Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Football Manager 2009

fede

Öne çıkan mesajlar

bu oyundaki ozel yetenek denilen stat sanırım flair e denk geliyor bunun tam işlevi nedir bir arkadaşımdan(adamı bildim bileli fm oynar) bu yetenek ne kadar çoksa statlarının artışıda o kadar fazla oluyormuş nedir bunun doğrusu
doğal form mesela defanslar için onemli
Sosyal ağlarda paylaş

Ya genç yeteneğin gelişmesi konusunda benim bildiğim work rate etkili.

Flair is NSS3'te "o özel anları yaratabilmeni sağlayan özellik" diye geçer. Flair ne kadar yüksekse gelişine vuruşlar, beklenmeyen goller, şık çalımlar falan o kadar sık ve rahat yapılır. Ben öyle biliyorum en azından, genel yeteneklilik gibi bişey. 20 ise çöldeki bir vaha oluyosun işte :D
Sosyal ağlarda paylaş

Curunir said:
bu oyundaki ozel yetenek denilen stat sanırım flair e denk geliyor bunun tam işlevi nedir bir arkadaşımdan(adamı bildim bileli fm oynar) bu yetenek ne kadar çoksa statlarının artışıda o kadar fazla oluyormuş nedir bunun doğrusu

doğal form nedir allah aşkına! türkçe bilmeyen adamlar türçe çeviri yapıyorlar. hayatında kimseye "doğal formun çok yüksekmiş bravo" demiş mi acaba bu adamlar? (doğal form yerine , genel sağlık denebilir)

"özel yetenek" nedir abi ayrıca! (kabiliyet denebilir buna da)
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

Flair is NSS3'te "o özel anları yaratabilmeni sağlayan özellik" diye geçer. Flair ne kadar yüksekse gelişine vuruşlar, beklenmeyen goller, şık çalımlar falan o kadar sık ve rahat yapılır. Ben öyle biliyorum en azından, genel yeteneklilik gibi bişey. 20 ise çöldeki bir vaha oluyosun işte :D

Work rate tamamen maç içerisindeki çalışkanlık. Gelişim ile doğrudan ilgili bir özellik yok - elbette gizli özelliklerden PA'i saymazsak.

Flair ise bende şöyle bir çağrışım yapıyo: Yetenek evet ama daha sezgisel. Topun düşeceği yeri kestirip ayağını oraya sokabilme falan gibi. Hissedebilme. Böyle bi beceri flair. Flasolu uzun şutlar, aşırtmalar falan hep biraz sezgiseldir ya. O şekil.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi work rate'i düşükse potansiyele ulaşamama durumu oluyo genelde. Work rate antremanda da geçerli. Work rate'i 9 olan genç yetenek potansiyeli 200 de olsa antremanda iyi çalışmayacağı için kendini geliştiremez ve işte en iyi 180 falan olur muhtemelen, ama 200 potansiyelli ve 20 work rateli bi eleman antremanlarda da deli gibi çalışacağından kendini süper geliştirir ve kısa sürede potansiyeline ulaşır. Ben work rate'in o şekilde de önemli olduğunu biliyorum. Yanlış biliyorsam affola :D
Sosyal ağlarda paylaş

tunch said:
Curunir said:

doğal form nedir allah aşkına! türkçe bilmeyen adamlar türçe çeviri yapıyorlar. hayatında kimseye "doğal formun çok yüksekmiş bravo" demiş mi acaba bu adamlar? (doğal form yerine , genel sağlık denebilir)

"özel yetenek" nedir abi ayrıca! (kabiliyet denebilir buna da)

arkadaşım turkceye çevrilmiş patch kullanıyorum önce eleştireceğine bir sor bakalım ben mi çevirdim diye hem 2 kelimenin nasıl çevrildiğine bakıpta nasıl böyle birşeyi dusunebiliyorsun anlamıyorum adamlar çokda guzel iş çıkarmış
sen turkce patch çıkarda seninkini kullanalım ne dersin...?

evet fark ettim work rate(çalışma azmi) ne kadar yuksekse statları o kadar iyi artıyor buyuk kuluplerin reservlerine baktım hepde yuksek bu stat
Sosyal ağlarda paylaş

oh be banım acıldı
work rate gelişme ile alakası yok. work rate sadece bir oyuncunun yaşlandıgında statlarının düşmemesine yarar. Yani bazı oyuncular vardır ya 30 unda çöker bazıları da 35-40 yaşına kadar oynar işte work rate onu belirliyor. Team work bir oyuncunun maçta iyi oynamasına yarıyor daha uyumlu oluyor (pek emin değilim bundan ama öyle biliyorum)

Bir oyuncunun gelişmesine gelince bunun 2 temel faktörü var. 1. determination 2. scoutlar ve satın aldıgımız da coachlar görebileceğimiz potensiyel'dir. Ama potensiyeli düşükse ne yaparaniz yapın cokta birşey olmaz o adamdan potensiyel olucak başta.
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

flair budur arkadaşlar :) gayet güzel aşıklanmış..

Work rate tamamen maç içerisindeki çalışkanlık. Gelişim ile doğrudan ilgili bir özellik yok - elbette gizli özelliklerden PA'i saymazsak.

sostizm said:
Flair ise bende şöyle bir çağrışım yapıyo: Yetenek evet ama daha sezgisel. Topun düşeceği yeri kestirip ayağını oraya sokabilme falan gibi. Hissedebilme. Böyle bi beceri flair. Flasolu uzun şutlar, aşırtmalar falan hep biraz sezgiseldir ya. O şekil.

abi senin dediğin özellik anticipication (yazamamış olabilirim) toppun veya genel olarak oyunun nereye gideceğini önceden sezebilme. sezgisel vuruşlarda "decisions" önemli , flair ise yapabilme yeteneğini gösteriyor. yani kazma bi oyuncunun aklına aşırtma bi vuruş gelebilir , ama flair düşükse onu beceremez.. gibi.

WinterWolf said:
Oyuncunun gelisme konusundaki azmini determination belirliyor diye biliyorum ben.

aslında doğru gibi gözükse de , determination özellikle yenik durumlarda oyuncuların performansının düşmesini engelliyor.

Curunir said:
arkadaşım turkceye çevrilmiş patch kullanıyorum önce eleştireceğine bir sor bakalım ben mi çevirdim diye hem 2 kelimenin nasıl çevrildiğine bakıpta nasıl böyle birşeyi dusunebiliyorsun anlamıyorum adamlar çokda guzel iş çıkarmış

evet fark ettim work rate(çalışma azmi) ne kadar yuksekse statları o kadar iyi artıyor buyuk kuluplerin reservlerine baktım hepde yuksek bu stat

lütfen okuduğumuzu anlayalım , anlamıyorsak kızmadan bağırmadan "arkadaşım" diyip omuzları dikleştirmeden önce bir anlayana soralım , sonra böle garip durumlara düşmeyelim :)
Sosyal ağlarda paylaş

tunch said:
nileppezdel said:

flair budur arkadaşlar :) gayet güzel aşıklanmış..

sostizm said:

abi senin dediğin özellik anticipication (yazamamış olabilirim) toppun veya genel olarak oyunun nereye gideceğini önceden sezebilme. sezgisel vuruşlarda "decisions" önemli , flair ise yapabilme yeteneğini gösteriyor. yani kazma bi oyuncunun aklına aşırtma bi vuruş gelebilir , ama flair düşükse onu beceremez.. gibi.

WinterWolf said:
Oyuncunun gelisme konusundaki azmini determination belirliyor diye biliyorum ben.

aslında doğru gibi gözükse de , determination özellikle yenik durumlarda oyuncuların performansının düşmesini engelliyor.

Curunir said:

lütfen okuduğumuzu anlayalım , anlamıyorsak kızmadan bağırmadan "arkadaşım" diyip omuzları dikleştirmeden önce bir anlayana soralım , sonra böle garip durumlara düşmeyelim :)

---

tamamen şahsi fikirlerim , kesinleşmiş herhangi birşey yok , haliyle itiraz ederseniz gayet abul ederim..

gelişme ile alakalı herhangi bir skill , en azından direk olarak yok. manuellerde falan hiçbir şekilde gelişmeyle alakalı bir özellikten bahsedilmiyor.

pek tabii mental özelliklerin bir çoğu traininge etki ediyor labilir , ama düşünücek olursa staminası yüksek bir oyuncunun da aynı şekilde "yorulana kadar daha fazla çalışma yapabilmesi" gerekmekte , bu durumda bütün özellikler antrenmana yönelik yorumlanabilir.

futbolcu gelişiminde önemli olan (bence) pek tabii potansiyel ability ve bunun yanında da diğer gizli özellikler.

ayrıca EN önemlisi , özellikle çok genç oyuncularda , mentor olarak atadığınız oyuncu. özellikle çok düşük özellikli ama potansiyeli yüksek oyuncuların özellik gelişiminin yönünü belirliyor , bu da "genç ve tecrübel oyuncuların" bir arada olmasının önemini bir kez daha gözler önüne seriyor..
Sosyal ağlarda paylaş

pek fm'den anlamam, bayagi da noobumdur, ama farkettigim kadariyla youth oyuncularda coach'larin etkisi asiri fazla oluyor. ayni oyuncuyu youth takimdan senior'a alinca ayni coach'la ayni idman programini yapsa dahi ilerleme bir anda kesiliyor.

o yuzden cok kucuk takimlarla oynuyorsaniz cok iyi staff dizmek uzun vadede cok faydali olabiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya ben bi de şundan diyorum şu an efsane youth tesislerim var bi yığın hayvan pa'lı adamım var. Geleceğin Zanetti'leri, Pirlo'ları, Pato'ları falan var altyapımda. Ve work rate'i yüksek olanların özellikleri gayet daha hızlı artarken düşük olanlarda bişey olmuyo. Scoutlarımı yolladığımda da düşük work rateli aynı yaştaki oyuncularda aynı potansiyel yada yakın potansiyelse belli bi gelişmemişlik var.

Manuellerde herşeyi yazsalardı oyunun keyfi olmazdı hem di mi? :D
Sosyal ağlarda paylaş

Azmodai said:
Quel-Thul said:
29$ cok para bazılarımız için

o zaman kopya oynamanin sakincasi sorunu yok? ne guzelmis.

ben orjinal aldım d&r'dan . Yani şöyle söyliyim bize bug içinde bir oyun satmışlar. 8.02 patch'inden önce hayvan gibi bug vardı. Sigames'in bürosu ist. da olsa gider kafalarına atardım oyunu. 8.02'de bi lassa düzeldi oyun . Ama bir oyun da bu kadar buglı cıkarılmaz piyasaya be.

Sonra Macbook ta oynuyucam. Oyle şahane bir installer koymuşlar ki oyun yüklenmiyor. Sitesinde aramadığım yer kalmadı yazdım. Yeni işletim sistemi cıktı osx leopar git onu satın al diyenler oldu. Sonra sagolsun türkiye'den bir forum'da yardımcı oldularda çözdüm sorunu. Ayrıca şaka gibi ama pc'de ne güzel dvd'siz oynanırken mac'te dvd'den oynaniyor. Yani oynamak için birde dvd'sinimi gezdiricem yanında be peh
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...