Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

turandursun.com kapatıldı

Apache

Öne çıkan mesajlar

Julifton said:
Yasağı bende kınıyorum da varsayalım evrildikte bu günlere geldik.. Ölünce ötekitarafta bi bok olmadığını düşünerek ne amaçla yaşıyorki insanlar? Yani yaşamanın ölmenin hiç bir amacı olmasa gerek evrimbilimciler için yanılıyormuyum?

İnançsız insanlar, insanın yetişkin bir varlık olduğunu ve kendi ayakları üzerinde durabileceğini düşünür. Şayet bir tanrı varsa bile onun yönlendirmesi olmadan da dünyaya ve diğer insanlara küçük/büyük ama olumlu bir miras bırakabileceklerine inanırlar. Diğer bir deyişle, onlar ödülü ölüm anında ararlar. Ölmeden hemen evvel geçmişe bakıp da kendilerini yargılarken ortaya çıkacak sonuçtan memnun kalabilmek için yaşarlar. Yargılama sırasındaki referans aldıkları değerler de dinlere inananlardan çok farklı değildir. En önemli fark, kendilerini tanrıya karşı değil, insanlığa ve dünyaya karşı sorumlu hissetmeleridir.

Bu arada, Turan Dursun'un sitesinden hiç haberim yoktu. Yasaklayarak orayı yer imlerime eklememi sağlayanlara teşekkür ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

Julifton said:
Yasağı bende kınıyorum da varsayalım evrildikte bu günlere geldik.. Ölünce ötekitarafta bi bok olmadığını düşünerek ne amaçla yaşıyorki insanlar? Yani yaşamanın ölmenin hiç bir amacı olmasa gerek evrimbilimciler için yanılıyormuyum?
Basarili diyebilecegim bir ogrencilik kariyerim var, bunun icin yillarca ugrasmam gerekti. Hayatimi cok seviyorum, daha iyiye goturmek icin de elimden geldigince ugrasiyorum. Orta 2'den, bu konulari dusunmeye basladigimdan beri yani, hicbir dini sisteme inanmiyorum.
Eger dedigin gibi olsa ben yillardir niye kasayim? Inancsiz bir insanin elindeki tek sey hayatidir cunku, onu da tadini cikara cikara, elinden gelenin en iyisini yaparak degerlendirmeye bakar. Iyilik yaparken oldukten sonra bunlar bonus olarak gelecek diye dusunmez, her hareketini ve ozgur iradesini kisitlayacak bir cehennemden korkmaz. Bence daha guzel bir hayat.

Yoktan var olmayi kabullenip de yokolmayi kabullenememek insan egosunun eseri sadece. Yasamanin basli basina bir anlami var zaten, oncesi veya sonrasina ihtiyac yok anlamli birsey olmasi icin.
Sosyal ağlarda paylaş

konu inanç üzerine olduğu için kasmıycam da yazamadan geçemedim
world is not enough

herkes kendi inandığı/inanmadığı şekilde yaşamını ayarlıyor
inanan biri kendi iradesine göre hareket ediyor, konulan sınırlara uyup uymamak kişinin elinde
vazgeçtiği şeyler de bunun içinde

insan bir iyiliği bir çok nedenden dolayı yapabilir, kendine yarar sağlama, Allah rızası, içinden öyle geldiği için, yapmak zorunda olduğu için, öyle alıştığı için, başkasının zoruyla, başkasına gösteriş için, ortaya karışık bir çok neden vs.
hangilerine daha çok önem verdiği insanın kendi bileceği
ama ne kendini kandırabilir ne de bir ömür boyu rol yapabilir bu konuda
bir iyilik için öncelik olarak sevap olduğu içini de koyabilir, ya da o işi yaptıktan sonra ne güzel bir iş yaptım, Allah rızasını kazandım düşüncesini de ekleyebilir
samimiyet birden kazanılan bişey deil, zamanla ikinci örneğe yaklaşmak mümkün
güzel bir davranış sergilemek için illa bir dine inanmış olmak gerekmiyor, ama dinde o davranışın karşlığı olması yapan kişiye bu yönden bir fayda sağlıyor bu kadar basit olay

ölünce herşeyin biteceğine inanan biri ile ölünce herşeyin esas şimdi başlıyacağına inanan biri elbette farklı hareket eder

said:
Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışın
Hiç ölmeyeceğini zanneden biri gibi çalış, yarın ölecek biri gibi de tedbirli ol.

ölümden sonrası var - yok, inanmakla alakalı olduğundan karşılıklı ispat çalışmalarına gerek yok, zaten gerçek bilinseydi böyle bir seçime gerek olmazdı
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:
evrim var yüzden tanrı yok tanrı var o yüzden evrim yok diyenlerin eline kılıç kalkan verip arenaya atmalı

ben yillardir bunu istiyorumda uygulayan yok
idam cezasnin yerinide arenalar alsin
hem canli sekilde evrimi izleriz
bakalim eger savascilar 1000 sene icinde kendini gelistirirse evrim war deriz
auheauheauh
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:
evrim var o yüzden tanrı yok tanrı var o yüzden evrim yok diyenlerin eline kılıç kalkan verip arenaya atmalı

genclerin buna inanmamasi cok uzucu birsey yani evrim e
ama ben bunu biliyorumki bu genclerin aydin olmasnia karsi yapilmis bi puroje cahlilik artarsa amerikanin gucude artar
zaten din adamlarinin geneli ajan osmanlidan hatirlicak olursak
osmanliyida o din ajanlari yikmistir
Ataturk iun yaptigi gibi bu kisilerin hepsini klictan gecirmek lazim :X
evrim yoksa niye cinlilerin gozleri cekik XD neden bazi insanalr zenci veya neden eski virus 1 yil sonra evrim gecirerek kuc giribine donusuyo demekki etrafta pis bir seyler donuyo
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:
Ardeth said:
evrim var yüzden tanrı yok tanrı var o yüzden evrim yok diyenlerin eline kılıç kalkan verip arenaya atmalı

auheauheauh
Richard Dawkins, Gladyator misali 1. gelip sizle dovusur gencler.
Evrim var tanri yoku benim gozumde ispatlamis adam, kafam rahat.
Sosyal ağlarda paylaş

Penthesilea said:
BonePART said:
Ardeth said:

auheauheauh
Richard Dawkins, Gladyator misali 1. gelip sizle dovusur gencler.
Evrim var tanri yoku benim gozumde ispatlamis adam, kafam rahat.

iyide tanrinin warligini veya yoklugunu anlamak icin baskasinin ispatlamasina ihtiyacin warsa
sen benden daga dogmatik bi isnansin penth
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...