Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fizik mi matematiğin içindedir yoksa matematikmi fiziğin.

Chaotic

Öne çıkan mesajlar

Ardeth said:
... bu noktada "gödel's incompleteness theorem" işin içine giriyor olabilir ki o çok ilginç, bu gün gözlemlediğimiz herşeyi açıklamaya yetecek bir matematik sistematiğimiz olmayabilir. dolayısıyla bazı şeyleri kabul olarak almamız gerekiyor olabilir. ...

Burada "incompleteness" derken örneğin bir sistemimiz var ama baya nonlinear sadece nümerik çözüm bulabiliriz (analitik yok) gibi birşey mi kastediliyor yoksa öyle sistemler varki bunların denklemini bile yazmaktan aciz olduğumuzu kastediliyor orayı anlamadım. Bu arada akıl hastası matematikçilerin biyografilerini seviyorsanız nash gibi Kurt Gödel bulabileceğiniz en delisi nashten bi kaç gömlek üstün.
Sosyal ağlarda paylaş

PederRamirez said:

Burada "incompleteness" derken örneğin bir sistemimiz var ama baya nonlinear sadece nümerik çözüm bulabiliriz (analitik yok) gibi birşey mi kastediliyor yoksa öyle sistemler varki bunların denklemini bile yazmaktan aciz olduğumuzu kastediliyor orayı anlamadım. Bu arada akıl hastası matematikçilerin biyografilerini seviyorsanız nash gibi Kurt Gödel bulabileceğiniz en delisi nashten bi kaç gömlek üstün.

Tam olarak şunu demek istedim:

said:
Any effectively generated theory capable of expressing elementary arithmetic cannot be both consistent and complete. In particular, for any consistent, effectively generated formal theory that proves certain basic arithmetic truths, there is an arithmetical statement that is true,[1] but not provable in the theory.
Sosyal ağlarda paylaş

sina demek istiyor ki,
bir kümeyi tanımalayabilmek için kümenin tüm elemanlarını bilmemiz gerekir.
evreni bir küme olarak kabul edersek,
evreni tanımlayabilmek yahut çözebilmek için evrenin tüm elemanlarını bilmemiz gerekir.
ancak hiç bir zaman kesin olarak "aha artık her elemanı biliyoruz" diyemediğimiz için evreni de tanımlamamız imkansız şeklinde anladım ben.
Sosyal ağlarda paylaş

Fizik, Kimya, Biyoloji doğadaki canlıları, maddeleri ve olayları gözlemeleyerek yapılan bilimdir. O yüzden doğal bilimler olarak tanımlanır.

Matematik doğal bir bilim dalı değildir. İnsan yazmasıdır. Zamanında koyunlarını rahat sayıp kaydını tutmak isteyen köylüler tarafından icat edilmiş, zamanla gelişerek bugünlere gelmiştir. Birkaç aksiyom üzerinden yola çıkarak ilerlemiştir.

Aksiyom kabul edilen şeyler yanlışsa hepsi çöker gider.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...