Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

VDSL 2 Gerçeği

oper

Öne çıkan mesajlar

nedanko said:
Bizim milletin aglama ozelligi unludur. Tamam bize herseyin kalitesizini yillarca dayattilar, bizde cogu zaman yedik, ama simdi dikkat ediyorum bazen tatmin olmak diye birsey olmuyor. Bi kere memnuniyetsizlik baslayinca geriye donus cok zor oluyor. Turk Telekom 100 mbps hat veriyoruz diye promote etse, millet evine alsa, iste dslamden, uzakliktan falan filan teknik etkilerden dolayi pratikte hiz 50 mbps ye dusse, BU NE YA UGANDA DA BILE BOYLE ADAM KANDIRMAZLAR diye parlariz.

Ben demiyorum kanaatkar olalim, hatta bi cok konuda kotu olmamizin sebebide kanaatkar olmamizdan ileri gelir. Ama elestirirken sacmalamamak gerekir. Shiftdelete ozellikle girdigim bir site degil, arada bir bir yerde linki verilir bakarim, cabaliyorlar, ugrasiyorlar takdir ediyorum, kolay is degil. Fakat boyle bir habercilik anlayisi afedersiniz UGANDA'da bile olmaz. Biliyorum cunku tum Uganda basinini takip ediyorum. Boyle bir hesaplama ile nasil bir teknoloji dergisi olduklarini anlayamiyorum, yani bizim mahalledeki sutcu osman abi, kapi kapi dolasip acik sut satma isini biraktiktan sonra internet cafe acmisti. O bile teknolojiden daha fazla anliyor. Bakkal hesabiyla olculen degerler degildir bunlar. Iste bunun temelinde dedigim gibi her seyi elestirme kulturu var galiba..

Bahsettiğin kişi Berkin, bu forumda da üyeliği olmuş birisi. Yanlış hatırlamıyorsam donanım yazılım bölümünde moderatörlük de yapmıştı bir süre. (yanlış hatırlıyorsam kusura bakmasın)

hani 12 yaşında bilgisiz, tecrübesiz bir çocuk olsa dediklerinde haklı olabilirsin diycem de, adam bol keseden sallayan birisi değil, tutup UGANDA MUGANDA GAK GUK diyerek hakeret hakkın yok.

Ha bir de, eskiden Turk Telekom çok problemliydi, şimdi gittikçe düzeliyor, o konuda haklısın, ama "adı çıkmış dokuza, inmez sekize" diye bir laf vardı. Turk Telekom'a bu yüzden bu kadar yüklenildiğini düşünüyorum.

Ama bir dediği de doğru, 32mbit hizmet sunması güzel, ama bu hizmeti karşılayacak altyapısı bulunmuyorsa, 32mbit internette gereken hızı veremez, ayrıca diğer internet kullanıcılarını da sıkıntıya düşürebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Yroumları okumadım ilk anladığımı yazıcam.telekomun verdiği 32 mbit toplam bant genişliği, çok incelemedim ama adamların kendileri belirtmiş zaten, 8+24 olarak. 24mbit IpTv için ayrılmış, o banttan herhangi internet verisi alabilceğimizi sanmıyorum, geriye kalan 8mbit i kullanabiliriz. e zaten 4 mbit vardı, 2 katına çıktı alt tarafı, ayrıca vDSL ide pek incelemesemde Dsl türevlerinde iptv yayını vermek mantık işi değil, yurt dışındada zaten IpTv için pek DSL metodu kullanılmıyor (modulasyon-demodulasyon sistemi yüzünden). ayrıca bizim türkiye olarak sorunumuz bence Latency diye geçen hadise. Senin oldukça geniş otobanın olsa ne olur, çakıl taşlı olduktan sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

ya bu internet bayağı bir teknik konu aslında, yani elektriksel taşıma sistemi çok önemli, forumlara baktımda şimdi bayağı sallayan olmuş. 100mbit demek ethernetin 100mbit i demek değil wan ortamında. pingin uzayıp kısalmayabilir, öyle bişey olsa herkes uyduya abanırdı.
Sosyal ağlarda paylaş

hatırladığım kadarıyla uydu sadece downloada izin veriyordu. yanında ekstradan dial/up kullanmak gerekiyordu (ya da adsl mesela) upload için.
1gbit uydu alınca 1gbit download 1gbit upload olmuyordu, dial-up kullanıyorsan onun uploadıyla sınırlı kalıyordun.
bir de pahalıydı.

uydu bu yüzden popüler olmadı sanırım.

Anason said:
8+24 olarak. 24mbit IpTv için ayrılmış, o banttan herhangi internet verisi alabilceğimizi sanmıyorum, geriye kalan 8mbit i kullanabiliriz. e zaten 4 mbit vardı, 2 katına çıktı alt tarafı

eğer öyleyse VDSL2+ diye anlatılan şey o kadar da matah birşey değil?
4mbit değil de en son 8mbit çıkmıştı. Onla aynı hızda kullanıcak demek ki kişi?
IPTV kullanmıyorsan, internette surf yaparken veya dosya transfer ederken 24mbit fazlalık bir işe yaramıyorsa normal 8mbit ADSL daha iyi sanki?
Sosyal ağlarda paylaş

Çok ayrıntılı bilgim yok ama IpTV geleceğin standardı olucak sanıyorum. ekşi sözlük'te "yakın gelecekte, insanların tv izleme anlayışlarını değiştirecek, eğlence ve iletişim anlayışına yepyeni boyutlar getirecek teknolojinin kısaltmasıdır" demişler. Tabi abartıyor olabilirler ama güzel bir şeye benziyor. Şimdi bunu yapmasalardı iki-üç sene sonra da telekom neden iptv desteklemiyor diyebilirdiniz.

Ayrıca internetin gelişimini beğenmeyen arkadaşların en kısa zamanda bir zaman makinesi alıp bir kaç sene öncesine gitmelerini ve internete girmelerini tavsiye ediyorum. (facebook.com'u da satın almayı unutmayın)
Sosyal ağlarda paylaş

said:

Anason said:
8+24 olarak. 24mbit IpTv için ayrılmış, o banttan herhangi internet verisi alabilceğimizi sanmıyorum, geriye kalan 8mbit i kullanabiliriz. e zaten 4 mbit vardı, 2 katına çıktı alt tarafı

eğer öyleyse VDSL2+ diye anlatılan şey o kadar da matah birşey değil?
4mbit değil de en son 8mbit çıkmıştı. Onla aynı hızda kullanıcak demek ki kişi?
IPTV kullanmıyorsan, internette surf yaparken veya dosya transfer ederken 24mbit fazlalık bir işe yaramıyorsa normal 8mbit ADSL daha iyi sanki?

Yani burda VDSL teknolojisi ne getiriyor ona bakmak lazım, neticesinde bant geniş ama bizim gündelik hayatımızda kullanma şeklimiz genelde oyun,surf vb olduğu için çok büyük hızlar farkediceğini sanmıyorum, mesela eskiden 4mbit kullanıyordum şimdi 1mbit e çektim, pek hissetmedim fark.bu RTT (paket dolaşıp gelme süresi) hesabında bandwith in etkisi var ama en önemlisi alt yapı.mesela eski iş yerimde (itü teknokent'de) direk backbone bağlı 1mbit imiz vardı ama uçuruyordu. 24 Mbit'i iptv kullanmadığımız zaman kullanabilirmiyiz bilmiyorum, çünkü Iptv yapı itibariyle bölgelere dağıtılmış sunuculara dedike bir hat olması lazım(çok uzak mesafedeki bir iptv yayını almak çok güç,o yüzden uzak server'dan bölgelere çekip dağıtmaları lazım), ve o sunucular üzerinden dışarıyada çıkılmasına izin vermezler heralde. Çünkü mesela verilen yayının real-time olması ve senkron olması en önemli madde olduğu için, o hattı garantilemek isterler. izin verseler iyi olurdu tabi 24mbti artı bant genişliği.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...