Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

türev ile ilgili site bilen var mı ?

neter

Öne çıkan mesajlar

tam nereye açayıım bilemedim buraya açtım, ben en son türev gördüğümde lisedeydim üzerinden yıllar geçti, 1. sınıftaki math101 dersinde de ya görmedik ya ben hatırlamıom ancak şu an lazım :)

bana şöle en basit olayları anlatabilecek bir adres verebilir misiniz türevler hakkında gençler ? çok şatafatlı olması gerekmio,

x = 100a + (3/2) (b^2)

falan gibi bir formülü anlatması yeterli olacaktır. yapıoyorum yapmasına ama emin olamıyorum.[signature][hline]Ethernass Dünyası Admin
Tıklayalım yardım edelim ...
Sosyal ağlarda paylaş

evet .. yani aslında f(x) diye yazmam gerekirdi, f(x)' ı bulacaz ordan da ... ki zaten dediğim gibi amaç buraya bir eşitlik yazıp beyler bu doğru mu dedirtmek deil, işin fandimentılını (ntv-nba maçları sağolsun :)) hatırlamak, yani 100Q türev alınca 100 olur çünkü vs. vs. vs. gibi anlatacak adam ... bilmem anlatabildim mi ? ..[signature][hline]Ethernass Dünyası Admin
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi o zaman örnek vereyim ben de neyden bahsettiğimi anlamaz oldum, basit düşüneceğiz arkadaşlar :) :

misal:

1000 + 30Q => 30
eywallah hatırlıyorum .. değişkenler 1, sayılar 0 olarak döndüğünden kelli 1000 0 oluyor, 30Q da 30 oluyor ...

150Q - 3Q^2 => 150 - 6Q

bu da tamam, 150Q 150 oldu, Q^2 deki iki başa geldi 6Q olarak kaldı bu da eywallah ...

120Q - (3/2) Q^2

şimdi bunun da aynı mantık silsilesi ile,

120 - 3Q olması lazım. ancak sanki toplama, çıkarma, çarpma iyi hoştu ama bölme olunca bir yanma dönme oluyordu diye hatırlıyorum ... yoksa değil miydi ? (yaşlandık yaw vallahi küt pat yapardık bunları ..)[signature][hline]Ethernass Dünyası Admin
Sosyal ağlarda paylaş

babacım biraz ileri bir micro dersi, geçen sene vermemişlerdi bu sene alıom. en maşşaklı denklem 80 - 5/2 Q^2 falan oluyor :) ancak beynimin bir yerleri yaw bu iş bu kadar basit deildi demişti .. sanırım senin bahsettiğin yerleri işaret etti bana :)

yani işin özü benim anladığım ve hatırladığım, eğer ki iki tane değişken yoksa denklemde,

- sayılar => 0
- değişkenler => 1
- üstleri başa al ...

olayını uygulayacağız yukarıdaki verdiğim örneklerdeki gibin değil mi ?

sizi de yordum yaw gece gece ... yumurta kapıya dayanınca böle oluo biraz :P[signature][hline]Ethernass Dünyası Admin
Sosyal ağlarda paylaş

çarpma, bölme derken eğer çarpıp böldüğün hede hödöler türevini aldığın değişken barındırıyosa işler karışıyo yok barındırmıyosa yani, sabitseler çarpım değilde değişkenin katsayısı oluyo.
misal x.2x => iki tane x çarpıyosun x.2x'+x'.2x yaparsın
ama 2ab.(x^2) ise direk 2ab bi sayıdır dersin ona göre alıp 4abx bulursun
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada chain rule her türevde alınır ama iç içe iki fonksiyon olmadığı zaman genelde değişkenin kuvveti 1 olduğu için türev 1 verir.
yani x^2 yi (x)^2 olarak alıp önce f(x)=x g(x)=f(x)^2 die alırsanız türevi g'(x).f'(x)=2(f(x)).1 olur
chain rule hep alınmakta ama dediğim gibi genelde tek kuvvetlerde atlanıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...