Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hamster Alıcam Ama ....

Tokasra

Öne çıkan mesajlar

urmesque özür dilerim valla kaynadın arada
Fistan kedim 3 aylıkken köpeğim ise 1 yaşında öldü
Kedim de köpeğim de bana doğum günü hediyesi olarak gelmişti
Dolayısıyla hazırlıksızdım. Belki benim yüzümden belki hastalıktan vs. öldü bilmiyorum. Bir daha da kedi, köpek bakmayacağım. Bakımı daha kolay bir hayvan olarak hamster'ı seçtim. Bu sefer adam gibi bakacağım da. Bu yüzden mümkün olduğunca bilgi sahibi olmak istiyorum. Hamster'ımın da zamansız gitmesini istemiyorum. Sorularım biraz fazla olabilir ama 10 ytl'lik bir hayvan deyip atman hiç de hoş değil kusura bakma.
Umarım kırılmamışsındır ama o lafı söylemen hiç hoş değildi.
İyi geceler
Sosyal ağlarda paylaş

Hamsterlardan herhangi bi hastalık bulasmaz. 3 yıl dwarf hamster besledim( bi diger adı gonzales) 3 yasında öldü. hamster/ dwarf hamster gibi hayvanların ömurleri 2-3 sene arasındadır.erkek ve dişiyi aynı kafese koymanı kesinlikle önermem yavrulardan baş edemeyebilirsin. cunku bunların hamilelik suresi 15 gun suruyo ve 3-7 arası yavru doguruyolar. eger 2 tane kafes alırsan hem sen rahat edersin hemde hamsterların. cunku hamsterlarda dişi yavruladıktan sonra erkek yavruları yer/yiyebilir. Hatta sen kafese cok mudahele edersen dişi yavruları öldürür vs...
Hamsterların ömurleri dwarf hamsterlara göre biraz daha uzun olabiliyo. Tabi bu bakım sartlarına göre degisir.
Taze yiyecek olarakda kesinlikle turunc gillerden herhangi bişey ve domates vermemelisin. marul az miktarda, fazlası ishal yapabilir. Karpuzu, karpuz cekirdegini, kavun cekirdegini, bulgur,mercimek,pirinç, eti form(o düz standart biskuvilerinden) cok severler :). Havuca bayılırlar.
Simdilik aklıma gelenler bunlar baska sormak istedigin birşey olursa sorabilirsin
Sosyal ağlarda paylaş

ben 2.5 sene dünya tatlısı bir hamster la yaşadım. ama kesinlikle bir tane almanı öneriyorum . 2. senenin sonunda yanına aldığım erkek hamster benm sevgili kızımın gözünü çıkarttı daha sonra kapandı zannettik yarası fln ama içten iltihap kapmış beyne gitti vs öldü 2.5 yaşında ve gerçekten çok fazla doğuruyor. iki tane alma dicem bidaa.. talaşını değiştirdiğin saman hiç sorun çıkmaz temiz hayvanlar acaip. aldığında biraz ufak oluyorlar ama beslenince el kadar büyüyolar. bi de bence onunla çok zaman geçirmeye çalış. ben kızımı alıştırmıştım evde pek kafesine koymuyodum filn nereye isterse gidiyodu. balkon çok iyi bir fikir değil bence.. kafes az geniş olsun parmaklıkları dar olsun bi de tekerlek al ona ama bi tavsiye gece uyicaın zaman tekerleği çıkart sesten uyuamassın..hmm bu kdr geldi aklıma
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
hamsterlarla ilgli gerçek bir olay: dişi ve erkek hamsterı olan bir adam, ikisi aynı kafeste unutup gidiyor. e hayvanlar ürüyor haliyle. ama adam bakıyor hem daha fazla üremesinler, hem de baba hamster yavrulara zarar vermesin diye anneyi ve yavruları farklı kafese alıyor. sonuç: yavrular ve anne birkaç gün içinde ölüyor.meğer anne sandığı baba hamstermış...
Sosyal ağlarda paylaş

İki tane alıcaksan kocamaaan bir kafes almanı öneriyorum sana. Çünkü Hamster dediğin şey zaten yerinde duramayan bir hayvan sabahtan akşama kadar tırmanıcak koşucak edicek.

Kafesin içinde bir ev olması şart. Çünkü koyduğun yemekleri evine taşıyıp yiyen bir hayvan.

Ayda bir kere kafesi temizlemen gerekiyor. Bunu yapmazsan hastalanır , gerek mutsuzluktan gerek pislikten.

Aşıları var. eğer istanbuldaysan sana veteriner önerebilirim.

Onları ara sıra kafesten çıkar elinde dolaştır masanın üzerine koy ama sakın sakın kaybetme. Sonra evin bir tarafına sıkışıp 3 gün ciyaklar nerede olduğunu bulamazsın hastalanır ,çok fazla kalırsa ölür.

Balkonun camın varsa oralardan uzak tut, çeşitli kedi ve kuş türleri saldırabiliyor oralara görünce. Şahsen ben hamster'ımı öyle kaybetmiştim. Kedi saldırmıştı.

Hamster yıkanmaz. Yıkayacaksan da çoook nadiren yıkayacaksın. Ya da koy bir leğenin içine yüzer o sonra yalana yalana kurutur her tarafını.En azından ben öyle hatırlıyorum. Narin hayvanlar çünkü onlar.

Bir kaç sene yaşarlar diye tahmin ediyorum , bilmiyorum çünkü benim hamster'ımı kedi yemişti. Yani öldürüp götürdü ya da bilmiyorum.

Hastalanma durumu çok ıslak kalmasından ya da pislik içinde yaşamasından dolayı olur dediğim gibi. Açıkçası her hayvanda öyledir.

Eğer bir dişi ve bir erkek alacaksan alacağın yerden uyumlu bir çift istediğini söyle. Yani şöyle bir gözetlesin bir kaç gün. İyi anlaşıp anlaşmadığına baksın sonra büyük kavga edebiliyorlar.

Ayrıca eğer çiftleşir ve bebek edinirlerse sakın ama SAKIN bebeklere dokunma. İnsan kokusu üstlerine geldiği anda çocuklarını terk ediyorlar. Sevmiyorlar insan kokusu.Tanımıyorlar bebeklerini o zaman.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
  • Yeni Oluştur...