Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

1920 x 1080 çözünürlük

Excane

Öne çıkan mesajlar

Uzun zamandır monitörümü yenilemek istiyordum. Bu gün çıkıp biraz dolaştım. 23'' ler ve 22'' ler arasında kaldım. 23'' ler yeni teknoloji olduğu için tabiki gözüme cazip gözüktü(16:9)

Tam alacaktım ki , Satıcı 1920 x 1080 çözünürlükleri var diyince, biz bunlarla zor wow oynarız diye direk kafama bi tane arthas çekici indi. Benim evdeki bilgisayarda tek yaptığım iş wow oynamak, dolayısıyla tecrübeleri olan arkadaşlardan yardım almak istedim.

Ekran kartım 8600, onu da 4850 ile değiştirmeyi planlıyorum.

1920x1080 kullanan arkadaşlar, ekran kartlarını ve fps değerlerini yazabilirler mi acaba?

Sırf bu soruyu sorabilmek için eve geldim, olmazsa yarın-öbürgün alırım. Sonuçta pişman olmak var. :)
Sosyal ağlarda paylaş

di said:
Shadow muhabbetini ve vsync'i actiginiz anda kalabalik yerlerde 15-20 fps'yi gecemiyorsunuz.

Tearing olmuyorsa vsync açılmaz zaten. Grafik kalitesini arttıran bir şey değil. FPS istikrarsız olarak monitörün refresh rate'i civarında gidip geliyorsa ekranda tearing denilen bir efekt oluşuyor. Vsync bunu engelliyor. Ayrıca gereksiz yere açıldığında fps'yi baya düşüren bir şey.

Özetle: tearing olmuyorsa vsync açılmaz. Detaylar ve örnek resim: http://www.tweakguides.com/Graphics_9.html
Sosyal ağlarda paylaş

Benim için shadow çok onemli değil. Görüntü kalitesini çok etkilediğini düşünmüyorum.

Vsync için 60 fpsyi geçen bi sistemimizin olması lazım. Yırtılma oluşması için. Onu da benim sistemim yapamaz imkanı yok :).

4850 ayarı bir kart ile 1920x1080 de 60 fps civarında oynıyabilsem benim için yeter de artar bile :P .

Shadowlar kapalı, diğer ayarlar highda).

Saten yeni nesil oyunların çoğunu oynamam. Bir tek şu starcraft ilgimi çekiyor. O da ezelden bliz manyağı olduguğumuz için (Diablo , Broodwar vs..)
Sosyal ağlarda paylaş

Vay vay vay paticik forumları böyle burjuva tartışmaların odağındada yer alacakmıydı :D Şaka bi yana mecburiyetten hd oynuyosan bile görüntü özelliklerinin tavan yapmasının sana katkısı yok, sonuçta oyun grafik bazında çok yüksek kalite vaad eden bir yapıya sahip deil. Buarada verilen rakamlarda düşündürmedi deil. Ben o çözünürlükte video izlemeye çalıştığımda kasadan duman çıkıyodu walla helal olsun ne diyim.
Sosyal ağlarda paylaş

vimpir said:
full acik hersey 25 fps

4870x2 ye göre çok çok kötü.
Q9650+3870+4gb ram ile, vistax64 te 40-50-70 arası değişiyor bölgeye göre. Raidlerde 30-40 arası gidip geliyor.
Monitörlerin refresh rate i 60fps olduğundan Vsync açıkken bunu geçemezsiniz.
Ayrıca 1920x1080 için 24' idealdir. 22' max 1680x1050 verir.
Sosyal ağlarda paylaş

MMO dediğin -raid yapıyorsan- en fazla orta-üst arası bir detayda oynanır, köklenmemelidir. En süper makine bile (bkz. ben :p) ekrana 40-50 kişi girip de irili ufaklı bin tane büyü yapıp efekt çıkardığı zaman biraz kasılabilir yer yer. Efektin uzaklığı/yoğunluğu/kesişmesi öyle denk gelir kasıverir yani, belli olmaz. Sonuçta single player gibi de değil, 2 saniye kasıntı yapsa raide ciddi zarar verebilirsiniz. Dolayısıyla çoğu oyunun aksine, maksimum/ortalama FPS'den çok minimum FPS önemli bence raid yapan MMO oyuncusunda.
Sosyal ağlarda paylaş

İşlemci : Phenom II X4 940 Quad-Core 3.0GHz 8MB AM2+Black Edition
Anakart : GIGABYTE MA790GP-DS4H AMD 790GX DDR2 HDMI HD3300
Ekran Kartı : HIS HD4870 IceQ 4+ Turbo 1GB 256bit GDDR5 16X
Ram : 4 GB DDR2 1066MHzKIT(2X2GB)Kingston Hyperx Cl5
Hdd : WESTERN DIGITAL Caviar Black SATA2 500GB 32MB
Psu : OCZ StealthXStream 600Watt
Monitor: Samsung 22' SyncMaster 2233bw

Bende sistemimi bir süre önce yenilemiştim ultra ayarlarda gölgeler 2. seviyede dalaran kalabalıkken 30 dolaylarında fps alıyorum. Raidlerde 25mlerde 40-60 arasında değişiyor. 10mlerde 50-60 seviyesinde kalıyor. Gölgeleri kapatırsam +5 civarında fps kazanıyorum. Çözünürlük 1680x1050.. Vsync açık olduğu için fps limiti zaten 60 oluyor. Vista 64'de bu değerleri alıyorum xpde performans ufakda olsa artıyor. Açıkçası bunun sebebini bilmiyorum bunuda eklemek istedim belki işine yarayabilir.

Diğer bir konuysa işlemci faktörü. Wow fps konusunda ekran kartından daha çok işlemciden verim alan bir oyun. Yani çok üst düzey bir ekran kartı almak zorunda değilsin. İyi bir işlemci wowda elde edeceğin fps değerini belirleyen en büyük etken. Şuan için 3 core destekleniyor ilerleyen dönemde 4 core desteklenecek dolayısıyla şuan 4 çekirdekliişlemcilerden tam anlamda verim alamıyor. Bunuda ufak bir bilgi olarak aktarmak istedim.

Bol şanslar !
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio said:
MMO dediğin -raid yapıyorsan- en fazla orta-üst arası bir detayda oynanır, köklenmemelidir. En süper makine bile (bkz. ben :p) ekrana 40-50 kişi girip de irili ufaklı bin tane büyü yapıp efekt çıkardığı zaman biraz kasılabilir yer yer. Efektin uzaklığı/yoğunluğu/kesişmesi öyle denk gelir kasıverir yani, belli olmaz. Sonuçta single player gibi de değil, 2 saniye kasıntı yapsa raide ciddi zarar verebilirsiniz. Dolayısıyla çoğu oyunun aksine, maksimum/ortalama FPS'den çok minimum FPS önemli bence raid yapan MMO oyuncusunda.

Baggio burada doğru bir konuya parmak basmış katılıyorum :)
Sosyal ağlarda paylaş

x2 dual core 4200 işlemci
2600 xt ekran kartı
2gig markasız ram
2x 1tb samsung hd
22" samsung monitor

Terrain Distance full
Partical Density açık
Gerisi komple kapalı
1680x1050

Raidlerde ortalama 30fps alıyorum. Görüldüğü gibi oldukça eski sistem, win xp ile birlikte sadece wow ve ventrilo çalışıyor.

Kullanılan addonlarda FPS yi etkiliyor, çok çok az addon kullanmamın bu düşük sisteme göre idare eder bir FPS almama yardımcı oldugu kein.

Bu arada crossfire sanırım Wow oynarken işe yaramıyor. Detaylı bilgim olmadığından bilen yazarsa daha iyi olur.
Sosyal ağlarda paylaş

ekran kartım pert oldu,dün gece naxx25te 2.1fpsdeydim. 2.1fps 300msle thadta karşıya 1 kerede atlamam için achievement bekliyordum,gelmedi:(

Söz konusu çözünürlüğü denemedim ama 1900lü çözünürlükler bir sonraki jenerasyon ekran kartlarıyla oturucak,birsürü oyunda iyi bir ekran kartında olsa o çözünürlükte sürünüyorsun.
Ama wowda pek sorun olucağını sanmıyorum
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...