Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Europa Universalis 2 için soru ve cevaplar

LiquiD

Öne çıkan mesajlar

infra artinca vergilermi artio?
bide misiri falan(memeluk komple benim) aldim benim kalkanim olan yerleri aldim bide
müslümanliga da ceviriyorum yavas yavas
ama enflasyonu düzeltebilecekmiyim bilmiyorum
bide decent full oldu onu da duzeltmek gerek
akkoyunluyuda annex ettim anadolu birligini de sagladim,ama teknolojide geri kaldim cok bakalim toplamayi deniim biraz
land tech 3 bende cogu ulkede 4 su an

hehe ben en iyisi bastan basliim :)[signature][hline]UYKUM VAR!
Sosyal ağlarda paylaş

multi oynarken de bir sorun oluyor bu oyunda. 3kişide denedik. oyun çok güzel başlıyor sonra lag baslıyor. ardından oyun sapıtıyor resmen. arkada oyun devam ediyor ama tuşlara basılamıyor vb.. sonuç olarak 10 dk sonra oyun oynanmaz hale geliyor nedendir bu ? patchler de tam 1.08.[signature][hline]iyi olmak kolaydir, zor olan adil olmaktır.
Mach en Deth
Sosyal ağlarda paylaş

infrastructure tech production gelirlerini arttırır, vergilerle ilgisi yoktur..

arkadaşlar bir başka tavsiyem de oyunda yazan her yazının, rakamın üstüne gelince çıkan tooltiplerin hepsini okumanız. çoook şey öğrenebilirsiniz inanın ki bu şekilde, kendimden biliyorum.. :)

sereglin host oyunu yavaşlatsın, lag ve async sorununu halledebilirsiniz bu şekilde. ctrl - yavaşlatır, ctrl + hızlandırır..

unity bey, esas olay ölçülü ve hesaplı oynamaktır.. bakınız avusturya hollanda'ya kadar geldi şu an single'da, fransa olarak kılımı kıpırdatmıyorum. chambers of reunion gerçekleşince bütün alman dükalıklarını yeniden kurduracağım, bir nevi timurlenk modeli..[signature][hline]Where life had no value, death sometimes had its price. That is why the bounty killers appeared.
Sosyal ağlarda paylaş

ya şimdi kuşatma olayında besiege nin cover ın ne işe yaradığını biri söylese yani yapıp duruorum besiege ama o olmadan kale alınır mı alınmazmı bilmorum aslında kesin şimdi sam faq a bak dicek ama ordan da bişi anlamıorum ing sucx

[Bu mesaj bravecik tarafından 07 Haziran 2004 11:25 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

diyelim ki kuşatmaya başladın ama ya attrition yiyorsun ya da fazla adamlara başka yerde ihtiyacın var diye çekmek istiyorsun, bu durumda ya besiege ya da cover'ı seçip ayrılan adamları o provdan çekebilirsin, farkları şu:

minimal bir fort kuşattın diyelim, 5000 adam gerekir bu fort'u kuşatmışken siege cycle'ın ilerlemesi için. (siege cycle işlemezse 1000 yılda bile düşmez fort) besiege dersen 6000 adam bırakılır, geri kalanları senin sağa sola yürütebilmen için komutana verilir. cover dersen yine asker bırakılır ama siege cycle'ın işlemesine yetecek kadar değil, o provu işgalde tutup rakibin oradan gelir almasına ya da asker üretmesine mahal vermeyecek kadar bir asker bırakılır, bu ise fort seviyesi başına 1000 kişidir ama mesela minimal fort için 2000 kişi bırakılır. (her fort seviyesi için fazladan 1000 kişi bırakır bilgisayar hem besiege hem cover için ki att yiyip ya da ufak bir savaşta sayısı azalıp geri çekilmesin askerlerin)

bu ikisini sürekli kullanmak gereklidir, askerlerinle işgal edersin bir prov'u, hemen besiege'leyip bir diğer provu kuşatmaya gidersin filan. ya da askerlerin az ise coverlarsın blitzkrieg yaparsın bir nevi.. :)[signature][hline]Where life had no value, death sometimes had its price. That is why the bounty killers appeared.
Sosyal ağlarda paylaş

peki sagol iki şey daha soruyum o zmn mesela 6000 kişiyle kuşattığın kaleyle 20000 kişiyle kuşattığın kalenin arasında süre farkı olur mu yani 20000 kişiyle kuşattığın kale daha mı çabuk düşer?
2. si de ben şimdi bi kaç aşırı savaştan dolayı enflasyon yusde 25 e fırladı allaha şükür tüm borçlarımı kapatabildin ekonomi olayını düzenledim fakat enflasyon çok yüksek bunu lvl 5 infra olmadan düşüremezmiyim?
Sosyal ağlarda paylaş

bravecik evet zaman farkı oluyor. ve özellikle assault olayın açıksa yani, level 5 land techi geçmişsen, daha da önemli. zira oyun ilerledikçe, o çok pahalı bulduğumuz fortlar önem kazanıyor. mesela şu an soul ile bir oyunum var. o mughal empire, ben pers. en son özbeklere girdim, heriflerin kaleler minimal idi ve benim land tech 16 idi. tüm özbek provlarını(10 veya 11 idi) bitirmem, sadece 6 ayımı aldı, ki heriflerde sağlam ordu vardı.(ehe gerçi bende de abbas gibi 4 4 4 2 statlara sahip bir kral) heriflerin en üstün fortu small idi ve ben girdiğim şehirlerde en fazla 1 ay bekleyerek assault yaptım.
Sosyal ağlarda paylaş

bi de sam, missionary olayına girmeyiniz demiş, eğer yüzde 50 üstündeyse. bazı durumlarda buna katılmıyorum.

zira bir önceki postta bahsettiğim oyunda, persler'in içinde şiilerin dışında, hem sünni, hem de ortodoks provlar vardı. ben töleransı sünniler'e abandığım için ortodokslar zırt pırt isyan çıkarıyorlardı. bu provlar benim kültürde olmamasına, yani misyoner şansım yüzde 20 ve altında seyretmesine karşın ben şansımı denedim ve buraları şii yaptım, (hatta 2 seferde filan) ve gerçekten şu an çok faydasını görüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

wand, farkettiysen mughal empire soul eheo. zaten oyunda iki kişi olduğumuz için pek birbirimizle savaşmamız gibi bir durum söz konusu olmuyor. ben osmanlı'ya girmeye cürret edemediğim için sıkıntıdan özbekler'e girdim. soul da param yok, param yok diye başladığı oyuna, hindistan'a sarkarak, ispanya ile yarışacak hale getirdi. tabi ben fos fos bakınıyorum şu aralar. gerçi infra level sayesinde, doğu toplumuna refah getirdim ehoe. demokrasi ilan edicem nerdeyse eheh.

hatta o kadar ki, comparison ekranında, infra levelde yüzde 70'lik dilim ile birinci İRAN ehoeo. enflasyonu yiyorum.

[Bu mesaj BombaciMulayim tarafından 07 Haziran 2004 20:45 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

simdi ispanyayla basladim biraz
guney amerikaya yayildim baya ama trade center lvl1-5 lerden cok para gelmiyor ya..
trade center ollunca dini ve kültür degismedigi iicin 60% penalti oluyor ,koloni kurcak kadarda param yok heryere
aztec inca sehirlerini alip oralari misyonerler yolluyorum ama oda cok uzun suruyor
buarda misyoner basarali olursa hem din hem kültür degistiriyor baya güzelmis....
oyun 1819 da bitince devam etme gibi bi olay var mi ?[signature][hline]UYKUM VAR!
Sosyal ağlarda paylaş

başta her şey güzel gidiyor sonra yavas yavaş ekonomide çöküş başlıyor. söyle sağlam bir income yapamıyorum. yapsamda kalıcı olmuyor. üstüne bir de savaşınca zaten tatmen kopuyor oyun. ekonomi için neler yapılır ? ne yapılmalı ne yapılmamalı ?
bir de savaşlarda düşman topraklarına giriyorum. kaleleri kuşatıyorum. kuşatma bitiyor. sehir benim kontrolume geçiyor. ama annexleyemiyorum. saçma sapan barış önerileri sunuyor AI daha sonra kendim onerdim bir toprağını istedim.( adamın baskentinide son kalan diğer sehrini de control altına almıştım. bir türlü gelişme olmadı.) teklifle son sehrini aldım aradan bir süre geçtikten sonra da anlaşmayı bozup baskente saldırdım. tabi penalty yedim. sehri alınca bu sefer annex cıktı ?
peki neden diğer sehirde cıkmadı ? 1 yıl bekledim sadece ondan mı ?[signature][hline]iyi olmak kolaydir, zor olan adil olmaktır.
Mach en Deth
Sosyal ağlarda paylaş

exceptional year, deflation, new bank created gibi event'ler enflasyon düşürür ama şansa bağlı gelip gelmemesi, bu şans da sanıyorum monarch'ın administration rating'ine bakıyor. iyi adm'li monarch varken daha iyi event'ler gelir, kötü adm rating'li monarch varken daha kötü event'ler gelir.. (neredeyse istisnasız, ülkeyi kanuni yönetiyorken başka, deli ibrahim yönetiyorken bambaşka)

bombacı'ya 1-2 düzeltme: :)

"6000 kişiyle kuşattığın kaleyle 20000 kişiyle kuşattığın kalenin arasında süre farkı olur mu yani 20000 kişiyle kuşattığın kale daha mı çabuk düşer?"

"bravecik evet zaman farkı oluyor."

hayır olmuyor, böyle bir durum gözlemlemişsen de rastlantıdır. 50000 adam yığsan da 5000 adamdan daha yavaş gelişebilir siege cycle, zar atılıyor bunun işlemesi için. bu zarın sonucunu da işgalcinin siege value'su (solda yazar) ve savunmacının siege value'su belirliyor. (sağda yazar) işgalcinin siege value'sunu belirleyen etkenler: komutan'ın siege value bonus'u, (varsa) domestic slider'ın belirlediği siege value (-1, 0, +1 olabilir) ve kuşatmaya katılan topların getirdiği bonus. (maksimum +3 ekleyebilir, fort lvl yükseldikçe daha çok top gerekir ki maksimum fort'ta +3 için 240 top gerekiyor sanırım) defender'ın siege value'sunu belirleyenler ise domestic slider'ın belirlediği bonus ki bu kuşatılan default bi commander olduğunu varsayar, (yukarıda yazdığımın aynısı) fort lvl kadar bir bonus, (1 ila 6) ve terrain'dir. (düz ovalar bonus vermez, diğer bütün terrain'ler +2 verir) buna göre maksimum defender siege value 9 olabiliyor ki siege bonus'u olmayan, topsuz bir komutanla isterseniz bir milyon asker yığın, kaleyi düşürmeniz imkansız gibi birşey..

assault'a gelince:

özellikle ilerleyen land ech seviyeleri fort'larda assault imkansız hale gelir neredeyse çünkü savunmacılara karşı daha kötü combat resolution table'lar kullanırsınız, ileri tech era'larda fark belirginleşir. ayrıca o andaki defender siege value da sizin combat roll'larınızdan düşülür, aynı tech lvl'da iken yüzbinlerce adamla bile kaleyi düşürememeniz yüksek ihtimal. ben 100000 adamla mighty fort'a assault etmiştim revolutionary era'da, ben 80000 adam filan kaybettim kaleden 5000 kişi eksildi ancak..

şahsen bu deneyimlerimden sonra osmanlı değilsem (önemli combat'lar henüz fort'lar gelişmeden, topların fazla sözünün geçmediği vakitlerde yapıldığından ve shock value'ya dayandığından) full defansif takılıyorum artık.. :)[signature][hline]Where life had no value, death sometimes had its price. That is why the bounty killers appeared.
Sosyal ağlarda paylaş

exceptional olayına bir örnek vereyim. perslerle 1520 peters senaryosunda başladığımda, başta uzunca bir süre full excellent ratingli bir şah vardı. ve 1553 senesine kadar tamı tamına 5 defa exceptional year geldi. ama ne acıdır ki ben zaten 0 enflasyonla oynuyordum ehe.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...