplarda yoktur, ana karakterler 2.kitapta anlatılmaya başlanır.

Aşığım lan rama serisine böyle kimse laf söylemesin istiyorum ehueh
Sosyal ağlarda paylaş

Rama serisinde fikir harika ama o Gentry Lee denen herifle ortak yazmak seriyi öldürmüş bence. Yazı tarzı ve üslup çok değişik. Arthur C. Clarke'ın üslubu çok akıcıdır, hemen kaptırırsın ve hikaye akar gider. Ama Gentry Lee karışınca o akıcılık gitmiş bi ağır ilerliyo bi sıkıcı üslup, hiç çekemedim yani. Bi ara üşenmeyip okurum belki ama Clarke'ın tek yazdığı kitapları tercih etmek lazım, Gentry Lee'den uzak durmak lazım :D
Sosyal ağlarda paylaş

güzel ya baya baya şey çıktı.

rama'yı söylemeyi unutmuşum ben. rama 1 ve 2 yi okudum (gerçi 2yi bitirmediydim galiba.) ama geri kalan kitaplarını bi türlü bulamadıydım. 1 bayaa bayaa güzeldi 2 işte biraz devam gibi biraz değil gibi 1in tadını vermiyordu ama bayağı güzeldi.

en önce dune serisini bitireyim ben. yalnız hangi sıra ile okumak lazım bunu :)

Çöl Gezegeni Dune
Dune Mesihi
Dune'un Çocukları
Dune'un İmparator Tanrısı
Dune'un Kafirleri
Dune Rahibeler Meclisi
Atreides Hanedanlığı
Harkonnen Hanedanlığı
Corrino Hanedanlığı
Butleryan Cihadı
Dönüş Meki
Makinelerin Seferi
Corrin Savaşı

bu sırada okuncak galiba?

bunları bitirince de rama'yı bitiririm arthur abinin :)
Sosyal ağlarda paylaş

abi es geçmeyin RAMA'yı yahu

2.kitap serinin belki zayıf halkasıdır. 3.kitapta olup bitenleri ise ağzınız açık okursunuz vay anasına ohanes diye ve eminim çok hoşunuza gider, 4.kitap da aynı şekilde

izmir'de kitap fuarı açıldığı zaman mutlaka bulursun ithaki standından. nette de var: http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=36745&sa=48653469

bu arada bilim kurgu demişken, İhsan Oktay Anar'ın kitapları da çok iyidir. Yerli diye küçümsemeyin adam dünyada eşi benzeri olmayan bir formatta adeta "tarihi-bilimkurgu" türünde yazıyor.
Puslu Kıtalar Atlası'nı okumadan ölmeyin sakın :P

edit: gerçi İhsan abi daha fantastik yazıyor ama scifi öğeler de mevcut, kitab-ül hiyel kitabında mesela çok enteresan kurmaca icatların öyküleri anlatılır.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

Çöl Gezegeni Dune
Dune Mesihi
Dune'un Çocukları
Dune'un İmparator Tanrısı
Dune'un Kafirleri
Dune Rahibeler Meclisi
Atreides Hanedanlığı
Harkonnen Hanedanlığı
Corrino Hanedanlığı
Butleryan Cihadı
Dönüş Meki
Makinelerin Seferi
Corrin Savaşı

bu sırada okuncak galiba?

ya maalesef kronolojik sırayla çıkmıyorlar. o kitapların basılma sırası ama "rahibeler meclisi"nden sonra hunters ve sandworms direk o serinin kitapları ve hikayenin sonunu koyuyorlar. ama "butleryan cihad" olmadan da onları anlayamazsın pek :P

"paul of dune" var mesela, chapterhouse dan önce. iyice kafanı karıştırırlar böyle :P

sen yine yazdığın gibi oku :P en okunmaya değer kitapları yazmışsın zaten. gerisi "eh işte" şeyler...
Sosyal ağlarda paylaş

aldous huxley - cesur yeni dünya
distopya.. kendisi aynı zamanda george orwell'ın kolejdeki hocasıdır ve orwell'ın üzerinde derin izleri vardır. bu kitaptaki tahlillerin bir çoğunu şu anda yaşıyoruz ve daha fazlasını da yaşayacağımıza inanıyorum gelecekte.

ursula k. le guin - mülksüzler
anarşizm vs. kapitalizm.. le guin anarşisttir zaten. ama anarşizmi o herkesin bildiği (ve küçümsediği) kalıpta anlatmıyor. en güzeli de körü körüne övmek yerine, anarşizmin eksiklerini de vurguluyor.

douglas adams - otostopçunun galaksi rehberi
bu adamın zekasına hayranım. bizim genel geçer kabul ettiğimiz, rutinleştirdiğimiz ve artık (haddimizmiş gibi) basite indirgediğimiz şeylere o kadar farklı açılardan bakıyor ki.. fikirleri saçma görünebilir. ama saçma olan bizim bu subjektif dünya görüşümüz bence. bunu öğretiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...