Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gunluk

CusTodeM

Öne çıkan mesajlar

SEVGILI GUNLUK.
Arabaya bi bindim demin yemege gitmek icin, 42 derece yaziyordu, bi de golgede birakmistim sozum ona, peeh yani epey sicak oldu havalar, temmuzu agustosu dusunemiyorum bile...

bugun hava kumlu lafini burda duymak mumkun

Bugun yemek icin Faisaliah centre diye bir yere gittim, herkes cok ovuyordu yemek katini, ben de gideyim dedim ve iyiki de gitmisim gunluk. Arap gormekten feci baymisim, ilk defa geldigimden beri yogun olarak avrupali insaninin bulundugu bir yerde oturabildim, gozum gunlum acildi valla iyi geldi. Guzel hanim kizlar bile vardi, bi an kendimi baska ulkedeymis gibi hissettim.

ahanda faisaliah centre, kumsuz bir gunde

Oturdugum masanin yan tarafinda 2 tane turk varmis, herifler oturup paso araplarla tassak gectiler, ben de istemeden epey bi kulak misafiri oldum, guldum hatta bi kac kere, komik yorumlar geldi... evin disinda turkce duymak ta iyi geldi valla, hatta kalkarken adamlara selam verdim cok hoslarina gitti falan, paso orda yiyorlarmis, bidaha geldiginde yine gourrsun bizi buralarda falan dediler vedalastik gitti.

Yemek isinin bokunu cikardim bugun biraz gunluk, food courtta cheesecake factory vardi cunku, 12 yildir yemiyordum ordan, hemen dadandim, cok ozlemisim ama tabi kilo verme planlarimi epey baltalamis oldum, yarin burda hafta bitiyor, c.tesiden itibaren agir diyetteyim gunluk, affi yok artik, her oglen salata ve ekmeksiz et yicem.

siz de hayir diyemezdiniz... dogruya dogru simdi

Bunun disinda gecici olarak calistigim bu birimde mudurum hic acimadi ve ozetini cikaracagim 3 tane kitap tutusturdu elime, bugun muhasebecilikten baslicakmisim, matematikci olmak yetmiyormus. Bunda cok problem yok ama Islam bankaciligi kitabi var, epey ilginc bir konsept kendisi, dusundurucu yani... sorun su ki hepsini anlayip ozetini cikarmam lazim, taktir edersiniz ki Letter of Guarantee hakkinda bir yazi yazmak yerine MUDABARRAH denilen bir konsepti aciklamak biraz ilginc.

Mudabarrah hesaplarken goruntelenen bir islam bankacisi

Neyse ki bu islam bankacilik olaylarini musterilerin sadece 5% i falan talep ediyormus, o da finans raporlarinda krala falan daha iyi gozukmek icin. Yirttik sanirim.

Oyle iste gunluk, yogun bir gun, aksama da essek yukuyle odev, haftasonunda da odev... okula geri donduk masallah.

Sosyal ağlarda paylaş

Hayir, fransiz bankasi bu, uluslararasi standartlarinda verilen her turlu hizmeti veriyorlar, ama ek olarak arabistanda oldugu icin isteyen musterilere de yasal olarak islam bankaciligik urunleri de saglamak zorunda.

Standart olan urunlerden cok farki yok esasinda ama isleyis mantigi biraz farkli ve odeme kosullari biraz fazla rahat, bazi konseptleri cidden insanlarin cok iyi niyetli olusuna bagli inceden.
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

mubadarrah ne abi lol

Ilginc bisi, anladigim kadariyla banka senin lclerini kendi adina cikarip, kendi cebinden odeyip daha sonra da mali teslim ettikten sonra senden parasini topluca aliyor. O kadar garanti ki parani alacak olman balance sheet ve profit chartlara direkt fund diye isliyor normal LCler falan non funded gorunurken.

Jahrein said:

Bana da geçen burda ekonomi neyim okuyan bir arkadaş söyledi islam bankalarında faiz yok falan diye rahat bi 10 dakka güldüm.
-eee şimdi biz size parayı veriyoruz
-eveet...
-siz bize ayda %10'unu ödüyosunuz.
-evet...
-10 ayda bitiyo borcunuz.
-bu mudur?
-elhamdülillah
-(muhahaha salaglar)

Faiz var, essek gibi var hem de, burda bankalar hic acimadan faizini yerlestiriveriyor agizina valla, hic sansin yok sdhfhg. Turkiyede cok konusulan bisi o ama yani yokmus oyle bisi, ben de sasirdim. Islam bankaciligi dedigin sey normal borc seceneklerine alternatif vermek, turkiyede de ayni bok var ama faiz yerine baska bisi diyorlar ona, ve o fark aylik olmasa bile ceyreklik veya yillik falan aliniyor, faiz her daim faiz yani, garip bisi.

Kitabi ozetledikten sonra merak ederseniz yazarim.
Sosyal ağlarda paylaş

Jahrein said:

Azmodai said:

Dworgian said:

Jahrein said:

rahat bırak lan kızı. öldürcen sonra kalp krizinden. akşam bi de... karanlık... vuuu

abi ona meriçlik yapma be :D

valla kan çıkar laskdjalj

naz, senin uguruna kan dokulecek yakinda buralarda sdhfhg.

harbi bu arada naz nerden çıktı?
atarlandı o bana ben artık onla ilgili post atmıyorum :D

ne bileyim, nazin yazdiginin arkasinda stalklayip her an cikabilir yazisini gorunce onu stalkliyorsunuz sandim shdhfg.
Sosyal ağlarda paylaş

Azmodai said:

Jahrein said:

Azmodai said:

Dworgian said:

Jahrein said:

rahat bırak lan kızı. öldürcen sonra kalp krizinden. akşam bi de... karanlık... vuuu

abi ona meriçlik yapma be :D

valla kan çıkar laskdjalj

naz, senin uguruna kan dokulecek yakinda buralarda sdhfhg.

harbi bu arada naz nerden çıktı?
atarlandı o bana ben artık onla ilgili post atmıyorum :D

ne bileyim, nazin yazdiginin arkasinda stalklayip her an cikabilir yazisini gorunce onu stalkliyorsunuz sandim shdhfg.

sdghfjsd noluyo dedim bi an :|
Sosyal ağlarda paylaş

günlük gülistanlık sabahtan beri hastam eksik olmadı ama şikayetçi değilim çünkü hepsi birbirinden şeker değişik insanlardı bir de zamanın nasıl geçtiğini anlamadım .1.5 saat sonra evime gidicem kahvemi içicem dizi falan izliycem. oh mis
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...