Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

sefamız sona mı eriyor?

Mr_Hand

Öne çıkan mesajlar

Bunların hiçbirinin bir önemi yok.

Adam isterse köpeğini videoya çeker 200 €'ya satar. Sen istersen alırsın, istemezsen almazsın. Yok internetten indirirsen hırsızlık olur.

Hırsızın doğrusu yanlışı olmaz. Fiyatlardan örnek vermek hiçbirşeyi değiştirmez, istemiyorsan almazsın.

Kaldı ki oyunlardan örnek veriyorsunuz, oyunlar hayati bir ihtiyaç herhalde. Oyun oynayabilmek için korsan kullanıp bunu savunmanın en ufak bir mantıklı noktası yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Rukh said:

Adam isterse köpeğini videoya çeker 200 �'ya satar. Sen istersen alırsın, istemezsen almazsın. Yok internetten indirirsen hırsızlık olur.

Hırsızın doğrusu yanlışı olmaz. Fiyatlardan örnek vermek hiçbirşeyi değiştirmez, istemiyorsan almazsın.

Kaldı ki oyunlardan örnek veriyorsunuz, oyunlar hayati bir ihtiyaç herhalde. Oyun oynayabilmek için korsan kullanıp bunu savunmanın en ufak bir mantıklı noktası yok.

(tu)
Sosyal ağlarda paylaş

yaptırım yok diye indiriliyo işte abicim. bu kadar basit. araba çalınca cezasını çatır çatır çekiyomu "neredeyse herkes" atıyorum çalanların %90 ı. korsan oyun, film vs indiren ne ceza çekiyor?
aynı yaptırım oranı orda olsa indirmez kimse. eğer bişeye beleş ulaşılabilmesi çok kolay ve sonunda yaptırım yoksa cebinde parası olan da indirir.
Sosyal ağlarda paylaş

sanat degil zanaat, ki bu kayahanin ajda pekkana benim sarkimi soyledi diye dava acip para koparmaya calismasi kadar komik bir olay.

telif haklari konusunda agir tepkiler var dunya capinda, ozellikle ilac sektorunde. bir yandan boyle aglarsiniz, diger yandan niye bilmemne ilaci ne kadar pahali nasil odiycez olelim mi ne ac gozlu bu ilac firmalari diye isyan edersiniz.

baya iyisiniz. adamlar protein dizilerini falan bile ben buldum "shotgun!" diyip teliflendiriyorlar yahu.

Alis said:

Film izlemek bir eğlence değil mi ? Evet...
Eh ozaman gidip bir içki içince bir dışarı çıkıp ister alışverış yapinca yada yemek yiynce eğlence olmuyorda internet üstünden alınmış 19.90'a film indirmek pahalı gelıyorsa kusura bakmayın ama garip gelir bu yaklaşım bana

film izlemek bir eğlence olabileceği gibi, benim şu anki durumumda akademik bir ihtiyaç da olabiliyor. Aradığım filmleri bulamıyorum dandik Türkiye pazarında, okul kütüphanesine bile 2 aydır getirilemeyen filmler var Türkiyede bulunmadığı için, ama torrent yoluyla indirilebiliyor.

alışveriş yapıp dışarda yemek yemek ve içki içmek de eğlence harcamasıdır, hatta lükstür. kendi kendinize orta açıp gol atmaya çalışmayın yahu. soru cevap gidişatı çok sıkıcı böyle tek başına olunca.
Sosyal ağlarda paylaş

Rukh said:

Adam isterse köpeğini videoya çeker 200 �'ya satar. Sen istersen alırsın, istemezsen almazsın. Yok internetten indirirsen hırsızlık olur.

oyunlar tabii ki ihtiyaç, hem de hayati. nasıl koşullarda büyüyorsunuz bilmiyorum ama oyun oynamak rahatlamak ve sosyalleşmek için gerekli bir aktivite belirli yaşlarda insanlar için. ister şişe çevirmece olur ister guitar hero.

anlamıyorum gerçekten fahiş fiyatların savunulabilmesini, yurtdışından laptop telefon getircem diye atmadığınız takla kalmaz ama yazılıma gelince fiyatlar makulmüş gibi savunursunuz. (güzel genellemeler)
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar,

Mühendislik bir sanatdır bunu hiç mi öğrenmedınız ? Mühendis değilim Işletmecıyım ama bunu en azından bilicindeyim. Sanat derken üretkenlik yani kendi fikir idealojilerinizi uygulayıp yaratmaktır kopyalamak değil.

Ve evet yazılımların çoğu sanat olarak görülmesede sanat'dır üretilmiş ve unique'dir belkide bazıları birbirne benzer ama tamamen benzemez genelinde.

Eğerki adam telif hakkı koymuşsa bunu peşin peşin parasını ödersin. Adam bunu sana hizmetin için yaratıysa sende onun kurallarına göre oynayacaksın bukadar basit "ya al , yada git" almak , yada almamak senin elinde. Bu yüzden Open source'ci arkadaşlar türevleşmiştir. Hoş yaptikları güzel ama isteyen istediğini yapar "Mademki MC monopoly" yapiyor bunu izin vermeyecektin, gidip rakip olsaydın bende bu Linux'cülerin MC'ye karşı olmasına hastayim bu yüzden.

Sanatçı birşey üretmiş ise bir parça üretmişse o ona aitir ve yargılama sorgulama hakkına sahiptir isterse dava açar isterse izler. Bukadar basit ama sende gidip onun eserini sanatını çalma lüksüne sahip değilsin. Tamam belki backdoorlar vardir denetim yok o yüzden istersen kaçağını indirebilirim "ama bunun adını değiştirmez genede bu hırsızlıktır".
Sosyal ağlarda paylaş

bireysel kullanım için ne yapıyorsunuz da öğrenci pakedi istediklerinizi vermiyor merak ediyorum. ayrıca, ücretsiz dağıtılan öğrenci pakedi istediklerini vermiyor diye atar yapmak da çok komik bence. parasını ver al bir üst versiyonunu, nedir yani?

bir de "abi abuk subuk lisanslama yöntemleri geliştirsinler, caydırsınlar bizi, yoksa korsan kullanırız" diyip üste çıkmak da ne oluyor? bunun ardında yatan mantığın kırıntısını bile anlayabilmiş değilim.

19.90 bir film için nasıl pahalı yahu? sinemaya gitsen en ucuz yerde 9-10 lira veriyorsun. insafınız kurusun lan.. kaldı ki eşek olmayıp insanlar orjinal kullanmaya başlasa, itunes store da gelir, hedehödö store da, filmler 2.99'a izlenir.

ama sizin bu köhne mantığınızla türkiyeden ne adam gibi bir yazılım firması ne de bir oyun geliştirici çıkar. korsanda boğulun e mi
Sosyal ağlarda paylaş

Otedengelen said:

Alis said:

Arkadaşlar,

Mühendislik bir sanatdır bunu hiç mi öğrenmedınız ?

mühendislik sanattır dedin, gözümde bittin. mühendisler ne anlar sanattan dostum.

Büyüyünce perspektiflerin genişleyince anlarsın. En azından eski bir METÜ'lü mezun olan birisine diyaloga girersen anlarsın.
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:

bireysel kullanım için ne yapıyorsunuz da öğrenci pakedi istediklerinizi vermiyor merak ediyorum. ayrıca, ücretsiz dağıtılan öğrenci pakedi istediklerini vermiyor diye atar yapmak da çok komik bence. parasını ver al bir üst versiyonunu, nedir yani?

bir de "abi abuk subuk lisanslama yöntemleri geliştirsinler, caydırsınlar bizi, yoksa korsan kullanırız" diyip üste çıkmak da ne oluyor? bunun ardında yatan mantığın kırıntısını bile anlayabilmiş değilim.

19.90 bir film için nasıl pahalı yahu? sinemaya gitsen en ucuz yerde 9-10 lira veriyorsun. insafınız kurusun lan.. kaldı ki eşek olmayıp insanlar orjinal kullanmaya başlasa, itunes store da gelir, hedehödö store da, filmler 2.99'a izlenir.

ama sizin bu köhne mantığınızla türkiyeden ne adam gibi bir yazılım firması ne de bir oyun geliştirici çıkar. korsanda boğulun e mi

(tu)
Sosyal ağlarda paylaş

Otedengelen said:

oyunlar tabii ki ihtiyaç, hem de hayati. nasıl koşullarda büyüyorsunuz bilmiyorum ama oyun oynamak rahatlamak ve sosyalleşmek için gerekli bir aktivite belirli yaşlarda insanlar için.

bilgisayar oynamak hayati bir ihtiyaç değil. kitap okumak desen yine bir derece anlarım.

ben de açıkcası seni merak ediyorum nasıl koşullarda büyüyorsun. Rahatlamak ve sosyalleşmek için tek seçeneğin bilgisayar oyunu?
Sosyal ağlarda paylaş

Otedengelen said:

oyunlar tabii ki ihtiyaç, hem de hayati. nasıl koşullarda büyüyorsunuz bilmiyorum ama oyun oynamak rahatlamak ve sosyalleşmek için gerekli bir aktivite belirli yaşlarda insanlar için. ister şişe çevirmece olur ister guitar hero.

gerçekten de bunu diyen çıktı ya, diyecek sözüm yok artık.

ha dur, var: bir daha da gelmem davosa
Sosyal ağlarda paylaş

Alis said:

Otedengelen said:

Alis said:

Arkadaşlar,

Mühendislik bir sanatdır bunu hiç mi öğrenmedınız ?

mühendislik sanattır dedin, gözümde bittin. mühendisler ne anlar sanattan dostum.

Büyüyünce perspektiflerin genişleyince anlarsın. En azından eski bir METÜ'lü mezun olan birisine diyaloga girersen anlarsın.

Türkçe kabiliyetin ve hakimiyetin inanılmaz.

Mum_Chamber said:

Otedengelen said:

gerçekten de bunu diyen çıktı ya, diyecek sözüm yok artık.

ha dur, var: bir daha da gelmem davosa

şu site blackrose'un kopyalayıp dağıttığı ultima onlinelar ve yasal olmayan sunucular sayesinde bu kadar popülerken, çoğu no-lifer vakitlerinin neredeyse tamamını oyun oynayarak, oyunları tartışarak geçiriyorken site bünyesinde bunun aksini iddia etmek gayet komik.

Rukh said:

Otedengelen said:

oyunlar tabii ki ihtiyaç, hem de hayati. nasıl koşullarda büyüyorsunuz bilmiyorum ama oyun oynamak rahatlamak ve sosyalleşmek için gerekli bir aktivite belirli yaşlarda insanlar için.

bilgisayar oynamak hayati bir ihtiyaç değil. kitap okumak desen yine bir derece anlarım.

ben de açıkcası seni merak ediyorum nasıl koşullarda büyüyorsun. Rahatlamak ve sosyalleşmek için tek seçeneğin bilgisayar oyunu?

kitap okumanın sosyalleşmek veya rahatlamakla nasıl bir alakası var ki? oturup sesli okuma günleri falan mı düzenliyorsunuz siz?

tabu monopoly ultima dota counter-strike vs. gibi oyunlar oynayarak sosyalleşmek ve rahatlamak da gayet mümkün.

bilgisayar oynamak diye bir kelime olmamasına rağmen, oyun oynamayı sadece bilgisayara sınırlamak şahane. satrancı bulan veya texas hold'emi bulan adamlar da gidip telif alsaydı, her el başına her oyun başına ücret talep etselerdi baya şahane olurdu ortam.

en basiti, gider uno alırsın 10 lira gibi bir fiyata arkadaşlarınla oynarsın. arkadaşların yakınında online oyun alternatiflerini değerlendirirsin, bu sitede cogu mmorpgyi bile bedavaya getiren bir kitle varken bu gerçeği görmezden gelmek mükemmel.

paticiğin battle.net sunucusu kapansın, herkes orjinal alsın. uo serverının açık olduğu günlerin mahkemede hesabını versin gibi taleplerde de bulunmanızı istiyorum aynı zihniyetle.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...