Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

nası yapmalı

forgiver

Öne çıkan mesajlar

bu aslında uzun vadeli bir konu, ama şu 3 aylık ötv indirim periyodu içinde hallolursa güzel olur

şimdi biz de 1.4 renault 2001 megane hb(doğal olarak eski kasa) var
yeni bir araba alırsalar, bunun bana gelme ihtimali var
şimdi bu noktada yine hb tipi, park etmesi daha kolay olan, cliolardan hallice tipte bir araba almak ister annem(o kullanıcak), opel, toyota, ford bakıyor genelde, 8 yılda 45k yaptığı için dizel istemiyor(kendi kararı)
olay bu şekil de

benim derdime gelince
tmm bizim araba temiz, kazasız, bakımı yapılmış en önemlisi satış derdi masrafı olmadan ruhsatı aynen devam etcek ama

-bu araç 120yi zar zor geçiyor, geçse bile bana güven vermiyor(yapcağım hız max. 130 otoban için istiyorum zaten)
-1.4 motora göre yakıt tüketimi çok kötü, bir depoyla 700km anca gidiyor şehir dışında
-yokuşta yamuluyor, yüklüyse kamyona dönüşüyor
-4. vites 5. vites aralığı çok kötü, özellikle şehir içinde çok arada kalıyorsun

ben şehir içinde trafiksiz çok kısa masafeler için ve uzun yollar için kullanıcam aracı
gönlümde yatan dizel bir araba, şu mantıkla bakıyorum, sonuçta arabayı kullanırken yakıttan kar ediyorsun, arabayı alırken dizele verdiğin fiyat farkını, satışa yansıtabiliyorsun
şehir dışı uzun yol için dizel lazım yani

öte yandan yeni çıkan düşük motor benzinli araçların, şehir içi olmasa bile şehir dışı yakıt harcama değerleri dizellere baya yakın, böyle bir olay da var

sonuç olarak
-ailem için yeni olarak nasıl bir araç tavsiye edersiniz
-en mantıklı ve masrafsız yol kılavuz istemiyor, psikolojik olarak bana destek verebilir misiniz
Sosyal ağlarda paylaş

İkinci el oto galerinde de garip bi durum var.

Bunlar yüksek fiyatlardan aldıkları için şimdi fiyat kıramıyorlar. Bu yüzden ÖTV indirimi aslında sıfır fiyatlarına pek yansımadı önce zam yaptılar sonra ötvyi düşürdüler falan gibi yiğitliğe bok sürmeme rolüyle yedirebildiklerine sokmaya çalışıyorlar.

Ben geçen 2007 bi Civic HB için konuştum da 37.000 fiyat çekti. Sıfırı 38.500 dedim bende :)
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Bende ikinci ellere bak derim. Daha yeni Seat ibiza Stella 2004 aldım, araç benzinli 1.4 motor 16v 85 hp. Şehir içi 25 kr, şehirlerarası 20 kr yakıyor. İkinci elde dizeller benzinli arasında ortalama 4000-4500 tl fiyat farkı var.Çok kullanır aradaki bu fiyat farkını aracı satmadan kapatırım diyorsan bu farka değer. Tabi sadece yakıt olarak bakma çünkü dizelin bakımları daha tuzlu oluyor.Bunun yanında dizelde ses fazla ve benzinli kadar seri değiller.

Ama dediğim gibi şehirler arası çok fazla yol yapacaksan dizel uzun vadede tercihin olabilir, şehir içi kullanımı daha çok düşünüyorsan kesinlikle aradaki farka değmez.

Edit:2. el için galerilere bakmanı tavsiye etmem.Mümkünse sahibinden almanı öneririm.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...