Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

last icq number

Ra_d

Öne çıkan mesajlar

said:
sylvanthas, 10 Aralık 2002 16:43 tarihinde demiş ki:
$imdi debuggerdan baktım +xxx7 ve -xxx8 olabiliyo, yanlış kalmış aklımda, örenmiş oldum
malım ben 40 saat oturup yazmışım ;-/[hline] a.k.a
necroCannibal
ud49

ehehe bide amerikayı yeniden keşfetmişin felan demişin ayıp olmuş :)[hline]And Ra'd glorifies and praises Him,
and so do the angels because of His Awe.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
wanderer1985, 11 Aralık 2002 14:17 tarihinde demiş ki:
neden range oyle oluyor yaw
simetrik olmasi gerekmezmi?
bi anlatsa bilen biri..[hline]Black Wind always follows
Where my black horse rides.
Fire's in my soul
Steel is on my side!

'0' pozitif sayılara dah,il olduğundan -1 oluyor yani 10 tane rakam alzım ya bunlar 0-9 arasıdna oluyor ama toplam (+) ve (-) sayısı değişmiyor 0 artıdan sayılıyor.[hline]-Moonlight?
-She died! Witness the birth of Lixad
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Ra_d, 09 Aralık 2002 23:43 tarihinde demiş ki:
herkes bişiler yazmış ama gene wastiee anladı beni saolsun.hemde iyi açıklamış.

was ayrıca bişii daha sorucam.o bitin signed bit yerine parity check olma ihtimali varmı??
yani tcp ip layerlarının herhangi birisinde error control olarak parity check kullanılıyomu?
ICQ'ya ozel bir check seysi olabilir, fakat TCP/IP'nin kendi parity check seyi olamaz.

Cunku bir programin diger tarafa yolladigi data, aynen, iceriginde herhangi bi sInIrlama olmaksizin (UDP'de byte olarak paket boyutu sinirlamasi var, o yuzden icerik diyorum), karsi tarafa iletiliyor.

Yani, datanin icerigiyle ilgili bir sInIrlama yok TCP/IP olarak. ICQ'nun da bir biti oyle bir sey icin kullanacagini sanmam, ama bir ifadesi vardir belki o bit setili oldugu zaman, sign biti degildir de, eger o bit setiliyse, geriye kalan icq numarasinin ozel bir anlami falan vardir, bu icq numarasi hedehodo icin kullanildi gibi, sanmiyorum ama

ama yani, her durumda 2^31 sayisini tutan bit reserved, ya sign icin, ya baska bir sey icin onu bilmiyorum, icq'nun kendi ic dinamigiyle ilgili bir sey (bence sign'dir ama, yani, 2^31 pozitif sayı yeterken niye bunun iki katı kadar sayı kullanmak için unsigned diye belirtsinler ki - ben kendi kodumda unsigned diye belirtip durmaktan nefret ederim mesela, gerek yoksa, yeterliyse elimdeki aralık, belirtmem öyle bir şey o yüzden)

fakat, icq numarasini gosteren bitlerin hepsinin set halde olmasi ne demektir bilemem, belki ICQ icin server gibi bir ozel anlami var, server'dan gelen mesaj gibi mesela, ya da o tur bir anlami var diye tahmin ediyorum. database server'in IDsi bile olabilir mesela, eger icq'nun varolan sistemini kullandilarsa database serverda (mantikli bir yontemdir, ek bir iletisim sistemi kurmaya ugrasmadan, zaten varolan iletisim sistemi uzerinde data'yi iletmek)

bilmiyorum ama yani, ancak tahminler mumkun (bi de icq protocollerini falan bulup bakmak mumkun ozel bir anlami var mi diye, belirtilmis mi diye yani, 3rd party icq clienti yazanlarin kullandiklari/cikardiklari protocol dokumanlari yani - ama o kadar cok merak etmiyorum ben mesela :p)[hline]wastiee
Sosyal ağlarda paylaş

pati gücü ve türkün imanını kimse geçemez
hadi herkes her 5 dk da bi yeni icq alsın
bakalım kaça kadar gidicek
şurda 50 kişiiyiz desek minimum
50*12*24
günde 14400 icq
e kasanlarımız olur bişiler olur
yaparız biz işte
günde 15000 yeni icq kampanyasına evet![hline]I put my hands up to my eyes but the holes in my palms let me find a way...
Sosyal ağlarda paylaş

neden simetrik olmadigini sormus birisi. ben de yakin bir zamana kadar simetrik diye biliyordum, bir kac ay once Lixad'a c'de binary kullanimi konusunda bisiler anlatana kadar

$imdi soyle anlatayim, tek bytelik veri, 8 bit.

işaretsiz ise alabilecegi maximum deger 2^8 - 1, yani 255 (256 farkli degeri var, 2^8 yani, 0 dahil olduğu için max değer bir düşüğü)

işaretli olma durumuna bakalım o zaman, en baştaki bir biti işaret biti olarak ayırıyoruz, eğer değeri 1 ise sayımız (-), değeri 0 ise sayımız (+) olsun. Sayının kendisini belirtecek 7 tane bit kalıyor. 2^7 - 1 'den 7 bit ile en büyük değerinin 127 olduğunu görüyoruz.

Şimdi, buraya kadar sorun yok, eger tüm diğer bitlerin değeri 1, ve işaret bitinin değeri 0 ise sayının degeri +127, işaret bitinin değeri 1 ise sayının değeri -127 oluyor diye bakıyoruz.

Fakat şöyle bir ayrıntı var, eğer sayı kısmının değeri 0 ise (tüm bitler 0'sa), işaret bitine göre, +0 ve -0 olarak iki tane değer belirtilebiliyor 0 için.

Öncelikle bu, karşılaştırmalarda sorun yaratır, biz ikisine de sıfır diyoruz, fakat bit bit karşılaştırırsak birinin ilk bitinin değeri 1, öbrünün 0 olurdu.

İkinci olarak da, zaten yer olarak sıkıntı varken (bilgisayarın ilk yıllarındaki önemini düşünün her bir bitin, memorynin değeri vs), ne diye fazladan 1 sayı daha belirtebilecekken, bunu çöpe atalım?

Bu yüzden, sign bitinin değer 1 olduğu zman, sayının değeri - sayı -1 oluyor, yanı, tüm bitlerin değerinin 1 olduğu örnekte -127-1 = -128, tüm bitlerin değerinin 0 olduğu örnekte -0-1 = -1.[hline]wastiee
Sosyal ağlarda paylaş

Hizli bir scan skip yaptim onceki sayfalara, ICQ vs vs, signed unsigned filam felam konu$mu$uz. Halen sinav tela$indayim ciddiyet vererek okuyamadim dedigim gibi, ama ICQ niye boyle yapmi$ veya yapmami$ otesinde ( cunku it depends, wastiee nin dedigi gibi adamlar kafalarinda kendi designlarinin gerektirdigi $ekilde kullanmi$lardir mutlaka), TAM OKUMADIM ama olay sayilar, rangeler ve representation ve conversion olaylariysa, Ceday demis bir postunda yazdim C++ da oyle gordum diye, ben derim ki bu degerleri test eden mini application lar yazin gorun. OVERFLOW nezaman olur UNDERFLOW ne zaman olur, kucuk kucuk applicationlarla her type icin bilgilendirici code lar yazabilirsiniz. Monitor edebilirsiniz yani.

birde wastiee'nin dediklerine ufacik bir ekleme yapicam :) :

"İkinci olarak da, zaten yer olarak sıkıntı varken (bilgisayarın ilk yıllarındaki önemini düşünün her bir bitin, memorynin değeri vs), ne diye fazladan 1 sayı daha belirtebilecekken, bunu çöpe atalım? "

$imdi yazilim du$unurken genelde herkes onundeki aleti dusunuyo, yani bilgisayarini dusunuyo. Ama endustriyel anlam da, yani wastiee nin dedigi gibi "bilgisayarin ilk yillarina donebiliyorsunuz". Patron diyo ki mesela :

- Kochum, onumuzdeki sene "Yeni akilli buzdolabimizi" piyasaya surecez. XXX Departmanimiz eger bu buzdolabini "CUK KADAR MEMORY" ile piyasaya surersek YYY milion dolar kazancli cikacamizi hesapladilar. YAZ BAKALIM BIR APLIKASYON BU BUZDOLABINA :) Al sana Back to the primitive ages durumu ehe :)

Neysem yaw, son bir finalim kaldi ben kacar :)

Arlooax The Mage
Sosyal ağlarda paylaş

saol was.
-128 +127 olayına en iyi açıklama şöle bence
binary olarak 8 bit yazabileceğiniz değer aralığı:

10000000<= x <= 01111111

sol sınırlamadaki ilk bit (yani tek 1) hem sayının sign'ını hemde büyüklüğünü gösterir.yani hem eksimi artımı olduğunu hemde büyüklüğünü.

bu durumda sign bit'i sadece işaret belirtip deyip bir kenara koyarsak elimizde kalan sayı sıfır olur.[hline]And Ra'd glorifies and praises Him,
Sosyal ağlarda paylaş

said:
LevieMaxilack, 11 Aralık 2002 18:28 tarihinde demiş ki:
yaw manyakmısınız yea???her normal insan gibi oyun oynayıp TV izlesenizze kardeşim. nedir sizin olayınız ya?[hline]I never use my real name. I always use LevieMaxilack

oyun oynayıp TV izleyene müh diploması vermiyolar.[hline]And Ra'd glorifies and praises Him,
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
said:
Volfied, 11 Aralık 2002 18:46 tarihinde demiş ki:
pati gücü ve türkün imanını kimse geçemez
hadi herkes her 5 dk da bi yeni icq alsın
bakalım kaça kadar gidicek
şurda 50 kişiiyiz desek minimum
50*12*24
günde 14400 icq
e kasanlarımız olur bişiler olur
yaparız biz işte
günde 15000 yeni icq kampanyasına evet![hline]I put my hands up to my eyes but the holes in my palms let me find a way...

sonrada icq tekrar ban koysun ulkemize.. :-)
Sosyal ağlarda paylaş

simetrik olmama olayinin sebebi integerlarin two's complement seklinde tutulmasi, madem ogrendik yaziverelim.

bu notationda ilk bit klasik sign/magnitude notation'daki gibi sadece + veya - yi gostermiyor. soyle anlatayim:
32 bitlik bir integerda, k. bit +2^k degerini alirken, ilk bir -2^32 oluyor.

yani two's complement ile
gosterilebilecek en kucuk sayi 100..0, yani - 2 uzeri 32 oluyor.
en buyuk ise 011..1, yani 2 uzeri 32 - 1 oluyor.

birkac ornek:
0101 -> 5
1000 -> -8
110011 -> -13

bunun sayesinde 0 icin iki alternatif sahibi olma problemi de ortadan kalktigi gibi, daha da guzeli, iki two's complement seklindeki sayiyi iki unsigned binary'yi toplayan devreye verip, dogru signed (yani two's complement) sonucu elde edebiliyoruz.

ornek:

0101 -> 5
1000 -> -8
+____________
1101 -> -3

daha fazla bilgi icin: (google search: two's complement notation)[signature][hline]raki asmis biseydir

[Bu mesaj wanderer1985 tarafından 09 Mayıs 2004 13:47 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

not:

ayrica, two's complement'in guzelliklerinden birisi, negatif bir sayinin ilk bitinin de 1 olmasi gerektigi zorunlulugudur. yani, tipki klasik sign/magnitude notationdaki gibi ilk bite bakarak sayinin pozitif mi negatif mi oldugunu anlamak mumkundur.

tahmin edebileceginiz gibi, pozitif bir sayinin two's complement notation'daki hali unsigned sign/magnitude hali ile aynidir.
negatif bir sayinn two's complement'deki halini bulmak icin su algoritma kullanilir:

1) sayiyin mutlak degerini sign/magnitude ile yazin.
2) bitwise complementini alin. (one's complement)
3) 1 ekleyin.

ornek:

-13:

1) |-13| = 13 = 001101
2) 001101 -> 110010
3) 110010 + 000001 = 110011

simdi bu sayiyi two's complement'e gore cozumleyelim:
-1*2^5 + 1*2^4 + 1*2^1 + 1*2^0 = -13[signature][hline]raki asmis biseydir
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...