Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diablo 3 - Genel Topic

Xo

Öne çıkan mesajlar

daha iyi oyunlar?

diablo rpg değil bikez zaten, rpglerle karşılaştırma,
hayır yok daha iyi strateji yapan
mmorpg de, kendi dalında lider işte adamlar.

ha senın commercial olan herşeyle bir derdin varsa, lionhead'in b&w2 sine laf at once, sırf ilk oyunun adını kullnuıp para kazanmak icin yapılmış bir oyundu, ilk oyun sonrası bu kadar cok feature cıkarnanın acıklamasını hiç bir zaman yapmadılar. firma batma tehlikesi yaşıyordu ihtiyacları avrdı, severek aldık üzülerek oynadık, lionhead yaşadı fableyaptı herkez utlu oldun. Peter amcaya canımız feda.

infogames ömür billah mainstream oyun yapmış bi firma

2kgames zaten kendi develop etti oyun yok gibi bişi, en buyuk title'ları civ4 (eski oyunun devamı kendi yapımları değil), bioshock (kendi yapımları ama systemshock adını kullandıktan sonra cok daha fazlasını bekliyodum oyundan acıkcası) dungeon siege II (lol diablo killer!), oblivion (...)

hanı bunlar para kazanmıyo gibi konuşmussun.

lionhead dısındakileri yanına bile koymam kalite acısından blizzardın zaten
Sosyal ağlarda paylaş

Dev said:

-ki ben Starcraft dışında ve Wc3te dota oynamak dışında hiç bi blizz oyununu 3-4 günden fazla oynayamadım. Deli gibi sıktı. Kaşarlanmış oyuncu olma olayına gelirsek, doğduğum yıldan beri evimde pc var allaha şükür, 3 yaşımda da lotus oynarken dosta fotoğrafım var. Amigaları commodoreları kaçırsak da, windows 3.1den beri bu işlerin içindeyim ve açıkçası artık koltuğa uzanıp konsolda arcade oynamak veya pcde sabahlara kadar çılgınlar gibi europe universalis kasmak daha zevkli geliyor. Bu biraz da tercih ve türe doygunluk meselesi.

enım kaşarlanmış oyuncu dememın sebebı "bi sendne cok biliyoruz" değildi, artık alıştık oyunlar heycnalandırmıyo bizi ama blizz oyunları hala oynatıyo kendini demekki bi hikmetleri var dı.
Sosyal ağlarda paylaş

Cüce bak şimdi abi, dediklerinde haklısın, demek istediğim bu işte.

Bu işi herkes para kazanmak için yapıyor, ne bok yemeye tapıyorsunuz, tapınılacak bişey yok, abartılacak da. Onu demeye çalışıyorum.

Blizzard en iyisini yapmıyor, blizzard herkese hitap eden işler yapıyor. Güzel de yapıyor, hakkını yemem.
Sosyal ağlarda paylaş

lol cuce supermis citalarin tek ozelliginin hizli kosmasi olayi.

acikcasi blizze tapinma ya da onu baska bir yuce olguya yerlestirme yok burada . oyunlarda bir film, bir kitap vs gibi bence. simdi bizler cohen kardeslerden bir film ya da stephen kingden bir gerilim romani bekliyoruz olay bu kadar basit. sevmiyorsan okumazsin izlemessin ama bilirsin ki turunun en iyisini bu adamlar yonetir ya da yazar. baskalarida yazar yonetir ama nedense bunlarinki bir baska taddadir. bizler bu tadi seviyoruz sen sevmiyorsun oda senin keyfin.

ama eger o kadar oyun uzmani isen ve bunca yildir bu ortamlarda geziyorsan bizim gibi , sende bilirsin ki dunyada blizzard bir kenara digerleri baska kenara bu ak ile kara kadar acik... bunu konusmanin ya da tartismanin bir manasi yok basitce futbolda pele , basketbolda jordan bunda da blizz iste kabaca.
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

wow sadece 4 sene boyunca başka bir rakibi olmadığı için bu kadar ragbet gördü, üstelik gittikçede sıkıcı olmaya başladı, molten bore gibi sıkıcı bir instance bile ulduardan çok oynatmıştı kendini

rakibi olmamasimidir mesele yoksa rakiplerin becerememesimidir ? cevap cok acik :)
Sosyal ağlarda paylaş

Ya hadi diablo gibisi bence de pek çıkmadı diyecem, ama bence olayı karıştırmışsınız siz.

Blizz yeni bişey yapmıyor fazla. Eski yaptıklarından yararlanıyor ancak. Tekrar ediyor kendini. İşe yarıyor mu yarıyor. Çünkü nostalji faktörü var ortada en temizinden. Subjektif bir olay bu, ve küçükken oynadığınız o "mükemmel" oyunun yerini istediği kadar güzel olsun süper olsun başka bir oyun tu-ta-maz.

E normal şimdi ben de küçükken oynadığım baldur's gate gibi bir oyun istiyorum. Ama bunun nedeni baldur's gate'in çok çok çok über olması mı, yoksa bize o zamanlar yeni olduğu için gözümüze güzel gelmesi ve sonradan aklımızda böyle kalması mı? Bu şekilde ben eskisi gibi olsun istiyorum diyorsanız eyvallah, blizzard aynı formülü yapıyor zaten. Bir fizik motoru, 2-3 değişik büyü eklediler şu anda o kadar yani. Sizi bilmiyorum ama bana bu yeterli değil. Nerde ilk diabloların yenilikleri, nerde war3'de gelenler, nerde sc ilk çıktığında "yok artık" dediğimiz şeyler? Aynı formül hala.

Bir firma için belki de en kötü şey bu. Adamların kendi çalışanlarına yaptıkları sunumlarda bile "çalışan şeye karışmayın, çok değiştirmeyin" diyorlar özellikle. İyi güzel bir yere kadar çok başarılı da, bu jenerasyon gittikten sonra ne olacak merak ediyorum.

Daha iyi RTS gelmedi diyenlere de gülüyorum, gidin CoH oynayın arkadaşım. Birisi "ama o taktik strateji" derse de o zaman sc'de spamfest derim :)
Sosyal ağlarda paylaş

valla wow cıktığında EQ vardı, ki pve denildimi tartışmasız lider kabul ediliyordu. Standart mmoprg EQ idi o zamanlar, butun nerd esprileri EQ ustune donerdi, mmorpg bağımlılığı dendımı EQ gelirdi akla

wow cıktı, noldu EQ hala bi sure oynandı, ama artık yaşlıbi oyundu, sonunda dayanamadı rekabete
bu sıradapiyasada sayısız mmorg vardı, hepsi o zamanın standartlarına gore başarılı sayılıyordu, cok insan oynuyo denilebiliyodu.
wow cıktığında ne piyasa yenıydı nede boştu, insanlar deli gibi mmoprg oynuyodu zaten. reklam desen, herkez reklam veriyordu.
yenı oyunlarda cıktı, tonla cıktı EQ2 bile cıktı, wowdan cok daha faza reklam vererek cıktı, ama tutunamadı.

wow geldi etrafı duman etti, kullanıcı sayısı katlanarak arttı ki hala artıyo.

sonra wow ilk expensionını cıkardı, artık yaşlandı artık rekabet edemez, grafikleri eskidi gameplayi eskidi, başka oyun yokdiye oynamıyoruz, mahkumuzda oynuyoruz denilmeye baslandı, 2 cok iddalı mmorpg cıktı ikiside beklentilerinin cok daha altında kazanc sağladı.

artık bırakalım lütfen "wow'ın rakibi yoktuda ondan bole oldu" demeyi.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi ben de onu diyorum, nerdeyse 5 sene mi ne oldu ama di mi şimdi war3 çıkalı :) Bu kadar süre boyunca sadece wow ile çalışan bir firma oldu blizzard. SC2'ye bakıyorum, değişik uniteler var tabii ama formül yine aynı. Mineral/gaz topla unite bas adama dal. MAcro olarak "ne zaman expansion alayım" ile micro olarak "şu hidrayı ne kadar dans ettirsem" yine temelinde :) Binalara adam koyayım, suppress edeyim arkadaşı yok retreat ettireyim haritanın şurasını tutmam lazım yok yani. Yeni bir konsept olmalı diye düşünüyorum, zaten olsaydı bunu bilirdik.

Mesela d3'deki fizik motoruna çok heyecanlandım, ama sonra gördük ki o kadarmış yani. İnşallah yeni bişey gelir çünkü sizi bilmiyorum ama benim gözümde blizz 5 senedir oturup da wow'un ekmeğini yiyen bir firma oldu. Onun da güzelliği tartışılır zira wow'u wow yapan adamlar şu anda NCSfot'da, flagship'de dağıldılar. (hadi flagship kötü oldu da, NCSoft fena değil)
Sosyal ağlarda paylaş

Venator said:

Blizz yeni bişey yapmıyor fazla. Eski yaptıklarından yararlanıyor ancak. Tekrar ediyor kendini.

burda aslında yorum farkı var biraz. bence olan şu: blizz macera peşinde koşmuyor. grafik ideal, oynanış ideal, hikaye ideal vs. herşeyin ideali ortaya iyi oyun çıkartıyor. pvp'nin kralını yapacaz diyip, ekibi pvp üstüne; ya da en bi kral grafiği olan mmorpg biz olacak diye, bütün ekibi grafiğe yönlendirip ortaya başarılı olmayan oyunlar çıkartmıyorlar.

hep yenilik isteyip duruyoruz sanki gibi bir sav ortada. hayır istemiyoruz, kendinizi kandırmayın. oynanabilecek oyun istiyoruz. blizzard'ın ilk oyunları hep sessiz sedasız çıktı, sc dahil. millet "aa oyun" diyip oynamaya başladı dII'ye kadar adamların oyunlarını. değişen hiç birşey de olmadı, doğru. işe yarayan fikirleri denyo insanlar görmezden gelip yenilik peşinde koşar. yenilik peşinde koşan denyolar olarak oyuncuları tenzijh ederim, hedefim firmalar.
Sosyal ağlarda paylaş

conanin basarili olamamasi ile ilgili 10 dan fazla sebep sayarim dev ne hudi.. bir cok seyi vardi sorunlu. warhammer hudi saglamdi ne oldu..

bir sey yapiliyorsa herseyiyle iyi olmali yoksa olmuyor. blizzin yaptigida o zaten. her yonu mukemmel yapmiyor belki ama totalde oyunlari mukemmel... tek tek ozellikleri incelendiginde iyi guzel seklinde ayriliyor.. ama oyun oynatiyor ve tukenmiyor hemen. cok ilginc bir sey bagimlilik yapiyor ve bu cok ama cok korkunc bir sey. sanal bir yazilima baglanma ve bagimlilik..

ayrica yeni yapmiyor diyen arkadaslar lutfen yeni bir seyler yapan firmalarida bir zahmet yazsinlar da bilelim kimler son 10 senedir yep yeni seyler yapmislar... ben hatirlamiyorum hepsi strateji, fps, shooter,rpg,mmo seklinde bilinen liglerde daha iyi grafikli daha iyi sesli kopya oyun cikarip duruyorlar. bir kac tane vardir arada siyrilan ama onlarda misir patlagi gibi cikip kayboluyorlar devami yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...