Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Web Tasarım

utkan85

Öne çıkan mesajlar

Şimdi para kazanmak için web tasarımcı olayım diyorsan sen, hiç bulaşma derim en azından 2 yıl gider profesyonel işler yapabilmek için.

Ayrıca zor bir meslektir öyle forum kurmaya joomla kurmaya filan benzemez adamın saçlarını döker zaman zaman.

Tabi birçok yapan insan var, nasıl yapıyor onlar? Çoğu web tasarımcı için web sayfaları ile uğraşmak bir hobidir bir oyun oynamak gibi zevk vericidir, ancak böyle katlanılır.

Ayrıca bu web tasarımını hobi olarak gören ve ondan zevk alan webmasterların neredeyse hepsi bu işe kendileri başlamışlardır, kendi merakları ile. Yani nereden başlayacaklarını ne öğreneceklerini tek başlarına bulmuşlardır.

Bu nedenle isteğini tekrar düşün derim, bir heves olabilir gelip geçer boşuna zamanını vermiş olma.
Sosyal ağlarda paylaş

Kendin yap demek yerine bir iki ornek verseymissin daha yararli olurmus sanki. Torrent kullanmayi biliyosan torrent sitelerinde php, html falan bunlarin uzerine gerek videolu gerek text olarak egitim materyalleri var. onlarla baslayabilirsin az cok. kurs olarak bilge adam bilgisayarla ilgili cesitli konularda kurs ve sertifika veriyolar. burda bilgeadamin web ve grafik tasarim kursu hakkinda bilgi var.
Sosyal ağlarda paylaş

Herşeyin başı HTML olduğundan PHP'ye falan geçmeden önce iyi derecede HTML bilmek şart. Tamam tasarım yaparken oturup elle HTML yazmanız gerekmeyecektir ama PHP ile uğraşırken dur şunu Frontpage ile açayım diyemiyorsunuz oraya yazmak gerektimi yazmayı bileceksiniz. Veya yazdığınız kodları sayfa içerisine gömerken ihtiyacınız olacak.

Frontpage ile başladım ben ama 9 yıl önceydi. Eve yeni PC almıştık bende PC Magazine falan alıyordum ya bu siteler nasıl yapılıyor diye merak ederdim. Uğraşırsan olur web sitesi yapmak zor değil Google'ın meydanda olmadığı internet zamanlarında ben öğrenebildiysem sende öğrenirsin. O zaman şansa bi web sitesine rastlamıştım Frontpage'in başlangıç olarak nasıl kullanıldığını öğrenmiştim. Bilgisayar alınalı 1 ay olmuştu ben ilk web sitemi yayınlamıştım. Tabi host, domain gibi ihtiyaçları da o zamanlar dergiden okuyarak öğrenmiştim.

Dediğim gibi çok zor bişey değil bi iki günde öğrenirsin fakat Web Tasarımı yaptıkça, gezdikçe, gördükçe oturan bişeydir. Görsel olarak kusursuz siteler yapabilmek için Brigand'ın da bahsettiği gibi yıllar geçmesi gerekir. Bugün başlayıp yarın para kazanayım olayı malesef mümkün değil.

Dahası bu işte öğrenmenin sonu pek yok çünkü HTML öğrendikten sonra CSS öğreneceksin, sonra hiç değilse Javascriptleri siteye gömmeyi öğreneceksin, PHP ve Mysql öğrenmen gerekecek falan filan öyle gidecek. Dahası varda gözünü korkutmayayım hadi şimdilik.

Böyle yani. Başlangıç için HTML ile başla. Oturup kod yazmayı öğrenme ilk aşamada Frontpage kullanarak resim yapar gibi web siteleri yapmayı falan öğren internetten araştırarak. Tablolama mantığını falan iyice sindir.
Sosyal ağlarda paylaş

aşağıdaki tavsiye de iyi bence. bir de tasarım diyorsan; photoshop, gimp gibi bir editörü iyi kullanman gerek ve yeteneğin olmalı biraz.
"site yapmaya çalışmacalar" adlı topicte Mum_Chamber demiş ki: said:
internetin temeli html'dir. html bilmiyorsan php gurusu olmuşsun, bir işe yaramaz (amatör işlerde ve takım halinde çalışmıyorsanız). o yüzden önce html öğrenmen gerekir. http://www.w3schools.com/Html/html_intro.asp cok güzel bir kaynaktır bu konuda. burada çok güzel bir giriş yapabilirsin. (prev/next tuşlarını kullanarak tüm manual'ı okuyabilirsin)

temel html bilgisi edinip tagleri açmayı kapamayı, az uz link vermeyi öğrendikten sonra html'in kardeşi css'i öğrenmen gerekir. css, html'i şekillendirme standartıdır. başlangıç aşamasında birisini içerik, diğerini tasarım olarak düşünebilirsin. yine w3schools'un sitesinden http://www.w3schools.com/css/css_intro.asp çok güzel bir başlangıç olacaktır.

orada da biraz vakit geçirdikten sonra iş bu ikisini kullanarak kendin birşeyler yapmaya gelir. bu noktada yaptığın siteler tamamen statik olacaktır, öyle de olmalıdır. önce bu mantığı kavramazsan sonradan yapacağın işler lamer (gerçek anlamıyla) işi olacaktır.

html ve css ile az uz birşeyler yapabilmeye başladıktan sonra bir tercih yapman gerekecek. bu statik işaretleme dillerini bir dinamik yazılım diliyle desteklemen gerekecek ki forumlar gibi, bloglar gibi dinamik siteler oluşturabilesin. bu aşamada ben php öneririm. alternatif olarak asp (asp.net), ruby, pyhton gibi diller olsa, hatta ve hatta bunlardan bazıları (kanımca) daha da gelişmiş olsalar da, php en çok kaynağa sahip olan seçenek olduğu için başlangıç aşamasında işini kolaylaştıracaktır.

bunlarda ilerlemen haftada 8-10 saat çaba ve biraz merakla 4-5 ayını alacaktır. bu zamanın sonunda kendine basit bir blog yapabilmen gerekli. ondan sonra istersen dinamik web geliştirme için vazgeçilmez olan veritabanları konusuna eğilebilir, "ya bu php'den cacık olmaz, phyton öğrenicem, kullanım alanı da daha geniş olur" diyerek kafayı sıyırmayı seçebilir, "ya MVC mimarisi filan diyorlar, ben bunlara sardırıcam, teknik işlere girişcem" diyerek framework'lere bakınabilirsin.

ama bu işe giriş yapmak istiyorsan _bence_ html ve css ile başlaman gerekir.

ek: hiç javascript bilmeden çok başarılı siteler yapabilirsin. o işin biraz daha süsleme, şekilcilik kısmı. uzun süreli bu işe girişeceksen javascript kaçılmazdır ama _bence_ başlangıçta javascripte hiç zaman ayırma, boşuna kafanı karıştırma. ki zaten html dom'a hakim olmadan javascript'ten hayır gelmez.

ek2: java ile javascript çok ayrı, isim benzerliği yanıltıcı olmasın.
Sosyal ağlarda paylaş

html ile basla diyenlere katiliyorum, ama HTML in can damarida CSS dir bununa kacirmayalaim arada..
oyuzden html ile birlikte CSS inide gelistirirsen, bir hizalama yaptinmi yok onda calisirmiydi yok bunda yana kacarmiydi derdin olmaz..
klasik asp kalmadi artik, asp.net ogren derim ben, microsoftun sitesinde Visual Web Developer denen gelistirme araci var bedavaya.. Alip onu kullanabilirsin hem edit hemde programlama isleri icin, bu arada programlama demisken, dizayn ile ilgili kendini gelistirdikten sonra php ogrenecegine C# dilini ogrenirsen 1 tasta 2 kus vurursun.. hem klasik windows programlama hemde asp.net programlama yaparsin..

Simdi bazi arkadaslar C# bilipte nolcek, anca windows kodlarsin dicekler bende onlara "Mono provides the necessary software to develop and run .NET client and server applications on Linux, Solaris, Mac OS X, Windows, and Unix. Sponsored by Novell, the Mono open source project has an active and enthusiastic contributing community and is positioned to become the leading choice for development of Linux applications."
http://www.mono-project.com/Main_Page
diyecegim.

Her ne ise durum bu sekilde simdilik, tabi en iyi yolunu yine sen bileceksin.
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu kusura bakmayin da web tasarim diyen adama once sadece tasarim mi diye sormaniz gerekmez mi bi ? degil derse html,php,asp diye girisirsiniz.

Flash almis basini gitmis, her web sitesinde saglam tasarimlar aranir olmus, yurt disinda isini bilen her yer sadece tasarimcilar icin bile minimum seviyede xhtml/css + tablosuz tasarim ister olmus ki photoshop ya da fireworks olmazsa olmaz olmus, bizim milletimiz haaaaala webmaster kavramina takilmis halmis. Webmaster = 1500 in 1 eleman. Yok artik oyle birsey. Olsa bile ise yaramiyor. Adam akilli is olanaklari icin ya frontend ya da backend kismini secip o alanda uzmanlasacaksiniz.

Baska cikar yolu yok.
Sosyal ağlarda paylaş

reyou said:
Simdi bazi arkadaslar C# bilipte nolcek, anca windows kodlarsin dicekler bende onlara "Mono provides the necessary software to develop and run .NET client and server applications on Linux, Solaris, Mac OS X, Windows, and Unix. Sponsored by Novell, the Mono open source project has an active and enthusiastic contributing community and is positioned to become the leading choice for development of Linux applications."
diyecegim.

.NET Framework 3 cikti ama mono micros~1 desteklemedigi icin, inat ettigi icin 1.1 gibi bir surumde takilip kaldi. Su an icin hic bir gelecegi yok. Micros~1'un tekelinde gibi birsey. Micros~1 isterse buyur, istemezse buyumez.
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlar öncelikle alakanız için çok teşekkur ederim ...

ben bilge adama gıtmeyı cok dusundum 400 saat kurs verıyor kı bı kurs ıcın gayet doyurucu bır program ...sizce orada alacagım egitim bana ne kadar faydalı olur .. ? ve verdikleri sertifika ne kadar gecerlidir acaba ?
Sosyal ağlarda paylaş

Kurs ücreti nedir?

Sertifikan olmasa da iyi bir tasarımcı olarak piyasada iş bulabilirsin. Sertifikalı ve kötü bir tasarımcı olarakta piyasada iş bulamayabilirsin.

Sertifikan olsa da bir yere işe girerken referans istenecektir. Daha önce hangi siteleri yaptığın sorulacaktır yani. Eğer hiç site yapmadım ama bak böyle tasarımlar yaparım dersen düşük bir ücretle işe başlarsın. Bu yüzden senin ekmek köfte oranını hesaplaman gerekir.

Kurs ücreti ne kadar ve ne sürede bunu çıkartırım diye. Aslına bakarsan eğitime yapılan harcamanın bu denli tüccar zihniyetiyle hesaplanması doğru değil sonuçta bir meslek sahibi olursun ve ömür boyu senin için gelir kaynağı olabilir. Fakat öte yandan tasarım işi birazda yetenek işidir bu yüzden yaptığın ödemeyi hiçbir zaman geri alamayabilirsinde.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:
reyou said:
diyecegim.

.NET Framework 3 cikti ama mono micros~1 desteklemedigi icin, inat ettigi icin 1.1 gibi bir surumde takilip kaldi. Su an icin hic bir gelecegi yok. Micros~1'un tekelinde gibi birsey. Micros~1 isterse buyur, istemezse buyumez.

su sayfadakileri destekliyor saniyorum ama? Henuz linux uzerinde falan hic calismadim ama takip ettigim kadari ile destekliyoru biliyorum..

Mono Project

birde surdan anlasiliyorki LINQ u destekliyorsa Framework 3.0 ida destekliyor demektir.

http://www.go-mono.com/archive/1.9/
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...