Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Football Manager 2010

nileppezdel

Öne çıkan mesajlar

çok basit bence.

21 yaşına gelene kadar potansiyel ability -8-9 gibi databasedeki halinde kalır. o döneme kadar olan gelişimlerine göre de şekillenir ve 21 yaşından sonra belli olur kesin potansiyeli.

16 yaşında aldığın , belli bir seviyedeki oyuncuyu 5 sene çok güzel çalıştırıp , hiç çalışmamış adamla aynı potansiyelde kalması gayet saçma şu anki sistemde. veya 40 ability ile başlayıp 199 potansiyeli olan ama o 160lara gelmeye bile vakit bulamıycak futbolcular görmekten çok daha iyi olur.

ama hayal tabi , buraya gelene kadar yapmaları gereken bir dolu şey var :)
Sosyal ağlarda paylaş

Abi potansiyelinin aynı olması saçma değil ki. Ama 16 yaşındaki adam iyi çalıştırılırsa işte 21de potansiyeline ulaşabilirken 21 yaşına kadar düzgün çalıştırılmamış hala gelişmemiş adam potansiyeline ulaşamaz ve çok yavaş gelişir. Sonuçta kötü futbolcu olur. Yani adamların potansiyelleri gerçek hayatta da değişmiyor ki. Yeteneği bellidir. Kullanmamayı tercih edebilirler Sergen gibi, ya da körelir yetenekleri muhtemelen İlhan Parlak'a olacağı gibi
Sosyal ağlarda paylaş

abi o olay yalan ya potential..
martinezi almştm fm 2009 da potentialını geçti adam
herşeyi 18-19 oldu sürekli oynattım kaleci antrenörü didayı aldım.
yani scout falan kullanıyosanız illa ordaki gibi olcak diye bişey yok özellkleri.
bi örnek daha batuhanı sürekli oynattı arkadaş training yaptırdı adam getirdi falan positions çalştırdı başta gösterilen potentialı aştı adam 20 jumping heading str balance baya baya gelişti
Sosyal ağlarda paylaş

evet , ama 16 yaşında yaratılmış , 40 CAlı adamın 191 PAsı olsa bile o kapasiteye ulaşma şansı çok az :)

bu arada miles twitterdan cevap vermiş ; dinamik PA teklifinin farkındayız ama bu şekilde bi geliştirme yapmayı düşünmüyoruz demiş direk.

ben miles'ı bulmuşken bütün küfürlerimi ederim artık oyunla alaklı :D

adam bildiğin cevap vemiş , o bile yeter , aferin lan miles :P

http://twitter.com/milessi/status/6931413962

hoşuma gitti :P
Sosyal ağlarda paylaş

şöyle düşün , cristiano ronaldo 15 yaşındayken potansiyelinin 195 olucağı belli miydi? alex ferguson almasaydı , hatta onu da geçtim 3 sene sabretmeseydi hala 170lik bi eleman olarak takılıyordu oyunda.

stabil olmaması demek her oyuncu için değişicek demek değil tabi , mesela ibrahimovic daha ajaxta bile belliydi ne olucağı.

senin dediğinin de doğruluk payı var ama , bi yerden sonra o oyuncunun potansiyeli bellidir , ulaşıp ulaşamıyacağı adama kalır ; ama 15 yaşında kesin olarak potansiyelinin belli olması pek mantıklı değil bence.

oyunda en güzeli , her oyuncunun potansiyelinin 20 yaşında , karakter özelliklerine de bağlı olarak gelişmesi. ama çok uzun çalışma gerekir onun için , çok da önemli değil benim açımdan halen.

twitter beni benden aldın ilk defa , miles ile sohbet ediyoruz :P training ve set piece muhabbetine giricem şimdi :D
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

Gösterilen potentialı aşmak ne demek abi? Oyuncunun PA'sı 190'sa 191 olamaz diye biliyorum CA'sı :/

geçti işte fm2009'da geçiyodu bildiğin.
zaten saçma ya taç kullanması 1-2 olsun adamın ordan alcagmz puanla kendine yarıcak bişeyler kassa falan bende çıkamadım işin içinden..
Sosyal ağlarda paylaş

ben de ne oynıcam cm 01 02 diyordum. fm 2009'un en büyük katkısı bu oldu. istediğimi alamadığım, aramalarda bir türlü large database e rağmen çıkmayan futbolcular, bir türlü transfer edemediğim köy takımı oyuncuları. severler diyerek yükledim cm 01 02 yi kafam rahatladı. ille yeni oyuncularla oynıcam diyenlere için de sürekli güncelleniyor. bir takım çılgın cm 01 02 hayranı tarafından 2009 yaması yapılmış guiza vs. Fenerbahçe'de. ama içimde uktedir bir türlü tsigalko patlamadı oyunlarımda :)
Sosyal ağlarda paylaş

tunch said:

şöyle düşün , cristiano ronaldo 15 yaşındayken potansiyelinin 195 olucağı belli miydi? alex ferguson almasaydı , hatta onu da geçtim 3 sene sabretmeseydi hala 170lik bi eleman olarak takılıyordu oyunda.

Yanlış. Belliydi ilk başından beri. Ferguson almadan önceki versiyonlarda bile 180-199 arası geliyordu potentialı C.Ronaldo'nun sporting lizbondayken bile. Hatta bir türlü alamıyoduk satmıyodu sporting. Yani oyunda o zaman bile 170lik eleman olarak takılmıyodu şimdi mi takılacak ferguson almadı diye?
Sosyal ağlarda paylaş

tunch said:

muhteşem bir fikir , nasıl daha önce benim aklıma gelmedi bu kadar küfür ederken oyuna hayret :

http://www.fmpundit.com/2009/12/15/complexities-dynamic-potential-ability/

kısaca : dinamik potansiyel

adamlar diyor ki ; bir futbolcunun daha 16 yaşındayken çok büyük futbolcu olucağı belli olabilir ama 24 yaşına geldiğinde kesinlikle çok iyi futbolcu olucak diye bir garanti yoktur. o süreçte yaşadığı ağır bir sakatlık veya yanlış takıma/teknik direktöre gitmesi oyuncunun potansiyelini etkileyecektir.

ciddi ciddi çok büyük bi değişim olur oyunda bu özelliği ekleyebilirlerse. potansiyeline göre değil , oyuncunun o andaki haline göre futbolcu seçip "evet bak bu adam hakaten iyi futbolcu olabilir" yorumunu yapmak gerekicek.

HİÇ sanmıyorum gerçi böyle bişeyi oyuna katacaklarını , daha adam akıllı training bile yokken oyunda. ama olsa ne kadar güzel olurdu di mi?

Bu zaten oyunda bulunuyor.

Adamın potansyelinin çok yüksek olması o potansyele ulaşacak demek değil. Potansyeli 190 olsa bile adam yanlış takıma t.direktöre gittiyse sakatlık yaşadıysa vs 170in üstüne çıkamıyo mesela hayatı boyunca. Çok örneği var fm'de de. Oyunda zaten bulunan olayı söylemiş yani adam.
Sosyal ağlarda paylaş

ya şöyle yeni bi takımla başlayayım diyorum. Leedsle sürünmekten sıkıldım, şöyle sağlam adamları çat çat alacak iyi transfer bütçesi veren, kadrosunda açık olan (transfer ihtiyacı olsun) ve ruhlu bi takım (ruhlu derken böyle gaz, ne bileyim özel adamları olan,del pierrolu yaşlılar karması juventus, mafya ailesi ac milan, gerrardlı liverpool falan) arıyorum da ı-ıh... Liverpoolla başlayayım dedim 2 milyon euro verdiler, juve 12 verdi daha yüksek bütçe vereninden yok mu? Var mı tavsiyesi olan?
Sosyal ağlarda paylaş

man city veya manu tam aradığın takımlar.

hem para var
hem eldeki oyuncular iyi
aynı zamanda transfere de ihtiyacı var.

man cityde oynamak gerçekten zor bu arada , manua hem hayvan gibi para hem de çok yüksek reputasyon olunca ilk sene yıldızlar karmasına çeviriyosun takımı.

inatla tottenham öneriyorum ama.. transfer bütçesi vermiyor pek , ama hem iyi paraya satabileceğin bir sürü adam var ; hem kendi reputasyonunda gayet iyi kadro var , hem de hedef çok yukarıda değil. 1-2 seneye de gayet sağlam takım olabiliyosun ( :p )
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...