Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

sefamız sona mı eriyor?

Mr_Hand

Öne çıkan mesajlar

1. dünada internet yayılım oranı %20lerde, gelişmiş dünyada %40larda. pc başına oran ise avrupada %60'larda. kıçımızdan istatistik yazmayalım.

2. bence de "otomobillerin bireysel kullanım için ücretsiz olması lazım. taşımacılık filan yapanlar para ödesin ama biz ödemeyelim abi" ama böyle saçma bir mantık yok farkındaysanız.

3. özellikle öğrenciler için indirimli versiyonları var popüler yazılımların. vista 25 USD, win7 yine aynı fiyata gelecek. MS Office + Vista en son 42 USD'ydi. bunlar gayet de makul fiyatlar.

4. "ya oyunlar ucuz olsa kesin orjinal alırım" ayaklarını da geçelim. 3 orjinal oyun almaz, gider 1 tane alır, yine orjinal alır orjinal alacak adam.

5. fakir edebiyatını komple geçin zaten. cebinde nokia'nın bilmemkaç serisi olan adam "param yok böhühü" ayakları yapmasın. ya da iphone alan adam telefonunu kırıp uygulamaları beleşe yüklemeyi kovalamasın. bu kadar da şark kurnazı olmayın.

6. bekara karı boşamak kolaydır. hayatında hiçbirşey üretmeyenler de fikri telif hakkı olan adamları anlayamazlar. önce birşeyler üretin, millet bunu parasını vermeden kullansın, sonra "ben de ne aç gözlüyüm yaa" dersiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:

1. dünada internet yayılım oranı %20lerde, gelişmiş dünyada %40larda. pc başına oran ise avrupada %60'larda. kıçımızdan istatistik yazmayalım.

2. bence de "otomobillerin bireysel kullanım için ücretsiz olması lazım. taşımacılık filan yapanlar para ödesin ama biz ödemeyelim abi" ama böyle saçma bir mantık yok farkındaysanız.

3. özellikle öğrenciler için indirimli versiyonları var popüler yazılımların. vista 25 USD, win7 yine aynı fiyata gelecek. MS Office + Vista en son 42 USD'ydi. bunlar gayet de makul fiyatlar.

4. "ya oyunlar ucuz olsa kesin orjinal alırım" ayaklarını da geçelim. 3 orjinal oyun almaz, gider 1 tane alır, yine orjinal alır orjinal alacak adam.

5. fakir edebiyatını komple geçin zaten. cebinde nokia'nın bilmemkaç serisi olan adam "param yok böhühü" ayakları yapmasın. ya da iphone alan adam telefonunu kırıp uygulamaları beleşe yüklemeyi kovalamasın. bu kadar da şark kurnazı olmayın.

6. bekara karı boşamak kolaydır. hayatında hiçbirşey üretmeyenler de fikri telif hakkı olan adamları anlayamazlar. önce birşeyler üretin, millet bunu parasını vermeden kullansın, sonra "ben de ne aç gözlüyüm yaa" dersiniz.

(tu)

Özellikle bu ;
(:D
said:
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:

tr de varmı o uygulama agatör . varsa çok süper direk win 7 yi orj geçerim . bide link pls böle bi kampanyayı yapan yer
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:

open source program üretenler gerizekanın önde gideni o zaman.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

Mum_Chamber said:

open source program üretenler gerizekanın önde gideni o zaman.

Adı üzerinde open source "istediğin gibi modifiye etme hakkina sahipsin ama sahip olmadıklarınada lisans kurallarına uyacaksın".
Bukadar basit,
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:

2- otomobil gibi elle tutulan ve ikinci el değeri olan, hatta ölüsü bile hurda değerinden para eden birşeyi elle tutulamayan yazılımlarla karşılaştırman şahane.

3- office'in öğrenci ve ev versiyonları benim ihtiyaçlarımı karşılamıyor, neyse ki okulun teknoloji paketindeki microsoft ürünlerinin lisanslarına erişim de dahil ki cebimden ekstra para çıkmıyor, yoksa bill gates zaten yeterince zengin. penth'in de benim alıcağım windowsa muhtaç değil.

4- 5 adet guitar hero oyununu orjinal almayi kovalayan adamin verecegi para şu an nerden baksan 600 milyon en az, 5 oyuna 600 milyon verecek insan sayısı oldukça az bu ülkede, korsan kaçınılmaz.

5- bu ülkede simitçinin cebinde de iphone var, bu tarz teknoloji ürünlerindeki tüketim kültürü oldukça değişik az gelişmiş bir ülke olduğumuz için.

6- yayınlanan çoğu materyalin, ele gelir, korunması ve düzgün dağıtımı için kanallar ve metodlar mevcut. en kötü lisanslama sistemini geliştirirsin yazılımın varsa, adamı kullanmaktan caydıracak bir yöntem yaparsın ki her seferinde yeni crack serial diye arayıp trojan virusle bogusacagina orjinal yazılım kullanır.

onun yerine windows her makineye ücreti dahil bir şekilde geliyordu, artık yeni yeni bir kaç yıldır bunu almayı reddetme ve başka işletim sistemi kullanma ya da kendin yükleyerek 100 dolarlık bir yükten kaçınma opsiyonu var tüketicinin.

müzik ve film konusuna gelince, türkiyede bazı filmler gösterime girmiyor, dvdsi çıkmıyor, ses formatı tatminkar olmuyor, olursa fiyati çok pahalı oluyor, hadi hepsi müthiş olsa zaten çoktan izlemiş oluyorsun, arşive koymak için de bir dvdye 19.90 vermek çok büyük masraf.

onun dışında gayet orjinal oyun da, lisanslı yazılım da, e-book da, makul fiyatlı dvd de kullanıyorum cebimde nokia veya iphone gibi 1k euroluk telefonlar olmamasına rağmen.

kısaca bu fiyatlar ve gelir durumuyla türkiyede korsan engellenemez, her kopyayı yok edersin, ıraktan getirirler esrar gibi eşek üstlerinde.
Sosyal ağlarda paylaş

Otedengelen said:

Alis said:

Cuce said:

iyide yazılım korsanlığıyla araba calmak aynı şey değilki.

Gayet ayni şey abicim ^^

araban mı yok yazılımcı mısın yoksa?

kul hakkı edebiyatı da ayrı bir öğreti tabii bu durumda. ^^ xDxD

Arabamda var ama yazilimci değilim olmama gerek yok anliyabiliyorum onların felsefi kuramlarını ^^

Şunu demeye getiriyorum istersen yazilim olsun istersen kendine ait bir ürünün olsun.

Yazilim = Sanat (olarak düşünürsek ki öle)

Sanatin senin haricinde kullanılması = hirsizliktir yani diğer bir anlamda eğer hakkını ödemeden birşeyi kullanıyorsan çalmış oluyorsun "bende çalmış bulunuyorum" "hepimiz çalıyoruz". Ama bu hirsizlik yapmadığımız kanısına varamayız

said:
müzik ve film konusuna gelince, türkiyede bazı filmler gösterime girmiyor, dvdsi çıkmıyor, ses formatı tatminkar olmuyor, olursa fiyati çok pahalı oluyor, hadi hepsi müthiş olsa zaten çoktan izlemiş oluyorsun, arşive koymak için de bir dvdye 19.90 vermek çok büyük masraf.

Film izlemek bir eğlence değil mi ? Evet...
Eh ozaman gidip bir içki içince bir dışarı çıkıp ister alışverış yapinca yada yemek yiynce eğlence olmuyorda internet üstünden alınmış 19.90'a film indirmek pahalı gelıyorsa kusura bakmayın ama garip gelir bu yaklaşım bana
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...