Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

It's Always Sunny in Philadelphia (2005) - FX

Masticore

Öne çıkan mesajlar

Eralp said:

Kara mizah noluyor kine ?

Aslında dramı ve komediyi içinde barındıran, eleştiri tadında olan.Birazcık düşündüren şeydr kara mizah.Daha çok traji komik durumların ekstra bir komedi umsuru oluşturmaya çalışmadan direkt olarak gösterilmesidir.Acınıcak hale gülmek gidibir birazcık.Kara mizahda bol eğlenmek için hafif karanlık ve kötü bir yanınız olmasıda gereklidir bence.Tabi bunlar benim kendi açıklamalarım ve görüşlerimdir.

Basit bir şekilde açıklamak gerekirse.
Mesala başbakanın kayıp düşmesi komedidir.Komedi aşağlık olana gülmektir aynı zamanda.Başbakanın düşerken birine tutunup onuda düşürmesi veya bir yerini açması gülünç olandır ve biraz daha soylu birşeydir.Başbakanın muza basıp düşüp ölmeside traji komik olan yani kara mizah olandır.

Bu dizi tam karamizah diyemeyiz ama acımasız eleştirileri, ırkçı vs. ve gündeme uygun espirileri ile karamizaha biraz daha yakındır. Abzürt kara mizah desek yeridir aslen. Biraz abartılmış, yandan yemiş karamizah yani.

Örnek vermek gerekirse
Lock stock and two smoking barrels ve snatch karamizah türüne girer.Karanlık ve yasal olmayan olayları ciddiyeti bozmadan olabilitesi yüksek durumlarla gösterir..
Türkiyedende bir örnek vermek gerekirse mesala eski olacak o kadar dizisi hoş bir örnek olabilir.

Edit: Başbakan örneğini birşey düşünerek vermedim. Demek istediğim göz önünde biri olması.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Vaktinde 3. sezonda bir yerlerde bırakmıştım. İlk iki sezonu tekrar izleyip, geriye kalan izlemediğim bölümleri de izledim.

İlk iki sezon efsanevi. 3 onlar kadar olmasa da iyi. 4'de çıtayı düşürmüşler.

Mac ilk iki sezon açık ara farkla en aşağılık karakterdi ama bütün bölümler bitince hangisi daha aşağalık karar veremedim. Dee bile coşmuş.

Favorilerim:

1- Charlie Got Molested
2- Mac is a Serial Killer
3- Mac Bangs Dennis' Mom
Sosyal ağlarda paylaş

aşağılığıkta karar vermek zorda en komik karakter acık ara charlie'dir bence. Charlie ile Danny DeVito koparıyor adamı. Abi ben bu dizide şu kanaate vardım. Her bölüm dozunu kacırıyorlar ama sahne/sekans olarak baktıgınızda bundan daha komik bir dizi yok. Öyle komik sahneler var ki 100 kere izle yine bıkmıyosun gülüyosun.

Charlie Green Man+ Acid efsane :D

greeman

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Masticore said:

Öyle komik sahneler var ki 100 kere izle yine bıkmıyosun gülüyosun.

Abi hakkaten öyle, şimdi topici gördüm direk random sahneler kafamda canlandı açıp tekrar izleyesim geldi :D

Bir bölüm vardı 3. sezonda direk şöyle başlıyor :

Charlie: OH MY GOD, DUDE. There is definitely a helicopter pad on the roof this building.

Dennis: No there isnt charlie.

Charlie: YES, there is! Every single one of these corporate buildings has a helipad on the roof.

Dennis: Why, char...

Mac: Charlie is right. There's always some big boss man fat cat that needs to be able to escape by helicopter.

Dennis: What is he escaping fro..

Charlie: You know what, secret tunnels then.

Dennis: SECRET TUNNELS? There are no..

Charlie: Secret tunnels, a monorail system and a helipad.
.. there are two systems ..
*Dennis ve Charlie bağrışmaya başlarlar*

Mac: Guys, GUYS! Can we stop arguing? I dont wanna talk to this corporate drone any longer than we have to, okay? We're split on the helicopters. We'll come back to the secret tunnels. Cause I think that was an excellent idea.

Charlie ve Dennis: ..I think we should, I think we'd better..

Mac: But I think we can all agree we should at least hear this guy out. Right?

Charlie: I guess..

Dennis: Yeah, sure. Let's hear the guy out.

Mac: Okay, we'll hear him out. We're agreed. Sir, please continue.
*Kamera en baştan beri yan koltukta oturan ama hiç görülmeyen adama döner*

edit: imla + daha okunaklı bir hale getirdim
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...