Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

myspace ve lastfm engellendi.

Buyse

Öne çıkan mesajlar

said:
Ancak yabancı firmalarla anlaşma yapmalarına rağmen Türk firmaları ciddiye almıyorlar, bize biraz üçüncü dünya ülkesi muamelesi yapıyorlar diyor.

OMFG NERDEN ÇIKARMIŞLAR ONU YA! ÜÇÜNCÜ DÜNYA ÜLKESİ DEĞİLİZ BİZ! BİZE NE HAKLA SAÇMA SALAK SANSÜR YASALARININ UYGULANDIĞI BİR MUZ CUMHURİYETİ GİBİ DAVRANIRLAR!!!1!!1!111!!111ünlemünlembirbirbir
Sosyal ağlarda paylaş

Bir şekilde giriliyor ne demek ya? Yani özgürce girmek varken niye alternatif yollar kullanalım? Yarın öbür gün ip ban tarzında bir yasaklama gelirse mi sesinizi çıkaracaksınız?

Artık yasaklamaların bir sınırı kalmadı. Çocuk istismarı diye başladılar, neredeyse tüm p0rno siteleri kapattılar. Yasaklara karşıysanız, kürt açılımı diye bağıranları, liboşlarımızı "sansuresansur" tarzında platformlara da bekleriz.

Yarın öbür gün derinlerde bir başlıkta, yöneticilerin görmediği bir yerde "uyuşturucu" yada "atatürk'e hakaret" geçmesiyle sabah baktığınızda paticikte kapanmış olabilir. Eğer yönetime haber veriliyor sanıyorsanız yanılıyorsunuz, bir mahkemede 20-30 site birden kapanıyor.

korsanpartisi.org da kuruluyor. Herkes bu oluşumun içinde yer almalı diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

yav genel olarak hepsini sana yazmadım. senin yazdığına düşüncem "bir şekilde giriyoruz demeyip, elimizden ne gelebiliyorsa yapmamız gerektiği".

haber başlıklarının altını, sosyal medyada yazılan yorumları vs takip ediyorsan genel bir "ben dns değiştiriyorum beni engellemiyorlar" gibi bir yaklaşım var. beni çileden çıkardı, burda patladım sanırım =)
Sosyal ağlarda paylaş

DynamicK said:

Yarasın valla. Alexa sıralamasında tr nin en cok ziyaret edilen ilk 100 sitesinde Ktunnel 54. ise bu ülkenin vay haline.

Yasak ve yasağa karşı cevap bu sitenin 54. olmasıdır(ki benzer pek çok site de trafik almakta). Bunu göremeyenler bıraksın ülke yönetimini artık. Şahane bir hukuk sistemimiz var.

Bir yandan yasaklarlar bir yandan da devlet böyükleri yasaklanan sitelere girdiklerini ifade eden konuşmalar yaparlar.

yasaklı sitelere yataklık ediyo diyip onuda engellerler yakında. Last fm'ide biri tayyep,turkiye vs.. alehine propaganda sarkısı yapmış diye kılıf uydurup cıkarlar...
Sosyal ağlarda paylaş

bugün müyap'tan bir yetkili açıklama yaptı habertürk'e. gazetede okudum. adam haklı aslında. demiş ki;

youtube, last.fm ve myspace avrupa birliği ülkelerinde telifini çatır çatır ödüyor. türkiye'ye gelince tek kuruş yok.

youtube ile anlaşma yapmışlar, 6 milyon dolara yakın bi para vereceklermiş yıllık müyap'a, ban açılacakmış.

last.fm den de diğer ab ülkelerindeki gibi telif hakları yasalarına uygun davranmalarını istiyorlarmış.
Sosyal ağlarda paylaş

şu olmuş olabilir, kendi sanatçısı veya başkası tarafından konulmuştur (lastfm nasıl ekliyor bilmiyorum da şarkısını yollamayanın gayet de şarkı albüm bilgisi dışında bir haltı yok diye biliyorum ?), myspace'e denmiştir kaldırılsın diye (onu da nasıl yaptıkları meçhul), tınlanmamıştır 3 gün içinde iyi peki bloğu verdiniz beline.

lakin ülke sınırları içerisinde çıkartılan seslerin telif hakkı otomatikman müyapa geçmiyorsa kendi sanatçılarını kontrol edememe özürlülüğüdür bu müyapın, bağımsız müzisyenlerin işine karışmış oluyor telif hakkımız ühü ühü diye.
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

mehmettez müyap'tan bülent fortayla konuşmuş (sanırsam yasağın ardındaki esasoğlan)

http://www.hafifmuzik.org/?p=3079#more-3079

Bülent Forta’yla yaptığım görüşme sonucunda bugünkü Milliyet’te çıkan yazım şöyle. MySpace ve Last FM’cilere de cevap hakkı doğuyor herhalde bu durumda…

MySpace ve Last FM’in mahkeme kararıyla kapatılmasının ardından dün
bütün gözler Müyap’a çevrildi. Çünkü yurtdışındaki yayınlara bile
yansıyan bu yasaklamanın ardında Müyap’ın olduğu haberleri geldi.
Sabah ilk iş tüm basını taradıktan sonra Müyap başkanı Bülent Forta’yı aradım.
Bir kere bu yasaklama kesin olarak Müyap’ın şikayeti üzerine yapılmış.
Youtube, MySpace ve Last FM ile bir süredir telif konusunda anlaşmaya
çalışan Müyap, Youtube ile anlaşmayı geçenlerde sağlamış. Her ne kadar Türkiye’den
biz girip izleyemesek de yabancı ülkelerden Türk kaynaklı telif hakkı
doğuran videoları izleyenler telifini ödüyor Müyap’a artık.
Last FM ve MySpace için ise anlaşmanın bir türlü sağlanamadığı söyledi Forta.
“Bu iki firmanın da Türkiye’de şubeleri açıldı. Burada yapılan işler telif hakkı doğuryor. Ancak yabancı firmalarla anlaşma yapmalarına rağmen Türk firmaları ciddiye almıyorlar, bize biraz üçüncü dünya ülkesi muamelesi yapıyorlar” diyor.
“İnternette yasak olmaz. Ama telif haklarını da ödemeliler. Bu şirketler burada para kazanıyor, bu işler üzerinden kazanç sağlıyor, telif ödemeliler.” bana yaptığı açıklama bu.
Peki ama buna kim itiraz edebilir ki? Telif ödenmeli tabii… Ama meselenin başka bir yüzü var. Onu da ben size söyleyeyim.
Myspace plak şirketlerinden kurtulmak isteyen, dinleyicisine doğrudan ulaşmak isteyen sanatçıları barındıran bir platform. Müyap ise firmaları ve yapımcıları temsil ediyor. Ve diyor ki Forta “Çoğu sanatçının şarkısını alıp oraya koymaya hakkı yok. Çünkü o şarkıda plak şirketinin de yapımcının da aranjörün de hakkı var ve onları biz temsil ediyoruz.”
Yani sanatçıyı korumuyor bu yasak, şirketleri koruyor biraz da. Ve sanatçılara rağmen bu yasak getiriliyor.
Firmalara bağlı olmadan çalışmak isteyen müzisyenleri kurşuna dizmek demek bu…
Merak ettiğim, Müyap üyeleri myspace’den neden kendi sanatçılarını çekmiyor. Büyük bir firma kendi sanatçısının MySpace’de sayfa açmasını engelleyemiyor diye tüm site yasaklanıyor gibi bir durum var ortada…
Forta’nın kendi de bir plak şirketi sahibi ve o da MySpace’dek sanatçıları inceleyerek firmasına sanatçı araştırması yaptığını ve yasağı istemediğini söylüyor ama neticede kapattıran da kendisi bu durumda.
Şimdi gelelim bundan sonra neler olacağına. Benim aldığım izlenim, bayramdan sonra bu siteler açılır. Çünkü şikayet geri çekilirse açılıyor ancak. Ve Forta yasaklara karşı, ama telifleri ama konusunda da kararlı. Amaçlarının dikkat çekmek olduğunu söylüyor. Basın bu konunun üzerine gider, kamuoyu ilgilenirse yasak kalkar anlaşma sağlanır. Bu sitelerin Türkiye temsilcilerinin de bu konuyla ilgilenmesi şart. Aksi takdirde kurunun yanında yaş da yanıyor, pek çok bağımsız müzisyen barındıran bir platform çöpe gidiyor.
“İnsanlar biraz bilinçlendiyse biz yediğimiz küfürlere razıyız” dedi Forta kapatırken.
Yasaklar kalksın, telifler ödensin… Ve kesin olan şey şu: Bu konu daha çok tartışılır…

ve http://www.hafifmuzik.org/?p=3083

yazdım o kadar kimse okumamış.

müyap kendi sanatçılarının şarkılarını bu sitelerden kendilerine telif ödenmeden dinletilmesine karşılık yapmış bu şeyi.

haber vereyim diye diyorum savunmuyorum ha aman

bi okuyun şu üsttekini ama
Sosyal ağlarda paylaş

savunmuyorum diye kendini belli etmek zorunda hissetmene gerek yok.

atatürk videoları yüzünden kapanan youtube saçmaydı. dalga geçtik. vs. vs.

fakat bütün dünyada, şarkıcılara telif ödeyen, milyar dolarların döndüğü bu sitelerin sözkonusu bizim ülkemiz olunca tek kuruş atmaması bence de yanlış.

onlarınki emek de bizimki değil mi şimdi.

kapatılma bu duruma çözüm müdür bilmiyorum ama belli ki hak verilmez alınır.
Sosyal ağlarda paylaş

ilk paragraftan dedim telif hakkımız yeniyor şikayetini iplemedilerse haklılar diye ?

hatta özetle karşı çıktığım olay şu :

said:
Büyük bir firma kendi sanatçısının MySpace’de sayfa açmasını engelleyemiyor diye tüm site yasaklanıyor gibi bir durum var ortada…
Sosyal ağlarda paylaş

Açıkçası yeni ayıkına varıyorum olupbitenin.

Last.fm cephesinden bakarsak, telif hakkı ödenmeyen (yani anlaşma yapılmayan) sanatçıların sadece az miktardaki şarkısının 30 saniyesinin çalınabildiğini sanıyordum. Bu 30 saniyedeki telif hakkından mı bahsediliyor yoksa bilmediğim başka şey mi var hala??

Myspace açısından bakarsak da şöyle bir durum var ortada Fly da quotelamış ben de yapayım:
said:
Büyük bir firma kendi sanatçısının MySpace’de sayfa açmasını engelleyemiyor diye tüm site yasaklanıyor gibi bir durum var ortada…

Kısacası Müyap hem sanatçılarına söz geçiremiyor, hem mypace'e söz geçiremiyor ve son çare olarak ülkemizde kolayca yapılan kaçış yöntemine site yasaklatmaya gidiyor.

2 Takıma da giremeyip top benim oynatmıyorum o zaman dağılın diyen ezik ama haklı mahalle çocuklarına benziyor bu durumda müyap.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...